Posledná aktuálizácia prebehla 7. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Máte radi pivo? Ak áno, tak ste už určite počuli aj o jednej z najdôležitejších ingrediencií tohto obľúbeného alkoholického nápoja Slovákov, ktorou je chmeľ obyčajný. Skúsení pivári vám dokážu povedať, aké vlastnosti dodáva pivu, no možno by nedokázali odpovedať na otázku, aké sú prospešné a negatívne vplyvy tohto skvostu prírody na náš organizmus. Ako vplýva chmeľ obyčajný na naše duševné zdravie? V akom množstve by sme ho mali prijímať? Je možné sa ním predávkovať? Nielen na tieto otázky vám odpovieme v nasledujúcich riadkoch.
Chmeľ obyčajný – základné informácie
Chmeľ obyčajný predstavuje veľmi známu a esenciálnu zložku, ktorá sa podieľa na procese výroby piva. Stretli ste sa už aj s latinským názvom tejto dvojdomej rastliny? Humulus lupulus alias chmeľ obyčajný z čeľade konopovitých je trvácou bylinou alebo, hovorovo povedané, trvalkou. Na prvý pohľad môžete zaregistrovať to, že stonku má tenkú, dlhú a okrem toho je typická aj svojím dutým a drsným charakterom. Jej dĺžka dosahuje v rôznych prípadoch až 12 metrov. Všimnúť si na nej môžete aj krátke a ohnuté štetiny, ktoré slúžia na to, aby sa chmeľ mohol prichytiť o okolité stromy a predmety.
Ako spoznáte listy? Tieto sú pomerne veľké, zúbkaté, protistojné, pričom dolné sú typické päťdielnosťou a horné trojdielnosťou. Humulus lupulus je typický aj tým, že samičie kvety dokážu vyprodukovať klasy so žlto-zeleným sfarbením, ktorých úlohou je ,,rodiť“ šištice vajcovitého charakteru. V procese dozrievania môžu tieto šištice dorásť až do 50 mm.
Ďalšou dôležitou súčasťou chmeľu obyčajného je aj plod, ktorý predstavuje vajcovitú a sivastú nažku. Kde však môžete túto esenciálnu rastlinu pre pivo nájsť? Vyskytuje sa najmä na miestach s dostatočným prísunom vlahy. Hovoríme hlavne o pobrežných krovinách a zárastoch či okrajoch kanálov. Zaujímavosťou je, že divý chmeľ sa nemá využívať na liečebné účely, resp. nie je na ne vhodný. Pivovarníci pestujú ,,špeciálny chmeľ“, ktorý sa nazýva šľachtený, pričom tento variant je možné využiť aj v medicíne.
Vedeli by ste povedať, ktorá časť chmeľu obyčajného sa zbiera? Ak nie, tak už budete vedieť, že sa jedná o lupulín alebo, inak povedané, prášok z chmeľových žliazok (chmeľová múčka). Lupulín je možné získať čistením a preosiatím usušených šištíc. K zberu dochádza v období augusta až septembra, keďže vtedy sú samičie súkvetia zatvorené. Ide o to, aby boli šupiny súkvetia pozliepané tzv. živičnatým exkrétom, ktorý bol vylúčený práve zo žliazok.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Ako pestovať chmeľ?
Chceli by ste si chmeľ obyčajný dopestovať v našich klimatických podmienkach úplne sami? Ak áno, tak vám radi poskytneme malé rady a odporúčania, s ktorými vaša rastlina bude vyzerať krásne a zdravo. Chmeľ by sa mal pestovať v teplejších klimatických podmienkach, ktoré sú málo veterné a predsa slnečné hlavne v obdobiach, kedy chmeľ dozrieva. Mali by ste dbať o to, aby bola pôda vápenitá, humusom zásobená a dobre priepustná. Chmeľ obyčajný by ste mali rozmnožovať vegetatívne, a to konkrétne rastliny s piestikovými kvetmi.
Samčie kvety odporúčame ničiť za tým účelom, aby nedošlo k opeleniu, nakoľko samotné šištice sú plodmi znehodnocované. Na Slovensku sa humulus lupulus pestuje a šľachtí v rôznych odrodách.
Pozrite si dobové video
Chmeľ obyčajný – účinné látky
Základné informácie by sme mali za sebou a teraz sa môžeme s vervou pustiť do informácií týkajúcich sa účinných látok obsiahnutých v chmele obyčajnom. Tieto látky nám pomáhajú v rôznych oblastiach duševného zdravia, ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí, a teda aj humulus lupulus by nemal byť užívaný nerozvážne a bez hraníc. Aké sú teda jednotlivé účinné látky chmeľu obyčajného?
- humulén
- vitamín C
- triesloviny
- horčiny
- fytoncídy
- vosky
- linalol
- cholín
- živičnaté látky lupulón a humulón
- luparenol a luparol
Tieto látky sú časťami, resp. zložením lupulínu obsahujúceho éterický olej. Najdôležitejšie informácie, ktoré vám môžu pomôcť dosiahnuť optimálnejšie psychické zdravie, sú obsiahnuté až pod ďalším nadpisom.
Aké má chmeľ použitie a účinky?
Chmeľ obyčajný alebo humulus lupulus nepatrí medzi tie rastliny, ktorých pozitívne alebo negatívne účinky by boli všeobecne známe. Možno je načase pouvažovať nad využitím tejto trvácnej rastliny pre vaše osobné účely. Je však na druhej strane nutné podotknúť aj druhú stranu mince, a to, že chmeľ obyčajný môže prinášať aj rôzne vedľajšie účinky alebo potenciálne riziká pre špecifické okolnosti. Taktiež by ste mali dbať aj na jeho správne dávkovanie, keďže chmeľ obyčajný je vo väčších dávkach jedovatou rastlinou.
Táto bylina sa používa, ako sme už vyššie spomínali, hlavne v pivovarníctve, no svoje uplatnenie, samozrejme, nachádza aj v medicínskom priemysle a farmaceutike. Za každých okolností sa vyhýbajte plesnivým šišticiam, nakoľko spôsobujú otravu.
Chmeľ obyčajný pôsobí nielen na naše psychické, ale aj fyzické zdravie, a preto patrí medzi účinkovo najuniverzálnejšie rastliny, ktoré môžete nájsť v prírode.
- utišovanie nervovej sústavy pri nespavosti
- pomoc pri silných migrénach
- využitie pri zvýšenej nervovej dráždivosti
- výborný účinok pri problémoch v období klimaktéria
- efekt v rámci neurotických stavov, ktoré sú spojené so sexuálnym vzrušením u mužov, a pri frigidnosti žien
- močopudné účinky
- výborný pri tráviacich procesoch
- možný pozitívny účinok v prípadoch, keď sa rany zle hoja
- zlepšovanie trávenia
- utišujúce účinky pri bolestiach rôznych funkčných ochorení týkajúcich sa tráviaceho ústrojenstva, ktoré sú spojené s hyperaciditou a anorexiou
- účinok zvyšovania chuti do jedla (pomoc pri nechuti do jedla)
Za vyššie uvedené účinky chmeľu obyčajného je zodpovedná látka s názvom lupulín, ktorá obsahuje éterický olej so širokou škálou ďalších esenciálnych látok. Myslíme si, že táto nevšedná rastlina si nájde uplatnenie aj vo vašom živote a zdraví.
Chmeľ obyčajný – vedľajšie účinky, interakcie a upozornenia
Ako sme už spomínali, chmeľ obyčajný alebo humulus lupulus je rastlinou, ktorá je vo väčších množstvách pre naše telo škodlivá, jedovatá. Okrem toho je veľmi podstatné zdôrazniť aj to, že čerstvé šištice, resp. práca s nimi, môže spôsobiť rozličné kožné alergické reakcie a v niektorých prípadoch aj ospanlivosť, únavu a nevoľnosť. Neodporúča sa taktiež samoliečba prípravkami obsahujúcimi chmeľ, a preto je vhodné sa so všetkými krokmi poradiť vopred s vaším lekárom.
Najdôležitejším pravidlom v prípade konzumácie chmeľu obyčajného je jeho užívanie v primeraných dávkach. Ani na medicínske, teda liečebné účely by sa nemal užívať dlhodobo. Taktiež nebola jednoznačne preukázaná úplná bezpečnosť tejto rastliny počas tehotenstva a dojčenia, a teda v takýchto prípadoch je lepšie chmeľ úplne vylúčiť. Okrem toho humulus lupulus zhoršuje depresívne príznaky, a preto ak trpíte týmto duševným stavom, prosíme vás, aby ste sa mu vyhli.
Vedeli ste o tom, že niektoré chemické látky nachádzajúce sa v chmeli sa správajú podobným spôsobom ako známy ženský hormón estrogén? Ak trpíte zdravotnými problémami, na základe ktorých ste citlivejší na hormóny, mali by ste chmeľ obyčajný vylúčiť z vašej stravy. Príkladom takýchto stavov je napríklad endometrióza alebo rakovina prsníka.
Je dôležité si dávať pozor aj v prípade anestézie a iných medikamentov použitých počas alebo po operáciách, keďže tieto v kombinácii s chmeľom môžu zapríčiniť nadmernú spavosť alebo veľkú ospanlivosť. Odporúča sa preto aspoň 2 týždne pred plánovanou operáciou vynechať chmeľ obyčajný.
Aká je vhodná bezpečná dávka chmeľu obyčajného pre organizmus človeka? Neexistuje presne určené množstvo, ktoré by ste mali užívať. Je dôležité zohľadniť však niekoľko faktorov, ako napríklad vek či zdravotný stav človeka, prípadne prítomnosť závažných ochorení.
Možno ste netušili, ale chmeľ taktiež negatívne interaguje s alkoholom. Kombinácie alkoholu a chmeľu dokážu spôsobiť nadmernú spavosť. Toto isté platí aj pre kombinácie chmeľu a sedatívnych liekov.
Zaujíma vás
Čo je chmeľ?
Chmeľ obyčajný je trvácna bylina, ktorá sa využíva najmä ako hlavná zložka piva. Obľubuje teplé prostredie ideálne bez vetra a vlhkú pôdu.
Aké je jeho najznámejšie využitie?
Chmeľ sa najviac využíva v pivovarníctve, keďže je jednou zo štyroch hlavných zložiek, z ktorých sa obľúbený alkoholický nápoj vyrába.
Aký má vplyv na nervovú sústavu?
Chmeľ nám môže pomôcť pri problémoch so spánkov, keďže má sedatívne účinky. Na druhej strane by sa nemal užívať pri depresívnych stavoch, pretože ich môže ešte viac prehĺbiť.
Je návykový?
Nie, nie je známe, že chmeľ, prípadne extrakty z neho, by boli návykové. Je však nevyhnutné užívať prípravky obsahujúce chmeľ s mierou, pretože je vo veľkých dávkach jedovatý.
Aké je odporúčané dávkovanie?
Odporúčané dávkovanie nie je konkrétne stanovené, keďže táto otázka je veľmi individuálna. Treba zvážiť vek a zdravotný stav jedinca a poradiť sa s lekárom.
Aké má chmeľ vedľajšie účinky?
O vedľajších účinkoch a dôležitých upozorneniach, ktoré treba poznať pred zahájením užívania tejto byliny, si prečítate vyššie pod nadpisom ,,Chmeľ obyčajný – vedľajšie účinky, interakcie a upozornenia“.
Vybrané zdroje:
- https://www.carozahrady.sk/liecivebylinky/chmelobycajny.html
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-856/hops
- https://www.healthline.com/health/food-nutrition/medicinal-beers
- https://zdravopedia.sk/prirodna-lekaren/bylinky/chmel-obycajny