V tomto článku sa budeme venovať lieku Dormicum. Jedná sa o liek zo skupiny benzodiazepínov, ktoré výrazným spôsobom ovplyvňujú našu nervovú sústavu. Konkrétne liek Dormicum pomáha pri ťažších formách spánkových porúch. Ak teda trpíte vážnymi poruchami spánku, či už krátkodobého alebo dlhodobého charakteru, čo teda vážne vplýva aj na Vaše celkové duševné zdravie, rozhodne vám odporúčame siahnuť práve po tomto lieku. No je nutné dať do pozornosti, že Dormicum je liek na lekársky predpis.
Dormicum a jeho účinky
Obsah článku
V úvode ste sa teda mohli dozvedieť o tom, že Dormicum predstavuje liek na spanie, ktorý si jednoducho bez lekárskeho predpisu nezaobstaráte. Je nutné teda splniť niekoľko podmienok, aby Vám ošetrujúci lekár (psychiater) predpísal Dormicum. Jednou z týchto podmienok je Váš ťažký zdravotný problém so spánkom, ktorý môže vyústiť až do psychických problémov, ako sú napríklad úzkosť až depresie. Aké sú teda základné vlastnosti lieku Dormicum?
- Tento liek na spanie patrí medzi benzodiazepíny, a tieto bývajú indikované iba pri závažných ochoreniach, ktoré vyvolávajú u pacienta pocity extrémnej úzkosti.
- Dormicum je vhodný taktiež aj na krátkodobú liečbu nespavosti.
- Ak sa chystáte v blízkej dobe podstúpiť napríklad chirurgický zákrok, tak Dormicum sa môže využívať práve ako sedatívum pred týmto zákrokom.
- Tento liek na spanie je známy taktiež aj svojimi sedatívnymi a hypnotickými vlastnosťami s rýchlym nástupom a krátkodobým trvaním účinku.
- Tento liek na predpis okrem iného taktiež vykazuje aj účinok proti kŕčom a je zodpovedný aj za uvoľňovanie svalstva.
Podobne ako iné lieky určené na liečbu psychických chorôb, i Dormicum predstavuje univerzálny liek, ktorý je okrem jeho hlavnej funkcie liečenia problémov so spánkom, určený aj na liečbu iných zdravotných ťažkostí – najmä tých fyzického charakteru.
Nežiaduce účinky Dormicumu
Tak ako aj mnohé iné lieky i v prípade Dormicumu môžeme hovoriť o niekoľkých nášmu telu nepriaznivých účinkoch.
- Liek na spánkové poruchy Dormicum je charakteristický tým, že niektoré jeho nežiaduce účinky ustávajú po jeho opakovanom užívaní pacientom.
- Dormicum v niektorých prípadoch môže taktiež prinášať aj pocity ospalosti alebo ľahostajnosti počas bieleho dňa.
- Okrem iného prináša zníženie bdelosti, zmätenosť, bolesť hlavy, závraty, svalovú slabosť či poruchu koordinácie pohybov alebo dvojité videnie.
- Príležitostne boli zaznamenané i vedľajšie účinky, ktorými sú aj poruchy tráviaceho traktu, zmena libida alebo rozličné kožné reakcie.
- V prípade, ak ste nejaký čas po operácii, a zároveň užívate liek Dormicum, môžu sa u Vás prejaviť aj pooperačné sedatívne účinky.
- U citlivých jedincov je možný výskyt reakcie z precitlivenosti.
Strata pamäte
Jedným z možných vedľajších účinkov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú náš nervový systém, je aj anterográdna strata pamäte (zabudnutie zapamätaného). Riziko výskytu tohto problému sa navyšuje priamo úmerne s dávkami. Možno ste nevedeli, ale účinky straty pamäte môžu byť spojené s neprimeraným správaním.
Depresia
Ak ste v minulosti trpeli vážnymi psychickými problémami, ako sú napríklad depresie, je možný ich opätovný výskyt, ak užívate Dormicum. Je nutné teda poznať aj možnosť tohto veľmi negatívneho nežiaduceho účinku tohto lieku na spanie.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Psychiatrické reakcie
Možný je taktiež výskyt nezvyčajných reakcií, ktorými môžu byť:
- vzrušenie
- nepokoj
- agresivita
- zúrivosť
- bludy
- nočné mory
- precitlivenosť
- psychóza a halucinácie
- neprimerané správanie
Tieto reakcie sa môžu vyskytnúť pri pravidelnom užívaní benzodiazepínov, alebo liekov podobných benzodiazepínom. Ak sa u Vás prejaví niektorý z uvedených príznakov, liečba liekom Dormicum by sa mala prerušiť – vyskytuje sa to častejšie u starších pacientov.
Závislosť na lieku Dormicum
V prípade náhle ,,odstavenia“ tohto lieku na spanie sa môže u pacientov vyskytnúť i tzv. fyzická závislosť. Čo to ale znamená? V tomto prípade sú jedným z následkov prerušenia liečby abstinenčné príznaky alebo príznaky znovunavrátenia ochorenia. Okrem závislosti fyzickej je možné si vybudovať i psychickú závislosť na tomto lieku. Toto sa prejavilo najmä u pacientov so závislosťou na viacerých liekoch.
Kedy určite neužívať Dormicum – kontraindikácie
Počuli ste už niekedy nad odborným pojmom ,,kontraindikácia“? Ak nie, radi Vás uvedieme do tejto problematiky. Kontraindikácia znamená z medicínskeho hľadiska fakt, že určitý liek nie je jednoducho vhodné v špecifických situáciách užívať. Neužívajte teda liek Dormicum v prípade, ak:
- Trpíte závažnou dychovou nedostatočnosťou?
- Je u Vás prítomná závažná porucha funkcie pečene.
- Sa u Vás vyskytuje syndróm spánkového apnoe (problémy s dychom počas spánku).
- Je u Vás prítomná precitlivenosť na benzodiazepíny.
- Trpíte ťažkou chorobnou svalovou slabosťou.
Iba by sme pripomenuli fakt, že je nesmierne dôležité, aby ste si boli vedomí Vašich ostatných ochorení, a teda v prípade užívania tohto lieku na predpis informovať o Vašich iných ochoreniach ošetrujúceho lekára.
Interakcie lieku Dormicum s inými liekmi
Je medicínsky preukázané, že súbežné užívanie tohto lieku na spánok s niektorými inými liečivami nevyvolalo práve najpriaznivejšie reakcie na náš organizmus. S ktorými látkami sa teda Dormicum ,,nekamaráti“? Ide najmä o:
- ketokonazol, itrakonazol, flukonazol, erytromycín, diltiazém
- Dormicum nie je taktiež vhodné súbežne užívať aj s alkoholom, a to z toho dôvodu, že sa môže zvýšiť sedatívny účinok, a teda kvôli tomuto je aj ovplyvnená schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje
Odporúčame každému užívateľovi lieku Dormicum doržiavať prísne zásady najmä z hľadiska obmedzovania konzumácie alkoholu alebo užívania iných liekov s obsahom nami hore uvedených látok.
Môže sa človek predávkovať týmto liekom?
Na úvod je potrebné poznamenať, že Dormicum sa neodporúča užívať iným spôsobom, ako je uvedené v príbalovej dokumentácii, prípadne, ako Vám odporučil ošetrujúci lekár. V opačnom prípade môže dôjsť k rôznym nežiaducim účinkom, napríklad k predávkovaniu.
Signalizáciou, že sa jedná o predávkovanie týmto liekom na spánok, a tiež benzodiazepínmi všeobecne, je prejav rôznych stupňov útlmu centrálneho nervového systému, ktoré môžu byť v rozsahu od ospalosti až po bezvedomie. V nezávažných prípadoch sa môže hovoriť o symptómoch, ktoré zahŕňajú napríklad:
- ospalosť
- psychickú zmätenosť a letargiu
- vo vážnejších prípadoch dokonca i poruchu koordinácie
- zníženie svalového napätia a krvného tlaku
- nedostatočné reflexy
- útlm dýchania a srdcovej činnosti
Predávkovanie benzodiazepínmi nepredstavuje ohrozenie života, ale len za predpokladu, že sa neužíva s inými látkami tlmiacimi centrálny nervový systém (napríklad alkohol).
Liečba príznakov predávkovania
V prípade predávkovania perorálnymi benzodiazepínmi je potrebné dostať nadbytočné množstvo z nášho tela von. U pacientov, u ktorých nenastal stav bezvedomia, je potrebné vyvolať zvracanie (v priebehu 1 hodiny). V opačnom prípade, ak je pacient aj v bezvedomí, je potrebné vykonať výplach žalúdka so zabezpečením ochrany dýchacích ciest.
Ak nemôžeme dosiahnuť vyprázdnenie žalúdka u pacienta, alebo ak to nie je u neho vhodné, odporúča sa dať mu užiť živočíšne uhlie, ktorého následkom bude zníženie vstrebávania lieku. Je veľmi dôležité okrem iného poznamenať aj to, že je nutné dbať aj na pozornosť funkciám dýchacieho a srdcovo-cievneho systému. Okrem iného jestvuje špecifická látka flumazenil, ktorá je protilátkou benzodiazepínov, a podanie tejto látky môže byť tiež účinné pre zvrátenie závažných účinkov predávkovania.
Dormicum a tehotenstvo
Všeobecne medicínski experti neodporúčajú užívanie tohto lieku na spanie počas obdobia tehotenstva, nakoľko toto samotné liečivo obsahuje látky zo skupiny benzodiazepínov, ktoré na telo mamičky nepôsobia práve najlepším účinkom. Ak by túto zásadu tehotná žena nerešpektovala, mohlo by sa to prejaviť následne na zdravotnom stave narodeného dieťatka.
Ak je však nevyhnutné užívanie tohto lieku v priebehu posledného trimestra tehotenstva alebo počas pôrodu, je možné prejavenie istých účinkov u novorodenca v dôsledku pôsobenia lieku, ktorými napríklad sú:
- nízka telesná teplota
- znížené svalové napätie
- slabý sací reflex
- mierny útlm dýchania
Bolo by určite závažnou chybou nespomenúť i skutočnosť, že ak tehotná žena užíva benzodiazepíny, čiže aj liek Dormicum, počas posledného trimestra gravidity, môže to mať dosť fatálne následky na zdravotný stav narodeného dieťatka. O čo teda vlastne ide? Dieťa si môže jednoducho vybudovať následne závislosť na týchto látkach, a teda po narodení sa môžu vyskytnúť abstinenčné príznaky.
Ako je možné vidieť, tehotná žena sa jednoducho môže dostať do situácie, keď potrebuje do svojho tela dostať tento liek, nakoľko sa u nej prejavujú príznaky porúch nespavosti, napätia či nervozity. Avšak je dôležité podčiarknuť, že Dormicum obsahuje látky patriace do skupiny benzodiazepínov, ktorých vplyv na zdravie ženy a samotného dieťatka nie je práve najideálnejší, a môžu sa časom vyskytnúť rôzne problémy, ktoré sme opísali vyššie. Ak ste tehotná, dbajte preto nielen na svoje zdravie, ale aj na zdravotný stav budúceho dieťatka.
Ako je to s dojčením?
Ak sa nachádzate v období, kedy je nevyhnutné dojčiť Vaše malé babätko, tak prosíme zbystrite pozornosť! Všeobecne nie je žiaduce, aby dojčiaca matka prijímala do tela látky patriace do skupiny benzodiazepínov, ktoré sú obsahom lieku na spanie Dormicum. Odporúčame každopádne každú zmenu alebo vysadenie lieku vopred konzultovať s Vaším ošetrujúcim lekárom, nakoľko tehotenstvo a dojčenie predstavujú mimoriadne obdobie so zvýšenou náchylnosťou na vznik rôznych psychických i fyzických problémov.
Dormicum a užívanie u detí
Ak máte doma dieťa, ktoré trpí závažnými poruchami spánku, keďže sa nevylučuje vznik tohto ochorenia i u nich, lekári nasadenie lieku Dormicum väčšinou neodporúčajú, keďže sa jedná o benzodiazepíny, ako sme už mnohokrát v tomto článku spomínali, na ktorých si jedinec, teda i dieťa, môže časom vybudovať závislosť. No na druhej strane nemôžeme globálne povedať, že by sa tento liek absolútne nepoužíval aj v prípade detí. Ak sa Vaše dieťa chystá napríklad na operáciu, existuje určitá šanca, že sa lekár rozhodne siahnuť po tomto lieku, nakoľko Dormicum má okrem iného aj sedatívne účinky.
Avšak niet sa čoho báť, takéto jednorazové využitie tohto lieku nebude mať v žiadnom prípade vplyv na potenciálne vybudovanie závislosti na tomto lieku u Vášho dieťaťa.
Ako dlho by sa mal užívať tento liek?
Ak trpíte poruchami spánku a Váš ošetrujúci lekár Vám Dormicum predpísal, určite Vám dal taktiež na známosť skutočnosť, že liečba prostredníctvom tohto lieku by nemala trvať v ideálnych prípadoch príliš dlho. Možno sa pýtate: ,,Ako dlho by som mal teda užívať tento liek na spanie, ak trpím pomerne závažnými spánkovými poruchami?“ Všeobecne by ste Dormicum nemali užívať dlhšie ako niekoľko dní až dva týždne v závislosti od intenzity Vašej psychickej poruchy alebo odporúčania Vášho lekára.
V žiadnom prípade neodporúčame užívať tento liek formou tzv. samoliečby, nakoľko takýto postup by pre Vás mohol znamenať v budúcnosti rozličné komplikácie, ako napríklad vybudovanie si závislosti, rozličné vedľajšie účinky, alebo v neposlednom rade taktiež i možné poruchy nervového systému. Majte, prosíme, teda na pamäti tieto veľmi dôležité informácie.
Princípy užívania lieku Dormicum
V nasledujúcich zopár riadkoch si povieme o veľmi podstatných informáciách, ktoré by ste rozhodne nemali zanedbávať, nakoľko sa môže znížiť efektivita tohto lieku. Čo je dôležité teda vedieť, ak sa chystáte užívať tento liek na poruchy spánku? Nakoľko je tento liek liekom s rýchlym nástupom účinku, jeho užitie je nutné tesne pred spaním, kedy človek vie, že má pred sebou 7-8 hodín ničím nerušeného spánku.
Ak sa teda len chystáte užívať Dormicum, mali by ste vedieť, že sa jedná o tablety, ktoré je potrebné zapíjať dostatočným množstvom tekutiny.
Cena a balenie
Cena pre mnohých pacientov zohráva veľmi dôležitú úlohu hlavne v prípadoch, ak, povedzme užíva paralelne niekoľko liekov, a ešte k tomu musí podstúpiť dlhú a náročnú liečbu súbežne viacerými liečivami. Cena je, prirodzene, všeobecne závislá od viacerých faktorov – jednak od počtu tabliet v balení, účinku liekov a druhu dodávateľa, resp. lekárne.
- Dormicum 7,5 mg – obsahuje 10 tabliet a orientačná cena je 2,32 €.
- Dormicum 15 mg – obsahuje 10 tabliet a orientačná cena je 2,66 €.
Lekár zvolí množstvo účinnej látky obsiahnutej v tomto lieku v závislosti od závažnosti poruchy, respektíve doby trvania liečby. Je dôležité dodržiavať postupy, ktoré Vám odporučil lekár, a, samozrejme, predpísané dávkovanie, aby ste dosiahli najlepšiu efektivitu liečby, a tým pádom sa čo najskôr ,,zbavili“ Vašich problémov so spánkom.
Najčastejšie otázky o lieku Dormicum
Čo je to Dormicum?
Dormicum je liek so sedatívnym účinkom, ktorý lieči najmä poruchy nespavosti. Tento liek nie je voľne dostupný v lekárňach, a teda si ho bez lekárskeho predpisu nezaobstaráte.
Môžu sa vyskytnúť pri užívaní lieku Dormicum aj nejaké vedľajšie účinky?
Áno, pri užívaní tohto lieku na poruchy spánku je možné, že sa v priebehu liečby nejaké vyskytnú. Viac informácii v tomto článku pod nadpisom ,,Nežiaduce účinky Dormicumu“.
Môžem si vybudovať na tomto lieku aj závislosť?
Áno, riziko vybudovania si závislosti na tomto lieku sa zvyšuje najmä tým, že obsahom sú látky, ktoré patria do skupiny tzv. benzodiazepínov. Je dokázané, že človek sa môže stať na týchto látkach ľahko závislým. Platí to iba napríklad pre deti alebo tehotné a dojčiace ženy, preto s týmto liekom opatrne.
Mám deti, ktoré trpia poruchami spánku, môžem im dať tento liek?
Všeobecne sa neodporúča užívanie tohto lieku u detí, nakoľko obsahuje látky, na ktoré si dieťa ľahko môže vyvinúť závislosť, a liek je okrem toho viazaný na lekársky predpis, a teda mal by ho užívať výhradne len človek, ktorému bol predpísaný.
Ako je to s tehotenstvom a dojčením?
Tehotné ženy by taktiež nemali príliš myslieť na užívanie lieku Dormicum, nakoľko ako už bolo v článku veľakrát spomínané, tento liek je nebezpečný najmä z dôvodu potenciálneho vybudovania si závislosti na benzodiazepínoch. Dôležité je taktiež povedať, že ak by ste teda počas tehotenstva alebo dojčenia užívali tento liek, mohlo by sa ľahko stať, že sa i Vaše dieťa stane závislé na týchto látkach, aj keď reálne tento liek absolútne neužíval.
Aká je odporúčaná doba užívania lieku Dormicum?
Všeobecná doba zvyčajne odporúčaná lekármi na užívanie toho lieku sa pohybuje v rozmedzí od niekoľkých dní až po dva týždne. V tomto prípade hovoríme o tzv. krátkodobej liečbe. Dlhodobá liečba v prípade tohto lieku neprichádza do úvahy. Ak by ste chceli vedieť viac informácií, tak tieto nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Ako dlho by sa mal užívať tento liek?“.
Vybrané zdroje: