Medovka lekárska (Melissa officinalis) je nenápadná zelená rastlina, ktorej liečebné vlastnosti poznali už naši predkovia z obdobia Rímskej ríše a Starovekého Grécka. Jej biele kvety priťahujú včely, na základe čoho vznikol aj jej botanický názov (melissa = včela). Je obľúbená medzi pestovateľmi rastlín, preto ju najčastejšie môžme nájsť v záhradkách, ale takisto existuje aj jej poľná forma.
Jeden z mnohých názvov medovky lekárskej je „liek na všetko“ (z ang. prekladu cure-all). Ako vám priblížime v nasledujúcich riadkoch, využitie tejto rastliny je naozaj široké. Uplatnenie nachádza nielen v oblasti medicíny a zdravia, ale takisto sa využíva aj pri príprave jedál a nápojov.
Niečo málo z botaniky a histórie
Ako spoznať medovku lekársku?
Je to 70 – 150 cm vysoká rastlina, ktorá má rozkonárenú stonku. Jej listy sú stopkaté, vrúbkovato – pílkovité a majú jemnú citrónovú vôňu. Počas letných mesiacov zakvitne malými bielymi kvetmi, ktoré priťahujú opeľovače, hlavne včely.
Kde má svoje „korene“?
Táto bylina z čeľade hluchavkovité pochádza z okolia Stredozemného mora a centrálnej Ázie, hoci momentálne je rozšírená celosvetovo. Patrí medzi najstaršie liečivé byliny a o jej priaznivom vplyve na ľudský organizmus vedeli už starovekí Gréci a Rimania. Odporúčali ju pri pohryznutí zvieraťom alebo na zastavenie krvácania.
V stredoveku sa medovka lekárska začala využívať ako sedatívum a spazmolytikum. Medzi ženami bol populárny jej alkoholový výťažok, ktorý mal okrem iného aj omladzujúce účinky na pleť. Vďaka svojej sladkej vôni sa tento výťažok využíval aj ako parfum, ktorý pomáhal zakryť pach neumytých tiel, choroby alebo smrti, keďže v tej dobe obyvateľov mnohých krajín sužoval mor. Tento extrakt bol dostupný pod názvom Karmelitová voda. V období renesancie sa verilo, že každodenné pitie elixíru z medovky by spôsobilo dlhovekosť u užívateľa.
Medovka pestovanie a zber
Pokiaľ by ste sa rozhodli túto rastlinu pestovať, tak je užitočné vedieť, že preferuje teplejšie prostredie a je citlivá na chlad. Dobre sa jej darí v bežnej pôde, ktorá sa nachádza v záhradách. Medovku lekársku si môžete vypestovať zo semienok alebo z odrezkov rastliny či rozdelením koreňa na menšie časti na jeseň alebo na jar. Každá časť by mala obsahovať minimálne 3 – 4 púčiky rastliny. Samotná údržba medovky lekárskej nie je náročná, stačí, aby nezarástla burinou, na jeseň je potrebné odrezať odumreté stonky a preorať pôdu medzi zasadenými koreňmi.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Zo samotnej medovky lekárskej sa majú liečivé účinky hlavne listy a vňať, ktoré by sa mali zbierať ešte predtým, ako rastlina začne kvitnúť. Zber je možný viackrát do roka.
Účinky medovky lekárskej – je možné ju použiť naozaj na všetko?
Jej využitie je naozaj širokospektrálne. Bol dokázaný jej pozitívny účinok pri ochoreniach nervového, kardiovaskulárneho a gastrointestinálneho systému. Uplatňuje sa pri liečbe horúčkových stavov, poranení, herpesu. Má antioxidačný, antibakteriálny a antivírusový účinok. Stretávame sa s ňou aj v kulinárstve alebo pri výrobe parfumov.
Nervový systém – podpora pamäte, sedatívne účinky a terapia Alzheimerovej choroby
- Liečba nervozity – medovka lekárska obsahuje kyselinu rozmarínovú, ktorá podporuje tvorbu kyseliny gama-aminomaslovej v mozgu. Táto kyselina (v skratke GABA), pôsobí ako inhibičný neurotransmiter, ktorého úlohou je chrániť mozog pred jeho prílišnou aktivitou. Čo znamená, že bráni tomu, aby bol náš organizmus pod prílišným stresom. A toto v podstate vysvetľuje to, prečo má medovka upokojujúci účinok na náš nervový systém.
- Neuroprotektívum – kyselina rozmarínová, okrem toho, že podporuje tvorbu GABA kyseliny v mozgu, ochraňuje aj samotné nervové bunky a tým spomaľuje starnutie tohto orgánu. Takisto medovka lekárska produkuje dôležité antioxidanty, ktoré chránia nervové bunky pred škodlivými vplyvmi.
- Alzheimerova choroba – rôzne štúdie dokázali, že táto rastlina, pokiaľ sa užíva pravidelne, môže zlepšiť príznaky Alzheimerovej choroby. Nedokáže ju vyliečiť, ale umožní ľudom, ktorí trpia touto chorobou, viesť o niečo kvalitnejší život. V tomto prípade, jednou z možných ciest aplikácie je aromaterapia.
- Nespavosť – niektoré štúdie naznačujú, že v kombinácii s valeriánou lekárskou môže zlepšovať kvalitu spánku.
- Zlepšenie pamäte, pozorovacích schopností
- Podpora sústredenia
- Liečba miernych depresií a migrén
Tráviaci systém – liek na podráždený žalúdok, plynatosť a kŕče
Vďaka obsahu antioxidantov, môže medovka lekárska potenciálne chrániť náš tráviaci systém. Jednak znižuje riziko vzniku žalúdkových vredov a takisto zmierňuje gastroezofageálny reflux (pálenie záhy, pyróza), tlmí pocit na zvracanie. Pomáha taktiež pri plynatosti a kŕčoch. Pokiaľ sa skombinuje s výťažkami mäty a archangeliky lekárskej, vytvára prírodný liek proti zápche.
Ďalšie využitie medovky lekárskej
- Chráni pečeň – bolo preukázané, že esenciálny olej z medovky znižuje množstvo triacylglyceridov. Sú to tuky, ktoré sa vyskytujú v ľudskom organizme a pokiaľ ich je nadbytok, tak výraznou mierou zvyšujú riziko vzniku a rozvoja aterosklerózy.
- Kardioprotektívum – čo znamená, že chráni srdce pred rôznymi ochoreniami. Znižuje krvný tlak a spomaľuje srdcovú frekvenciu. V minulosti sa medovka využívala na liečbu srdcových palpitácií, ktoré predstavujú pre pacienta nepríjemný pocit búšenia srdca a v podstate sa môže na tento účel využívať aj dnes. Takisto je odporúčaná aj ako súčasť terapie srdcových arytmií (čo sú stavy, kedy má srdce nepravidelný rytmus), znižuje riziko vzniku predčasných sťahov srdca, fibrilácií a tachyarytmií.
- Liečba herpesu – predlžuje interval medzi jednotlivými výskytmi herpesu, urýchľuje jeho hojenie a zmierňuje sprievodné príznaky, ako je svrbenie a pálenie. V tomto prípade je vhodné používať medovku vo forme krému.
- Zmierňuje predmenštruačný syndróm u mladých žien
- Tlmí horúčku – podporuje potenie, tým pádom pomáha znižovať teplotu tela a zabraňuje nadmernému prehriatiu
- Ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy – je odporúčaná hlavne u pacientov s nadprodukciou hormónov štítnej žľazy, pretože pomáha regulovať tvorbu hormónov a znižuje ich množstvo.
Medovka lekárska a deti
Užívanie výťažkov a produktov z medovky lekárskej by pre deti malo byť bezpečné, dokonca pri kojencoch aj prospešné. Výskumy poukazujú na fakt, že podávanie prípravkov, ktoré obsahujú medovku a ďalšie bylinky, ako je fenikel a harmanček, pomáha kojencom s prekonaním koliky (bolestivé kŕče brucha, ktoré sa môžu vyskytnúť u kojencov po kojení). Samozrejme, všetkého veľa škodí a takisto to platí aj u medovky – jej používanie by nemalo presiahnuť dĺžku jedného mesiaca. Samozrejme, ak sa vyskytnú u dieťaťa nejaké nežiadúce účinky, s užívaním medovky treba okamžite prestať.
Medovka v tehotenstve
Momentálne nie je dostatočné množstvo informácií o účinku medovky na organizmus ženy a dieťaťa počas tehotenstva a dojčenia. Aj keď podľa najnovších dostupných informácií sa medovka považuje za bezpečnú bylinu pre tehotnú ženu. Čaj z nej zlepšuje spánok, znižuje stres a nervozitu a takisto pomáha pri nafukovaní. Medovka môže zmierniť príznaky aj pri popôrodnej depresii.
Vedľajšie účinky
Pokiaľ sa medovka lekárska užíva v primeranom množstve, tak pre väčšinu ľudí je neškodná a bezpečná. Avšak napriek tomu, niektorí užívatelia môžu pocítiť nežiadúce príznaky vo forme:
- zvýšenej chuti do jedla
- pocitu na zvracanie až zvracania
- žalúdočných kŕčov
- podráždenia pokožky – ak sa aplikuje na kožu vo forme krému, oleja alebo masti
Ako sa hovorí, opatrnosti nikdy nie je dosť. Medovka môže znižovať množstvo cukru v krvi (spôsobiť hypoglykémiu), na čo by mali dávať pozor hlavne diabetici a pozorne si monitorovať hladinu glykémie.
Pokiaľ máte naplánovaný operačný zákrok, mali by ste medovku prestať užívať asi 2 týždne pred operáciou. Môže totižto v kombinácii v anestetikami spôsobiť zvýšenú ospalosť a ťažšie prebúdzanie z anestézy.
Medovka lekárska nie je rastlina, ktorá by sa mala užívať dlhodobo nepretržite. Po 3 týždňoch by ste si mali dať od medovky na 7 dní pauzu a potom v jej používaní znova pokračovať. Kontinuálna aplikácia by nemala presahovať dĺžku 4 týždne.
Kedy neužívať medovku lekársku?
Tejto byline by sa mali vyhýbať pacienti, ktorí trpia hypotyreózou. Je to ochorenie, kedy štítna žľaza produkuje nedostatočné množstvo hormónov. A to z toho dôvodu, že medovka ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy, znižuje produkciu hormónov a častokrát reaguje s liekmi, ktoré tieto hormóny dopĺňajú a nahrádzajú.
S medovkou lekárskou by sa nemali kombinovať nasledujúce liečivá:
- Klonazepam
- Fenobarbital
- Zolpidem
Sú to lieky, ktoré všetky patria do skupiny sedatív. Spôsobujú u pacienta útlm a ospalosť. Keďže rovnaký efekt má aj medovka, tak by sa účinok týchto liečiv zosilnil. A to by mohlo mať nežiaduci vplyv na pacienta. Takisto by sa nemala užívať s alkoholom.
Po užití by sa človek mal vyhnúť vedeniu motorových vozidiel a takisto ovládaniu prístrojov.
Medovka lekárska – dostupné formy na užívanie a aplikáciu, recepty
Medovka čaj
Najčastejšie sa s medovkou lekárskou môžeme stretnúť vo forme čaju (často ako čaj na spanie), ktorí si môžete zakúpiť lekárni ako nálevové vrecká alebo v sypanej verzii. Ak medovku pestujete doma, tak tento čaj sa pripravuje z jej listov a to veľmi jednoduchým spôsobom. Stačí, ak si odtrhnete pár listov, potrháte ich na menšie časti a zalejete horúcou vodou.
Medovka sirup
Podobne ako čaj, aj sirup z medovky lekárskej si môžete zakúpiť v kamenných obchodoch alebo na internete v e-shopoch. Ak však máte trochu času, skúste si ho spraviť doma. Postup je pomerne jednoduchý:
- Prevarte si vodu a nechajte ju vychladnúť.
- Nasekajte si väčšie množstvo medovky a ponorte do vychladnutej, prevarenej vody minimálne na 24 hodín.
- Následne byliny vyberte, pridajte cukor a kyselinu citrónovú. Prípadne, bylinky môžete odšťaviť a šťavu pridať naspäť do hrnca.
- Nechajte túto zmes zovrieť, nalejte do zaváraninových fliaš a sterilizujte (asi 15 minút).
- Takýto sirup si môžete vychutnať jednak počas leta, kedy malé množstvo zalejete studenou vodou, alebo takisto počas zimy, kedy si z neho spravíte čaj.
- Fantázii sa medze nekladú, sirup nemusí obsahovať len čisto medovku lekársku. Môžete si doňho pridať aj mätu alebo ďumbier.
Ďalšie formy medovky lekárskej
Takisto ju môžete použiť ako dochucovadlo pri príprave rôznych jedál, ako sú napríklad zeleninové šaláty.
Medovka lekárska je na Slovensku dostupná aj vo forme tabliet, ale je kombinovaná s chmeľom, valeriánou lekárskou, bazalkou a levanduľou. Tieto tablety nie sú viazané na lekársky predpis.
S medovkou lekárskou sa môžeme stretnúť vo forme esenciálnych olejov, ktoré sú určené na inhalovanie a využívajú sa pri aromaterapii alebo ich môžete aplikovať aj priamo na kožu pri masáži.
Pri tráviacich ťažkostiach alebo na liečbu herpesu je možné použiť aj tinktúru z medovky – čo je vlastne výluh, ktorý získate keď medovkovú vňať necháte určitý čas namočenú v alkohole.
Táto bylina je dostupná aj vo forme mastí a krémov, ktoré urýchľujú hojenie rán. Sú určené na vonkajšie použitie, kedy si ich aplikujete na kožu. Týmto spôsobom ju môžete použiť pri liečbe herpesu, ale aj pri pomliaždeninách alebo krvných podliatinách.
Z medovky lekárskej je ďalej možné pripraviť si ľadové kocky alebo limonádu, prípadne existuje aj medovkový kúpeľ, ktorý pomáha pri nespavosti. Stačí, ak si do svojho večerného kúpeľa pridáte pár kvapiek medovkového extraktu a potom už len zrelaxujete.
Zaujíma vás
Ako medovka vyzerá a vonia?
Medovka lekárska je zelená rastlina, ktorá má charakteristické biele kvety. Jej charakteristickou vôňou je aróma citrónu. Má rozkonárenú stonku a je približne 70-150 cm vysoká.
Ako sadiť medovku?
Dôležité je dbať na niekoľko zásad pri sadzbe medovky. Táto rastlina je citlivá na chlad, rozmnožiť sa dá semienkami, odrezkami či rozdelením koreňa na menšie časti. Viac informácií pod nadpisom ,,Medovka pestovanie a zber“.
Ako ju strihať?
Na jeseň je dôležité dbať na to, aby táto rastlina nezarástla pýrom a práve v tomto období by ste mali odrezať aj odumreté stonky.
Kedy sa medovka zbiera a suší?
Dôležité je to, že z medovky lekárskej majú liečivé účinky vňať a listy. Odporúča sa preto, aby sa zbierali ešte pred kvitnutím samotnej rastliny. Zbierať listy a vňať je možné aj viackrát do roka – hlavne v období leta a jesene a hneď na to ju treba vysušiť.
Vybrané zdroje:
- https://botanical.com/botanical/mgmh/b/balm–02.html
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-437/lemon-balm
- https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/lemon-balm
- https://draxe.com/lemon-balm/
- http://www.liecive.herba.sk/index.php/koncentraty/herbar/815-medovka-lekarska
- https://en.wikipedia.org/wiki/Lemon_balm