Attention Deficit Disorder skrátene ADD je porucha označujúca vývojové problémy vo fungovaní mozgových operácií, obzvlášť tých, ktoré si vyžadujú organizačné postupy, plánovanie, pozornosť, predvídanie a sebaovládanie. Táto diagnóza je známa aj pod jednoduchým názvom porucha pozornosti. Ide o podobnú poruchu akou je ADHD asvšak bez pridruženej hyperaktivity.
Netýka sa iba detí
Obsah článku
Pôvodcom tejto diagnózy sú odchýlky v centrálnej nervovej sústave. Je nutné dodať, že tie nemajú žiadny súvis s inteligenčnou vybavenosťou postihnutého človeka. U typu ADD navyše nebývajú zaznamenané žiadne problémy s hyperaktivitou – ako je tomu v prípade ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder). Prvé symptómy sa často objavujú už v rannom detstve, pretrvávajú do obdobia dospievania a môžu byť príťažou počas celého života.
Prvé príznaky v predškolskom veku
Syndróm ADD sa netýka iba detí, porucha totiž pretrváva aj do dospelosti, s tým rozdielom, že dospelý človek sa vie s jej prejavmi lepšie „popasovať“. Prvé príznaky sa prejavujú už v predškolskom veku, s postupujúcim časom sa ťažkosti môžu zmierňovať alebo naopak zhoršovať.
Porucha sústredenia, o ktorej navyše pacient ani nemusí vedieť, môže spôsobovať problémy v rôznych oblastiach súkromného či profesného života – v práci, v škole ale aj vo vzťahoch. Ak máte pocit, že vy alebo niekto vo vašom okolí môže mať problém s ADD, môžete sa obrátiť na psychiatrickú kliniku, ktorá poskytuje komplexné služby ľuďom so špecifickými poruchami učenia a správania.
Príčina neznáma
Medzi odborníkmi nie je zhoda v tom, ako porucha vzniká. Dokonca, vedú sa veľké debaty aj o tom, či je vôbec možné túto poruchu definovať ako ochorenie. Problémy tohto druhu sa začínajú objavovať v situáciach, kedy je dieťa vystavené prísnym nárokom a pri ich plnení je porovnávané s ďalšími rovesníkmi.
Výkon pacienta pritom býva nevyrovnaný. Objavujú sa problémy so samostatnou prácou, neorganizovanosť, zabúdanie a strácanie vecí a pod. Problematické je hlavne plnenie zložitých pokynov, ktoré si vyžadujú koncentráciu na niekoľko vecí naraz. Pokiaľ toho jedinec nie je schopný, ľahko nadobúda predstavu vlastnej neschopnosti a frustrácie, kedy je veľmi náročné udržať si pozitívne sebahodnotenie a sebaúctu.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Kombinácia mnohých faktorov
Presné príčiny porúch pozornosti nie sú úplne známe. Veľakrát ide o kombináciu mnohých príčin. Niektorými z nich môžu byť napr. dedičné predispozície, nedostatočný príjem jódu, komplikácie počas tehotenstva, rodinné zázemie a výchova. Je veľmi dôležité, aby rodičia boli dobrým vzorom pre svoje deti. Nemali by im zakazovať veci, ktoré sami robia, pretože dieťa ich spočiatku napodobňuje a zrkadlí ich nedostatky ale aj prednosti.
Pre presnú diagnózu je nevyhnutné vyšetrenie detského alebo dorastového psychiatra. Ten stanovuje predbežnú diagnózu zhodnotením správania dieťaťa v kombinácii s dôkladným fyzickým vyšetrením a posúdením informácií získaných od rodičov a učiteľov. Potom sa volí príslušná liečba.
Zahltenie informáciami
Internet, mobil, televízor, počítačové hry, všade útočiace reklamy zo všetkých médií… Impulzov, ktoré na neho pôsobia zo všetkých strán, je nekonečné množstvo. Aaj dospelí majú v tomto smere často problém poriadne sa sústrediť na to, čo je pre nich podstatné.
Môžeme len konštatovať, že určite to majú veľmi zložité. Ak sú problémy ťažšieho charakteru, určite je potrebné zájsť za odborníkmi, napríklad do pedagogicko-psychologickej poradne. Ak má dieťa miernejšie problémy s pozornosťou, pomôcť môžu aj jednoduché hry, aktivity a cvičenia, pomocou ktorých rodičia aj v domácom prostredí môžu deťom pomôcť rozvíjať ich pozornosť:
Spätná väzba od rodiča – zadané úlohy je lepšie rozložiť na čiastkové. Naučte dieťa pracovať v kratších úsekoch s priestorom na oddych. Je potrebné dieťa objať, pochváliť, vyjadriť mu svoju podporu. Dnešné deti vyrastajú v globálnom svete obklopené médiami, pohltené informáciami a s neobmedzenými možnosťami zábavy.
Pomôcky – rôzne druhy pomôcok by mali zvýšiť záujem o učenie. Do výučby by sa mali začleňovať názorné a praktické ukážky.
Relax – napríklad relaxačné dychové cvičenia. Dobré je využívať relaxačná hudbu, pohybové hry a cvičenia.
Pohyb – ten je všeobecne prospešný pre psychiku i fyzické zdravie. V škole môžu učitelia tiež zabezpečiť žiakom pohyb, príapdne si môžete spolu skúsiť zacvičiť doma alebo dieťa prihaste na nejaký krúžok pohybovej aktivity.
Porucha pozornosti a jej druhy
- Roztržitosť – neschopnosť dlhodobej koncentrácie
- Rozptýlenosť – neschopnosť udržať pozornosť pre konkrétnu vec
- ADHD – porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou
- ADD – porucha pozornosti bez hyperaktivity
- Aprosexia
- Hypoprosexia
- Hyperprosexia
- Paraprosexia
Rozdiel medzi ADHD a ADD
Kým u ľudí s ADHD sa ochorenie prejavuje vonkajším i vnútorným nepokojom, impulzívnosťou, netrpezlivosťou u ľudí s ADD chýba práve uvedená hyperaktívna zložka. Ľudia s touto diagnózou sa nedokážu dlhšie sústrediť na jednu vec, rýchlejšie sa unavia a mávajú problémy s dokončením rozrobenej práce. Väčšinou si nedokážu z mnohých podnetov vybrať podstatu a venujú pozornosť všetkému, čo ich zmysly dokážu zachytiť. Táto nadmerná stimulácia ich zaťažuje a rýchlo unavuje.
ADD
- ťažkosti so sústredením
- ťažkosti pri plnení úlohy
- problém zaznamenať pokyn na plnenie úlohy
- ľahké odvedenie pozornosti
- vypnutie pozornosti
ADHD
- neschopnosť sústrediť sa na detail
- zábudlivosť – ťažkosti s rozvrhnutím činností, rozptýlenosť
- hyperaktivita – zvýšený rečový prejav, neustály pohyb
- impulzivita – netrpezlivosť, nepremyslené a unáhlené prejavy
Mylná interpretácia okolia
Pre okolie býva ťažké akceptovať, že dotyčný neplní úlohy, ktoré by mal ľahko zvládať. Problémy dotknutého sú často interpretované ako jeho nevychovanosť, príp. lenivosť, drzosť, neochota a pod. Porucha pozornosti sa prejavuje nedostatočnou kontrolou pozornosti, častejšou a závažnejšou oproti tomu, aká je za bežných okolností pozorovaná u rovesníkov. Na to, aby mohla byť stanovená diagnóza, musí byť prítomných niekoľko symptómov.
Poruchy pozornosti sa môžu prejaviť ako:
- nepozornosť a unikanie detailov
- neúplne plnenie povinností, nepremyslené a neuvážené činnosti
- preskakuje z jednej nedokončenej úlohy na druhú
- duševná neprítomnosť – zdá sa, akoby dotyčný nepočúval
- problémy s organizáciou
- nedostatočné a nedomyslené plánovanie
- vyhýbanie sa plneniu niektorých úloh, ktoré vyžadujú zapojenie alebo udržanie pozornosti
- ťažké vedenie konverzácie, odbočovanie od témy
- ľahké vyvedenie z miery, rozptýlenosť nepodstatnými podnetmi
Liečba
Niektorí ľudia nedokážu sami prirodzene odpočívať, uvoľniť sa, a preto sa to potrebujú znova naučiť. Liečba si vyžaduje komplexný prístup a nastavenie vhodného režimu. Spočíva predovšetkým v úprave denného rozvrhu, životného a pracovného prostredia tak, aby sa eliminovali podnety vedúce k nesústredenosti. Prospešné je nastaviť zrozumiteľný poriadok vecí v rámci celého denného režimu, úprava životného štýlu. Veľmi účinná je pomoc odborníka – psychoterapeuta.
V liečbe sa tiež osvedčila odborná terapia (predovšetkým takzvaná kognitívno-behaviorálna), ktorá pomôže vytvoriť správne návyky. Pravidelnosť v bežných činnostiach šetrí energiu, ktorú je možné vynaložiť na ďalšie aktivity. Treba brať ohľad na to, že úroveň pozornosti je výrazne ovplyvnená únavou, stresom alebo chorobou.
Liečba u najmenších
U detí je potrebné prehodnotiť celý výchovný postup a vzdelávacie metódy. Všetky úlohy je možné rozdeliť na postupné kroky a po každom kroku poskytovať spätnú väzbu, ideálne pozitívnu s ocenením za dobrý výkon a snahu. Človek s ADD by mal byť v čo najpokojnejšom prostredí – ideálne s minimom podnetov v okolí (súrodenci, televízia, nástenka s obrázkami, výhľad z okna a podobne). Pre prácu je dobré presne stanoviť viac kratších intervalov na učenie a častejšie prestávky.
Veľmi náročné, ale veľmi dôležité je udržať takú atmosféru, ktorá postihnutému človeku umožní zachovať si pozitívny sebaobraz a budovať si dobré sebavedomie. Dôležité je uvedomiť si, že školský výkon je len jednou z častí celkového rozvoja dieťaťa. Deti s poruchou pozornosti potrebujú podporu rodičov aj v otázkach sociálnych kontaktov a zaobchádzania s emóciami.
Lieky na liečbu ADHD
Hoci k liečbe sa má pristupovať komplexne a dlhodobo, lieky pri liečbe ADHD dokážu zlepšiť sústredenosť aj trpezlivosť. Ako účinné sa ukazujú aj rôzne druhy psychoterapie v individuálnych alebo skupinových sedeniach. Pacienti sa tak naučia uvedomovať si, čo spúšťa príznaky a učia sa novým vzrcom správania.
Ritalin
Ritalin predpisujú psychiatri už od roku 1953. Pôvodne bol využívaný pre svoje psychostimulačné účinky, ale aj pre celkom bezpečný farmakologický profil hlavne u epileptikov. Následne sa zistil jeho priaznivý efekt u ľudí s ADHD najmä u detí. Detskí psychiatri alebo neurológovia predpisujú liek výhradne deťom s poruchou sústredenia a pri diagnóze ADHD. Lekári sa zhodujú na tom, že Ritalin je pre nich veľmi účinný a potrebný.
Concerta
Liek sa používa na liečbu poruchy pozornosti spojenej s hyperaktivitou a používa sa u detí a dospievajúcich vo veku od 6 do 18 rokov. Používa sa iba vtedy, ak liečba bez medikamentov (terapie) nebola úspešná. Liek zlepšuje činnosť tých častí mozgu, ktoré nie sú dostatočne aktivované. Liek môže pomôcť zlepšiť rozsah pozornosti, koncentráciu a obmedziť impulzívne správanie.
Ako si pomôcť v domácom prostredí
- usporiadaním miesta na odpočinok a učenie – miesto, kde sa dieťa učí, hrá si alebo odpočíva, by malo byť prehľadne usporiadané, bez rušiacich faktorov (internet, TV, mobil, rádio)
- tréningom pozornosti – učte deti rozprávať o obrázkoch, kresliť, triediť predmety, lúštiť rébusy, porovnávať predmety. Všetky tieto jednoduché činnosti majú vplyv na pozornosť.
- stravou – do stravy zaraďte nenasýtené mastné kyseliny a vytvorte si naozaj pestrý jedálniček, ktorý bude bohatý na rybí olej, konopné a ľanové semienka. Ak by tieto tipy boli nedostačujúce, je možné siahnuť po doplnkoch stravy. Napr. ginkgo biloba prekrvuje mozog a zlepšuje jeho činnosť, otravinám s obsahom lepku a cukru by sme sa mali radšej vyhnúť a pozor si dajte aj na nedostatok jódu a horčíka.
- aromaterapiou – vďaka vôňam môžeme dieťa upokojiť a podporiť jeho pamäť. Medovka, harmanček a levanduľa pomôžu upokojiť myšlienky a pomáhajú aj pri problémoch so zaspávaním. Šalvia, jazmín či ruža navrátia stratené sebavedomie. Eukalyptus, citrusy a rozmarín dodávajú energiu.
- dodržiavaním denného režimu a časovým rozvrhom
Najčastejšie kladené otázky:
Čo je porucha pozornosti?
Porucha pozornosti predstavuje poruchu týkajúcu sa problémov vo fungovaní mozgových operácií. Hovoríme najmä o tých operáciách, ktoré potrebujú určité plánovanie, predvídanie, sebaovládanie či pozornosť. Táto porucha nie je častá iba u detí.
Ako sa prejavuje a lieči?
Porucha pozornosti má rozličné druhy, a teda jednotlivé prejavy sa môžu líšiť. Medzi najznámejšie prejavy poruchy pozornosti patria ťažkosti so sústredením, ťažkosti týkajúce sa plnenia úloh a podobne. Liečba sa mierne líši u dospelých a detí. Liečba môže byť založená na rozličných terapiách, úprave denného rozvrhu či v naordinovaní liekov. Viac informácií nájdete pod nadpisom liečba a lieky na liečbu ADHD.
Kde treba prísť na vyšetrenie?
Pri podozrení na ADD poruchu je vhodné navštíviť pedagogicko-psychologickú poradňu, kde sa zachytí problém s učením a následne nastaví najvhodnejší systém výučby. K diagnostike môže pomôcť aj neurologické vyšetrenia. Pomoc a podporu môžete skúsiť vyhľadať aj u psychoterapeuta.
Ako pristupovať k deťom s ADD?
K deťom sa správajte pokojne a dávajte im zreteľné pokyny, upravte ich prostredie, zaveďte im plánovač/diár a rozvíjajte jeho potenciál bez trestania za veci, ktoré nemôže.
Znamená ADD nižšiu inteligenciu?
Neznamená nižšiu inteligenčnú vybavenosť – ADD sa môže vyskytovať u ľudí všetkých úrovní inteligencie (v prípade mentálnej retardácie je nutná dôkladná diagnostika). Problémy s pozornosťou zapríčiňujú odchýlky vo vývoji centrálnej nervovej sústavy a porucha prenosov signálov v rámci centrálnej nervovej sústavy.
Ako ochrániť dieťa pred ADD?
ADD je porucha vrodená, jej príčiny sú dané hlavne dedičnosťou, zvažuje sa i vplyv poškodenia pri pôrode či počas tehotenstva (užívanie návykových látok a alkoholu, nedostatok kyslíku pri pôrode a pod.).
Dajú sa symptómy poruchy zmierniť?
Symptómy možno do určitej miery ovplyvniť výchovou, úpravou pracovného prostredia a návykov, používaním pomôcok, veľmi účinná býva terapia vhodnými výchovnými postupmi. Prejavy poruchy môžete značne eliminovať, čo umožňuje jedincovi štandardné fungovanie v bežnom prostredí.
Vybrané zdroje:
- http://www.poruchapozornosti.cz/
- https://www.mojezdravi.cz/nemoci/add-2428.html
- https://wave.rozhlas.cz/lucie-kalusek-o-adhd-dospelych-porucha-pozornosti-extremne-ubira-na-sebevedomi-5989279
- http://www.avare.sk/add-%E2%80%93-porucha-pozornosti/
- https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/571/ako-pomoct-dietatu-v-zlepsovani-jeho-pozornosti
- http://www.nepozornidospeli.cz/index.php/2013-11-13-18-17-04/co-je-adhd-add