Posledná aktuálizácia prebehla 17. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Čo je maniodepresia?
Maniodepresia alebo aj bipolárna afektívna porucha je psychiatrické ochorenie, ktoré spôsobuje neobvyklé zmeny nálad, kedy sa striedajú obdobia nálady dobrej až euforickej (hypománia až mánia) s obdobiami nálady depresívnej až nezáujmu o akékoľvek aktivity (depresia).
Predpokladá sa, že mechanizmus, akým vznikajú príznaky maniodepresie je spôsobený nerovnováhou biochemických látok v mozgu, hlavne serotonínu, dopamínu, noradrenalínu, GABA či glutamátu. Ide teda o biologicky podloženú poruchu a nie žiadny rozmar či náladovosť danej osoby. Na jej vzniku sa podieľa viacero faktorov od genetických cez hormonálne až po vplyvy prostredia.
Typy bipolárnej poruchy
Existujú 4 základné typy bipolárnej poruchy, pričom všetky zahŕňajú zmeny nálad, energie i úroveň aktivity človeka postihnutého touto psychickou poruchou. Tieto zmeny varírujú naozaj od extrémne šťastnej nálady, pocitu nekonečnej energie (manická fáza) ku veľmi smutnej nálade, pocitu beznádeje až neschopnosti zvládať denno – denné činnosti (depresívna fáza). Menej závažné manické fázy sú známe ako hypomanické epizódy.
- Bipolárna afektívna porucha I – definovaná ako manické epizódy trvajúce najmenej 7 dní alebo manickými symptómami natoľko závažnými, že si vyžadujú hospitalizáciu pacienta, nakoľko v niektorých prípadoch spôsobujú až únik z reality (psychózu). Zvyčajne sa objavujú aj depresívne epizódy, typicky trvajúce aspoň 2 týždne. Nevylučujú sa ani epizódy majúce znaky mánie i depresie naraz.
- Bipolárna afektívna porucha II – aspoň jedna väčšia depresívna epizóda a najmenej jedna hypomanická epizóda, ale nikdy nie manická.
- Cyklotýmia – definovaná početnými obdobiami hypománie, ako aj početnými obdobiami depresie trvajúce aspoň 2 roky (1 rok u detí a adolescentov), avšak symptómy nespĺňajú požiadavky na zaradenie do jednej z predchádzajúcich dvoch klasifikácií.
- Ďalšie špecifikované či nešpecifikované bipolárne alebo s nimi spojené poruchy – tieto zahŕňajú napríklad prejavy bipolárnej poruchy po určitých liekoch, alkohole či v dôsledku zdravotného stavu, napr. po cievnej mozgovej príhode
Tieto zmeny nálad môžu ovplyvniť spánok, energiu, aktivitu, rozhodovanie, správanie a zdravý úsudok.
Maniodepresia a práca či bežný život – je to možné?
Rôzne epizódy maniodepresie sa môžu objavovať zriedka či niekoľkokrát do roka a hoci ide o celoživotnú psychickú chorobu, jej príznaky a prejavy sa dajú pekne zvládať pri dodržiavaní liečebného plánu nastaveného psychiatrom bez problémov zaradenia sa do bežného života. Človek teda nemá žiadne prejavy a ľudia okolo neho nemusia vôbec tušiť, že takýmto ochorením trpí.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Príznaky a prejavy maniodepresie
Hoci sa maniodepresia môže objaviť v akomkoľvek veku, typicky býva diagnostikovaná u tínedžerov či adolescentov vo veku 15 – 25 rokov. Symptómy sa môžu líšiť od osoby k osobe a môžu sa meniť aj časom. Sú diametrálne odlišné od nálad a správania, ktoré je pre daného jedinca bežné. To je asi taký prvý spoznávací znak, že sa niečo deje. Vo všeobecnosti sa 3x častejšie objavujú depresívne epizódy ako epizódy hypomanické či manické.
Mánia a hypománia
Sú to dve odlišné epizódy, avšak vo svojich symptómoch sa prelínajú. Mánia je závažnejšia než hypománia a spôsobuje viditeľnejšie zmeny ovplyvňujúce rôzne oblasti života vrátane pracovnej, školských či sociálnych aktivít i vzťahové problémy. Trvanie by malo byť najmenej 2 týždeň, kedy môžeme začať uvažovať o tomto ochorení.
Obe z týchto epizód zahŕňajú 3 a viac symptómov:
- prehnaný optimizmus, nepokoj až napätie „ako na ihlách“
- nadbytok energie, nadmerná aktivita, agitovanosť
- eufória, prehnane veľká sebadôvera, pocit, že môžu robiť viac vecí naraz
- problémy so spánkom
- nezvyčajná komunikatívnosť až nadmerná, rýchla reč
- iracionálne myšlienky, pocit, že myšlienky idú veľmi rýchlo
- chabé rozhodnutia – napríklad vrhanie sa do sexuálnych rizík či bláznivých investicií, bezhlavé nakupovanie
Depresívna epizóda
Zahŕňa symptómy, ktoré sú dosť závažné na to, aby u človeka s maniodepresiou spôsobili problémy v bežnom živote, vrátane práce, školy, sociálnych či vzťahových aktivít a vzťahov. Trvať by mala najmenej 2 týždne, kedy môžeme začať uvažovať o tomto ochorení.
Epizóda zahŕňa 5 a viac z nasledujúcich symptómov:
- depresívna nálada, pocit smútku, prázdnoty, beznádeje či plačlivosť (u detí a tínedžerov sa to môže prejavovať ako podráždenosť, výchovné problémy, výbuchy hnevu)
- značná strata záujmu či pocit, že mu nič alebo takmer nič nespôsobuje radosť
- zmeny hmotnosti, chudnutie/priberanie, zmeny chute do jedla
- nespavosť alebo naopak nadmerná spavosť
- nepokoj alebo naopak spomalené správanie
- únava, strata energie
- pocity bezcennosti či nadmernej alebo neadekvátnej viny
- znížená schopnosť myslenia a koncentrácie, nerozhodnosť, nadmerné zabúdanie
- premýšľanie, plánovanie či dokonca pokus o samovraždu
Diagnostika maniodepresie
Maniodepresia – ako pomôcť?
Rozpoznať maniodepresiu môže byť niekedy náročnejšie najmä u detí a tínedžerov a ľudí trpiacich hypomániou, kedy počas tejto epizódy sa jedinci môžu cítiť veľmi dobre, byť vysoko produktívni a nepociťujú, že by s nimi nebolo niečo v poriadku. Avšak ich rodina a priatelia si môžu všimnúť neobvyklé zmeny v náladách či aktivitách súvisiacich s bipolárnou poruchou. Bez správnej liečby si ľudia s hypomániou môžu vyvinúť vážnejšiu formu – mániu či naopak prejsť do ťažkej depresie.
U detí a tínedžerov je niekedy ťažké povedať či ide o „bežné“ zmeny nálad súvisiace s ich vekom, hormónmi či nejakými problémami v škole alebo vzťahovými. Prejavy jednotlivých epizód sa môžu líšiť od prejavov u dospelých, dôležité však je všímať si výraznejšie zmeny nálad, ktoré sa líšia od tých bežných.
Veľakrát ľudia trpiaci maniodepresiou nemajú potrebu vyhľadať odborníka a neuvedomujú si ako narúša ich životy, pretože stavy mánie si väčšina z nich užíva, hoci ich tiež môžu dostať do problémov. Avšak po nich prídu stavy depresie. Práve v týchto obdobiach sú prístupnejší vyhľadať pomoc odborníka a prijať ju.
Nie je nič neobvyklé, že ľudia trpiaci maniodepresiou majú aj iné psychické ochorenia, napríklad úzkostné poruchy, ADHD atď., ktoré tiež treba, aby boli liečené.
Maniodepresia test?
Žiaľ odhaliť psychické ochorenie nie je tak ľahké, ako mnohé z organických ochorení. Nestačí na to jedna metóda, ktorá nám dá jednoznačný výsledok. Ak si osoba samotná alebo jej okolie všimne niečo zvláštne, mala by vyhľadať praktického lekára. Ten môže pacienta orientačne vyšetriť a naordinovať odbery, kde by sa mohli zistiť nízke hodnoty niektorých minerálov, vitamínov či z moču napr. prítomnosť drog a pod.. Mnohé zo symptómov ako napr. únava, zmeny chuti do jedla, problémy so spánkom, zmeny v správaní sa môžu vyskytnúť aj pri iných ochoreniach, napr. celiakia. Včasná diagnostika je pri maniodepresii ako aj pri mnohých iných ochoreniach kľúčová a je patrí v psychiatrii k tým náročnejším. Často títo pacienti bývajú diagnostikovaní ako rekurentná depresívna porucha (opakujúce sa epizódy depresie bez manických fáz). Preto je nutné venovať pozornosť obdobiam medzi depresívnymi fázami.
Ak všetko vyzerá byť v poriadku, lekár môže odporučiť pacienta na vyšetrenie u psychiatra. Základom diagnostiky a teda aj následnej liečby je rozhovor s odborníkom, ktorý naordinuje potrebné vyšetrenia v tejto oblasti a navrhne a nastaví režim liečby. Určite sa netreba spoliehať na nejaké internetové maniodepresia fórum či lieky od susedy, ktoré jej zaberajú. Môžete si na internete o tom niečo prečítať, ale určite sa nebojte a neváhajte vyhľadať odbornú pomoc. Hoci toto ochorenie nie je vyliečiteľné, pri správnej terapii a vedení je perfektne zvládnuteľné a človeka neobmedzuje.
Ako často sa maniodepresia vyskytuje?
Výskyt sa predpokladá u 1% populácie, pričom pomer mužov i žien je približne vyrovnaný 1:1. Pokiaľ by sa však bral do úvahy aj výskyt BAP, kde sa vyskytujú hypomanické fázy či cyklotýmia, mohli by sme hovoriť už o 5%.
Bipolárna porucha a jej príčiny
Je maniodepresia dedičná?
Presná príčina nie je známa, skôr sa predpokladá, že maniodepresia je výsledkom viacerých predispozičných a rizikových faktorov:
- Biologické rozdiely – štruktúra mozgu a jeho fungovanie – niektoré štúdie ukazujú, že ľudia s bipolárnou poruchou majú určité fyzikálne zmeny v mozgu a hoci význam týchto zmien nie je stále známy, študovanie týchto rozdielov pomáha viac porozumieť tejto psychickej chorobe a predpovedať, ktorý typ liečby bude najúčinnejší.
- Genetika – maniodepresia je častejšia u ľudí, ktorí majú prvostupňového príbuzného trpiaceho touto poruchou, teda napríklad súrodenca alebo rodiča. Ak sa maniodepresia vyskytuje u jedného rodiča, je pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia u dieťaťa 5%. Ak sa vyskytuje u oboch rodičov, je šanca až 30%. Tak isto iné psychotické poruchy v rodine zvyšujú riziko vzniku tohto ochorenia u dieťaťa.
- Rizikovými faktormi či spúšťačmi môžu byť nadmerný stres (smrť blízkeho či iná trauma), užívanie drog a alkoholu.
Maniodepresia a jej liečba – dá sa maniodepresia vyliečiť?
Napriek tomu, že ide o celoživotné ochorenie, je terapeuticky krásne zvládnuteľné. Efektívny liečebný plán zväčša zahŕňa kombináciu liekov a psychoterapie. Je nutná kombinovaná liečba viacerými skupinami liekov a ešte dôležitejšie, aby ju pacient dodržiaval a predišlo sa tak recidívam, antidepresíva na prevenciu depresívnych stavov, kyselina valproová napr. v manickej fáze, osobitné postavenie tu má lítium. Medzi obdobiami mánie a depresie môžu byť obdobia, kedy človek nepociťuje zmeny nálad, avšak epizódy sa typicky opakujú a práve dlhodobá a nepretržitá liečba pomáha kontrolovať tieto symptómy a zaradiť sa do bežného pracovného i vzťahového života.
Liečba by sa dala rozdeliť na akútnu, pokračovaciu a udržiavaciu. Prvotným cieľom je ovplyvnenie symptómov do takej miery, aby sa osoba vrátila do normálneho psychosociálneho fungovania. Psychoterapeutická liečba je významným doplnkom farmakoterapie na ďalšie zníženie zostávajúcej symptomatiky. Tak isto je dôležité poučiť rodinu a blízkych o tomto ochorení a jeho prejavoch, aby vedeli ako reagovať a ako môžu pomôcť.
Bipolárna porucha a prírodná liečba?
Naozaj je veľmi dôležité pri tomto ochorení užívať liečbu nastavenú lekárom a hoci rôzne prírodné prípravky či bylinky na upokojenie, kľudný spánok ako napríklad valeriana lekárska či medovka lekárska by mohli mať podporný účinok, žiaľ maniodepresia nie je choroba, ktorá by sa dala iba týmto spôsobom bez liekov liečiť.
Prevencia maniodepresie
Nič nezaručí človeku, ktorý má predispozície na túto chorobu, že ju nikdy nedostane. Avšak nasadenie liečby vo včasnom štádiu môže pomôcť k zastaveniu jej zhoršenia. Preto ako už bolo vyššie spomenuté, dôležité je všímať si zmeny, ktoré u vás nastali, ak máte podozrenie, spýtať sa svojho okolia, aký majú názor oni a hlavne nebát sa vyhľadať odbornú pomoc.
Maniodepresia a alkohol – ide to dokopy?
Ak vám bola diagnostikovaná maniodepresia:
- Venujte pozornosť varovným signálom – obráťte sa na svojho lekára, zapojte rodinu a priateľov, aby vám pomohli s pozorovaním zmien vašich nálad.
- Vyhýbajte sa drogám a alkoholu – môže to zhoršiť vaše symptómy alebo spôsobiť ich skorší nástup, hoci mnohokrát osoby s BAP hlavne v depresívnych fázach siahajú po alkohole či drogách, čo môže napokon sťažovať aj diagnostiku ochorenia.
- Dodržujte užívanie liekov – môžete mať pokušenie prestať brať lieky, keď sa vám polepší a dlho necítite žiadne prejavy vášho ochorenia, ale nerobte to. Môže to spôsobiť ich návrat či zhoršenie, vždy sa poraďte s lekárom, ak chcete lieky z nejakých dôvodov vysadiť!
Pýtate sa
Čo je maniodepresia?
Maniodepresia, inak povedané bipolárna afektívna porucha, predstavuje závažný psychiatrický problém, ktorý je charakteristický neobvyklými zmenami nálad, tzn. jedinec bude pociťovať striedanie dobrej až euforickej nálady s depresívnymi či ľahostajnými náladami. Viac informácií sa dozviete pod nadpisom ,,Čo je maniodepresia?“.
Dá sa vyliečiť?
Dobrou správou je, že i tak nepríjemné a závažné ochorenie, akým je maniodepresia, je možné liečiť. Väčšinou liečba prebieha spôsobom kombinácie psychoterapie a liekov. Možná je aj prírodná liečba, napr. užívaním valeriány lekárskej či medovky lekárskej, no určite maniodepresiu iba takýmto spôsobom nevyliečite, je potrebné užívať lieky predpísané lekárom. Viac informácií sa dozviete pod nadpisom ,,Maniodepresia a jej liečba – dá sa maniodepresia vyliečiť?“.
Ako môžete pacientovi pomôcť?
Niekedy je veľmi ťažké spozorovať na svojich blízkych, že trpia maniodepresiou. Je preto dôležité pozorovať na nich zmeny nálad a odlišovať či ide o bežné alebo neobvyklé zmeny. Určite je dôležité odporučiť takýchto ľudí odborníkovi nakoľko maniodepresia môže prejsť do ťažkej depresie. Je určite vhodné podstúpiť aj test maniodepresie. Viac informácií sa dozviete pod nadpisom ,,Diagnostika maniodepresie“.
Vybrané zdroje: