Obsah článku
Posledná aktuálizácia prebehla 14. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Búšenie srdca je veľmi nepríjemný zážitok pre každého, kto trpí týmto negatívnym zdravotným problémom. Búšenie srdca by sme nemali podceňovať, najmä vtedy, ak sa vyskytuje náhle a veľmi často. Na druhej strane v mnohých prípadoch je búšenie srdca pomerne bežná záležitosť. Ide najmä o nadmernú fyzickú či psychickú záťaž.

Búšenie srdca – kedy je to závažný problém?
Búšenie srdca je charakteristické tým, že ho človek nepociťuje v pokoji. Na druhej strane človek začína búšenie srdca cítiť pri nadmernej fyzickej či psychickej aktivite. Búšenie srdca môže spôsobovať aj stres či úzkosť. Dokonca spúšťačom tejto nadmernej srdcovej aktivity môžu byť aj rôzne ochorenia či zmeny v našom organizme. Čo prežívajú ľudia keď hovoria o búšení srdca? Tento stav opisujú ako:
- silné búchanie
- pomalé alebo rýchle búšenie
- nepravidelnú činnosť srdca
- vynechávanie tepu
Búšenie srdca sa odborne nazýva palpitácie. Ak človek trpí pravidelne týmto problémom, takýto stav môže trvať krátku dobu alebo sa kontinuálne vracia. Pre palpitácie je charakteristické aj to, že sa môže meniť ich frekvencia či dĺžka prestávok. Kedy môžeme hovoriť o tom, že búšenie srdca je závažný problém?
- Ak máte pulz 60 – 100 za minútu, ide o bežnú hodnotu, ktorá nepredstavuje pre človeka závažný problém. Dokonca športovci majú pulzové hodnoty od 40 do 60 úderov za minútu.
- Problémom môže byť tzv. tachykardia, ktorá predstavuje viac ako 100 úderov za minútu. Dôležité je povedať, že hovoríme o dlhodobom zrýchlenom pulze bez fyzickej alebo psychickej záťaže.
Príznaky búšenia srdca
Búšenie srdca alebo palpitácie prinášajú so sebou rozličné symptómy. Niektorí ľudia môžu pociťovať iba samotné búšenie, no nie je vylúčené, aby iní jedinci nepociťovali súbežne s búšením srdca aj iné príznaky. Aké sú teda najčastejšie symptómy búšenia srdca?
búšenie alebo chvenie srdca – toto búšenie sa môže prejavovať ako silné, pomalé, nepravidelné, rýchle a tiež môže ísť o vynechávanie úderov
bolesť v oblasti hrudníka – môže ísť o pocit tlaku na hrudi, ťažobu, o pocit kameňa na hrudi alebo iné
dýchavičnosť či pocit nedostatku vzduchu
bledosť či sčervenanie na tvári
potenie
triaška – hlavne končatín
tŕpnutie najmä končatín a úst
fialové cyanotické pery
závraty
bolesti hlavy
pocit na zvracanie až zvracanie
mdloba, kolaps či strata vedomia
Tento pocit búšenia je najčastejšie badateľný na ľavej strane hrudníka či spánkovej oblasti, v uchu a v oblasti brucha. Ak sa u vás takéto príznaky vyskytujú dlhodobejšie, neváhajte navštíviť praktického lekára, kardiológa, endokrinológa či internistu. Títo odborníci vám už poradia a nastavia liečbu podľa príslušných príznakov.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Búšenie srdca – aké sú jeho príčiny?
Samotné búšenie srdca môže byť spôsobené rozličnými zdravotnými komplikáciami či samotnou aktivitou jedinca. Hlavné príčiny palpitácií môžeme rozdeľovať do viacerých skupín podľa rozličných faktorov.
Nekardiálne
Nekardiálne príčiny búšenia srdca sú také faktory, ktoré nepramenia v zdravotných problémoch týkajúcich sa srdca a ciev. Takýchto príčin je neúrekom, dokonca v mnohých prípadoch ich vie človek i ovplyvniť. Aké sú teda tieto príčiny?
- fyzická námaha
- psychická záťaž (úzkosť, únava, stres, strach)
- kofeín alebo teín (čaj, káva, energetické nápoje)
- lieky (tricyklické antidepresíva, digoxín a lieky na chudnutie)
- drogy (kokaín, pervitín, extáza)
- fajčenie
- požívanie alkoholických nápojov
- porucha štítnej žľazy
- poruchy duševného charakteru
- zvýšená teplota
- nadmerná tvorba hormónov drene nadobličiek
- anémia
- dehydratácia
- bolesť
- krvácanie a úraz
- nízka hladina kyslíka v krvi
- astma
- nižšia hladina horčíka, vápnika a draslíka
- tehotenstvo a zmeny s ním spojené
Kardiálne
Kardiálne príčiny búšenia srdca sú faktory srdcového charakteru, ktoré zapríčiňujú palpitácie.
- vysoký krvný tlak – hypertenzia
- nízky krvný tlak – hypotenzia
- kardiomyopatia
- infarkt myokardu
- ischemická choroba srdca
- angína pectoris
Arytmie
I srdcové arytmie môžu byť spúšťačmi búšenia srdca, čiže palpitácií. Medzi najčastejšie arytmie, ktoré tento stav zapríčiňujú patria:
- tachykardia
- bradykardia
- extrasystoly
- supraventrikulárna tachykardia
- komorová fibrilácia a flutter predsiení
Aké faktory môžu spôsobovať aj búšenie srdca?
Dokonca i niektoré osoby s určitými vlastnosťami môžu byť náchylnejšie na vývin rôznych arytmií alebo búšenia srdca. Medzi takéto faktory patria najmä:
vek – náchylnejší sú starší ľudia
dedičnosť
už prekonaný infarkt myokardu
kardiovaskulárne ochorenia
ochorenia – napr. obezita, cukrovka
spánkové apnoe
poruchy príjmu potravy
Búšenie srdca – aké je vyšetrenie?
Ak sa u vás prejavujú už nami spomínané príznaky búšenia srdca a arytmií, s najväčšou pravdepodobnosťou podstúpite nasledovné vyšetrenia:
- meranie krvného tlaku
- odber krvi
- vyšetrenia zamerané na hladiny hormónov
- EKG
- vyšetrenia štítnej žľazy
- ECHO
- EKG Holter
Búšenie srdca v tehotenstve a hormonálne zmeny
Tehotenstvo je obdobím života, počas ktorého žena prechádza rôznymi zmenami. Hormóny môžu narobiť v tele ženy poriadnu šarapatu. Môže nastať niekoľko problémov. Maternica sa zväčšuje a plod v brušku rastie. Srdce jednoducho musí prepumpovať väčšie množstvo krvi, a práve preto ženy pociťujú väčšiu tepovú frekvenciu. Tehotné ženy sa môžu stretnúť aj s nižším krvným tlakom, ktorý môže viesť až k odpadnutiu. Búšenie srdca môže byť v tehotenstve spôsobené aj poruchou štítnej žľazy. Tento problém môže vyústiť až do poškodenia centrálnej nervovej sústavy dieťaťa.
Ak ste tehotná alebo dojčíte, mali by ste dbať aj na zvýšený príjem jódu. A v neposlednom rade sú zodpovedné za búšenie srdca v období gravidity aj hormonálne zmeny. Takéto búšenie srdca by malo s odstupom času odznieť. Dbajte preto na zdravú životosprávu a dostatočný príjem vitamínov a minerálnych látok.
Pri zaspávaní či ležaní a v noci
Zvyčajne je búšenie srdca neškodné a nevyplývajú zo základného zdravotného problému. Stávajú sa, keď srdce bije mimo rytmu alebo sa sťahuje (bije) príliš skoro. Poskytovatelia to nazývajú predčasná komorová kontrakcia (PVC) alebo predčasná predsieňová kontrakcia (PAC). Takmer každý má z času na čas PVC alebo PAC. Ale nie každý ich cíti.
Niektorí ľudia majú búšenie srdca, keď ležia kvôli polohe, v ktorej spia. Spánok zhrbený na boku môže zvýšiť tlak vo vašom tele a spôsobiť búšenie srdca. Mnoho ďalších bežných príčin búšenia srdca zahŕňa:
- Úzkosť , stres a depresia . Búšenie srdca je bežné počas záchvatu paniky .
- Dehydratácia a nerovnováha elektrolytov. Elektrolyty sú minerály v tele. Ovládajú rytmus vášho srdca.
- Lieky , vrátane tabletiek na chudnutie a nosových dekongestív, ktoré obsahujú pseudoefedrín. Nikotín môže tiež spôsobiť búšenie srdca.
- Nadváha a obezita . Ľudia, ktorí majú nadváhu, majú vyššie riziko abnormálneho srdcového rytmu a srdcových ochorení.
- Horúčka .
- Hormonálne zmeny počas menopauzy a zmeny, ktoré sa dejú v tele počas tehotenstva. Búšenie srdca počas tehotenstva je veľmi časté a zvyčajne neškodné.
- Niektoré jedlá a nápoje vrátane alkoholu, kofeínu a čokolády. Potraviny s vysokým obsahom sacharidov , sodíka (soľ), cukru alebo tuku môžu viesť k búšeniu srdca.
Po jedle
Keď príde na búšenie srdca po jedle, môže hrať rolu aj vaša celková strava. Nasledujú niektoré spúšťače a rizikové faktory súvisiace so stravou:
- Nízka hladina draslíka a dehydratácia môžu vyvolať búšenie srdca.
- Ak máte hypoglykémiu alebo nízku hladinu cukru v krvi, v dôsledku vašej stravy môžete mať vyššie riziko búšenia srdca. Potraviny s vysokým obsahom sacharidov a spracované cukry môžu spôsobiť búšenie srdca, ak máte problémy s nízkou hladinou cukru v krvi.
- Svoju úlohu môže zohrať aj alkohol. Výskumníci v prehľade štúdií z roku 2016 našli súvislosť medzi konzumáciou alkoholu a fibriláciou predsiení , ktorá môže viesť k búšeniu srdca.
- Môžete mať búšenie srdca v dôsledku potravinovej alergie alebo citlivosti. Jedenie korenistých alebo bohatých jedál(výdatných v zmysle kalórii a veľkého množstva) môže tiež vyvolať búšenie srdca.
- Potraviny s vysokým obsahom sodíka môžu tiež spôsobiť búšenie srdca. Mnohé bežné potraviny, najmä konzervované alebo spracované potraviny, obsahujú sodík ako konzervačnú látku.
- Kofeín a povzbudzujúce nápoje síce nemusia priamo zvyšovať búšenie srdca, ale môžu zvýšiť nervozitu a tá následne aj zvýšený tlkot.
7 babských spôsobov ako zmierniť búšenie srdca
Existuje niekoľko spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť s vaším problémom s búšením srdca.
- horčík – užívajte aspoň 300 mg horčíka 2-krát denne
- guava – na lačný žalúdok, každé ráno
- studená voda – pohár studenej vody, osvieženie tváre studenou vodou alebo studená sprcha
- vyvážené elektrolyty – draslík, sodík, vápnik a horčík – tieto elektrolyty musia byť v našom tele vyvážené, pozor na príliš vysokú alebo nízku hladinu
- citrón a med – pohár vody, ktorý zmiešate s medom a šťavou z limetky alebo citrónu pred spaním
- škorica – skúste zmiešať 1 lyžičku škorice s teplou vodou a vypite
- Valsalvov manéver – stlačenie nosa a násilné vydýchnutie so zavretými ústami
Praktické tipy na noc
Búšenie srdca v noci väčšinou nevyžaduje liečbu, najmä ak sa vyskytuje len príležitostne. Môžete byť schopní zmierniť búšenie srdca v noci sami. Ak vaše srdce bije v noci, mali by ste:
- Dýchajte zhlboka: Vyskúšajte techniky dýchania so zovretými perami , ktoré zahŕňajú dlhé a hlboké nádychy. Môžete tiež meditovať a vyskúšať iné relaxačné techniky na zníženie stresu.
- Vypite pohár vody: Ak ste dehydrovaný, vaše srdce musí viac pracovať, aby pumpovalo krv.
- Prevráťte sa alebo vstaňte a prejdite sa: Zmena polohy môže byť všetko, čo potrebujete na zmiernenie búšenia srdca. Skúste sa prevrátiť v posteli, posadiť sa alebo ísť na krátku prechádzku po miestnosti a zároveň sa zhlboka nadýchnuť.
Ak zdravotný stav spôsobuje palpitácie, váš poskytovateľ bude liečiť tento stav. Liečba sa líši v závislosti od príčiny. Niekedy poskytovatelia predpisujú typ lieku nazývaného betablokátory na liečbu palpitácií. Tieto lieky spomaľujú srdcovú frekvenciu a znižujú palpitácie.
PREVENCIA
Môžem zabrániť búšeniu srdca v noci?
Možno nebudete schopní zabrániť búšeniu srdca v noci, ale môžete znížiť riziko. Mal by si:
- Vyhnite sa nadmernému pitiu alkoholu alebo kofeínu, najmä pred spaním. Ak fajčíte, porozprávajte sa so svojím poskytovateľom o pláne, ako prestať fajčiť .
- Nejedzte veľké jedlo (najmä potraviny s vysokým obsahom tuku, sacharidov, soli alebo cukru) tesne predtým, ako idete spať.
- Skúste liečbu úzkosti alebo depresie. Porozprávajte sa so svojím poskytovateľom o antidepresívnej liečbe a terapii.
- Podniknite kroky na zníženie stresu na dennej báze. Vyskúšajte meditáciu, jogu, bránicové dýchanie a iné relaxačné techniky .
- Udržujte si zdravú váhu. Ak máte nadváhu alebo máte obezitu, požiadajte napr. fitnestrénera o plán chudnutia.
- Vyskúšajte StressFIX
Často kladené otázky
Čo spôsobuje búšenie srdca?
Problém búšenia srdca môže byť zapríčinený mnohými faktormi. Najčastejšie sa však jedná o nadmernú fyzickú záťaž alebo psychický tlak. Taktiež sa môže jednať o prejavy rozličných ochorení, nie len kardiovaskulárnych, ďalej môže búšenie srdca predstavovať predstavovať sprievodný jav kofeínu alebo iných povzbudzujúcich látok. Viac sa dozviete pod nadpisom ,,Búšenie srdca – aké sú jeho príčiny?“.
Ako sa prejavuje búšenie srdca?
V pokoji väčšinou človek búšenie srdca nepociťuje, no inak by ho mal rozpoznať rýchlym tepom, ktorý pociťuje napr. v oblasti hrdla, ďalej môže pociťovať bolesť v oblasti hrudi, triašku, potenie a mnohé iné príznaky. Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si riadky pod nadpisom ,,Príznaky búšenia srdca“.
Ako zvládnuť a zastaviť búšenie srdca?
Hlavná ja psychická pohoda a naprostý pokoj celého organizmu. Ak však u vás búšenie srdca pretrváva, pod nadpisom ,,7 spôsobov ako zmierniť búšenie srdca“ nájdete užitočné rady a tipy ako sa vysporiadať s týmto problémom.
Aké sú lieky na búšenie srdca?
Lieky, ktoré by vyslovene riešili problém búšenia srdca asi nenájdete. Sú síce lieky na zníženie pulzu, tzv. betablokátory ale v prvom rade však treba nájsť príčinu tohto javu, ktorý sa u vás vyskytuje a liečiť tento problém, ktorý sa za búšením srdca skrýva. Keď sa zistí príčina – ochorenie alebo kardiovaskulárne problémy – určite sa nájde účinná liečba, ktorá odstráni problém búšenia srdca či už prostredníctvom liekov alebo bez nich. Ak je ale príčina stres, ideálnym riešením pre vás môže byť StressFIX.
Vybrané zdroje:
- https://zdravoteka.sk/magazin/ake-su-priciny-busenia-srdca/
- https://www.info.sk/sprava/741
87/busenie-srdca-7-domacich- lieciv-ktore-ho-okamzite- zmiernia/ - https://najmama.aktuality.sk/clanok/236123/tehotenstvo-meni-cele-telo-zeny-10-malo-znamych-no-fascinujucich-faktov/
- https://www.npz.sk/sites/npz/S
tranky/NpzArticles/2018_05/Ohr ozuje_srdce_aj_tehotenstvo__ Poznate_varovne_signaly_chorej _stitnej_zlazy_.aspx?page=full