Psychické problémy v súčasnosti nútia ľudí hľadať najvhodnejšie riešenia na ich úspešnú liečbu. V závislosti od intenzity narušenia nášho nervového systému sa všeobecne odporúča buď siahnuť po výživových doplnkoch alebo antidepresívach. Je však úplne nevyhnutné držať sa rád a odporúčaní lekára, a teda nie je žiaduca tzv. samoliečba. V nasledujúcich riadkoch si preberieme známe antidepresívum Escitil.
Čo je to Escitil?
Ako sme sa už v úvode zmienili, Escitil predstavuje antidepresívum, ktoré sa predpisuje v prípadoch vážnejších depresií a úzkostných porúch. Pacient teda nemôže očakávať, že pri duševných poruchách menej závažného charakteru mu lekár predpíše antidepresívum Escitil. V takýchto prípadoch mu odporučí skôr výživové doplnky určené na menšie psychické ťažkosti.
Hlavnou úlohou antidepresíva Escitil je ovplyvňovať nervové vlákna v našom mozgu, aby sa zvýšila produkcia neurotransmiterov, teda látok, ktoré prispievajú k správnej funkcii našej psychiky, a teda zabraňujú depresiám a úzkostným poruchám. Neurotransmitery sú teda chemické látky, ktoré sú zodpovedné za navodzovanie dobrej nálady a pohody v našom mozgu.
Escitil, depresie a antidepresíva
Na začiatok by sme ešte radi poznamenali, že Escitil, ktorý patrí do skupiny antidepresív 3. generácie, je všeobecne medzi pacientmi považovaný za antidepresívum, ktorého účinky sú pomerne dobre znášané. To znamená, že vedľajšie účinky, ktoré sa môžu u liekov tohto typu, prirodzene, prejaviť, sa nevyskytujú až tak často.
Základnou úlohou antidepresív je liečba psychických porúch, najčastejšie depresií a úzkostných stavov, avšak nemožno vylúčiť aj iné účinky týchto liekov na našu psychiku. Možno ste nevedeli, ale aj lieky ako antidepresíva sa môžu líšiť v závislosti od niekoľkých faktorov. Hlavným faktorom je miera a spôsob ovplyvňovania rôznych funkcií v našom centrálnom nervovom systéme.
Čo sú to teda depresie, respektíve prečo sa v dnešnej dobe čoraz viac vyskytujú tieto zákerné duševné ťažkosti? Je to práve preto, lebo naša psychika v takýchto situáciách potrebuje doplniť serotonín, dopamín a noradrenalín, čo sú vlastne neurotransmitery. A ako sme už uviedli, práve antidepresíva sú zodpovedné za ich doplnenie, a teda aj Escitil.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Escitalopram – účinná látka Escitilu
Čím môže byť ešte charakterizované toto antidepresívum Escitil, keď už vieme, ako fungujú všeobecne antidepresíva? Ako už samotný nadpis napovedá, obsahom antidepresíva Escitil je jeho účinná látka zvaná Escitalopram. Escitalopram neobsahuje tzv. benzodiazepíny, čiže látky, na ktorých si človek môže neskôr vybudovať závislosť, a to dokonca i tehotné a dojčiace ženy a deti.
Escitalopram zaraďujeme do skupiny antidepresív, konkrétnejšie povedané, medzi antidepresíva, ktoré zaraďujeme do skupiny tzv. selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu (SSRI). Teda inak povedané, lieky typu SSRI majú za úlohu pôsobiť na seronínový systém, lepšie povedané, zvýšiť hladinu serotonínu.
Pokiaľ sa jedná o poruchy serotonínového systému, tieto sú jedným z najzávažnejších dôvodov rozvoja depresie, alebo iných príbuzných ochorení. Dôležité je povedať, že pri užívaní Escitilu, tak aj pri ostatných antidepresívach, je dôležité povedať, že účinnosť látok v nich obsiahnutých sa môže prejaviť až po niekoľkých týždňoch.
Formy Escitilu
Escitil, ktorý je dostupný na lekársky predpis, tak ako aj iné antidepresíva so silným účinkom, je možné zaobstarať si v lekárňach v rozličných tabletových verziách. Jednotlivé balenia Escitilu sa odlišujú jednak množstvom účinnej látky obsiahnutej v lieku, teda escitalopramu, a počtom tabliet (14, 28, 56 a 84) v jednom balení.
Podľa množstva escitalopramu rozlišujeme:
- Escitil 5 mg
- Escitil 10 mg
- Escitil 15 mg
- Escitil 20 mg
Koľko za Escitil zaplatíme?
Ceľková cena sa aktuálne pohybuje na úrovni približne 4,1 eura, pričom poisťovňa uhrádza 2,6 eura. Na poistenom pacientovi potom ostáva zaplatiť okolo 1,5 eura za 10mg balenie Escitilu.
Vedľajšie účinky Escitilu
O vedľajších účinkoch antidepresív by sa dalo veľmi veľa napísať, mnohé z nich môžu mať za následok veľmi nepríjemné ťažkosti, dokonca môžu vyvolať i vedľajšie zdravotné komplikácie. Ako to je však s antidepresívom Escitil? Vedľajšie účinky sa zvyknú vytratiť v priebehu prvých týždňov liečby Escitilom. Teda pacient sa nemusí obávať, že ak začal užívať antidepresívum Escitil, tak bude z dlhodobého hľadiska pociťovať rôzne vedľajšie účinky negatívne vplývajúce na organizmus.
Je nutné si však uvedomiť, že niektoré z týchto vedľajších účinkov môžu predstavovať aj príznaky Vášho ochorenia, a teda začnú sa vytrácať v dobe zlepšovania Vášho zdravotného stavu.
Ako často sa vyskytujú vedľajšie účinky?
V prípade antidepresíva Escitil môžeme vo všeobecnosti povedať, že ich môžeme kategorizovať do viacerých skupín v závislosti od frekvencie výskytu týchto ,,problémov“. Medzi veľmi časté účinky zaraďujeme:
- bolesť hlavy
- pocit nevoľnosti
Ďalej rozoznávame časté vedľajšie účinky, medzi ktoré patria nasledujúce príznaky:
- zvýšené potenie
- upchatý nos alebo nádcha
- znížená alebo zvýšená chuť do jedla
- žalúdočné problémy – hnačka, zápcha, vracanie, sucho v ústach
- psychické problémy – napríklad nepokoj, úzkosť, spánkové poruchy, závraty, triaška
- sexuálne poruchy
- slabosť a horúčka
Môžu sa, prirodzene, vyskytnúť aj ďalšie vedľajšie účinky, ktoré zaraďujeme do tejto skupiny, avšak uviedli sme tie najčastejšie, a teda podľa nás aj najdôležitejšie príznaky týchto účinkov, aby ste vedeli, do čoho idete, ak užívate antidepresívum Escitil.
Medzi menej časté vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť počas užívania tohto antidepresíva, patria najmä nasledovné príznaky:
- nezvyčajné krvácanie vrátane krvácania v tráviacom trakte
Taktiež ako v predchádzajúcej kategórií vedľajších účinkov, tak i v prípade menej častých príznakov týchto účinkov môžeme povedať, že existuje potenciálne riziko výskytu ďalších príznakov u konkrétnych pacientov. Tieto príznaky, ak sa ešte nejaké vyskytnú, by mal posúdiť Váš ošetrujúci lekár.
Dôležité je taktiež poznamenať, že ak sa u Vás vyskytnú akékoľvek ďalšie vedľajšie účinky, respektíve ich príznaky, neváhajte ani sekundu a kontaktujte Vášho lekára, ktorý Vám nastaví ďalšiu liečbu v závislosti od týchto účinkov.
Kedy určite neužívať antidepresívum Escitil
Existujú rozličné situácie, nielen v prípade antidepresíva Escitil, kedy sa na ľudskom organizme môžu prejaviť rozličné alergické reakcie. Je dôležité teda poznať zopár dôležitých informácií, aby ste sa v budúcnosti mohli vyvarovať rôznym komplikáciám v prípade užívania antidepresíva Escitil. V takýchto prípadoch hovoríme o tzv. kontraindikáciách, čiže situáciách, kedy je nevhodné užívať liek Escitil.
Taktiež nie je efektívne užívať antidepresívum Escitil súbežne s liekmi patriacimi do skupiny nazývanej inhibítory MAO vrátane:
- selegilínu
- moklobemidu
- linezolidu
Vyššie spomínané prípady, kedy je určite nevhodné užívať Escitil, nie sú rozhodne posledné. Môžeme taktiež povedať, že existujú ďalšie prípady, keď by ste si mali dávať pozor na užívanie tohto antidepresíva, ide napríklad o prípady, ak sa u Vás vyskytujú aj iné zdravotné problémy alebo choroby. Ak nastane takáto situácia, odporúča sa zájsť k lekárovi a prekonzultovať s ním všetky tieto kontraindikácie. Jedine on je odborne zdatný, aby Vám odporučil ďalší postup liečby Vašich psychických porúch – napríklad depresie alebo úzkostných stavov.
Ďalšie kontraindikácie
- V prípade, ak trpíte epilepsiou a častými záchvatmi, a Váš ošetrujúci lekár Vám predpísal Escitil, mali by ste zbystrieť a oznámiť túto skutočnosť lekárovi, pretože v takýchto prípadoch by sa mala liečba promptne ukončiť.
- Ak máte problém so zníženou funkciou pečene alebo obličiek, v tomto prípade sa odborníci zhodujú na tom, že by ste mali dávku Escitilu upraviť, resp. Váš ošetrujúci lekár.
- Ak trpíte cukrovkou, a zároveň užívate antidepresívum Escitil, samotné účinky tohto lieku môžu ovplyvniť hladinu cukru v krvi – glykémiu.
- Ak trpíte zníženou hladinou sodíka v krvi, tak vtedy by ste nemali súbežne užívať aj liek Escitil.
- Možno má Vaše telo taktiež sklony k zvýšenému krvácaniu a modrinám, tak v tomto prípade by sme Vám tiež neodporúčali užívanie Escitilu.
- Ak momentálne podstupujete elektrokonvulzívnu liečbu, liek Escitil určite nie je pre Vás vhodný.
- V neposlednom rade sa môže u ľudí taktiež vyskytnúť tzv. ischemická choroba srdca, opäť sa neodporúča užívanie antidepresíva Escitil.
Možno to už bude znieť ako klišé, ale všetky problémy, ktoré sa potenciálne môžu u Vás vyskytnúť, by sa mali vopred konzultovať s Vaším ošetrujúcim lekárom – konkrétne psychiatrom, ktorý Vám nastaví liečbu v závislosti od vzniknutých problémov.
Escitil a tehotné ženy
Tehotenstvo býva v mnohých prípadoch spojené s rozličnými zdravotnými komplikáciami. Tehotná žena sa niekedy neobíde bez psychických problémov, ktoré môžu niekedy prísť bez ohlásenia. Medzi najčastejšie duševné poruchy, ktoré trápia tehotné ženy, patria depresia, úzkostné poruchy a taktiež aj stres. Ženy preto hľadajú čo najefektívnejšie riešenia svojich psychických problémov formou výživových doplnkov, ale aj antidepresív, ktoré sú zvyčajne dostupné iba na lekársky predpis. Ako to je s antidepresívom Escitil? Je vhodný pre ženu počas gravidity?
Odborníci sa zhodli na tom, že toto antidepresívum nemá najpriaznivejšie účinky na zdravie matky, a konieckoncov aj na zdravotný stav dieťatka. Neodporúčame preto užívať Escitil, ak máte problémy so psychikou, a ste tehotná. Zlatým pravidlom v prípade akéhokoľvek antidepresíva je návšteva lekára, ktorý Vám namiesto tohto lieku predpíše iné alternatívne riešenia.
Ak ste už však užívali antidepresívum Escitil počas tehotenstva, tak je vhodné, aby sa dôkladnejšie sledoval zdravotný stav dieťatka najmä počas tretieho trimestra gravidity. Na túto skutočnosť by Vás mal samotný lekár upozorniť. Ak by ste teda užívali tento liek hlavne v neskorších štádiách Vášho tehotenstva, existuje veľká šanca, že sa neskôr prejavia negatívne účinky tohto lieku na Vaše dieťa. V tomto prípade sa nemusí jednať výslovne o Escitil, ale o akékoľvek predpisované antidepresívum. Dávajte si preto veľký pozor na antidepresíva počas tehotenstva.
Užívanie antidepresíva Escitil u detí
Dnešná moderná doba, bohužiaľ, zásadným spôsobom vplýva aj na rozvoj duševných porúch u detí. Niekedy sa ani nemusí javiť, že Vaše dieťa trpí nejakou duševnou chorobou, preto psychické ochorenia považujeme za najzákernejšie zdravotné problémy na svete. Ak už teda Vaše dieťa trpí duševnou poruchou, je dôležité nasadiť správnu liečbu. Ako je to s liekom Escitil u Vašich ratolestí?
- Je všeobecne preukázané, že antidepresívum Escitil nie je vhodné na liečbu psychických ochorení detí mladších ako 18 rokov.
- Z prvého bodu a z výskumov teda vyplýva, že liečba duševných ochorení u maloletých osôb tzv. placebo efektom sa ukázala ako efektívnejšia a zdravotne nezávadnejšia ako liečba antidepresívom Escitil.
- Okrem toho odborná verejnosť ešte nebola schopná zistiť vplyv tohto antidepresíva na kognitívne a rastové funkcie organizmu detí mladších ako 18 rokov, keďže sa človek vyvíja (v závislosti od pohlavia) až do 21. roku života.
- Ak už ale maloletý pacient užíva antidepresíva, a teda aj Escitil, je dôležité ho pravidelne sledovať a podrobovať ďalším vyšetreniam.
Na záver je vhodné čitateľa upozorniť na závažnosť ignorácie nepriaznivých vplyvov antidepresíva Escitil na organizmus dieťaťa. Mohlo by to mať v dlhodobejšom horizonte závažné dôsledky na zdravotný stav maloletého. Jedným z najzávažnejších dôsledkov sú samovražedné sklony jedinca, ktoré boli zaznamenané v nemalom množstve prípadov.
Môžem sa aj predávkovať?
Venovať sa problematike predávkovania je pri každom lieku nesmierne dôležité, nakoľko niektoré silné lieky môžu následne vyvolať aj ďalšie nepriaznivé, alebo niekedy až dokonca životu ohrozujúce, reakcie. V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať antidepresívu Escitil a jeho potenciálnym rizikám v prípade predávkovania.
Escitil je známy aj tým, že ak jedinec užije väčšiu dávku, ako je odporúčané, nemalo by to mať na jeho ďalší zdravotný stav závažné dôsledky. Avšak jednoznačne nemôžeme povedať, že v prípade predávkovania sa nikdy nemôžu vyskytnúť určité zdravotné komplikácie.
Odborníci pozorovali symptómy predávkovania liekom Escitil u rozličných pacientov a dospeli k týmto záverom:
- U pacientov sa prejavovali symptómy súvisiace s centrálnym nervovým systémom, medzi ktoré patria najmä: závraty, triašky, agitovanosť a zriedkavo serotonínový syndróm, kŕče a kómy.
- U pacientov sa v nemalej miere taktiež prejavili symptómy súvisiace s gastrointestinálnym systémom, medzi ktoré patria najmä: nevoľnosť a vracanie.
- Môžu sa taktiež vyskytnúť i zdravotné problémy súvisiace s kardiovaskulárnym systémom, medzi ktoré patria najmä: hypotenzia (nízky tlak), tachykardia, arytmia a predĺženie QT intervalu.
- V poslednom rade by sme mohli hovoriť o problémoch súvisiacich s rovnovážnym stavom elektrolytov, medzi ktoré patria najmä: hypokaliémia a hyponatriémia.
Môžem sa stať závislým na Escitile?
Problematika vybudovania si závislosti na liekoch je veľmi dôležitá a určujúca pre náš zdravotný stav do budúcnosti, a preto by sme jej mali venovať dostatočnú pozornosť. Do ktorej skupiny teda patrí antidepresívum Escitil? Patrí medzi lieky, na ktoré si môžeme vybudovať závislosť, alebo medzi lieky, na ktorých si závislosť jednoducho z dlhodobého hľadiska nemôžeme?
Pozorovania a skúsenosti odborníkov s pacientmi trpiacimi psychickými poruchami a užívajúcimi liek Escitil nasvedčujú tomu, že na tomto lieku je malá alebo nulová šanca si vybudovať závislosť, nakoľko neobsahuje látky, ktoré sú za vybudovanie závislosti zodpovedné – napríklad benzodiazepíny.
Náhrada antidepresíva Escitil
Pacienti niekedy hľadajú alternatívy rozličných liekov a mnohokrát prichádzajú k svojim ošetrujúcim lekárom na radu. Aj antidepresívum Escitil je nahraditeľné inými podobnými liekmi obsahujúcimi rovnaké či podobné látky. O akých alternatívach môžeme teda hovoriť v prípade Escitilu?
- Miraklide
- Escitalopram Teva
- Solatcit
- Lenuxin
- Esoprex
Ako sme už spomenuli v úvode problematiky náhrady tohto antidepresíva, všetky nami zmienené alternatívy sú charakteristické tým, že obsahujú rovnakú účinnú látku escitalopram, čiže aj možné alternatívy k tomuto antidepresívu odporúčame konzultovať s Vaším ošetrujúcim lekárom.
Vysadenie Escitilu
Vysadenie Escitilu patrí taktiež medzi najdiskutovanejšiu problematiku týkajúcu sa tohto antidepresíva. Lekári sa zhodujú na jednej veci, a to, že ak plánujete vysadiť Escitil, napríklad z dôvodu zlepšeného zdravotného stavu alebo z akéhokoľvek iného dôvodu, nemali by ste zabúdať na tzv. postupné vysadenie tohto antidepresíva. V prípade nedodržania tejto uvedenej zásady by sa mohli u pacienta vyskytnúť neskôr príznaky z vysadenia.
Je to z toho dôvodu, že si telo musí jednoducho postupne navyknúť na prirodzenú produkciu hormónu serotonínu.
Skúsenosti pacientov
Pacienti sa vo všeobecnosti vyjadrujú v tom zmysle, že antidepresívum na lekársky predpis Escitil patrí k tým účinnejším liekom, no treba byť pripravený, samozrejme, na to, že účinok sa nedostaví úplne hneď. Pacienti môžu čakať nástup účinku po dlhodobejšom užívaní tohto lieku.
Čo by sme taktiež podčiarkli, je skutočnosť, že antidepresívum Escitil môže pôsobiť na niektorých pacientov i utlmujúcim efektom na sexuálne aktivity, preto je vždy dôležité si zvoliť najvhodnejšie antidepresívum na základe odporúčania lekárom.
Najčastejšie otázky pacientov
Čo je to Escitil?
Escitil je antidepresívum, ktoré si bez lekárskeho predpisu jednoducho nezaobstaráte. Escitil je vhodný najmä na liečbu duševných porúch súvisiacich s depresiou a úzkostnými stavmi.
Koľko stojí?
Poistený pacient zaplatí približne 1,5 eura.
Má toto antidepresívum nejaké vedľajšie účinky?
Áno, u pacientov sa môžu pri užívaní tohto lieku vyskytnúť rôzne vedľajšie účinky, ktoré by sme mohli zaradiť do rôznych kategórií. Pre viac informácií odporúčame prečítať si text v tomto článku pod nadpisom ,,Vedľajšie účinky Escitilu“.
Môžem sa stať závislým na Escitile?
Dlhodobé výskumy nezistili žiadne príznaky závislosti u pacientov užívajúcich toto antidepresívum. Viac informácií nájdete v článku pod nadpisom ,,Môžem sa stať závislým na Escitile?“.
Som tehotná, mám sa niečoho obávať?
Všeobecne sa užívanie antidepresív počas tehotenstva lekármi neodporúča najmä vďaka ich nepriaznivým účinkom nielen na telo tehotnej ženy, ale i na organizmus dieťatka. Odporúčame zvýšiť pozornosť hlavne počas posledného trimestra tehotenstva, kedy užívanie Escitilu môže spôsobiť zdravotné komplikácie aj pre samotné dieťatko. Viac informácií pod nadpisom ,,Escitil a tehotné ženy“.
Mám malé dieťa s depresiou, je užívanie Escitilu u detí zdravotne nezávadné?
Lekári neodporúčajú užívanie tohto antidepresíva deťmi napriek tomu, že trpia aj závažnejšími psychickými poruchami. V takýchto prípadoch je vhodné siahnuť radšej po iných druhoch liekov. Ak by totiž dieťa užívalo Escitil, mohlo by sa to neskôr prejaviť na jeho zdravotnom stave.
Je možné sa Escitilom aj predávkovať?
Áno, predávkovať sa je možné, avšak nemá to na ľudský organizmus toxické účinky, no odborníci nevylučujú výskyt určitých symptómov. Pokiaľ Vás zaujíma viac informácií ohľadom tejto problematiky, nájdete ich v tomto článku pod nadpisom ,,Môžem sa aj predávkovať?“.
Mám aj iné alternatívy?
Pokiaľ máte záujem o iné antidepresíva s rovnakou účinnou látkou, tak máte niekoľko možností. Avšak odporúčame každú možnosť prekonzultovať s Vaším ošetrujúcim lekárom. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Náhrada antidepresíva Escitil“.
Polepšuje sa mi zdravotný stav, môžem hneď Escitil vysadiť?
Náhle vysadenie Escitilu sa neodporúča, nakoľko si telo potrebuje zvyknúť na prirodzenú produkciu hormónu serotonínu, a teda náhle vysadenie tohto antidepresíva by Vám mohlo zbytočne spôsobiť zdravotné ťažkosti – tzv. príznaky z vysadenia. Viac informácií pod nadpisom ,,Vysadenie Escitilu“.
Vybrané zdroje: