Som hladná, chcem spať. Som nahnevaná a zároveň by som najradšej objala objekt mojej zlosti. Šťastie a obavy. Dva pocity v jednom momente alebo rýchle striedanie protichodných emócií v krátkom časovom intervale. Dynamickým striedaním nálad trpia vo všeobecnosti hlavne nežnejšie polovičky, ale muži často krát nie sú výnimkou. Ako sa náladovosť dá skrotiť? Čo to vlastne je? Môže byť príznakom vážnejšieho problému? Chcete vedieť odpovede? Čítajte ďalej.
Čo je to náladovosť?
Obsah článku
V odbornej terminológií psychologických slovníkov sa zmeny nálad vyznačujú skôr dlhšie trvajúcimi fázami v slabej intenzite (v porovnaní s afektom – prudkým krátkym výbuchom), dodávajúce ostatným zážitkom citové zafarbenie. Nálada je určitý podklad, na ktorom sa striedajú rôzne emócie. Môžu výrazne ovplyvniť správanie človeka, ale aj jeho psychickú činnosť. Vyvolávajú ich udalosti (vonkajšie podnety) ale aj fyzické a mentálne stavy človeka (vnútorné podnety).
Náladovosť ako prirodzená záležitosť
S náladovosťou sa stretol už každý z nás. Či už ste ju odpozorovali na sebe, na svojej priateľke, matke, kolegovi, šéfovi. Je to bežná súčasť ľudskej osobnosti a spôsob vyrovnávania sa z vonkajšou realitou, a internými procesmi. V extrémnych prípadoch je náladovosť veľmi častá a spôsobuje rozpady vzťahov a narušenie rodinných väzieb. Poďme sa preto pozrieť na dôvody vzniku náladovosti a jej možného zmiernenia.
Prečo som náladový?
- Bežné okolnosti spôsobujúce výkyvy nálad:
- stres alebo úzkostné obdobie.
- veľká životná zmena alebo emocionálna udalosť.
- spánkové návyky – väčšinou nepravidelný a nekvalitný spánok je prediktorom náladovosti. Môžete ho upraviť pomocou doplnkov stravy, napríklad stressfixom.
- strava
- lieky
- Hormonálne zmeny – ide hlavne o tie hormóny, ktoré ovplyvňujú chémiu v ľudskom mozgu. Ohrozenou skupinou touto okolnosťou sú hlavne dospievajúci, tehotné ženy a ženy v prechode do menopauzy, kde sú veľké hormonálne výkyvy.
- Užívanie drôg a alkoholu – ich užívaním sa radíte do skupiny ľudí so sklonom k častej náladovosti.
Rady na zníženie náladovosti
Vďaka evolúcií vieme svoje prirodzené a pudové reakcie na vonkajšie a vnútorné prejavy adaptovať prefrontálnym lalokom, ktorý reguluje intenzitu a prudkosť zmien nálad. Nedokážeme sa náladovosti zbaviť úplne, ale dokážeme regulovať jej prejavy, ktoré projektujeme do vonkajšieho sveta. Ako zdravý homo sapiens, by sme tohto úkonu mali byť schopný. Ide o vedomú reguláciu. Nie vždy je to ľahké, preto existujú externé možnosti na zníženie samotného zdroja zmien nálad a posilnenie brzdenia ich prejavov.
- Nenechajte prevalcovať náladu vašu osobnosť – Veci, ktoré robíte a hovoríte, ovplyvňujú vaše okolie. Pokúste sa udržať svoje náladou podfarbené slová a činy vo vás. Premyslite si, čo poviete a urobíte. Vyžaduje to úsilie a tvrdú prácu, aby sa vaše vedomie sústredilo. Nech už je situácia akákoľvek, nikdy nedovoľte, aby vaša nálada premohla vašu inteligenciu a hodnoty, a nikdy nedovoľte, aby nútila ostatných sa od vás odvrátiť.
- Spätne kriticky zhodnoťte svoje správanie – Klaďte si v hlave otázky. Spravila som dobre, keď som reagovala takýmto spôsobom? Mala byť moja reakcia umiernenejšia? Vyžadovala si situácia toto? Nemala som reagovať ostrejšie? Je to sebareflexia. Buďte k sebe kritický, uznajte, že ste niekde spravili chybu a nabudúce sa jej snažte vyvarovať.
- Aj so zlou náladou sa snažte myslieť pozitívne – Nie vždy to je možné. Je len na vás, ako so sebou dokážete pracovať, a hlavne, ako chcete vedieť so sebou pracovať. Najúspešnejší ľudia v tejto oblasti prejavujú nálady a správanie, ktoré zodpovedajú danej situácii, so zdravou dávkou optimizmu a pozitivity.
- Hľadajte dobro v situáciách a v iných ľuďoch – Zamyslite sa nad príčinou, ktorá spôsobila vašu zmenu nálady a vedome ju modifikujte na kladnú. Hľadajte, objavujte, pátrajte po príčinách a v nich nájdite to dobré, čo vám ponúkli.
- Zbavte sa stresu a znížte užívanie nepotrebných liekov alebo vysadte či zmente hormonálnu antikoncepciu.
- Dbajte na správnu stravu a pravidelný pohyb.
Náladovosť ako príznak vážnejšieho ochorenia
Náladovosť vo vysokej a intenzívnej miere môže byť vedľajším ukazovateľom rôznych psychických porúch. Ak máte podozrenie, že vás vaša náladovosť ovláda vo všetkých oblastiach života, kontaktujete lekára.
- Bipolárna porucha – jej základom je prudké striedanie veľmi šťastnej nálady s hlbokou depresiou. Prejavuje sa v epizódach. Prehnane radostný stav sa nazýva manická epizóda a spája sa so zvýšenou energiou a aktivitou. Druhou epizódou je depresia. Môžu sa vyskytovať aj kombinovane.
- Cyklotymická porucha – je podobná bipolárnej poruche druhého typu, ale emocionálne stavy v nej nie sú také silné.
- Klinická depresia – je veľmi hlboká a dlhotrvajúci depresívny stav. V extrémnych prípadoch sú pacienti rezistentní na liečbu antidepresívami.
- Porucha regulácie nálady – diagnostikovaná väčšinou u detí. Prejavuje sa výbuchmi zlosti vo fáze vývinu, kde by sa už nemali nachádzať.
- Schizofrénia
- Porucha pozornosti (ADHD)
- Iné psychické ochorenia
Zaujíma vás:
Čo je náladovosť?
Náladovosť sa vyznačuje dlhšie trvajúcimi fázami v slabej intenzite (v porovnaní s afektom), dodávajúc ostatným zážitkom citové zafarbenie. Nálada je určitý podklad, na ktorom sa striedajú rôzne emócie. Môžu výrazne ovplyvniť správanie človeka, ale aj jeho psychickú činnosť. Vyvolávajú ich udalosti (vonkajšie podnety) ale aj fyzické a mentálne stavy človeka (vnútorné podnety).
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Je náladovosť prejav choroby?
Nie nutne. Náladovosťou trpí každý človek. Niekto výraznejšie, niekto sa vírom emócií nenechá stiahnuť. Sú však výnimky, kedy náladovosť môže byť príznakom určitého druhu ochorenia alebo duševnej poruchy. Ide však o extrémne prípady zmien nálad. Príkladom môže byť: bipolárna porucha, cyklotymická porucha, klinická depresia, schizofrénia, porucha osobnosti. Miernejšou alternatívou je detská porucha regulácie nálady.
Ako nebyť náladový?
V článku sme pre vás vytvorili pár rád, ktoré vám s náladovosťou pomôžu. Hlavným odporúčaním je nájsť v sebe vôľu a záujem pracovať na sebe. Konkrétne: naučiť sa udržať svoje reakcie na uzde a nenechať preraziť nárazové nálady vašu osobnosť. Je to o neustálej kontrole a hľadaní krokov k sebalepšovaniu. Ďalej si náladovosť môžete znížit priamoúmerne so znížením stresu. Obmedzte lieky a ak beriete hormonálnu antikoncepciu, tak ju vysaďte alebo zmente. Strava a pohyb sú základ.
Vybrané zdroje: