Každodenne sme vystavovaní veľkému tlaku, či už v práci alebo v súkromí. V mnohých prípadoch sa dostávame do závažného stavu, kedy nás pohlcuje dlhodobý stres, nadmerné pocity únavy či nechuť do života. Jedným z najzávažnejších problémov je aj tetánia, ktorá sa prejavuje najmä hyperventiláciou, a voláme ju hyperventilačná tetánia. Poďme sa spoločne pozrieť na závažný problém, ktorý trápi najmä mladých ľudí vo veku od 20-30 rokov.
Čo je to hyperventilačná tetánia?
Tetánia je veľmi nepríjemným problémom, ktorý trápi najmä mladšiu generáciu ľudí. Hovoríme hlavne o vekovej kategórii ľudí od 20 do 30 rokov. Tetánia predstavuje množinu symptómov zvýšenej dráždivosti nervového systému. Tieto príznaky vznikajú v dôsledku zmien koncentrácie minerálov v medzibunkovej tekutine, pričom sa prejavujú napätím svalov, ktoré je veľmi bolestivé a kŕčovité. Tetánia útočí najmä na hladké svalstvo, ktoré je zodpovedné za správne fungovanie cievneho systému, žlčových ciest či tráviacich orgánov.
Tetánia je diagnóza, ktorej pôvod musíme hľadať v ľudskej psychike. Ak sa jedná o tetániu, tak ju v mnohých prípadoch môžeme spájať i s panickou úzkostnou poruchou, avšak nie je to jedno a to isté. Inak povedané, panická úzkostná porucha je veľmi podobná tetanickému syndrómu alebo tetánii vzhľadom na svoje symptómy.
Aký je však rozdiel medzi hyperventilačnou tetániou a tetanickým syndrómom?
Rozdiel je veľmi nepatrný, keďže sa jedná v podstate o rovnaké ochorenie. Hlavný rozdiel tkvie v samotnej príčine vzniku ochorenia. Ak vaša tetánia vzniká v dôsledku hyperventilácie, teda zrýchleným dýchaním, hovoríme, že trpíte hyperventilačnou tetániou. Podmienkou je aj to, aby dochádzalo k zníženiu koncentrácie kysličníka uhličitého v krvi. V rámci hyperventilačnej tetánie dochádza k tzv. respiračnej alkalóze. Respiračná alkalóza je typická tým, že sa zvyšuje pH v sére i v mozgovom tkanive. V našom mozgu sa zužujú cievy, dôsledkom čoho sa znižuje okysličenie mozgového tkaniva.
Tento proces spôsobuje zníženie hladiny kalcia alebo horčíka, čiže magnézia. Dôsledkom je vyššia dráždivosť nervového systému, ktorá sa prejavuje najmä ako tŕpnutie jazyka, prstov, pier či dokonca i kŕčom prstov, ktoré človek nedokáže rozovrieť. V takomto prípade hovoríme o tzv. pôrodníckej ruke. Prejavom hyperventilačnej tetánie môže byť aj strach z ochorenia či strach z deficitu dychu, úzkostné stavy či mdloby alebo závraty. Nemusíte sa však obávať, hyperventilácia nie je vážnym život ohrozujúcim problémom, a teda dá sa s ňou efektívne bojovať.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Príznaky
Aké sú príznaky tetanického syndrómu, a teda i hyperventilačnej tetánie? Príznaky sa môžu vzájomne kombinovať a medzi najzákladnejšie z nich patria:
- zrýchlené, sťažené a hlboké dýchanie
- stuhnutosť a kŕče v rukách či prstoch
- tŕpnutie, mravčenie či elektrizácia prstov na nohách a rukách
- mravenčenie v oblasti jazyka a úst
- pocity chladu na nohách a rukách
- búšenie srdca
- úzkostné stavy
- potenie
- bledosť
- nepokojnosť
- závraty či mdloby
Čo sa týka hyperventilačnej tetánie, tak ide o zdravotný problém, ktorý je typický aj tým, že príčina a prejav sa prelínajú. To znamená, že základným príznakom je prehĺbené a zrýchlené dýchanie (hyperventilácia), čo nie je charakteristickým znakom iných foriem tetánie, ktoré dostali svoje pomenovanie na základe charakteristických symptómov. Príkladom môže byť neurogénna tetánia, manifestná tetánia a latentná tetánia.
Všetky vyššie uvedené príznaky sú typické aj pre iné formy tetánie, pričom hyperventilačnú tetániu je možné diagnostikovať hneď na základe jej prvého príznaku – rýchle, sťažené a hlboké dýchanie (hyperventilácia). Základovým kameňom tzv. tetanického syndrómu je zvýšená nervovo-svalová dráždivosť. Tento príznak, resp. prejav, sa objavuje u všetkých foriem tetanického syndrómu.
Príčina nervovo-svalovej dráždivosti je odlišná, a teda v tomto prípade hovoríme o tom, že pacientovi chýba určitá životne dôležitá látka – napríklad vápnik či horčík. Na druhej strane, k výskytu alebo k rozvoju tetánie môže mať človek i genetické predispozície, teda môže byť aj vrodená.
Prečo vzniká tetanický syndróm?
Hlavnou príčinou súboru príznakov spadajúcich pod tetanický syndróm je vo väčšine prípadov v dôsledku deficitu vápnika, horčíka či draslíka a z nadmerného množstva fosfátov. Tieto javy môžu byť spôsobené napríklad skrytým rozvinutým ochorením, užívaním určitých medikamentov, horšou kvalitou potravín či jednoducho ich nadmernou spotrebou. Jednou z hlavných príčin je zrýchlené a hlboké dýchanie podmienené zníženou koncentráciou kysličníka uhličitého v krvi, pričom vzniká respiračná alkalóza.
Hyperventilačná tetánia – diagnóza
Ak teda vykazujete hlavný symptóm hyperventilačnej tetánie, ktorým je hyperventilácie, teda rýchle, hlboké či sťažené dýchanie, s najväčšou pravdepodobnosťou trpíte týmto nepríjemným ochorením. Nemali by ste čakať ani minútu a navštíviť lekára, keďže tetanický syndróm je veľmi obmedzujúcou diagnózou a teda výrazne znižuje kvalitu života jedinca. Existujú rôzne vyšetrenia, ktorých podstúpenie môže byť prospešné z hľadiska diagnostiky hyperventilačnej tetánie.
- Hyperventilačný test – ide o vyšetrenie trvajúce 5 minút. Odlišujúcim znakom od zdravých jedincov a pacientov trpiacich hyperventilačnou tetániou je frekvencia dychov 20-30.
- Chvostekov príznak – vyšetrenie založené na báze poklopu neurologickým kladivkom alebo prstom na vynorenie a vetvenie siedmeho nervu pred uchom alebo v strede v oblasti medzi ústnym kútikom a zygomatickým oblúkom. Takýto poklop má vyvolať zášklb hornej pery alebo ústneho kútika. Maximálna odpoveď sa môže prejaviť pohybom celých úst, prípadne kontrakciou svalov brady, čela či očí.
- Trousseaov príznak – vyšetrenie zamerané na kompresiu (stlačenie) ramena rukou, prípadne manžetou tlakometra na vyvolanie mravenčenia prstov na rukách alebo tzv. pôrodníckej ruky v dĺžke trvania 0,5-4 minúty.
Jednotlivými vyšetreniami sa má zistiť to, či jednotlivé príznaky zvýšenej dráždivosti nervov a svalov na konkrétnom jedincovi sú charakteristické pre tetanický syndróm. Okrem týchto vyšetrení je nutné vykonať i iné, aby sa úplne vylúčil výskyt akýchkoľvek iných závažných ochorení (napr. onkologické ochorenia, epilepsia, migréna a podobne).
Hyperventilačná tetánia – ako sa jej vyhnúť?
Liečba tohto moderného ochorenia je vo veľkej miere ponechaná na pacientovi, a teda iba samotný pacient dokáže najefektívnejšie podstúpiť preventívne kroky na zamedzenie rozvoja hyperventilačnej tetánie. Medzi najlepšie spôsoby prevencie patria:
- zdravý životný štýl – dostatočný a kvalitný spánok, pravidelná fyzická aktivita a dostatočný čas na odpočinok a relaxáciu
- pozitívne naladenie mysle – vyhýbanie sa stresu a stresovým situáciám
- relaxačné cvičenia – napríklad meditácia alebo joga
Prírodnými zdrojmi, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť hladiny dôležitých minerálnych látok, sú:
- magnézium – 300 mg denne; semienka (tekvica, slnečnica, sézam…), hlávková zelenina, celozrnné výrobky, obilniny, avokádo
- vápnik – 1200 mg denne; mlieko, sušené strukoviny, hlávková zelenina, orechy či sardinky
- vitamín D – denná dávka 10 μg; tuniak, losos, rybí tuk, mlieko, slnečné žiarenie, vaječný žĺtok
Doplniť dôležité látky ako prevenciu voči hyperventilačnej tetániu môžete i výživovými doplnkami. Odporúča sa
Liečba
Hyperventilačná tetánia nie je život ohrozujúce ochorenie alebo stav, no ide o ťažko odlíšiteľný problém od mnohých závažných ochorení. Špecifická liečba neexistuje, no úplne postačí navštíviť lekára a absolvovať rozhovor a psychické nefarmakologické ukľudnenie. Niekedy však bude nutné siahnuť po akútnej sedácii. Hlavnou úlohou lekára je odhaliť poruchy psychického charakteru, ktoré sú zodpovedné za hyperventiláciu. Ak lekár vylúči akékoľvek organické ochorenia, je nutné vysvetliť pacientovi, že hyperventilačná tetánia je zvládnuteľná aj v jeho réžii pomocou tzv. vôľovej kontroly dýchania alebo spätným dýchaním do plastového vrecúška.
Tieto zásady zvýšia tlak oxidu uhličitého a aj penetráciu vápnika do medzibunkových priestorov.
Najčastejšie otázky
Aká je to hyperventilačná tetánia?
Hyperventilačná tetánia je jednou z foriem tetanického syndrómu, ktorá sa prejavuje prehĺbeným a zrýchleným dýchaním.
Aký je rozdiel medzi neurogénnou a hyperventilačnou tetániou?
Hyperventilačná tetánia je typická hyperventiláciou, teda prehĺbeným, sťaženým a zrýchleným dýchaním. V takomto prípade organizmus pacienta vydychuje väčšie dávky oxidu uhličitého, ako je potrebné, pričom sa mení pH. Neurogénna tetánia je typická hlavne psychickými problémami, ktoré ju sprevádzajú. Hovoríme najmä o frustrácii, tlaku, úzkosti, depresii či strachu.
Ako sa lieči hyperventilačná tetánia?
Hyperventilačná tetánia sa lieči samoliečbou, to znamená, že pacient vôľovo kontroluje vlastný dych alebo spätne dýcha do plastového vrecúška, čo zvyšuje tlak oxidu uhličitého.
Vybrané zdroje:
- https://abysportnebolel.sk/zdravie/hyperventilacna-tetania/
- https://diva.aktuality.sk/clanok/49625/tetania-trpi-nou-mnoho-mladych-prakticki-lekari-casto-nevedia-pomoct/
- https://www.webmd.com/lung/lung-hyperventilation-what-to-do#1
- https://www.procare.sk/tetania-ochorenie-vystresovanych/
- https://www.imunovital.sk/odborne-clanky/ostatne/hyperventilacna-tetania