Choroby v dnešnom modernom svete nie sú vôbec ničím výnimočným. Čoraz častejšie sa vyskytujú nielen ochorenia fyzického charakteru, ale do popredia sa taktiež dostávajú poruchy spojené s našou psychikou a centrálnou nervovou sústavou. Psychika hrá v ľudskom živote veľmi dôležitú úlohu a je spúšťačom väčšiny chorôb, ktorými si človek vo svojom živote prejde. S chorobami prichádzajú aj rôzne problémy, keďže príznaky a prejavy nemusia byť vždy zanedbateľného charakteru. Jedným z takýchto príznakov je aj katalepsia, ktorej sa budeme viac venovať v nasledujúcich riadkoch.
Čo je to katalepsia?
Ak ste sa s týmto pojmom doposiaľ nestretli, radi by sme vám na úvod objasnili jeho význam. Katalepsia, ktorá sa inak nazýva aj akinéza alebo tanatóza, predstavuje jeden zo skupiny príznakov viacerých chorôb, ktoré majú pôvod zväčša v nervovom systéme človeka. O čo sa však jedná? Ide o stav, kedy naše telo zmeravie, čo znamená, že ostane nehybné a nedokážeme ho kontrolovať. Jedná sa hlavne o oblasť končatín, ktorými v danom momente človek nedokáže hýbať, a sprievodným javom tohto príznaku je aj znížená citlivosť bolesti, čo môže byť v niektorých prípadoch veľmi nebezpečné.
Katalepsia má však aj prenesený význam a tento sa využíva najmä v oblasti hypnózy. V tomto prípade sa jedná o stav, kedy hypnotizér u človeka zhypnotizuje nohu, ruku alebo dokonca aj chrbát. Hypnotizér využíva najčastejšie ,,končatinovú katalepsiu“, ktorú by sme inak mohli nazvať aj akýmsi predhypnotickým testom. Tento test vykonáva hypnotizér na jedincovi ešte predtým, ako sa pokúsi ho úplne zhypnotizovať.
Čiastočná strata vedomia pri katalepsii
Čo sa týka vedomia, tak pacient ho nestráca úplne, no častokrát sa vyskytuje stav zvaný sopor. Sopor je akýmsi problémom vedomia, kedy je pacient upadnutý do hlbokého spánku, pričom je ťažké ho z tohto spánku prebudiť. Prebudenie je možné len intenzívnym podnetom, ktorým je najčastejšie bolesť, čo nie je úplne korektné, keďže, ako sme už spomínali, tento stav je charakteristický aj zníženou citlivosťou na bolesť. V takomto prípade sa človek v stave katalepsie prebudí len na krátku chvíľu, pričom nedokáže s vami komunikovať. Po prebudení je schopný jedinec reagovať iba gestami, mimikou, otvorenými očami, prípadne nesúvislou slovnou reakciou.
Aby ste si vedeli lepšie predstaviť, aký stav predstavuje sopor, tak vám môžeme povedať, že sa jedná o druhý stupeň kvantitatívnej poruchy vedomia. Teda ide o problém týkajúci sa vedomia, ktorý je závažnejší ako somnolencia (prvý stupeň kvantitatívnej poruchy vedomia) a zároveň menej závažný ako kóma.
Aké sú príznaky?
Katalepsia predstavuje závažný stav akejsi paralýzy, ktorý je nepríjemné zažiť nielen na vlastnej koži, ale aj ako pozorujúci. Z tohto dôvodu je dôležité poznať, aké má katalepsia príznaky, aby ste vedeli identifikovať, kedy sa jedná o tento problém. Môžeme hovoriť o nasledovných symptómoch, ktorými sú:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- spomalené dýchanie alebo zníženie frekvencie iných telesných funkcií
- strata vedomej kontroly svalstva u postihnutého
- nehybné a stuhnuté telo, hlavne nohy a ruky
- s telom sa dá hýbať, no končatiny ostávajú v pôvodnej polohe
Pacient pržívajúci katalepsiu môže pociťovať aj nasledovné:
Stav katalepsie môže pozorujúcim pripomínať aj mŕtve telo, keďže človek sa vôbec nehýbe a telesné funkcie sú výrazne spomalené. Pre zaujímavosť, v minulosti, keď ešte nebol tento problém známy, pochovávali ľudí, ktorí v skutočnosti prežívali kataleptický stav, pretože ich blízki si mysleli, že už sú na druhom svete. Títo ľudia sa následne prebrali pod zemou a v tých lepších prípadoch sa aj vyhrabali. Takto vznikli aj strašidelné príbehy o prebúdzaní mŕtvych.
Katalepsia a jej príčiny
Ako sme už v úvode spomínali, katalepsia sa radí medzi skupinu symptómov vyskytujúcich sa pri rôznych ochoreniach, ktoré majú do činenia hlavne s nervovou sústavou človeka. Teda môžeme skonštatovať, že katalepsia, ako samotný jav, nepredstavuje žiadnu osobitnú chorobu a tiež sa nevyskytuje ako jediný príznak.
Čo sa však týka najčastejších dôvodov prítomnosti katalepsie, môžeme hovoriť o nasledovných poruchách:
- schizofrénia – v tomto prípade môžu byť za výskyt katalepsie zodpovedné aj lieky, ktorými sa táto porucha lieči, teda antipsychotikami
- spánkové apnoe
- Parkinsonova choroba
- epilepsia
- depresia
Katalepsia sa môže vyskytnúť aj v prípade užívania návykových látok. Konkrétne môžeme hovoriť o kokaíne, pričom kataleptický stav sa môže vyskytnúť pri miznúcom efekte opojenia tejto drogy.
Vo veľmi výnimočných prípadoch sa môže katalepsia vyskytnúť u ľudí aj z dôvodu tzv. emotívneho šoku.
Katalepsia – liečba
Keďže katalepsia predstavuje duševný problém, k jej liečbe je vo väčšine prípadov nutné vyhľadať odborníka – najlepšie psychiatra. Ako sme už spomínali, sú za ňu zodpovedné iné ochorenia, ktorých pôvod tkvie taktiež v nervovom systéme. Pri liečbe je potrebné taktiež brať do úvahy emočný stav človeka, keďže sa jedná o liečbu istého typu motorických porúch, ktoré majú taktiež do činenia s ľudskou psychikou.
Liečba prebieha často formou psychoterapie, no lekár vám môže v rámci liečby predpísať aj antidepresíva, sedatíva alebo hypnotiká. Často sú využíané aj benzodiazepíny, ktoré napomáhajú predchádzať kataleptickým záchvatom a uvoľňujú strnulé svalstvo, no na druhej strane môžu mať mnoho vedľajších nepríjemných účinkov, ako napríklad zníženú koncentráciu, pocit ospanlivosti či závraty.
Vhodné je taktiež dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, ktorého základným kameňom je zdravý a dostatočný spánok. Pomôcť vám taktiež môžu doplnky stravy určené pre relaxáciu pri problémoch svalových kŕčov, nakoľko v stave katalepsie je telo paralyzované a dochádza aj k sťahu svalov.
Pýtate sa nás
Čo je to katalepsia?
Katalepsia predstavuje jeden zo skupiny príznakov vyskytujúcich sa pri mnohých ochoreniach duševného charakteru. Ide o stav, kedy je telo človeka paralyzované, nevie sa hýbať a je v miernom stave bezvedomia. Okrem toho sú výrazne spomalené telesné funkcie, a to všetko dokopy môže budiť dojem, že dotyčný je mŕtvy.
Kedy sa vyskytuje?
Kataleptický záchvat sa vyskytuje najmä ako sprievodný príznak ochorení, ako sú napríklad epilepsia, schizofrénia, Parkinsonova choroba a niekedy aj pri veľmi ťažkých emočných poruchách a šokoch.
Ohrozuje život?
Katalepsia je zdravotný problém, ktorý neradno podceňovať, nakoľko niektoré zdroje sa o nej vyjadrujú aj ako o ,,chorobe, ktorá dokáže človeka pochovať zaživa“. Je to z toho dôvodu, že človek v kataleptickom stave vyzerá ako mŕtvy, čomu môžu nasvedčovať aj výrazne spomalené funkcie tela, ako napríklad dýchanie, a preto sa aj v minulosti stávalo, že takýchto ľudí pochovávali.
Ako ju liečiť?
Prvým krokom k úspešnej liečbe katalepsie je jednoznačne návšteva odborníka – ideálne psychiatra, ktorý následne zvolí optimálnu liečbu, ktorej súčasťou bude psychoterapia. Lekár môže nasadiť i lieky, ktorými sú často antidepresíva, sedatíva či hypnotiká.
Vybrané zdroje: