Najčastejšie je slovo „delírium“ spájané s alkoholom. Pod týmto pojmom si väčšina ľudí predstaví buď veľmi opitého človeka alebo niekoho, kto má tzv. „absťák“ – trasú sa mu ruky, je nepokojný až agresívny a opisuje, že vidí veci, ktoré iní ľudia nevidia. V podstate pravda nie je ďaleko, pretože aj takto delírium môže vyzerať.
Avšak delírium spojené s alkoholom a inými návykovými látkami nie je jediný typ delíria, ktorý existuje. Aké sú iné príčiny? Kto je najviac ohrozený? Ako je možné predísť vzniku delíria a ak už vznikne, ako ho liečiť? Dozviete sa v článku.
Čo je delírium?
Obsah článku
Odborne by sme delírium mohli charakterizovať ako kvalitatívnu poruchu vedomia ( stav, kedy je narušená kvalita vedomia človeka, ale stále sa nachádza v bdelom stave), pre ktorú je typická náhle vzniknutá zmena správania, porucha pozornosti a premenlivý priebeh.
Rozlišujeme tri druhy delíria:
- Hyperaktívne – prejavuje sa agitovanosťou, halucináciami, nepokojom
- Hypoaktívne – symptómom môže byť letargia, pomalšie pohyby a myslenie
- Zmiešané – buď sa prejavy hyperaktívneho a hypoaktívneho delíria striedajú alebo sa kombinujú.
Delírium sa rozvíja behom niekoľkých hodín a pri správnej liečbe odoznieva do niekoľkých dní. Pacient na toto obdobie môže mať len matné spomienky alebo si naň nemusí spomínať vôbec.
Delírium má mnoho príčin vzniku, ktorým sa budeme venovať v nasledujúcom odseku. Špecifický typ je delírium tremens, ktoré je súčasťou abstinenčného syndrómu u ťažko závislých na alkohole.
Aké sú hlavné príčiny vzniku delíria?
Delírium nevzniká len po nadmernom pití alkoholu. Medzi najčastejšie príčiny patria:
- Poruchy metabolizmu – ochorenia pečene, hypoglykémia, nedostatok niektorých vitamínov (B2, B3, kyselina listová), expozícia a otrava niektorými látkami (oxid uhoľnatý, organické rozpúšťadlá, meď, ťažké kovy)
- Lieky – delírium môže byť súčasťou syndrómu predávkovania pri benzodiazepínoch, alkohole, takisto môže byť následkom nadmerného užitia opiátov (pri liečbe silnej bolesti), sedatív a steroidov alebo liekov využívaných pri liečbe parkinsonovej choroby, vysokého krvného tlaku a ďalších.
- Návykové látky – môžu ho vyvolať drogy ako sú napríklad amfetamín, kokaín, halucinogény
- Infekcie – vyskytovať sa môže napríklad pri zápale mozgových blán, zápale mozgu, abscese mozgu a iných
- Neurologické ochorenia – nádory mozgu, epilepsia
- Operácie – môže vzniknúť ako dôsledok komplikácií, ktoré môžu počas nej nastať,
Takisto medzi ďalšie významné príčiny patrí aj trauma, spánková deprivácia, srdcovocievne ochorenia (akútny srdcový infarkt, arytmie, srdcové zlyhávanie) a niektoré zápalové ochorenia ciev v mozgu (tzv. mozgové vaskulitídy).
U detí je najčastejšou príčinou horúčka, neuroinfekcia, úraz hlavy. U dospievajúcich je to zase otrava alkoholom alebo abstinenčný syndróm. Delírium sa často vyskytuje aj pri terminálnych štádiách rôznych ochorení.
Ako sa delírium tremens prejavuje?
Jedná sa o špeciálny typ delíria, ktoré sa vyskytuje hlavne u ťažkých alkoholikov, ktorí práve zažívajú abstinenčný syndróm. Jedná sa o veľmi závažný stav, ktorý môže viesť až ku ohrozeniu života a smrti. Aké sú jeho príznaky?
- Psychické – ako prvé si všimnete na danom človeku veľký nepokoj. Ďalej býva často prítomná porucha vedomia a zmätenosť, dezorientácia, halucinácie ( postihnutí často vidia biele myšky), strach, úzkosť a poruchy spánku.
- Telesné – pre telo to je v podstate stres, čo znamená, že na danom človeku môžeme pozorovať, že mu zrýchlene búši srdce, má vysoký tlak krvi, rýchlo dýcha, má rozšírené zrenice a môže sa až pomočiť.
- Neurologické – môžeme pozorovať tras končatín, prstov, hlavy, takisto môžu byť prítomné záchvaty, ktoré sa podobajú epileptickým. Takisto bývajú prítomné nekoordinované alebo nadmerné pohyby.
Ako sme spomenuli vyššie, delírium tremens je život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje okamžitú zdravotnú starostlivosť. Preto, ak uvidíte niekoho mať tieto príznaky, neváhajte a vyhľadajte zdravotnú pomoc.
Aké komplikácie sú s ním spojené?
Podľa toho, ako dlho delírium trvá a aké je závažné, môže u človeka spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie. Ich závažnosť takisto závisí aj od toho, v akom zdravotnom stave bol daný človek predtým. Pokiaľ už mal nejaké chronické alebo vážne ochorenie, tak zotavenie môže uňho prebiehať dlhšie a častokrát aj s následkami. Pokiaľ bol zdravý, je veľká šanca, že sa vylieči bez následkov.
Jednou z možných komplikácií delíria je poškodenie kognitívnych funkcií a pamäte (schopnosti premýšľať, robiť rozhodnutia, intelekt). Jednoducho povedané, delírium môže spôsobiť také poškodenie intelektu človeka, ktoré sa podobá demencii.
Medzi ďalšie komplikácie patrí celkové zhoršenie zdravotného stavu, pomalé a ťažké zotavovanie po operáciách, zvýšenie riziko úmrtia a takisto aj potreba špeciálnej starostlivosti napríklad v sociálnych zariadeniach.
Aký má delírium priebeh?
Priebeh delíria sa líši od človeka k človeku. Avšak vo všeobecnosti je to stav, ktorý má pomerne rýchly začiatok a v závislosti od samotnej osoby, jej zdravotného stavu, závažnosti delíria môže trvať niekoľko dní až mesiacov. Avšak nemal by trvať viac ako 6 mesiacov.
Ťažkosti sa prejavujú hlavne v noci, cez deň má človek skôr tendenciu pospávať. Pokiaľ je u danej osoby prítomná zmiešaná forma delíria, príznaky sa uňho výrazne striedajú. Depresia sa strieda s eufóriou, spavosť a pasivita s nepokojnosťou a neschopnosťou zotrvať na jednom mieste. Prípadne môže byť aj agresívny, trpieť halucináciami. K psychickým príznakom sa pridávajú aj tie telesné.
Ako dlho trvá?
Ako sme spomenuli vyššie, trvanie delíria závisí od viacerých faktorov, ako je napríklad vyvolávajúca príčina, zdravotný stav človeka pred jeho vznikom, jeho vek, rovnako aj čas nasadenia správnej liečby. Na základe tohto môže delírium trvať niekoľko hodín ale aj niekoľko týždňov, dokonca mesiacov.
Dĺžku trvania a samozrejme aj následné zotavenie a prípadné komplikácie výrazne ovplyvňujú rizikové faktory.
Rizikové faktory – kto môže byť náchylnejší na vznik delíria?
Akékoľvek závažnejšie ochorenie alebo operácia, hlavne vtedy, ak vedie ku hospitalizácií na jednotke intenzívnej starostlivosti, zvyšuje riziko vzniku delíria. Takisto náchylnejší na jeho rozvoj sú aj obyvatelia opatrovateľských domovov a všeobecne starší ľudia.
Niektoré ochorenia takisto predstavujú zvýšené riziko rozvoja delíria. Medzi také môžeme zaradiť napríklad ochorenia mozgu ako je Parkinsonova choroba, mozgová príhoda alebo demencia.
Pokiaľ daná osoba už niekedy delírium prekonala, tak je riziko, že ho prežije znova. Takisto pokiaľ má viacero chronických alebo závažnejších ochorení.
Alkohol, drogy, nadmerné užívanie niektorých liekov – všetko toto patrí medzi rizikové faktory, ktoré môžu viesť k rozvoju delirantného stavu.
Aký je spôsob liečby?
Na to, aby bola liečba úspešná je potrebné riešiť vyvolávajúcu príčinu a popri tom samotné prejavy delíria. Samotnú terapiu môžeme rozdeliť na farmakologickú a nefarmakologickú.
Nefarmakologická liečba delíria
Jedná sa hlavne o podpornú terapiu a prevenciu zhoršenia delíria. Doktori sa rôznymi postupmi (ako je napríklad stimulácia zmyslov, aby sa podporovala činnosť mozgu, pravidelná kontrola životných funkcií, úprava vnútorného prostredia tela, včasné „postavenie pacienta na nohy“) snažia zabrániť zhoršeniu stavu pacienta, poškodeniu funkcií mozgu a ďalším komplikáciám, ku ktorým delírium môže viesť. Takisto je vrelo doporučený kontakt pacienta s jeho rodinou, príbuznými, kamarátmi.
Farmakologická liečba delíria
Ak sa chcete dozvedieť viac o liekoch, ktoré sa využívajú pri liečbe delíria, hlavne toho, ktoré sa spája s nadmerným užívaním alkoholu, ste na správnom mieste. Liečba delíria závisí od jeho závažnosti a jej cieľom je tlmiť hlavne hyperaktívne psychické príznaky, akými sú nepokoj, úzkosť, halucinácie a takisto aj telesné príznaky – búšenie srdca, zrýchlené dýchanie, vysoký tlak krvi a prípadne aj tlmenie záchvatov.
Aké lieky sa teda najčastejšie využívajú pri liečbe delírium tremens?
- Benzodiazepíny – diazepam, midazolam
- Antipsychotiká – tiaprid, haloperidol
- Vitamíny – hlavne B2, C, K
1. Benzodiazepíny
Lieky, ktoré patria k tzv. anxiolytikám – používajú sa na liečbu úzkostných stavov. V prípade delírií sa využívajú hlavne pri terapii delírium tremens, práve kvôli ich tlmiacemu účinku na nervový systém. Takisto dokážu mierniť priebeh epileptických záchvatov, ktoré sa môžu pri tomto type delíria vyskytovať.
Pri iných typoch delírii príliš odporúčané nie sú, pretože jeden z ich nežiadúcich účinkov, hlavne pri vyšších dávkach je útlm dýchacieho centra. Takisto sa môžu vyskytnúť aj tzv. paradoxné reakcie ( pacient nie je pritlmený, naopak, je viac úzkostnejší, agitovanejší). A navyše pri nesprávnom dávkovaní môžu byť aj príčinou vzniku delíria.
2. Antipsychotiká
Najčastejšie sa využíva haloperidol a tiaprid. Ich účinok a potreba v liečbe spočíva v tom, že tlmia a bránia vzniku halucínácií a bludov u pacienta s delíriom. Ak sa bavíme konkrétne o delíriu tremens, pomerne často sa používa hlavne tiaprid.
Liečba antipsychotikami je pomerne zložitá záležitosť, ktorá patrí hlavne do medicínskych žurnálov a článkov. Podobne ako aj pri benzodiazepínoch je nesmierne dôležité dávkovanie, pretože majú pomerne dosť nežiadúcich účinkov. Väčšinou sa k ich podaniu pristupuje až pri závažnejších stavoch.
Čo sa deje, keď človek prekoná delírium tremens?
Ako sme spomenuli vyššie, delírium tremens je stav, ktorý človeka môže ohroziť na živote a pokiaľ sa z neho dostane, môže na tento stav ešte veľmi dlho spomínať vďaka dlhotrvajúcim zdravotným komplikáciám.
Ďalšia vec, ktorá je takisto pri tomto type delíria podstatná, je, že do tohto stavu sa málokedy človek dostane len tak, napríklad keď to raz veľmi preženie s alkoholom. Väčšinou sú to ťažkí alkoholici a v ich prípade delírium vzniká práve vtedy, keď sa im prísun alkoholu zastaví – pri tzv. abstinenčnom syndróme.
Preto v tomto prípade nie je dôležité len samotné vyliečenie delíria, ale aj následná starostlivosť. Tú predstavuje hlavne odvykacia terapia.
Ako sa vyhnúť delíriu?
Delírium je stav, do ktorého sa naozaj nikto nechce dostať. Čo urobiť pre to, aby sme sa mu úspešne vyhli?
Základom je eliminovať rizikové faktory, ktoré by mohli viesť ku vzniku delíria. Pokiaľ dôjde k jeho rozvoju, veľmi závisí aj samotnej zdravotnej starostlivosti v nemocnici aby nedošlo k jeho zhoršeniu.
Pokiaľ sa bavíme hlavne o typoch delíria, ktoré vznikajú na inom podklade ako je nadmerné užívanie alkoholu, liekov alebo drog, základom prevencie je hlavne dostatočná zdravotná starostlivosť. Zabezpečenie dýchania, vyprázdňovania, kvalitného spánku, dostatočného príjmu tekutín a stravy. A takisto, ako sme písali aj vyššie, je potrebná aj stimulácia zmyslových orgánov, čím sa stimuluje aj samotný mozog. To sa realizuje napríklad tlmeným osvetlením aj v noci, výrazným značením izby alebo aj chodieb, ktoré pomáha pacientovi v orientácii. Hlasným zvukom, ako je napríklad búchanie dvermi, je potrebné sa vyvarovať. Veľmi potrebný a odporúčaný je aj kontakt pacienta s jeho príbuznými.
Niektoré štúdie preukázali, že nadobudnutie alebo zachovanie dobrého a pravidelného spánkového režimu, prevencia a liečba rôznych zdravotných komplikácií pomáha predchádzať zhoršovaniu delíria alebo bráni jeho vzniku.
Čo sa týka prevencie delíria tremens, tam je hlavným rizikovým faktorom užívanie návykovej látky – drog, alkoholu, liekov, atď. Takže pokiaľ sa chceme vyhnúť tomuto typu delíria, základom je neholdovať týmto substanciám.
Často kladené otázky
Delírium tremens – čo je to?
Je to špecifický typ delíria, ktorý sa spája hlavne s nadmerným užívaním návykových látok ako je alkohol, drogy, niektoré lieky. A takisto je označovaný ako najťažšie štádium abstinenčného syndrómu, ktorý vzniká, keď sa prísun danej návykovej látky zastaví.
Môže to byť život ohrozujúci stav, ktorý keď sa správne nelieči môže skončiť až smrťou.
Delírium význam – čo si pod týmto pojmom predstaviť?
Ako môžeme delírium tak všeobecne a jednoducho charakterizovať? Jedná sa vlastne o stav, kedy dôjde k poruche vedomia v zmysle jeho kvality – človek neomdlie, je stále pri vedomí, ale správa sa nezvyčajne. Má halucinácie, je nepokojný, ale môže byť aj spavý. Takisto sú uňho prítomné aj prejavy toho, že organizmus je v strese – búšenie srdca, zrýchlené dýchanie, potenie, môžu byť prítomné rozšírené zrenice, trasú sa mu končatiny.
Delírium alkohol – jediná príčina delíria?
Delírium, ktoré vzniká pri nadmernom užívaní alkoholu, či už v rámci abstinenčného syndrómu pri dlhodobom pití alebo pri vypití veľkého množstva naraz. Odborne sa nazýva delírium tremens.
Aby sme odpovedali na túto otázku, nie, alkohol nie je jediná príčina vzniku delíria. Delírium môže vzniknúť pri množstve ochorení, po ťažkých operáciách, dokonca niektoré lieky môžu viesť k jeho vzniku. Viac sme k tejto problematike napísali vyššie v článku.
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/delirium/symptoms-causes/syc-20371386
- https://zdravoteka.sk/choroby/delirium/
- https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2007/12/08.pdf
- http://osevneu.jfmed.uniba.sk/6Delirium-1-PrevDel.php
- http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=5320
- https://www.wikiskripta.eu/w/Delirium
- https://www.wikiskripta.eu/w/Odvykac%C3%AD_stav_u_z%C3%A1vislosti_na_alkoholu_a_jeho_l%C3%A9%C4%8Dba#Delirium_tremens