Posledná aktuálizácia prebehla 14. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Elicea sa zaraďuje medzi antidepresíva, a teda predstavuje liek v boji proti úzkostným stavom a depresívnym poruchám. Antidepresív rozlišujeme niekoľko podľa toho, akú reakciu v mozgu vyvolávajú. Elicea je účinná práve v boji proti poruchám tzv. tretej generácie.
Depresia sa na biochemickej úrovni prejavuje nízkou hladinou chemických látok, akými sú serotonín, noradrenalínu a dopamín – tie sa podieľajú na utváraní celkovej nálady a psychickej pohody človeka. Antidepresíva majú za úlohu hladiny týchto hormónov na nervových spojoch zvýšiť.
Čo je Elicea a aké má využitie?
Liek obsahuje escitalopram, ktorý patrí do skupiny antidepresív nazývaných selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI) a je účinný proti depresiám, sociálnej úzkosti, panickým poruchám alebo obsedantno-kompulzívnej poruche). Poruchy serotonínového systému sú špúšťačom pri vzniku depresie a s ňou súvisiacich ochorení. Tieto lieky spôsobujú v mozgu to, že zvýšia hladinu serotonínu.
Cena balenia
Elicea predstavuje biele, vypuklé a filmom obalené tablety balené v škatuľkách, no na trhu nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia. Cena lieku sa pohybuje v závislosti od jeho typu. Pre ilustráciu uvádzame cenu 10 mg Elicey – 16,89 eura.
Eliceu neužívajte, ak:
- trpíte epilepsiou alebo záchvatmi
- pečeň alebo obličky nefungujú správe
- máte cukrovku (užívanie lieku ovplyvňuje hladinu cukru v krvi)
- máte zníženú hladinu sodíka v krvi
- ľahko u vás dochádza ku vzniku modrín, príp. ku krvácaniu
- podstupujete liečbu elektrošokmi
- máte tzv. vencovité tepny
- máte alergiu na ktorúkoľvek zo zložiek lieku
- ak užívate iné lieky (používané na liečbu
Parkinsonovej choroby, lieky na poruchu srdce alebo lieky proti depresiám alebo akékoľvek antibiotiká) - ak trpíte srdcovou aritmiou
Buďte trpezlivý
Tak ako s inými liekmi na liečbu depresie, zlepšenie neprichádza hneď po aplikovaní medikamentu. Po začatí liečby liekom Elicea môže trvať zvyčajne 2 – 4 týždne, kým spozorujete jeho účinky. Na začiatku liečby môžu niektorí pacienti dokonca zaznamenať kontraindikácie ako zvýšená úzkosť, ktorá ale počas postupujúcej liečby vymyzne. Dôležité je neprerušovať liečbu a nemeniť dávkovanie svojvoľne a bez diskusie s príslušným odborníkom.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Počas užívania lieku môžu obzvlášť pacienti trpiaci maniodepresiou vstúpiť do manickej fázy. Tá sa vyznačuje neobvyklou a prudkou zmenou myšlienkových procesov, nevysvetliteľným pocitom šťastia a nadmernou telesnou aktivitou. Istý čas trvá, kým lieky začnú pôsobiť, a preto najmä počas prvotných fáz užívania môže byť častý výskyt samovražedných myšlienok, zhoršovania depresie a úzkostných stavov.
Užívanie u detí a mladistvých
Elicea by sa u maloletých nemala užívať vôbec, vzhľadom na to, že pacienti mladší ako 18 rokov sú totiž vystavení vyššiemu riziku vedľajších účinkov, ako sú samovražedné pokusy, samovražedné myšlienky, sebapoškodzovanie, negatívne emócie a správanie (agresia, hnev, zlosť). Napriek tomu môže lekár Eliceu predpísať aj osobe mladšej ako 18 rokov, ak sa rozhodne podstúpiť toto riziko na svoju zodpovednosť. Ak sa ktorýkoľvek z vyššie vymenovaných príznakov prehĺbi alebo zhorší, treba unáhlene kontaktovať príslušného lekára.
Užívanie Elicey s jedlom a nápojmi
Eliceu môžete užívať s jedlom alebo bez jedla. Podobne ako pri užívaní akýchkoľvek iných farmaceutík, neodporúča sa užívanie Elicii v kombinácii s alkoholickými nápojmi, hoci doposiaľ neboli preukázané žiadne interakcie.
Tehotenstvo a dojčenie
Ak ste tehotná alebo plánujete otehotnieť, malli by ste o tom informovať svojho ošetrujúceho lekára. Neužívajte Eliceu v prípade, ak máte tehotenstvo potvrdené, ani v prípade, ak dojčíte. Ak už ste liek užívali počas posledných 3 mesiacov tehotenstva, je možné že u novorodenca sa prejavia problémy s dýchaním, záchvaty, kolísanie telesnej teploty, problémy s príjmom potravy, nízka hladina cukru v krvi, podráždenosť, apatia, nepretržitý plač, problémy so spánkom, nervozita…
Nežiadúce účinky
Elicea sa vo všeobecnosti považuje za pomerne ľahko znášaný liek, ktorý nevyvoláva vážne vedľajšie účinky, resp. tie sú zväčša podobné tým, ktoré môžete pozorovať aj pri užívaní akýchkoľvek iných antidepresív z uvedenej SSRI skupiny. Najčastejšie sa objavujú problémy s nespavosťou, suchom v ústach, nadmerným potením, tráviacimi ťažkosťami, vyčerpanosťou, únavou…
Vplyv má však aj na sexuálne funkcie tela, pričom hlavne trpí znížený sexuálny apetít, môže sa častejšie objavovať oneskorená ejakulácia alebo neschopnosť dosiahnuť vyvrcholenie. Tieto účinky však nie sú trvalé a po vysadení liekov sa situácia opäť vracia do normálu. Vedľajšie účinky však môžeme považovať za mierne a zvyčajne vymiznú hneď po niekoľkých týždňoch liečebného procesu.
Ak spozorujete akýkoľvek z nasledujúcich účinkov počas liečby, kontaktujte svojho lekára:
Sporadické
- krvácanie z tráviacej a zažívacej sústavy, vaginálne krvácanie v prípade žien
- pohybový nepokoj, roztržitosť, nervozita, záchvaty paniky
- nesúvislý spánok, nechutenstvo, strata vedomia
- poruchy so zrakom, zvonenie v ušiach
- neprimerané vypadávanie vlasov
- opuch horných alebo dolných končatín
Občasné
- opuch v oblasti tváre, jazyka, kože
- ťažkopádne dýchanie a prehĺtanie
- zvýšená teplota, náhle kŕčovité sťahovanie svalov
- agresivita, blúznenie
- spomalený tlkot srdca
- samovražedné pohnútky
Najčastejšie
- nevoľnosť
- nádcha
- strata chuti do jedla alebo nadmerné prejedanie
- úzkosť, nepokoj, ansurdné snenie, ťažkosti so zaspávaním, pocit vyčerpanosti
- tráviace problémy (hnačka, vracanie, sucho v ústach)
- hyperhydróza
- bolesť svalov a kĺbov
Choďte priamo do najbližšej nemocnice, pokiaľ:
- máte ťažkosti pri močení
- trpíte záchvatmi
- objaví sa zažltnutá pokožka koža, (ktorý môže byť symptómom zápalu pečene)
Kombinácia s ďalšími liečivami
Ak ste na liečebné účely vužívali ktorýkoľvek z neselektívnych inhibítorov IMAO (obsahujúcich látky ako izokarboxazid, fenelzín, iproniazid, tranylcypromín, izokarboxazid, nialamid a tranylcypromín), musíte si dopriať 14-dňovú pauzu, aby ste mohli bezpečne a účinne začať s liečením pomocou lieku Elicea. Naopak, po ukončení užívania musíte počkať 7 dní, pokiaľ následne plánujete užívať ďalšie z týchto liečiv určených:
- na liečbu depresie
- liečbu Parkinsonovej choroby
- liečbu maniodepresie
- liečbu migrény
- na liečbu žalúdočných vredov
- Ľubovník bodkovaný
- Aspirín a lieky uvoľnenie od bolesti a na riedenie krvi
- lieky na riedenie krvi
- na liečbu malárie
- na liečbu schizofrénie, psychóz
- na liečbu srdcových-cievnych ochorení
Príbalový leták
Si môžete pozrieť na adrese https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/elicea-10-mg-623206.html.
Najčastejšie kladené otázky
Kde ju kúpim?
Liek by mal byť dostupný a vydaný na lekársky predpis v lekárni.
Je na lekársky predpis?
Kedy zaberie?
Elicea funguje na báze spätného vychytávania sérotonínu. Väčšinou sa jej plný účinok prejaví po týždňoch či mesiacoch. Treba to ale konzultovať s lekárom, môže to byť veľmi individuálne.
Ako dlho trvá liečba?
Je normálne pokiaľ prvé zmeny k lepšiemu spozorujete až po niekoľkých týždňoch. Pokračujte v užívaní Elicey a nemeňte dávku podľa vlastného uváženia. Ak prerušíte liečbu príliš skoro, príznaky sa môžu nepretržite opakovať.
Aké má liek zložky?
Elicea obsahuje laktózu. Ak na ňu máte intoleranciu alebo zle reagujete na určitý typ cukrov, určite sa spojte s lekárom pred tým ako začnete tento liek užívať
Čo ak užijete viac ako treba?Je Elicea návyková?
Ak užijete väčší objem ako je predpísaná dávka, neodkladne sa spojte sa so svojím lekárom alebo s najbližším pohotovostnom oddelením. V takýchto prípadoch môže ľahko dojsť k predávkovaniu, rozoznáte to podľa najčastejších príznakov, akými sú kŕče, závraty, vracanie, trasenie, bezvedomie, nevoľnosť, zníženie krvného tlaku, srdcová arytmia. Elicea nie je návyková.
Čo ak zabudnete užiť Eliceu?
V žiadnom prípade neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste dohnali vynechanú dávku. Ak zabudnete vziať dávku a spomeniete si na to ešte v ten istý deň, vezmite ju ihneď. Nasledujúci deň pokračujte v normálnom režime.
Čo sa stane, ak prestanete užívať Eliceu?
Neprerušujte užívanie Elicey bez vedomia lekára. Všeobecne sa odporúča, aby ste znižovali dávku v určitej postupnosti a počas niekoľkých týždňov.
Ak prerušíte užívanie náhle, môžete si privodiť príznaky súvisiace s vysadením lieku. Tie sú síce mierne a samovoľne ustúpia, avšak každý organizmus reaguje individuálne, a preto netreba riskovať možnosť dlhodobejších problémov.
Pri liečbe antidepresívami je dobré uvedomovať si skutočnosť, že problém s náladou a vašim vnútorným prežívaním so sebou väčšinou nesie informáciu, aby človek vo svojom živote niečo zmenil, prehodnotil komunikáciu, svoje vzťahy s okolím a predchádzajúci spôsob života.
Druhy antidepresív:
Antidepresíva rozdeľujeme do niekoľkých skupín (generácií):
1. generácia – amitriptylín, anafranil, coaxil, prothiaden
2. generácia – miabene, wellbutrin
3. generácia – SSRI, Nari, DARI, SARI (do tejto skupiny patria aj lieky Cipralex, Elicey, Lenuxin, Escitil, Esoprex, Escitalopram, Citalopram, Seropram, CITALEC, Remood, Seropram, Deprex, Seroxat)
4. generácia – venlafaxín, velaxinefectin, argofan, alventa
Vybrané zdroje:
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/elicea-10-mg-623206.html
- http://www.psychoweb.cz/leky-a-letaky/elicea-pribalovy-letak-ucinky-nezadouci-ucinky-davkovani/
- https://mediately.co/sk/drugs/UhsUqfVFoqgO9rXFhgRUjwZIfy/elicea-5-mg#dosing
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/elicea-10-mg-309235.html
- https://vysetrenie.zoznam.sk/liek/13799/elicea-10-mg