Posledná aktuálizácia prebehla 9. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Každý jeden človek má z niečoho strach. Či už je to vec, osoba, zviera, miesto alebo sa bojí nejakého okamihu (odchod zo zamestnania, skúšky, nejakej významnej životnej zmeny). Je to bežná súčasť života, prináša so sebou pozitíva aj negatíva. Pokiaľ je však tento strach neadekvátne silný až iracionálny, tak už je to patologický stav, ktorý obmedzuje človeka vo vykonávaní bežných vecí. V takomto prípade hovoríme o fóbii, jednej zo skupín úzkostných porúch. Patologický, iracionálny a neprimeraný strach z lietania sa odborne nazýva aviofóbia.
V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsime priblížiť, čo to vlastne aviofóbia je. Ako vzniká, ako sa prejavuje, ako s ňou bojovať. Samozrejme upozorňujeme, že tento článok nenahrádza rozhovor so psychológom/ psychiatrom a pokiaľ si myslíte, že váš strach z lietania alebo z čohokoľvek iného je neprimerane veľký, je najlepšie sa obrátiť na odborníkov.
Čo to vlastne fóbia ako taká je?
Je to druh úzkostnej poruchy, ktorá je definovaná ako pretrvávajúci a nadmerný strach z nejakého objektu alebo situácie. Za fóbiu pokladáme pocit strachu, ktorý je excesívny a pretrváva po dobu dlhšiu ako 6 mesiacov. Osoba trpiaca fóbiou urobí všetko preto, aby sa vyhla príčine, ktorá v nej vyvoláva pocit strachu. Môže to dospieť až do takej situácie, že človek prestane vychádzať z domu, len aby sa vyhol príčine fóbie. Jednoducho to ovplyvňuje jeho bežný každodenný život a to už nie je považované za psychicky zdravé správanie.
Fóbie môžeme rozdeliť do viacerých skupín:
- Agorafóbia – generalizovaný strach opustiť domov, ktorý tvorí „jediné bezpečné miesto“. Môže by spôsobená inými fóbiami, ako je napríklad sociálna agorafóbia (strach zo zosmiešnenia), strach z kontaminácie patogénmi. Prípadne môže byť súčasťou postraumatickej stresovej poruchy (PTSD).
- Sociálna fóbia – nazýva sa aj sociálna úzkostná porucha a je to v podstate strach z toho, čo si o vás ľudia myslia.
- Špecifické fóbie – strach zo situácií alebo objektov, ktorý vedie k vzniku panického záchvatu, prípadne až krátkodobej straty vedomia. Medzi takéto fóbie patrí ak aviofóbia.
- A podobne…
Definícia aviofóbie
Jednoducho je to patologický, chorobný strach z lietania. Strach považujeme za patologický vtedy, keď na určitú situáciu človek reaguje neprimerane, vyskytnú sa uňho príznaky ako je napríklad potenie, dyspnoe (subjektívny pocit nedostatku vzduchu), tachykardia a ďalšie, o ktorých píšeme nižšie. Aviofóbia sa môže vyskytovať samostatne alebo spolu s inými fóbiami, ako je klaustrofóbia (chorobný strach z uzavretých priestorov) alebo akrofóbia (chorobný strach z výšok).
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Aviofóbia – prečo sa bojíme lietania?
Existuje niekoľko príčin:
- Podkladom je iná fóbia – ako sme už zmienili vyššie, podkladom aviofóbie môže byť aj strach z uzavretých priestorov, strach z výšok a mnohé iné fóbie.
- Strach z nevoľnosti, zvracania, nemožnosti uniknúť – možno menej často vyskytujúce sa dôvody, ktoré sú príčinou aviofóbie. No napriek tomu sa človek môže vyhýbať lietaniu práve z týchto príčin. Predsa len, lietadlo je uzavretá kabína, ktorá sa vznáša niekoľko tisíc kilometrov nad zemou a človek z nej nemôže kedykoľvek vystúpiť a odísť.
- Strach z pádu, únosu lietadla či terorizmu – pádne dôvody na strach. Aj keď sa letecká preprava považuje za jednu z najbezpečnejších dopravných metód, keď sa niečo niečo pokazí a lietadlo padne, väčšinou to končí veľmi tragicky. Takisto, pokiaľ sa na palube lietadla nachádza človek, ktorý vám chce ublížiť, nemáte kam utiecť.
- Medializácia leteckých nehôd – ročne sa uskutoční obrovské množstvo letov, o ktorých možno ani netušíte, alebo si ich neuvedomujete. Ale keď sa stane letecká nehoda, ktorá skončí tragédiou, väčšinou sa o tom dozviete hneď. Píše sa o tom v novinách aj na internetových portáloch, hovorí sa o tom v rádiách. Aj toto je jedna z príčin vzniku aviofóbie. Automobilové dopravné nehody sú štatisticky častejšie, ale médiá sa o nich vyjadrujú menej často.
- Nepríjemný zážitok spojený s letom – turbolencie, núdzové pristátie a ďalšie nepríjemné zážitky, ktoré sa môžu spájať s lietaním a vyvolať aviofóbiu.
- Ľudská nevedomosť – ako je možné, že niekoľko tonový kolos sa vznáša vo vzduchu? Je dostatočne technicky v poriadku? Toto sú záležitosti fyziky a techniky, ktorým človek, ktorých ich neštudoval alebo sa im nevenuje, veľmi nerozumie. A niekedy nevedomosť môže byť príčinou strachu.
Bezpečnosť lietadiel – je aviofóbia z tohto hľadiska opodstatnená?
Medzi najčastejšie príčiny leteckých nehôd patrí zlyhanie ľudského faktora, technického zabezpečenia lietadla alebo ich kombinácia. Čo sa teda vlastne robí pre to, aby bol let bezpečný? Možno informácie, ktoré sú v ďalších riadkoch vám trochu pomôžu zmierniť váš strach z lietania.
Pravidelné kontroly lietadiel
Podobne ako autá, aj lietadlá musia podstupovať pravidelné prehliadky. Kontrola lietadla, jeho technických parametrov začína ešte pred samotným spustením do prevádzky. Sú to tzv. certifikačné skúšky. Pokiaľ lietadlo vyhovuje po každej technickej stránke, dostáva od príslušného štátneho úradu certifikát.
Tým to však nekončí. Lietadlo po uvedení do prevádzky podstupuje pravidelné prehliadky. Existuje niekoľko typov. Systémy a vizuálna stránka lietadla sa kontroluje každý deň. Takisto každý kapitán pri preberaní lietadla si ho ešte raz obhliadne. A technik pred odletom obzrie lietadlo zvonku. Ďalšie kontroly lietadlo podstupuje sú týždenné a ročné. Zhruba po každých 250 letových hodinách nasleduje menšia údržba, počas ktorej sa vymenia pneumatiky, tesnenia a filtre.
Po absolvovaní určitého počtu vzletov a pristátí a nalietaní určitého počtu kilometrov čaká lietadlo tzv. „ťažká údržba“. Lietadlo sa rozoberie, vymenia sa všetky chybné alebo opotrebované komponenty a znova sa poskladá. Takisto svoje vlastné kontroly si vyžadujú aj nadnárodné letecké agentúry a výrobca daného lietadla.
Takisto všetky systémy, ktoré sa v lietadle nachádzajú sú zdvoj – až strojnásobené.
Pravidelné kontroly pilotov
Je dôležité aby normálny priebeh letu bol zabezpečený nielen z hľadiska technického ale aj ľudského. Posádka, ale hlavne piloti podstupujú niekoľkokrát za 6 mesiacov preskúšanie, kde sú otestované ich zručnosti s pilotovaním lietadla za nie ideálnych podmienok. Pomocou trenažéra im inštruktor nasimuluje situácie, kde dôjde k nejakej technickej chybe leteckého stroja alebo sa náhle a nepredvídateľne zhorší meteorologická situácia. Ich úlohou je situáciu zvládnuť tak, aby všetci prítomní ľudia v kabíne lietadla danú situáciu prežili. Takisto musia podstupovať aj pravidelné zdravotné prehliadky.
Ako sa aviofóbia prejavuje?
Aviofóbia je druh úzkostnej poruchy, takže môže sa prejaviť nasledovne:
- Tachykardia, búšenie srdca
- Zvýšené potenie, tremor, nepokoj, iritabilita
- Nevoľnosť, zvracanie
- Pocit sucha v ústach
- Dyspnoe (subjektívny pocit nedostatku vzduchu), zrýchlené dýchanie
- Závraty
- Akútny panický záchvat – súčasťou tohto záchvatu je aj hyperventilácia, kedy človek zrýchlene dýcha a vydýcha viac oxidu uhličitého než sa mu v organizme vytvorí. Tým sa mu naruší acidobázická rovnováha a vzniká stav, ktorý sa nazýva tzv. respiračná alkalóza. Výsledkom je stiahnutie ciev v mozgu a srdci, zníži sa prietok krvi v týchto orgánoch. Mozog a srdce tým pádom nie sú dostatočné okysličené a človek môže vďaka tomu upadnúť až do krátkodobého bezvedomia.
Aviofóbia – ako proti nej bojovať?
Existuje niekoľko možností ako sa zbaviť strachu z lietania. Prvým krokom k úspechu je však priznať si, že naozaj pociťujeme strach z lietania, ktorý nám neumožňuje nasadnúť do lietadla. Druhým krokom je vyhľadanie odbornej pomoci, hlavne keď už na to nestačíme sami. A táto odborná pomoc nemusí byť nutne psychológ alebo psychiater. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme pár možností ako ovládnuť svoju aviofóbiu. A potom vám už nič nebude brániť v spoznávaní aj takých miest, ku ktorým sa autom, autobusom, vlakom alebo loďou len tak ľahko nedostanete.
1. Čeľte svojmu strachu
Jednou z možností je čeliť svojmu strachu priamo. Tento druh terapie je hlavne o tom, že sa budete pod kontrolou odborníka postupne vystavovať príčine svojho strachu. V prvých sedeniach sa naučíte techniky zvládania záchvatu paniky (napríklad ako správne dýchať alebo akým spôsobom sa nenechať ovplyvniť iracionálnymi myšlienkami a ako na ne odpovedať). Následne dochádza k samotnej fáze kontrolovaného vystavovania sa svojmu strachu z lietania. Jedna z možností je, že s vami psychológ alebo iná odborná osoba, ktorá vedie tieto sedenia, absolvuje let a pomôže vám ho zvládnuť. Ale keďže dnešná doba je dobou virtuálnych techník, tak by sa daná situácia dala nasimulovať aj pomocou simulátora alebo ďalších prístrojov, ktoré pracujú s virtuálnou realitou.
2. Kognitívna behaviorálna terapia (KBT)
V prvom rade by sme vám vysvetlili, čo tento pojem znamená. KBT je jeden z rôznych druhov psychoterapie, ktorý vznikol spojením:
- Kognitívnej terapie – jej cieľom je v podstate zmeniť spôsob myslenia človeka. Je založená na tom, že niektoré myšlienky, myšlienkové procesy spúšťajú v ľudskom organizme niektoré zdravotné ťažkosti, ako sú napríklad fóbie, úzkosť, depresie a podobne. Účelom kognitívnej terapie je porozumieť myšlienkam oddeliť tie zlé, negatívne, nepríjemné, ktoré spúšťajú ťažkosti od tých pozitívnych a dobrých.
- Behaviorálnej terapie – to je v podstate expozičná terapia, o ktorej sme písali vyššie. Človek, ktorý má z niečoho strach, má tendenciu vyhýbať sa tomu, čo tento strach spôsobuje. Účelom behaviorálnej terapie je naučiť sa čeliť príčine strachu postupnou expozíciou. Popri tom psychoterapeut učí pacienta akým spôsobom sa môže s úzkosťou vyrovnať – prehĺbením dýchania a ďalšie techniky.
Súbežné využívanie týchto dvoch terapií vytvorilo KBT. Väčšinou prevláda jedna zložka terapie nad druhou, závisí to od problému konkrétneho pacienta. Upozorňujeme však, že tento druh terapie je beh na dlhú trať. Zvyčajne býva 1 sedenie za týždeň a samotná dĺžka terapie môže byť 10 – 15 týždňov. Ale výsledkom je, že človeku pomôže s jeho ťažkosťami (nielen psychickými ale aj somatickými), a niektoré prieskumy dokázali, že pri niektorých ochoreniach je rovnako účinná ako medikamentózna terapia. A ďalšie pozitívum – dlhodobý prínos. KBT naučí pacienta vyrovnávať sa so svojím problémom dlhodobo. Metódy, spôsoby a vedomosti, ktoré nadobudne počas tejto terapie bude môcť využiť aj po jej skončení.
3. Aviofóbia a farmakologická terapia
Využíva sa na liečbu príznakov aviofóbie ako je pocit úzkosti, nauzea, zvracanie. Tieto lieky sa väčšinou užívajú tesne pred odletom.
- Anxiolytiká – používajú sa na terapiu úzkostných stavov. V tomto prípade je vhodné sa poradiť so svojím lekárom, pretože tieto liečivá sú viazané na lekársky predpis.
- Lieky využívané na liečbu kinetóz (pocit nevoľnosti až zvracanie pri cestovaní dopravnými prostriedkami) – na Slovensku je pomerne známym liekom na tento problém kinedryl. Odporúča sa užiť 1 tableta 60 minút pred začiatkom cesty. Samotné liečivo obsiahnuté v kinedryle (moxastíniumteoklát) priamo pôsobí na centrum zvracania v predĺženej mieche – znižuje jeho dráždivosť. Zároveň znižuje vnímavosť organizmu voči podnetom, ktoré uňho vyvolávajú pocit nevoľnosti až zvracanie. Nadmernému účinku moxastíniumteoklátu by mal brániť kofeín, ktorý je taktiež obsiahnutý v tablete.
4. Kurz, ktorý vás zbaví aviofóbie
Aj na Slovensku je možné zúčastniť sa takéhoto kurzu. Počas 3-4 hodín vám inštruktori vysvetlia prečo je lietanie bezpečné po technickej stránke, čo vlastne spôsobuje strach z lietania, rizikové situácie, ktoré môžu vzniknú počas letu a ich riešenie, výcvik, pravidelné preskúšanie posádky lietadla a mnohé iné. Následne sa môžete zúčastniť aj jazdy lietadlom a skúsiť prekonať svoj strach.
5. Aviofóbia – ako ju udržať na uzde? Naplánujte si svoju cestu!
Keď viete, čo vás čaká, je menšia šanca, že vás niečo prekvapí a spôsobí panický záchvat. Preto:
- Vyberte si taký let, ktorý je priamy, bez prestupov – pri prestupoch občas môže byť krátky časový interval na jeho vykonanie. Prípadne naopak sa vaše lietadlo z nejakých príčin omešká a vy nestihnete prestup. Preto pokiaľ lietanie nie je práve váš obľúbený spôsob cestovania, zvoľte priamy let.
- Dopredu si vyberte a rezervujte miesto na sedenie – najlepšie také, ktoré sa nachádza v strede, nad krídlami, tu turbolencie nie sú až také výrazné.
- Ak je to možné, vyberte si väčšie lietadlo – je menšia pravdepodobnosť tuborlencií.
- Ak chcete mať väčší pokoj, vyberte si miesto pri okne – samozrejme, tento výber vám ten pokoj ešte nezaručí, nikdy neviete, kto bude vedľa vás sedieť.
- Ak chcete mať viac miesta, skúste sedadlo do uličky – budete si môcť trochu ponaťahovať nohy. A ak máte klaustrofóbiu, budete mať trochu väčší priestor okolo seba.
Jednoducho urobte všetko pre to, aby ste sa sami cítili čo najkomfortnejšie a váš let prebehol bez komplikácií. Minimálne takých, ktoré viete ešte z domu ovplyvniť.
6. Urobte si pohodlie počas letu
Čo sa týka dostatku miesta, s tým častokrát nič nespravíte, pokiaľ si teda nerezervujete miesto dopredu. Takisto vyššie letové triedy vám poskytnú viac miesta, len v tom prípade sa šplhá nahor s vaším komfortom aj cena letenky.
Pokiaľ teda nie ste ochotní si priplatiť za pohodlie, skúste si ho spraviť sami. Oblečte sa čo najpohodlnejšie (najlepšie voľné, ľahké oblečenie, ktoré vás nikde netlačí a neškrtí), zoberte si vašu obľúbenú knižku, ktorá bás zabaví počas celej dĺžky letu. Pokiaľ nie ste knihomoli, tak si do vášho multimediálneho zariadenia (notebook, tablet, ale aj telefón) vložte pár vašich obľúbených filmov, či seriál. Aj keď v dnešnej dobe sú aj samotné lietadlá vybavené multifunkčnými obrazovkami.
A pokiaľ nie ste ani vášniví čitatelia ani sledovatelia filmov a máte aviofóbiu, tak si pred cestou užite napríklad ten kinedryl, počas letu si dajte slúchadlá, počúvajte vašu obľúbenú hudbu a skúste väčšinu dĺžky letu prespať.
A samozrejme nezabúdajte na dostatočné množstvo tekutín a jedla. Lebo aj dehydratácia a hlad počas letu môžu byť častokrát príčinou panického záchvatu a spúšťačom aviofóbie.
Aviofóbia – čo by vás mohlo zaujímať
Q: Hanbím sa za svoju fóbiu. Veď lietanie je bezpečné, no nie?
A: Štatisticky je to jeden z najbezpečnejších spôsobov dopravy. Ale ako každý typ prepravy, či už je to vlak, auto alebo loď, má svoje plusy a mínusy, svoje benefity a riziká. A tak ako sme vysvetľovali vyššie, podstatou fóbie je iracionálny strach z niečoho. Preto nie je vôbec hanba mať strach z niečoho, keďže mnoho ľudí trpí fóbiami najrôznejšieho druhu.
Q: Lety zvládam dobre, problémy nastávajú, keď prídu turbolencie.
A: Strach z lietania nastáva aj vplyvom nepríjemných zážitkov spojených letom, ako sú napríklad turbolencie alebo núdzové pristátie. A častokrát tento strach môžu potencovať aj správy v televízií alebo články na internetových portáloch, ktoré môžu vykresľovať ako niečo nebezpečné.
A čo to vlastne turbolencie sú? Jej definícia je, že je to nepravidelný pohyb plynu po nepravidelných dráhach, pri nepravidelnej rýchlosti. Nastávajú, keď lietadlo preletí z jedného vzdušného prúdu do druhého s odlišnou teplotou.Takisto turbolencie vznikajú napríklad pri prelete nad horami alebo cez mračná. Avšak piloti sú na takéto situácie školení a sami vravia, že turbolencia nie je otázkou bezpečnosti ale skôr komfortu, keďže pri nej dochádza k otrasom lietadla.
Q: Môžu sa dvere lietadla otvoriť počas letu?
A: Nie, nemôžu. Počas letu musí byť v kabíne lietadla udržiavaný určitý tlak. A tento tlak zabezpečuje, že dvere sa nedajú počas letu otvoriť. Je to možné až po pristátí, kedy sa v kabíne lietadla zmenia tlakové pomery. Preto, ak váš spolucestujúci bude chcieť v záchvate paniky otvoriť dvere počas letu, nepodarí sa mu to.
Q: Občas je cítiť, že lietadlo po vzlete spomalí. Prečo je to tak?
A: Občas zmeny v rýchlosti lietadla vyžaduje letisková prevádzková služba, kvôli koordinácii s inými lietadlami. Môže sa to stať na letiskách, kde približne v rovnakom čase vzlieta naraz viacero lietadiel, tak aby sa im náhodou neskrížili letové dráhy. Piloti sa snažia, aby tieto zmeny v rýchlosti pasažieri nepocítili, ale občas sa to môže vyskytnúť a je to úplne normálne.
Q: Prečo je fáza vzletu pocitovo tá najhoršia?
A: Pasažieri pri vzlete môžu vnímať viacero nepríjemných pocitov. Je to napríklad hluk motorov, akcelerácia lietadla, prípadne vám môžu zaľahnúť uši počas zmeny tlaku v kabíne. Po dosiahnutí určitej výšky sa tlak v kabíne ustáli a vy môžete pokojne zrelaxovať.
Q: Čo ak niekto v lietadle bude mať nejaký závažný zdravotný problém?
A: Ani v tomto prípade nie je dôvod podliehať panike. Posádka lietadla je trénovaná, aby zvládla aj takéto situácie. Takisto sa na palube lietadla musí nachádzať lekárnička, defibrilátor a v prípade potreby je možné takémuto človeku aplikovať aj kyslík. Piloti v takejto situácii skontaktujú prevádzkovú letovú službu a zaistia, aby lietadlo pristálo na najbližšom dostupnom letisku, kde sa o zvyšok postarajú odborníci (privolaní záchranári alebo lekár).
Pár viet na záver…
Účelom tohto článku bolo vysvetliť vám, čo to znamená slovíčko aviofóbia, čo predstavuje. Myslíte si, že trpíte strachom z lietania? Nenechajte sa ním ovplyvniť! Život máte len jeden a pokiaľ ste vášniví cestovatelia, cestujte. Skúste niektorú z dostupných metód, ktoré vám pomôžu zbaviť sa aviofóbie, alebo ju minimálne držať v určitých medziach.
Nie je hanba priznať si „mám z niečoho strach“. Skôr je hanba, keď kvôli tomu strachu prídete o zážitky, ktorými by ste mohli chváliť, o osoby, ktoré ste mohli stretnúť, o lásky, ktoré ste mohli prežiť a o príležitosti, ktoré sa už možno nebudú nikdy opakovať.
Aviofóbia nie je nevyliečiteľná choroba, len si je potrebné priznať, že ju máte a začať s ňou niečo robiť. To je častokrát možno to najťažšie z celej terapie. Preto sa nenechajte odradiť strachom a žite svoj život tak naplno, ako sa len dá.
Vybrané zdroje:
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/10609.php
- https://sk.medlicker.com/768-kognitivne-behavioralna-terapia
- https://en.wikipedia.org/wiki/Phobia
- http://www.profipilot.sk/magazin/vsehochut/aviofobia-mam-strach-z-lietania
- https://vyliec.sk/choroby/strach-z-lietania/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Fear_of_flying
- http://aviophobia.net/
- https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/521085-kontrola-lietadiel-je-extremna