Posledná aktuálizácia prebehla 13. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Lekárske vyšetrenia sú jediné zaručené spôsoby diagnostikovania zdravotného problému. Včasné podstúpenie akéhokoľvek vyšetrenia vám môže v niektorých prípadoch dokonca i zachrániť život. Na diagnostikovanie problémov s nervovou sústavou a svalstvom slúži špeciálne vyšetrenie, s ktorého názvom ste sa už možno vo svojom živote stretli. Ide o vyšetrenie zvané elektromyografia známe aj pod názvom EMG vyšetrenie.
Čo je to EMG vyšetrenie?
EMG vyšetrenie alebo inak povedané elektromyografia predstavuje snáď najbežnejšiu neurofyziologickú metódu. Ak si myslíte, že trpíte ochoreniami nervov, svalov, prípadne nervovo-svalovej platničky, tak vám odporúčame obrátiť sa na špecialistov, ktorí vám takéto problémy môžu rýchlo a efektívne diagnostikovať. Ak podstúpite EMG vyšetrenie, vedzte, že sa nemáte čoho obávať, nakoľko táto neurofyziologická metóda je bezbolestná a efektívna.
Ako fungujú prične pruhované svaly?
Priečne pruhované svalstvo, ktoré je jedným z typov svalov, je riadené naším centrálnym nervovým systémom, teda mozgom. Celý proces funkcie priečne pruhovaného svalstva začína v našom mozgu. Mozog posiela impulzy do životne dôležitého orgánu – miechy, odkiaľ sa impulzy dostávajú nervovými vláknami k svalovým vláknam. Tieto impulzy sú elektrického charakteru, teda môžeme povedať, že ide o elektrické signály, ktoré sú zodpovedné za kontrakciu svalových vlákien, čo spôsobuje pohyb svalu.
EMG vyšetrenie – kedy ho podstúpiť?
EMG vyšetrenie je neurofyziologickou metódou, ktorá je určená pre ľudí, ktorí vykazujú určité zdravotné problémy pomocou typických symptómov, ku ktorým zaraďujeme:
- brnenie v prstoch
- pálenie v prstoch
- bolesť zápästia, prípadne rúk
- osoby trpiace ochorením s názvom syndróm karpálneho tunela (kanálu)
- opuchy
Možno sa pýtate, akým spôsobom sa hore uvedené príznaky prejavujú. Jednotlivé symptómy môžete pociťovať smerom nahor, čo znamená, že môžu vyžarovať až do ruky či ramena. Vo väčšine prípadov môžeme povedať, že symptómy, ktoré vám indikujú to, že by ste mali podstúpiť EMG vyšetrenie, sa prejavujú počas spánku. Pacienti trpiaci takýmito problémami sa snažia čo najviac znížiť nepríjemný pocit takým spôsobom, že spia s rukou ohnutou v zápästí. Iní pacienti si skúšajú ruku namáčať do studenej vody.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Samotné indikátory toho, že je najvyšší čas vyhľadať ošetrujúceho lekára a podstúpiť EMG vyšetrenie určite netreba podceňovať, nakoľko sa u postihnutého jedinca môže vyskytnúť i ochrnutie ruky, pričom tento problém sa môže zhoršiť až natoľko, že dôjde k strate citlivosti v dlaniach a prstoch.
Syndróm karpálneho tunela – najvyšší čas na EMG vyšetrenie
Syndróm karpálneho tunela je jedným z ochorení, ktoré môže EMG vyšetrenie diagnostikovať. Tento nepríjemný syndróm znamená ochorenie zápästného zhybu, ktoré môže diagnostikovať neurológ. Syndrómom karpálneho tunela trpia aj mamičky v tehotenstve alebo diabetici, no najčastejšie sa toto ochorenie objavuje u ľudí, ktorí musia pracovať v nútenej polohe – to znamená, že ide najmä o ľudí, ktorí často opierajú svoje lakte o stôl. Ako príklad môžeme uviesť robotníkov s vibračnými nástrojmi či ľudí pracujúcich pri počítači.
Čo potrebujete vedieť o EMG vyšetrení?
V prvom rade je nutné odhaliť koreň vašich problémov a dôsledne sledovať príznaky, ktoré vás k tomuto vyšetreniu priviedli. Ak ste sa už objednali na EMG vyšetrenie, podstúpite aj vyšetrenie vedenia periférnych nervov. Ako funguje takéto vyšetrenie? Je vykonávané prostredníctvom elektrickej stimulácie periférneho nervu priložením stimulačnej elektródy na kožu. Pozor však, ak ste pacienti so zavedeným kardiostimulátorom, nakoľko takúto metódu je veľmi náročné vykonať.
Odborníci vás na elektromyografické vyšetrenie príjmu len v niektorých špecializovaných neurologických ambulanciách, prípadne na špecializovaných neurologických oddeleniach nemocníc. Toto vyšetrenie vám vykoná neurológ, pričom využíva tzv. myograf, čo je záznamový prístroj s určitými elektródami:
- stimulačná elektróda – Túto elektródu vám neurológ upevní na kožu v oblasti vedenia sledovaného nervu.
- snímacia elektróda – Tento druh elektródy vám môže neurológ pripevniť na kožu nad sval, ktorý potrebuje sledovať. Upozorňujeme však, že snímanie pomocou tejto elektródy nie je najpresnejšie.
Ako prebieha EMG vyšetrenie?
V praxi sa môžete stretnúť aj s elektródami, ktoré majú ihličkové zakončenia. Neurológ vám tieto elektródy jemne vpichne do svalu, ktorý vyšetruje. Môžete očakávať jemnú bolesť, ale pre efektivitu vyšetrenia je to veľmi podstatné. Úlohou pacienta je vykonať opatrný pohyb svalom, ktorý sa vyšetruje. Úlohou EMG vyšetrenia je zistiť zmeny elektrického potenciálu vyvolané takýmto sťahom svalu pacienta. Stimulovať nervový signál je však možné aj elektrickým impulzom, ktorý je vedený zo stimulačnej elektródy.
Základom EMG vyšetrenia sú už spomínané tenké ihly zavedené do svalu. Neurológ vás najprv vyšetrí v pokojnom stave a následne v napätom stave, teda v priebehu napínania svalov. Ihlové elektródy, ktoré sme už spomínali môžu byť zavedené cez kožu do svalu, aby sa zaznamenala elektrická svalová aktivita, resp. elektrické snímanie biopotenciálov. Existujú však aj povrchové elektródy, ktoré sa umiestňujú na koži nad bruškom svalu. V celom vyšetrení ide v zásade o rýchlosť prenosu el. signálu v určitej dĺžke ruky.
Hodnoty alebo výsledky sú známe do pár sekúnd a neurológ resp. prístroj ich interpretuje vy sa dozviete, či vám bola diagnostikovaná napr. tetánia.
Výhodou EMG vyšetrenia je aj to, že pred jeho absolvovaním nie je nutné vykonávať takmer žiadnu prípravu. Pre vás to znamená, že sa môžete normálne stravovať, piť alebo užívať lieky s výnimkou preparátov magnézia a liekov so sedatívnym účinkom (lieky na ukľudnenie).
Čo by ste ešte mali vedieť?
Dôležité je však vášho lekára, ktorý bude vykonávať EMG vyšetrenie, informovať o nasledujúcich faktoch:
- Ak užívate lieky na zrážanlivosť krvi, nezabudnite dať o tom vedieť neurológov.
- Ak sa vo vašom tele nachádzajú kovové implantáty.
- Ak využívate kardiostimulátor alebo defibrilátor, pričom defibrilátor predstavuje najväčší problém na vykonanie EMG vyšetrenia. V takomto prípade vás jednoducho nevyšetria, keďže ide o absolútnu kontraindikáciu.
Určite treba dať aj do pozornosti nasledujúce faktory, ktoré pomôžu k efektivite a úspešnosti vyšetrenia.
- Určite dbajte na to, aby ste zopár dní pred vyšetrením nevyužívali žiadne oleje a prípravky na vašu pokožku.
- Oblečte sa radšej pohodlne, aby mohlo byť dané miesto úspešne vyšetrené.
- V niektorých prípadoch by ste nemali užívať kofeínové nápoje 2-3 dni pred samotným vyšetrením, aj keď všeobecne sa to nevyžaduje.
Po absolvovaní EMG vyšetrenia môžete v niektorých prípadoch pociťovať aj bolesti svalstva ešte niekoľko dní. V takomto prípade sa neváhajte obrátiť na ošetrujúceho lekára, ktorý vám poskytne rady a inštrukcie, ako takýmto ,, vedľajším účinkom“ predísť. V niektorých prípadoch môžete okrem bolesti pociťovať aj opuchy či citlivosť svalov. Možno sa pýtate, čo bude nasledovať po vyšetrení. Z hľadiska bežného fungovania by sa nemalo diať nič závratného. Avšak pokiaľ vám lekár odporučí zvýšenú opatrnosť alebo starostlivosť, samozrejme dodržujte jeho pokyny. To, či budete musieť podniknúť po tomto vyšetrení ešte špecifické opatrenia, závisí vo veľkej miere aj od vašich konkrétnych výsledkov a záverov z nich vyvodených.
Výhody a cena EMG vyšetrenia
To, že sa rozhodnete podstúpiť EMG vyšetrenie alebo vás odporučí lekár, je určite pre vaše zdravie ,,najlepšou investíciou“. Špecializovaný lekár, spravidla neurológ, ktorý vykonáva EMG vyšetrenie vám dokáže prostredníctvom už spomínaných metód diagnostikovať rozličné poruchy týkajúce sa nervov – neuropatia a svalov – myopatia, ako napríklad sú:
- tetánia
- poškodenia týkajúce sa periférneho nervového systému
- polyneuropatia
- triaška
- poruchy nervovo-svalového procesu
- úžinové syndrómy na dolných a horných končatinách
- poškodenia nervových koreňov pri hernii disku
Neurológ môže v konkrétnom prípade prísť aj na zdravotné problémy týkajúce sa úbytku svalovej hmoty.
Medzi najväčšie výhody EMG vyšetrenia zaraďujeme:
- nevystavovanie sa zbytočnému škodlivému žiareniu
- rýchlosť diagnostikovania ochorení
- výsledky dostupné ihneď po vykonaní vyšetrenia
Ako to už v živote býva, každá minca má dve strany, a preto by sme vás radi už vopred upozornili na nevýhody vyplývajúce z podstúpenia EMG vyšetrenia, ktoré však nie sú v žiadnom prípade porovnateľné s výhodami, ktoré takéto vyšetrenie prináša. Poďme teda k veci. Hlavnou nevýhodou tohto neurofyziologického vyšetrenia je mierna bolestivosť, ktorú zažijete hlavne pri pichnutí elektródy do svalu.
Určite vás bude zaujímať aj cena tohto vyšetrenia, ktorá závisí od toho, či ste naň poslaní lekárom, a teda vám ho hradí zdravotná poisťovňa alebo ho chcete podstúpiť zo svojej vlastnej vôle. V prípade, že ste na toto vyšetrenie odporučení lekárom, neplatíte zaň nič, no ak sa rozhodnete podstúpiť toto vyšetrenie z vlastnej iniciatívy, zaplatíte si 17 € za vyšetrenie metódou ihlových elektród a 5 € za metódu povrchových elektród. Uvedené ceny treba brať s rezervou, nakoľko sa môžu líšiť v závislosti od jednotlivých ambulancií a tiež od vyšetrovanej časti tela.
Rehabilitácia
Ak podstúpite špeciálne zákroky, je pre vás dôležité absolvovať aj následnú rehabilitáciu v špecializovaných zdravotníckych zariadeniach (napr. oddelenie rehabilitácie v rámci nemocníc alebo kliník). Pomocou EMG vyšetrenia vám vie neurológ diagnostikovať ochorenie, o ktorom ste možno ešte ani nevedeli. Najlepšie je, ak navštívite lekára už pri prvých príznakoch ochorenia nervov v svaloch. Po diagnostike ochorenia nie je vylúčené to, že budete musieť podstúpiť i operáciu, ktorej následkom môže byť už spomínaná rehabilitácia.
Často kladené otázky
Čo je to EMG vyšetrenie?
EMG vyšetrenie predstavuje neurofyziologickú metódu, ktorou vám lekári môžu efektívne diagnostikovať rozličné ochorenia týkajúce sa nervov a svalov. Veľmi bežným ochorením, ktoré môže byť diagnostikované pomocou EMG vyšetrenia, je syndróm karpálneho tunela. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Čo je to EMG vyšetrenie?“.
Ako prebieha?
Počas vyšetrenia vám neurológ zavedie tenké ihly do svalu, ktorý potrebuje vyšetriť, pričom sa sval skúma najprv v pokojnom stave a až následne po jeho napnutí. Zaznamená sa elektrická svalová aktivity v obidvoch stavoch a lekár vyvodí záver. Ak vás zaujíma viac, prečítajte si riadky pod nadpisom ,,Ako prebieha EMG vyšetrenie?“.
Ako dlho trvá EMG vyšetrenie?
Samotné meranie, ktoré predstavuje len časť vyšetrenia sa zvyčajne pohybuje v intervale niekoľkých minút, prípadne niekoľkých desiatok minút v závislosti od zvolenej metódy merania. Lekár však musí vykonať aj anamnézu pacienta, naštudovať si jeho zdravotnú kartu a vyhodnotiť výsledky.
Koľko stojí?
Cena EMG vyšetrenia závisí od vami zvolenej metódy a jednotlivých ambulancií. Ak ste zdravotne poistení a na toto vyšetrenie vás pošle lekár, neplatíte nič. Orientačné ceny sú však 17€ za vyšetrenie metódou ihlových elektród a približne 5€ za metódu povrchových elektród.
Vybrané zdroje: