Posledná aktuálizácia prebehla 21. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) je rastlina so žltými kvetmi, ktorá zdobí naše lúky a stráne a dorastá do výšky až 100 cm. Táto bylina sa využívala stovky rokov na liečbu psychických ťažkostí.
Dnes sa využíva hlavne ako voľnopredajné liečivo, suplement, alternatíva pri miernej depresii, sezónnej afektívnej poruche, miernej úzkosti a problémoch so spánkom. Existuje vo forme kapsúl, tabliet, oleja či čaju. Svoje využitie má aj v homeopatii ako jeden zo základných poúrazových liekov.
Mnoho štúdií bolo zameraných na posúdenie účinnosti ľubovníka bodkovaného pri liečbe depresie a iných psychických problémov. Viaceré poukazujú na jeho efektivitu v tejto oblasti, ale zároveň upozorňujú aj na isté nevýhody a nežiaduce účinky. Ako to teda s ľubovníkom bodkovaným naozaj je? To sa vám pokúsime priblížiť v nasledujúcich riadkoch.
Ľubovník bodkovaný a jeho účinky – na akom princípe funguje?
Predpokladá sa, že funguje na podobnom princípe ako štandardné antidepresíva. Teda zvyšuje aktivitu určitých chemikálií v mozgu ako serotonín a noradrenalín, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v regulácii našej nálady. Rastlina obsahuje okrem iného látky ako hypercín a hyperforín, ktoré vplývajú na neurotransmitery v nervovom systéme.
Môže pomôcť pri liečbe depresie?
Boli realizované rôzne štúdie zamerané na účinnosť ľubovníka bodkovaného pri liečbe depresie a porúch nálady. Výsledky sú trochu rozpačité. V roku 2008 na základe preskúmania 29 medzinárodných štúdií vyšlo, že ľubovník bodkovaný môže byť efektívnejší ako placebo a dokonca tak efektívny ako rôzne štandardné antidepresíva na predpis pri miernej až stredne závažnej depresii. Ďalšie štúdie skôr poukazovali na to, že účinnosť ľubovníka nie je oveľa vyššia ako placebo či rôzne antidepresíva, dokonca, že placebo je rovnako efektívne ako užívanie ľubovníka bodkovaného a žiaľ aj niektorých antidepresív.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Výskumy z roku 2016 a 2017 dospeli k záveru, že ľubovník bodkovaný má vplyv na redukciu symptómov pri miernej až stredne závažnej depresii a že táto účinnosť je vyššia ako pri placebe a porovnateľná s niektorými antidepresívami. Výskumníci si tiež všimli, že menej ľudí prestalo brať ľubovník bodkovaný v porovnaní s antidepresívami. Tiež, že môže spôsobovať menej nežiaducich účinkov alebo sú menej závažné ako pri antidepresívach. Avšak neodporúča sa pri ťažkej depresii, kde nie je dostatok dôkazov na jeho použitie, je tu riziko liekových interakcií a tiež si treba uvedomiť, že depresia nie je iba zlá nálada a vyžaduje si komplexné posúdenie stavu odborníkom.
Prírodná alternatíva k antidepresívam?
Čo sa týka skúseností ľudí trpiacich miernou až stredne závažnou depresiou, niektorí tvrdia, že po vysadení antidepresív SSRI´s (selektívne serotonín reuptake inhibítory), ktoré už nemohli brať pre ich nežiaduce účinky, skúsili ako alternatívu ľubovník bodkovaný. Či už zlepšenie ich symptómov bolo na základe placebo efektu alebo na nich mal ľubovník bodkovaný naozaj takýto účinok, vždy treba radšej prediskutovať váš zámer s lekárom a neliečiť depresiu sám. Liečba bylinkami neznamená vždy aj, že je neškodná a bezpečná.
Prediskutujte používanie ľubovníka bodkovaného s vaším lekárom, ak:
- ste tehotná alebo dojčíte – sú len limitované informácie ohľadom bezpečnosti
- máte diagnózu bipolárnej poruchy – rovnako ako pri antidepresívach sa zistilo, že spôsobuje hypomániu alebo rýchle zmeny nálad
- máte menej ako 18 rokov – len limitované informácie ohľadom bezpečnosti
- súčasne užívate nejakú liečbu, hormonálnu antikoncepciu alebo bežné voľnopredajné liečivá – riziko liekových interakcií!
Aké je možné ďalšie použitie ľubovníka bodkovaného?
- hojenie rán, modriny, popáleniny – antivirózny efekt, niektoré štúdie poukazujú po aplikácii maste z ľubovníka bodkovaného 3x denne po dobu 16 dní na zlepšenie hojenia rán a redukciu tvorby jazvy po cisárskom reze
- bolesti nervových zakončení rôzneho pôvodu – zubársky zákrok, úraz, bolesti chrbtice pri útlaku nervu hlavne po úraze, pooperačné bolesti, fantómové bolesti, atď.
- kožné potiaže spôsobené slnkom
- symptómy spojené s menopauzou – návaly tepla, zmeny nálad
V akých formách môžeme nájsť prípravky z ľubovníka bodkovaného na Slovensku?
Na trhu sú dostupné rôzne prípravky obsahujúce túto rastlinu. Cena závisí od typu prípravku, čaj zoženiete už za niečo vyše 1 eura. Predaj mnohých z nich je vo všetkých lekárňach, prípadne v obchodoch zameraných na zdravú výživu či homeopatickú liečbu alebo na internete.
Ľubovník bodkovaný môžete nájsť vo forme:
- tablety, kapsule, extrakt
- vňať (vákuovo balená)
- čajovina
- granuly
- injekčný roztok
- rôzne zmesi s inými liečivými bylinami
- masť
- olej
- tinktúra
Väčšina týchto prípravkov nie je na lekársky predpis, okrem prípravku Traumeel S, ktorý sa aplikuje vo forme injekčného roztoku a okrem ľubovníka bodkovaného obsahuje ešte mnoho ďalších liečivých bylín ako napr. arnika horská, kostihoj lekársky, ľuľkovec zlomocný, atď.. Ide o viaczložkový homeopatický liek, ktorý sa môže použiť ako regulačná liečba pri akútnych a chronických ochoreniach na stimuláciu vlastných liečivých mechanizmov organizmu pri rôznych poraneniach, pooperačné a potraumatické opuchy mäkkých tkanív, zápalové procesy najmä podporného a pohybového aparátu, zápaly ďasien.
Na lekársky predpis nie je viazaný prípravok DEPRIM vo forme tabliet obsahujúci ako účinnú látku ľubovník bodkovaný. Používa sa pri miernych až stredne závažných depresívnych stavoch u dospelých pacientov s príznakmi ako úzkosť, skľúčenosť, apatia, náladovosť a nedostatok energie. Je však kontraindikovaný u pacientov s ťažkou formou depresie alebo samovražednými sklonmi. Neodporúča sa jeho užívanie počas tehotenstva ani počas dojčenia a pozor u užívateliek hormonálnej antikoncepcie, pretože môže znižovať jej účinnosť. Pozor tiež na fotosenzitívnu reakciu.
HYPERICUM PERFORATUM môžete nájsť aj vo forme granúl. Využitie má pri všetkých traumatizmoch nervových zakončení, všetkých mozgovomiechových poraneniach, periférnych neuralgiách.
Veľmi populárny je čaj z ľubovníka bodkovaného buď samotného alebo vo forme zmesí s inými liečivými bylinami napr. ako upokojujúca bylinná zmes alebo ženská bylinná zmes. Tak isto ho nájdete aj vo forme tabliet ako výživový doplnok na ochranu pred stresom, upokojenie emócií, potlačenie úzkosti a nervozity.
Užívanie ľubovníka bodkovaného – na čo si dať pozor?
V prvom rade sa treba poradiť s lekárom alebo lekárnikom, ak zvažujete jeho užívanie. Hrozia totiž liekové interakcie! Tak isto sa neodporúča ženám tehotným i dojčiacim a deťom do 18 rokov! Niektoré štúdie poukazujú aj na to, že nie je vhodné používať ani, keď sa o dieťa pokúšate. Pozor aj na dávkovanie a silu prípravku! A uvedomiť si treba aj to, že v prípade, že sa rozhodnete užívať ľubovník bodkovaný, bude ho zrejme treba užívať dlhodobo, aby bolo možné postrehnúť jeho účinok.
Riziko liekových interakcií
Ľubovník bodkovaný spôsobuje liekové interakcie s viacerými liečivami, ktoré môžu viesť k zníženiu účinnosti týchto liečiv a iným komplikáciám. Obzvlášť pozor pri nasledujúcich liečivách:
- antidepresíva, antipsychotiká
- hormonálna antikoncepcia, tabletka „po“
- cyklosporín, používaný pre predchádzanie rejekcii orgánov po transplantácii (imunosupresíva)
- digoxin, kardiovaskulárne liečivá
- oxykodón, liek na bolesť
- niektoré liečivá proti HIV, napr. indinavir
- niektoré cytostatiká, lieky proti rakovine
- warfarin, antikoagulans
- pilulky na spanie
- anestetiká (informovať anesteziológa v prípade, že užívate ľubovník bodkovaný)
Vždy je preto potrebné informovať lekára o liekoch, ktoré užívate, prípadne sa poradiť s lekárnikom.
Hovorí sa aj o symptómoch z vysadenia, teda náhleho prerušenia liečby ľubovníkom bodkovaným. Preto sa odporúča postupne znižovať dávku a tak dôjsť až k úplnému vysadeniu. Poradiť vám môže váš lekár.
Nežiaduce účinky
Od menej závažných ako
- sucho v ústach,
- bolesť hlavy,
- únava,
- nevoľnosť,
- tráviace ťažkosti až po závažnejšie ako
- alergické reakcie (fotosenzitivita – zvýšená citlivosť na slnečné žiarenie, obzvlášť pri dlhodobom užívaní a svetlom type pokožky. Počas liečby prípravkami s obsahom ľubovníka bodkovaného alebo s jeho extraktom sa treba vyhýbať intenzívnemu UV žiareniu.),
- vyšší krvný tlak,
- zmätenosť,
- sexuálne dysfunkcie
- až serotonínový syndróm
- a zhoršenie psychotických symptómov u osôb s bipolárnou poruchou alebo schizofréniou.
Na záver – čo treba zvážiť?
Ako pri všetkom, aké vám to prinesie benefity a naopak, čo môže byť negatívum:
- depresia je vážne ochorenie, ktoré vedie k zvýšenému riziku samovraždy, nepokúšajte sa ju liečiť sami, vyhľadajte odborníka!
- aj výživové doplnky vám môžu uškodiť, ak sú užívané nesprávne alebo v nesprávnom množstve! Informujte svojho lekára, ak nejaké užívate alebo plánujete užívaž, prípadne sa poraďte s lekárnikom.
- mnoho suplementov nebolo testovaných na tehotných a dojčiacich ženách či deťoch, opäť vždy sa radšej poraďte s odborníkom!
- výživové doplnky môžu skvele dopĺňať hlavnú liečbu, prípadne niekedy na liečbu postačujú aj oni samotné, avšak je nutné ich rozumné použitie s poznaním rizík a interakcií
- spoliehajte sa na overené informácie, nie na informácie komerčného charakteru či internetové fórum
- všímajte si vedľajšie účinky – nevoľnosť, zvracanie, zvýšená srdcová frekvencia, úzkosť, nespavosť, hnačka, kožné vyrážky. V prípade ich objavenia prípravok prestaňte používať a informujte svojho lekára.
Pýtate sa
Čo je ľubovník a čo lieči?
Ľubovník bodkovaný je liečivá rastlina charakteristická svojimi žltými kvetmi. Rastie aj na Slovensku. V podstate môžeme povedať, že ide o prírodné antidepresívum. Ľubovník bodkovaný je zodpovedný za zvyšovanie aktivity istých chemikálií v mozgu – napríklad sérotonín a noradrenalín. Tieto chemikálie sa podieľajú na regulácii našej nálady. Výskumy preukázali, že ľubovník bodkovaný znižuje symptómy mierne až stredne závažnej depresie. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Ľubovník bodkovaný a jeho účinky – na akom princípe funguje?“.
Ako ho sušiť?
Dôležité je povedať, že ľubovník bodkovaný je vhodné sušiť na mieste chránenom pred slnečným žiarením. Toto miesto by malo byť dostatočne prevzdušňované. Ďalšou radou je, že by ste nemali ľubovník bodkovaný sušiť na novinách, keďže atrament obsahuje chemické látky a nečistoty, ktoré sa doň môžu dostať, a tak znížiť jeho kvalitu. Odporúčaná doba sušenia je 5 dní. Sušiť ho môžete v zvislej polohe alebo je tiež vhodné ho dať do pohárov.
Ako užívať ľubovník bodkovaný?
Na úvod by sme radi dali do pozornosti skutočnosť, že užívanie ľubovníka bodkovaného nie je odporúčané tehotným a dojčiacim ženám, a ani deťom do 18 rokov. V každom prípade by ste sa mali poradiť so svojím lekárom o dlhodobom požívaní. Túto liečivú rastlinu je nutné užívať dlhodobo (v akejkoľvek forme), nakoľko až po dlhšej dobe jedinec pocíti jeho blahodarné účinky. Pozor však na predávkovanie. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Užívanie ľubovníka bodkovaného – na čo si dať pozor?“.
Vybrané zdroje:
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-329/st-johns-wort
- https://nccih.nih.gov/health/stjohnswort/sjw-and-depression.htm
- https://www.webmd.com/depression/guide/st-johns-wort#1
- https://www.healthline.com/health-news/is-st-johns-wort-safe-080615#1
- https://www.mind.org.uk/information-support/drugs-and-treatments/st-johns-wort/about-st-johns-wort/#.XEopHFVKiM8