Snaží sa Vás niekto vytrvalo presvedčiť, že ho niekto prenasleduje alebo že je ovládaný niekým cez rádio? A napriek všetkej vašej snahe neviete zmeniť jeho názor? Je veľmi pravdepodobné, že ste práve stretli človeka, ktorý má bludy.
Blud ako taký nie je ochorenie, ale je príznakom nejakej závažnej, najčastejšie psychickej choroby. Môže súvisieť napríklad so schizofréniou, ale takisto bludy zažívajú aj pacienti s delíriom (spôsobeným napríklad alkoholom). Aké druhy bludov poznáme, čo robiť s človekom, ktorý trpí bludmi a ako sa dajú liečiť? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v článku.
Čo sú to bludy?
Bludy radíme medzi poruchy myslenia, kedy je človek presvedčený o nejakej skutočnosti a nie je možné zmeniť jeho názor ňu. Takisto nie len jeho presvedčenie, ale aj jeho činy sú plne oddané danému bludu.
Bludy sa veľmi často spájajú s halucináciami, kedy človek vidí, počuje niečo, čo reálne neexistuje. Takisto veľmi často býva prítomná aj paranoja – pocit, že niekto prenasleduje, kontroluje (príkladom je presvedčenie, že vláda danú osobu kontroluje a ovláda cez rádio).
Najčastejšie sa spájajú so psychiatrickými ochoreniami (ako je napríklad schizofrénia), ale môžu byť aj prejavom ochorenia mozgu alebo centrálneho nervového systému. Pokiaľ trvajú krátko a po čase vymiznú, môžu byť vyvolané napríklad aj alkoholovou alebo drogovou závislosťou. Keď však pretrvávajú v tomto prípade treba už uvažovať, že za ich vznikom stojí závažné psychické ochorenie. Každopádne, nech je vyvolávajúca príčina akákoľvek, prítomnosť bludov je závažný stav, ktorý treba konzultovať s odborníkom (v tomto prípade je to psychiater).
Aké typy bludov poznáme?
Bludy z odborného hľadiska delíme do troch veľkých skupín – makromanické, mikromanické a paranoidné. Poďme si ich trochu podrobnejšie rozobrať.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Makromanické bludy
Takýto človek má tendenciu stavať seba nad ostatných a myslí si, že je niekto veľmi výnimočný. Alebo že oplýva nejakými špeciálnymi schopnosťami, napríklad, že vie lietať alebo čítať myšlienky.
Patrí sem blud reformátorský (kedy si človek myslí, že je predučený zmeniť spoločnosť), originárny (myslí si, že je potomkom nejakého šľachtica) alebo invenčný (považuje sa objaviteľa nejakej prevratnej veci).
Mikromanické bludy
Postihnutý človek je presvedčený o svojej bezmocnosti, vine, ničotnosti a utrpení. Do tejto skupiny bludov patrí blud autoakuzačný, kedy si daný človek myslí, že môže sa za všetky možné utrpenia, ktoré sa vo svete dejú (vojny, útoky, tornáda). Takisto sem patrí aj blud hypochondrický, kedy je zase presvedčený o tom, že ma nejaké závažné ochorenie (AIDS, rakovinu). A ďalším príkladom môže byť aj blud insuficienčný, pri ktorom je postihnutá osoba presvedčená o svojej bezvýznamnosti.
Paranoidné bludy
Človek má obavy, že niekto prenasleduje (polícia, sused, manželka, vláda) a chce mu uškodiť. V tom prípade hovoríme o blude perzekučnom. Alebo môže byť tvrdošijne presvedčený o tom, že ho partner/partnerka podvádza a snaží sa aktívne dokázať jeho/jej neveru – blud emulačný. Takisto môže byť presvedčený o svojej neodolateľnosti a že je ho nejaká, často významná osoba miluje – vtedy hovoríme o blude erotomanickom.
Kedy a ako sa prejavujú?
Ako sme spomenuli vyššie, bludy môžu byť súčasťou závažných psychických ochorení alebo ochorení nervovej sústavy, hlavne mozgu. Takisto sa môžu vyskytnúť u užívateľov drog a alkoholu. Najčastejšie sú spájané s nasledovnými ochoreniami:
- Schizofrénia – veľmi často sa bludy vyskytujú spolu s halucináciami
- Schizoafektívna porucha – kombinácia symptómov psychózy (halucinácie a bludy) a poruchy nálady (depresia, mánia)
- Bipolárna porucha – hlavne v rámci manickej fázy môžu byť prítomné
- Alzheimerova choroba – často sú prítomné v poslednom štádiu ochorenia
- Popôrodná psychóza
- Delírium
Ako postupovať, keď niekto trpí bludmi?
Ak poznáte človeka, ktorý pravdepodobne trpí bludmi, treba za každých okolnosti vyhľadať odborníka – v tomto prípade psychiatra. Čo však v mnohých prípadoch môže predstavovať dosť veľkú výzvu. Samotný človek, ktorý trpí bludmi za normálnych okolností sám psychiatria nevyhľadá, keďže je presvedčený o tom, že je s ním všetko v poriadku. Preto táto úloha zostáva na rodine a priateľoch.
Psychiater na základe rozhovoru s pacientom a pomocou špeciálnych typov vyšetrení stanoví diagnózu tým aj vyvolávajúcu príčinu bludov. Takisto pacienta dôkladne vyšetrí, môže ho poslať na CT, MRI, RTG vyšetrenie, odobrať mu krv, moč, aby sa zistilo, či príčinou bludov nemôže byť aj somatické (nie psychické) ochorenie.
Následne pacientovi odporučí další postup, hlavne terapiu. Častokrát je potrebné pacienta aj hospitalizovať na psychiatrickom oddelení, hlavne ak sú bludy súčasťou psychotického záchvatu pri schizofrénii alebo delíria.
Ako sa bludy liečia?
Blud je len symptómom nejakého ochorenia, čiže na to, aby sme odstránili bludy, musíme liečiť vyvolávajúce ochorenie. Na základe toho sa liečba môže líšiť. Základom je medikamentózna (lieková) liečba, ale takisto dôležitú úlohu zohráva aj psychoterapia.
Lieková terapia ochorení spojených s bludmi
- antipsychotiká – lieky využívané pri liečbe schizofrénie, schizoafektívnej poruchy, môžu sa použiť aj v rámci liečby delíria. Existuje ich niekoľko druhov. K tým starším patrí napríklad Afluditen, ktorý obsahuje účinnú látku flufenazín. K novším zase Clozapine, Quetiapin Mylan alebo Risperidon Farmax.
- anxiolytiká – na zmiernenie príznakov úzkosti, môžu sa použiť aj pri problémoch so spánkom.
- antidepresíva – používajú sa pri ochoreniach, ktorých súčasťou sú aj epizódy depresie. Príkladom môže byť bipolárna porucha.
Psychoterapia
V rámci psychoterapie sa môže využiť kognitívne behaviorálna terapia, kde sa človek naučí rozpoznať myšlienky, správanie a návyky, ktoré spôsobovali problémy a zmeniť ich. Takisto je možné sedenie jeden na jedného, v rámci ktorého psychoterapeut si vypočuje danú osobu, pomôže mu uvedomiť si, čo je reálne a poskytne mu rady ako zmeniť jeho návyky, zmýšľanie a správanie. ďalšou z možností je aj rodinná terapia, v rámci ktorej sa rodina naučí ako správne podporiť a starať sa o osobu so psychiatrickým ochorením.
Často kladené otázky
Bludy význam – čo to je?
Blud je porucha myslenia, kedy je človek na 100% presvedčený, že tá skutočnosť, ktorú prežíva (napríklad že ho niekto prenasleduje, chce mu uškodiť, že mu je partner neverný) je skutočná a nie je možné ho presvedčiť o opaku.
Bludy diagnóza – ako zistím, že mám bludy?
Diagnózu stanoví lekár – psychiater. Je na rodine a priateľoch dostať osobu trpiacu bludmi k lekárovi, pretože ona sama je presvedčená, že je zdravotne v poriadku. Diagnóza sa stanovuje na základe rozhovoru a špeciálnych vyšetrení.
Bludy v hlave – aké sú príčiny ich vzniku?
Príčin je mnoho. Jednak za ich vznik môžu gény (ak je v rodine pacient so psychickou poruchou, treba na to myslieť), takisto aj okolité prostredie – osoby so závislosťou na alkohole a drogách môžu zažívať bludy. Takisto môžu vzniknúť aj v súvislosti s ochorením alebo traumou mozgu.
Bludy liečba – čo sa používa?
Blud je zväčša príznakom nejakého ochorenia (ako je napríklad schizofrénia, mániodepresia, delírium, schizoafektívna porucha), preto je potrebné liečiť dané ochorenie. Najčastejšie sa však využívajú antipsychotiká, anxiolytiká, antidepresíva.
Bludy psychiatria – s akými ochoreniami sa spájajú?
Najčastejšie sa spájajú so schizofréniou, schizoafektívnou poruchou, bipolárnou poruchou, delíriom, ale vyskytnúť sa môžu aj pri Alzheimerovej chorobe alebo popôrodnej psychóze.
Bludy schizofrénia – súvisí to navzájom?
Áno, bludy môžu byť jedným z prejavov schizofrénie.
Vybrané zdroje:
- https://www.wikiskripta.eu/w/Bludy
- https://zdravoteka.sk/priznaky/halucinacie-a-bludy/
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9599-delusional-disorder
- https://www.verywellmind.com/definition-of-delusion-4580458