Posledná aktuálizácia prebehla 30. marca 2024. Upravila redakcia StressFix
V dnešnej dobe sa stretávame s množstvom problémov, ktoré trápia nejedného človeka na tejto planéte. Niektoré ochorenia sa časom zmenili na tzv. civilizačné choroby, ktoré trápia celé ľudstvo. Vo veľkej miere je spúšťačom nepríjemných ochorení stres. Stres je zákerný v tom, že ochorenie sa môže ,,prebúdzať“ dlhšiu dobu až kým úplne nevypláva na povrch. V dnešnom článku sa budeme rozprávať o veľmi nepríjemnom probléme, ktorý trápi možno aj vás, a tým je práve hyperventilácia.
Hyperventilácia – vážny problém
Možno ste sa ešte nestretli s týmto pojmom, ale my vám ho radi vysvetlíme. Jedná sa o zmenu hĺbky dýchania a jeho frekvencie. Môžeme teda povedať, že ak človek trpí hyperventiláciou, jeho dýchanie je zrýchlené – tachypnoe – ale i prehĺbené – hyperpnoe. Môžeme teda povedať, že do pľúc jedinca sa dostáva oveľa väčšie množstvo vzduchu aké by organizmus momentálne potreboval. Tento jav spôsobuje zmenu v krvi na biochemickej úrovni.
Existujú aj hyperventilačné stavy, kedy môže jedinec pociťovať namiesto prehĺbeného dýchania práve plytké a rýchle dýchanie. Takéto hyperventilačné dýchanie je možné navonok vidieť a aj počuť. V prípade, že hyperventilácia ako závažný problém nepominie dlhšiu dobu, môžu nastúpiť zdravotné problémy ako respiračná alkalóza či hypokapnia. Hypokapnia znamená to, že sa vo vašej krvi zníži miera oxidu uhličitého. Na druhej strane, respiračnú alkalózu by sme mohli charakterizovať zvýšením pH v krvi, čo znamená, že krv sa stáva viac zásaditou. Tento problém je zapríčinený oveľa vyššou mierou vylučovania oxidu uhličitého z krvi počas dýchania.
Hyperventilácia a jej príznaky
Hyperventilácia môže byť zapríčinená rôznymi ochoreniami, zdravotnými problémami či negatívnymi okolnosťami. Z dlhodobého hľadiska sa preto s týmto problémom neradno zahrávať. Ak spozorujete na vašom organizme nasledovné príznaky, je to dôvod na to, aby ste navštívili lekára.
- rýchle, prehĺbené alebo plytké dýchanie
- sťažená respirácia, resp. očividná snaha o dýchanie
- pocit deficitu vzduchu a kašeľ
- búšenie srdca a potenie
- bolesť v hrudnej oblasti, resp. zvieranie na hrudi
- tachykardia, inak povedané zrýchlený tep
- vysoký krvný tlak
- napätie
- bledosť a nevoľnosť
- úzkostné stavy či pocit stiesnenia
- sucho v ústach
- strach zo smrti či závažného ochorenia
- spánkové poruchy
- mravčenie v tele a tŕpnutie pier, tváre, nôh, rúk alebo končekov prstov
- bolesti svalov, svalové kŕče a stuhnuté končatiny
- poruchy mobility
- bolesti brucha či pocit ťažoby v žalúdku
- dezorientácia
- zrakové poruchy
- závraty alebo až pocity na odpadnutie
- strata vedomia
Príčiny hyperventilácie
Možno bude pre vás prekvapením to, že hyperventilácia sa nezaraďuje medzi choroby respiračného alebo kardiovaskulárneho systému. Negatívnym tvorcom tohto ochorenia je naša psychika, inak povedané hyperventilácia je poruchou funkcie nášho nervového systému. Hyperventiláciu rozdeľujeme na akútnu a chronickú. Akútna hyperventilácia vzniká ako následok nášho psychického stavu. Môže ísť aj o krátkodobé poruch nášho nervového systému. Na druhej strane, chronická hyperventilácia je oveľa závažnejší problém, ktorý je žiaľ dlhodobého charakteru a vo veľkej miere za ňu môžu rozličné ochorenia.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Pozrime sa teda na možné príčiny hyperventilácie, ktorou možno trpíte aj vy:
- nervové napätie a stres
- úzkostné stavy, hysterické stavya depresívne stavy
- strach
- poruchy neurotického charakteru
- panická porucha
- únava a deficit spánku
- mozgová príhoda
- infarkt myokardu alebo zlyhávanie srdca
- astma alebo pneumónia (zápaľ pľúc)
- chronická obštrukčná choroba
- pľúcna embólia
- ochorenia pečene a zlyhávanie obličiek
- vysoká telesná teplota
- stimulačné látky – kofeín, drogy, lieky
- chudokrvnosť
- akútna bolesť
- metabolická acidóza
- dehydratácia
- ťažké krvácania
- sepsa
- intoxikácia
- tehotenstvo
- úraz hlavy či mozgové poškodenie
- hormonálne zmeny
- nízka koncentrácia kyslíka
- nádorové ochorenie
Hyperventilačná tetánia
Možno ste už o tomto probléme alebo tetánii ako civilizačnom ochorení už počuli. Tetánia predstavuje zvýšenú dráždivosť centrálneho a periférneho nervového systému. Iný názov pre tetániu je tetanický syndróm. Vo väčšine prípadov môže za túto modernú civilizačnú chorobu aj deficit magnézia. Príčin môže byť mnoho a jednou z nich je aj zrýchlené dýchanie, o ktorom sa rozprávame v tomto článku, teda hyperventilácia. Tetániu spôsobenú hyperventiláciou nazývame hyperventilačná tetánia. Vzniká v dôsledku respiračnej alkalózy, čiže zvýšenia pH krvi.
Počas hyperventilácie postihuje jedinca zvýšené nervovo-svalové dráždenie, a preto je nesmierne dôležité to, aby ste navštívili odborníka a zabránili ďalšiemu pokračovaniu tetánie. Ak sa zbavíte hyperventilácie, môžete sa vyliečiť i z tetánie. Vždy je dôležité nájsť príčinu, ktorá spúšťa vedľajšie ochorenie.
Aká je liečba a prvá pomoc pri hyperventilácii?
V prvom rade by ste mali upokojiť osobu, ktorú postihla hyperventilácia. Odporúča sa neustále komunikovať s daným pacientom a utišovať ho. Dôležitou zásadou je to, že by sa mal pacient snažiť dýchať pomaly a nie príliš hlboko. Pomôcť môže aj rátanie respirácie. Samotný nádych má trvať 4 sekundy, pričom výdych 8 sekúnd. Ak v miestnosti, v ktorej sa nachádza postihnutá osoba, nie je pokoj, odveďte ju do takejto miestnosti. Dbajte o to, aby bol postihnutý v pohodlí a v komforte. Uvoľnite mu tesné oblečenie, ak má také práve na sebe.
Niekedy sa odporúča praktizovať tzv. dýchanie do papierového vrecka. Dýchať má postihnutý 10-krát do vrecka, resp. má vykonať 10 nádychov, pričom 15 sekúnd po týchto nádychoch by malo nasledovať dýchanie bez vrecka. Avšak radi by sme vám dali do pozornosti to, že metóda takéhoto dýchania nie je odporúčaná pacientom s chronickými ochoreniami (hlavne ochorenia srdcovocievneho alebo dýchacieho systému).
V prípade ak vás postihuje stav hyperventilácie veľmi často, mali by ste určite navštíviť odborníka. Ak sú príčinami hyperventilácie psychické ochorenia, odporúčame navštíviť psychológa alebo psychiatra. Pacientom môžu pomôcť aj rozličné dychové cvičenia či relaxačné aktivity.
Ak trpíte hyperventilačnou tetániou, na liečbu sa zvykne využívať:
- magnézium (horčík)
- vápnik
- sedatíva
- psychofarmaká
- vitamín D
- podporná liečba tetánie
Uvedené minerálne látky, resp. lieky, pôsobia iba ako doplnková liečba, nakoľko je dôležité sa začať zaoberať aj príčinou, ktorá hyperventiláciu vyvolala. Určite skúste upraviť aj svoj životný štýl.
Domáca starostlivosť
Môžete vyskúšať niekoľko okamžitých techník na pomoc pri liečbe akútnej hyperventilácie:
- Dýchajte cez zovreté pery .
- Pomaly dýchajte do papierového vrecka alebo do dlaní.
- Pokúste sa dýchať skôr do brucha (bránice) ako do hrudníka.
- Zadržte dych vždy na 10 až 15 sekúnd.
Môžete tiež vyskúšať alternatívne dýchanie nosovou dierkou. To zahŕňa zakrytie úst a striedavé dýchanie každou nosovou dierkou.
So zakrytými ústami zatvorte pravú nosovú dierku a nadýchnite sa ľavou. Potom striedavo zatvorte ľavú nosovú dierku a nadýchnite sa pravou. Tento vzor opakujte, kým sa dýchanie nevráti do normálu.
Môžete tiež zistiť, že intenzívne cvičenie, ako je rýchla chôdza alebo jogging, pri dýchaní a výdychu nosa pomáha pri hyperventilácii.
- Zníženie stresu
Ak máte syndróm hyperventilácie, chcete zistiť, čo to spôsobuje. Ak pociťujete úzkosť alebo stres, možno budete chcieť navštíviť psychológa, ktorý vám pomôže pochopiť a liečiť váš stav. Naučiť sa znižovať stres a dýchacie techniky vám pomôže kontrolovať váš stav. - Akupunktúra
Akupunktúra môže byť tiež účinnou liečbou syndrómu hyperventilácie. Akupunktúra je alternatívna liečba založená na starovekej čínskej medicíne. Zahŕňa umiestnenie tenkých ihiel do oblastí tela na podporu hojenia. Jedna predbežná štúdiumDôveryhodný zdroj zistili, že akupunktúra pomohla znížiť úzkosť a závažnosť hyperventilácie. - Lieky
- V závislosti od závažnosti môže lekár predpísať aj lieky. Príklady liekov na hyperventiláciu zahŕňajú:
- alprazolam (Xanax)
- doxepín
- paroxetín (Paxil)
- Prevencia hyperventilácie
Môžete sa naučiť dýchacie a relaxačné techniky, ktoré pomôžu predchádzať hyperventilácii. Tie obsahujú:- meditácia
- striedajte dýchanie nosovou dierkou, hlboké brušné dýchanie a dýchanie celým telom
- cvičenia mysle a tela, ako je tai chi , joga alebo qigong
- Pravidelné cvičenie ( chôdza , beh , jazda na bicykli atď.) môže tiež pomôcť predchádzať hyperventilácii.
Nezabudnite zostať v pokoji, ak pocítite niektorý z príznakov hyperventilácie. Vyskúšajte domáce metódy dýchania, aby sa vaše dýchanie vrátilo do správnych koľají, a určite navštívte svojho lekára.
Zaujíma vás
Čo je to hyperventilácia?
Hyperventilácia je problém spojený so sťaženým dýchaním, ktorý však nie je ochorením dýchacieho systému, no často má dočinenia práve s našou psychikou. Typickým pre hyperventiláciu je zrýchlené a prehĺbené dýchanie, resp. prísun väčšieho množstva vzduchu ako je potrebné. Tento problém môže následne spôsobovať mnohé ďalšie komplikácie.
Ako sa hyperventilácia prejavuje?
Najčastejším príznakom hyperventilácie je rýchle a prehĺbené, niekedy môže byť aj plytké, dýchanie, ktoré je na pacientovi badateľné. Príznakov je samozrejme oveľa viac, a preto by sme vás radi odkázali na riadky pod nadpisom ,,Hyperventilácia a jej príznaky“.
Čo je to hyperventilačná tetánia?
Hyperventilačná tetánia predstavuje moderné ochorenie, ktoré je zapríčinené hyperventiláciou. Tento problém predstavuje zvýšené nervovo-svalové dráždenie vyskytujúce sa najmä pri dlhodobej hyperventilácii. Viac informácií sa dočítate v tomto článku pod nadpisom ,,Hyperventilačná tetánia“.
Vybrané zdroje:
- https://zdravoteka.sk/magazin/
hyperventilacia-nie-len-stazen e-dychanie-a-trpnutie-tvare- ruk-noh-az-svalove-krce/ - https://zdravoteka.sk/magazin/tetania/
- https://www.imunovital.sk/odborne-clanky/hyperventilacna-tetania-2