Posledná aktuálizácia prebehla 19. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Rastliny sa už od nepamäti využívajú okrem dekoračných účelov aj kvôli svojim liečivým účinkom. Liečivé rastliny pomáhajú ľuďom s rôznymi zdravotnými problémami, či už fyzického alebo psychického charakteru. Na celom svete nájdete tisíce rastlín s blahodarnými účinkami na ľudský organizmus. Ak vás trápia nielen psychické problémy, liečivé byliny môžu byť skvelým spôsobom, ako sa ich postupne zbavovať alebo ich úplne odstrániť.
Rastliny – aké je ich využitie?
Rastliny sa využívajú po celom svete z mnohých dôvodov, pričom medzi najdôležitejšie považujeme ich vôňu, príchuť, medicínske účinky či vzhľad. Vo väčšine prípadov sa byliny používajú ako dochucovadlo mnohých pokrmov alebo na výrobu liekov. Už od starovekých čias si ľudia vážili kulinárske a liečivé benefity rôznych rastlín, ktoré nachádzali v prírode a pritom nezáležalo na tom, v ktorej časti sveta ľudia žili a z akej kultúry pochádzali.
Rastliny sa vo všeobecnosti klasifikujú do nespočetného množstva skupín a kategórií v závislosti od ich druhu a pôvodu. V nasledujúcich riadkoch si bližšie predstavíme najpodstatnejšie informácie o liečivých rastlinách, ktorých blahodarné účinky môžete využiť aj vy.
Liečivé rastliny – pomôžu telu aj psychike
Naši predkovia dokázali efektívne využívať rastliny na zlepšenie celkového stavu fyzického i mentálneho zdravia. Využívali ich na urýchlenie hojenia rán, ako podpornú liečbu mnohých bežných ochorení a tiež na navodenie pokojného a ničím nerušeného spánku. Okrem toho liečivé rastliny nielen prinášali, ale aj prinášajú množstvo iných vedľajších priaznivých účinkov.
Liečivé rastliny eliminujú okrem iného aj výživové deficity, a teda v konečnom dôsledku obnovujú správne fungovanie tela. Byliny sú teda známe ,,opravou“ rôznych problémov a nie ich potláčaním. O liečivých rastlinách taktiež koluje názor, že vyživujú každú oblasť tela vďaka svojmu zloženiu vitamínov a minerálnych látok. Inak povedané, okrem svojich zaručených liečivých účinkov sú liečivé byliny pre náš organizmus dôležité aj z toho dôvodu, že nám dodávajú nesmierne dôležité živiny, bez ktorých naše telo nemôže fungovať správne v každodenných situáciách.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Mnohé liečivé rastliny nie sú oceňované iba kvôli svojim zjavným blahodarným účinkom, ale i kvôli svojmu krásnemu vzhľadu, vôni či chuti. Môžu byť preto aj výborným estetickým doplnkom našej domácnosti. Medicína sa vo všeobecnosti začína čoraz viac a viac uchyľovať k alternatívnym spôsobom liečby zdravotných problémov, ku ktorým nepochybne patria aj liečivé rastliny. Liečivé rastliny nám môžu pomáhať v rôznych oblastiach, pričom ich účinky sa môžu vzájomne prelínať alebo dopĺňať. Upozorňujeme však aj na negatívne alebo vedľajšie účinky rôznych rastlín, ktoré sa môžu vyskytnúť v prípade nesprávneho užívania alebo u rôznych citlivých či náchylných jedincov.
Čím sú charakteristické liečivé rastliny?
Rastliny, a teda aj liečivé rastliny sa môžu odlišovať nielen vzhľadom, vôňou, chuťou, ale aj liečivými účinkami. Je možné však zostaviť ich spoločné charakteristické znaky a spôsoby, akými môžete ich priaznivé účinky efektívne využiť. Vo všeobecnosti sa liečivé rastliny podávajú v nasledovných formách:
- bylinné čaje
- tinktúry
- výživové doplnky (tablety, kapsule a sirupy)
- éterické oleje (napríklad aj prostredníctvom aromaterapie)
V drvivej väčšine prípadov sa rastliny využívajú na medicínske účely v podobe vysušených rastlinných výťažkov, resp. extraktov, ktoré sa následne spracovávajú do adekvátnej formy. Výhodou je, že naše klimatické podmienky vám dovoľujú mnohé takéto liečivé rastliny pestovať aj doma, a teda v konečnom dôsledku môžete sušené extrakty využiť aj vy, či už vo forme čajov, olejov alebo tinktúr.
Spôsob využitia liečivej rastliny v mnohých prípadoch závisí aj od jej vlastností, ako napríklad vôňa. Staršie generácie dokonca využívali liečivé rastliny aj na liečbu rôznych respiračných ochorení. Toto dedičstvo našich predkov žije až dodnes, a preto na trhu môžete nájsť aj rôzne osviežujúce či iné liečivé spreje napríklad aj na vaše dýchacie cesty.
Ako môžete vidieť, existuje množstvo spôsobov využitia a podávania liečivých rastlín, a preto ich rozhodne odporúčame užívať v primeranej miere a v závislosti od vášho zdravotného stavu na navodenie nielen fyzickej, ale aj duševnej vitality.
Všeobecné účinky
Vzhľadom na to, že na svete nájdeme množstvo rastlín s pozitívnymi účinkami na náš organizmus, nie je možné uviesť všetky ich rozličné benefity, no pokúsime sa uviesť tie najčastejšie, ktoré sú zároveň všeobecnými liečivými účinkami.
- posilňovanie imunitného systému – byliny sú bohaté na antioxidanty, vitamíny, fytosteroly či iné živiny, ktoré pomáhajú nášmu telu bojovať proti toxínom a rôznym baktériám, pričom taktiež posilňujú obranyschopnosť nášho organizmu
- protizápalové účinky – esenciálne oleje prítomné v niektorých rastlinách sú zodpovedné za skvelé protizápalové vlastnosti; tieto rastliny blokujú enzým cyklooxygenázu, ktorý je zodpovedný za vyvolávanie zápalových reakcií
- boj proti stresu – pomerne veľké množstvo liečivých rastlín vzhľadom na svoje vlastnosti znižuje príznaky stresu; okrem toho takéto rastliny pomáhajú bojovať aj proti vedľajším problémom, ktoré sú so stresom spojené, ako napríklad nespavosť, nervozita či podráždenosť
Medzi ďalšie veľmi dôležité všeobecné priaznivé účinky liečivých rastlín zaraďujeme aj:
- prevencia rakoviny a Alzheimerovej choroby
- podpora zdravia pokožky
- zdravie vlasov
- zdravie zubov
- znižovanie hladiny krvného cukru a cholesterolu
Liečivé rastliny teda dokážu riadne zázraky, a preto by sme ich mali pravidelne užívať v rôznych formách ako doplnok zdravej a vyváženej stravy.
TOP 5 – najlepšie liečivé rastliny na psychiku
V tomto článku ste sa mohli dozvedieť, že liečivé rastliny ponúkajú obrovskú liečivú silu nielen v oblasti fyzického, ale i psychického zdravia. Každý deň čelíme veľkému tlaku nielen v práci, ale aj v súkromí, čo výrazným spôsobom naštrbuje našu psychickú vitalitu a výkonnosť. Dlhodobý alebo chronický stres na druhej strane spôsobuje veľké zdravotné komplikácie a symptómy, ako sú napríklad nervozita, podráždenosť, apatia znížená psychická či fyzická energia, problémy so spánkom či dokonca depresie alebo úzkostné stavy.
Tieto problémy nám môžu vo veľkej miere pomôcť redukovať alebo odstrániť najliečivejšie rastliny na svete pôsobiace na psychickú oblasť, ktoré si uvedieme nižšie:
1. Medovka lekárska
Medovka lekárska patrí medzi najliečivejšie rastliny, o ktorej liečivých účinkoch sa mohli presvedčiť už ľudia v starovekej dobe. Tento ,,zázrak prírody“ je typický jemnou citrónovou vôňou a malými bielymi kvetmi v letných mesiacoch. Účinky medovky lekárskej siahajú od liečby nervozity až po liečbu miernych depresií a migrén. Okrem toho vám medovka lekárska prináša riešenie problémov s nespavosťou, zlepšovanie príznakov Alzheimerovej choroby, zlepšenie pamäte či pozorovacích schopností alebo podporu sústredenia. V neposlednom rade je medovka lekárska známa aj antioxidačnými, antibakteriálnymi a antivírusovými účinkami.
2. Levanduľa lekárska
Levanduľa lekárska je liečivá rastlina, ktorá je charakteristická najmä svojimi fialovými kvetmi a aromatickou príjemnou vôňou. Jej blahodarné účinky na ľudský organizmus poznali už starí Rimania. Jej výhodou je aj to, že si ju môžete aj sami dopestovať doma v kvetináčoch na balkónoch či v záhrade. Tešiť sa môžete na rôznorodé liečivé účinky, medzi ktoré patria hlavne:
- zlepšovanie psychickej odolnosti a výkonnosti
- upokojujúce účinky na myseľ
- odstraňovanie migrén či svalových kŕčov
- protizápalové a dezinfekčné účinky
- pôsobenie proti baktériám (antibakteriálne účinky)
3. Valeriána lekárska
Valeriánu lekársku možno poznáte aj pod ľudovými názvami ako kozlík, mačacia zelina, valeriánok, baldrián či odolen. Valeriána lekárska patrí medzi najlepšie rastliny, ktoré pozitívnym spôsobom vplývajú na našu psychiku. Vyzdvihli by sme najmä jej úžasný pozitívny vplyv na akútny (krátkodobý) a chronický (dlhodobý) stres. Okrem toho vám táto liečivá rastlina pomôže aj v prípade, ak trpíte úzkosťou a nízkou kvalitou spánku v dôsledku stresu. Valeriána lekárska pôsobí priaznivo na naše nervy a navodzuje pocity pokoja a pohody. Zdôraznili by sme aj priaznivé účinky pri depresiách, úzkostných stavoch, hyperaktivite, nesústredenosti, poruchách spánku, únave, kŕčoch či vnútornom napätí.
4. Slncovka kalifornská
Slncovka kalifornská patrí medzi najliečivejšie rastliny a jej pôvod musíme hľadať až v slnečnej Kalifornii. Je typická svojimi krásnymi žltými kvetmi. Jej priaznivé účinky pocítite hlavne na znižovaní depresívnych či úzkostných stavov, prípadne redukcii nervového vypätia. Zabudnúť nemôžeme ani na liečbu nespavosti či zlepšovanie koncentrácie, pamäte či intelektuálnej kapacity.
5. Mučenka opletavá
Mučenka opletavá je rastlina charakteristická krásnym kvetom bledomodrého až fialového sfarbenia. Dokáže vyrásť až do výšky 10 metrov. Jej pozitívne efekty pocítia najmä pacienti trpiaci poruchami nervového charakteru. Ak však máte akýkoľvek problém, ktorého pôvod tkvie vo vašej psychike, tak vám mučenka opletavá vie výrazným spôsobom pomôcť zatočiť s vašimi problémami. Medzi najdôležitejšie liečivé účinky mučenky opletavej na psychiku považujeme:
- upokojovanie nervového systému
- znižovanie krátkodobého a dlhodobého stresu
- pomoc pri problémoch s nespavosťou, resp. zlepšovanie kvality vášho spánku
- znižovanie migrén
- znižovanie príznakov miernych depresií
Pozitívne účinky mučenky opletavej vyššie uvedeným zoznamom určite nekončia, avšak tie pocítite už na fyzickom zdraví.
Liečivé rastliny – obsahuje ich aj doplnok StressFix
Aj vám pripadajú liečivé účinky vyššie uvedených najliečivejších rastlín na psychiku zázračné? Chceli by ste ich aj vy pocítiť na svojom zdraví? Ak áno, výborným spôsobom ako tak urobiť, je užívanie výživového doplnku StressFix, ktorý obsahuje všetky najliečivejšie rastliny v oblasti psychického zdravia na svete. Okrem toho sa môže tento doplnok stravy pochváliť aj všetkými dôležitými vitamínmi a minerálnymi látkami, ktoré sú pre ľudský organizmus v dennej dávke podstatné. Jedná sa o:
- vitamíny skupiny B (B2, B6, B9, B12)
- vitamín D3
- vitamín E
- magnézium
- zinok
- železo
Ak chcete vašu psychiku udržiavať vo výbornej kondícii a vitalite, určite si doprajte výživový doplnok StressFix.
TOP 10 – najlepšie liečivé rastliny
V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to najlepšie zo spektra liečivých rastlín, ktoré môžu pôsobiť nielen na duševné, ale i fyzické zdravie rôznymi spôsobmi. Je preto určite na zvážení, akým spôsobom využijete efektívne ich maximálny liečivý potenciál.
Tymián
Tymián je známy nielen tým, že sa využíva ako korenina, ale aj svojimi liečivými účinkami. Hlavná látka sa nazýva tymol a pôsobí dezinfekčne a protizápalovo. Tymián je typický aj tým, že rozpúšťa hlieny a využijete ho aj v boji proti zápalu priedušiek, nadúvaniu či čiernemu kašľu. Okrem toho vám pomôže aj pri zápaloch tráviaceho traktu.
Materina dúška
Materina dúška je jednou z najkrajších rastlín, ktorú nájdete hlavne v slnečných oblastiach. Kvitne hlavne v období júla a augusta a krásne vonia. Využíva sa pri nespavosti, závratoch, nervozite, podráždenosti či bolestiach hlavy. Využijete ju aj pri nachladnutí, astmatických ochoreniach či zápaloch priedušiek a mandlí. Na záver by sme vyzdvihli aj jej protizápalové a hojivé účinky či posilňujúce vlastnosti na organizmus.
Repík lekársky
Repík lekársky je známa liečivá rastlina, ktorá sa využíva v rámci liečby ochorení tráviacej sústavy, pri ochoreniach zápalového a kĺbového charakteru alebo v rámci liečby porúch močových ciest a pečene. Využijú ho aj speváci, keďže pozitívne pôsobí aj na hlasivky.
Rakytník
Rakytník je ker, ktorého plody sa využívajú hlavne na podporu imunitného systému. Je typický vysokým obsahom vitamínu C a tiež obsahuje vitamín A. Zaujímavosťou je, že 1 bobuľa rakytníka obsahuje odporúčanú dennú dávku vitamínu C pre dospelú osobu.
Ginko biloba
Ginko biloba predstavuje strom, ktorého pozitívne vlastnosti sa prejavujú hlavne na liečbe depresií, porúch pamäte a koncentrácie, bolestí hlavy, problémov s hučaním v ušiach či očných chorôb. Chráni bunky tela, znižuje pocity únavy, zlepšuje náladu a pamäť či prekrvuje končatiny.
Zázvor (ďumbier)
Zázvor sa využíva pri žalúdočných problémoch, nevoľnosti, kašli či prechladnutí. Chráni srdcovo-cievny systém a podporuje aj chuť do jedla.
Hloh obyčajný
Hloh obyčajný predstavuje ker, ktorý sa z dlhodobého hľadiska využíva na úpravu porúch srdcového rytmu. Je typický aj znižovaním krvného tlaku či svojím pôsobením proti poruchám spánku a nervozite.
Žihľava dvojdomá
Ak potrebujete odvodniť organizmus, výborným spôsobom, ako tak urobiť, je žihľava dvojdomá. Dôležitá je aj pri detoxikácii organizmu, čistení krvi, odstraňovaní akné či naštartovaní metabolizmu.
Lipa malolistá
Lipa malolistá je v našich končinách bežným stromom, ktorého účinky sú nasledovné:
- potopudné, močopudné a odhlieňovacie účinky
- znižovanie teploty
- pomoc pri vykašlievaní, chrípke či ochoreniach dýchacích ciest
- pomáha pri nechutenstve, kolikách, plynatosti či obličkových a močových ťažkostiach
Šalvia lekárska
Šalvia lekárska sa využíva hlavne na zníženie vylučovania potu a kvôli svojim protizápalovým, baktericídnym a močopudným účinkom. Využíva sa aj v rámci liečby ochorení tráviacej sústavy a podporuje činnosť pohlavných žliaz.
Vybrané zdroje:
- https://www.mydr.com.au/complementary-medicine/herbal-medicine
- https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices
- https://www.popradske.sk/liecive-byliny/
- https://www.besthealthmag.ca/best-eats/nutrition/5-health-benefits-of-fresh-herbs/