Posledná aktuálizácia prebehla 7. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Človek je veľmi krehká bytosť, ktorá dokáže veľmi ľahko spadnúť do nesprávnych návykov schopných úplne skomplikovať alebo zničiť život jedinca. Jedným z takýchto návykov je aj alkoholizmus alebo závislosť na alkohole, ktorá bola nanešťastie už zodpovedná za množstvo rozpadnutých rodín. Závislosť na alkohole patrí medzi najbežnejšie formy závislosti, ktorá si nevyberá vek ani pohlavie človeka. Je preto veľmi dôležité urobiť všetko pre to, aby sa nás alkohol nezmocnil.
Alkoholizmus a jeho výklad
Alkoholizmus je všeobecný pojem, ktorý je už od nepamäti zaužívaný v občianskej spoločnosti. Odborníci však tento už dnes pomerne familiárny pojem zamieňajú za iné odbornejšie výrazy, ako napríklad závislosť na alkohole, porucha požívania alkoholu alebo nadmerné požívanie alkoholu. Z odborného hľadiska predstavuje pojem alkoholizmus jednu z foriem závislosti. Princípom tejto poruchy je závislosť nášho organizmu, resp. tela, na alkoholických nápojoch alebo látkach, ktoré sú v nich obsiahnuté.
Vedeli ste o tom, že alkoholizmus ako forma závislosti patrí medzi duševné poruchy? Tento duševný deficit alebo stav vzniká v prípadoch nadmernej konzumácie alkoholických nápojov, čo spôsobuje to, že sa vaše telo stáva závislé na alkohole. Pre alkoholikov predstavujú alkoholické nápoje najdôležitejšiu vec v ich živote. Porucha požívania alkoholu je ako psychické ochorenie nebezpečné nielen z toho hľadiska, že môže v konečnom dôsledku zapríčiniť zrod mnohých fyzických ochorení, ale aj rôzne problémy v spoločenských vzťahoch alebo v práci.
Paradoxom je fakt, že ľudia trpiaci závislosťou na alkohole nedokážu svojmu problému efektívne vzdorovať, a to aj napriek tomu, že dobre poznajú jeho negatívne dôsledky. Poznáte vo svojom okolí niekoho, kto má problém s alkoholom? Možno ste si všimli, že títo ľudia stratili prácu alebo sa im zničil dlhodobý vzťah. Aj napriek veľmi závažným následkom alkoholizmu sa s najväčšou pravdepodobnosťou takíto jedinci rozhodli proti nemu nebojovať, čo je obrovskou fatálnou chybou, ktorá môže mať veľmi zdrvujúce dôsledky.
Zaujímavosťou je, že niektorí ľudia môžu pravidelne holdovať alkoholu až v takej miere, že spôsobuje mnohé komplikácie, avšak oni samotní nie sú fyzicky závislí na alkohole. Tento jav sa zvykne označovať ako zneužívanie alebo nadmerné užívanie alkoholu.
Ako spoznáte alkoholika?
Jedna z najčastejších otázok ľudí, ktorá trápi hlavne osoby, ktoré majú podozrenie, že majú v rodine alkoholika. Ako sme si už vyššie ujasnili, alkoholizmus ako závislosť na alkohole je duševnou poruchou so svojimi charakteristickými príznakmi. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete o súbore typických fyzických symptómov alkoholizmu a o správaní osôb fyzicky závislých na alkohole.
Charakteristické črty alkoholika sa objavujú ako dôsledok závislosti na alkohole, a preto by ich mali osoby žijúce v blízkosti takéhoto človeka čo najskôr zachytiť. Podľa akého správania spoznáte typického alkoholika?
- požívanie alkoholických nápojov osamote
- požívanie oveľa väčšieho množstva alkoholických nápojov na pocítenie efektu alkoholu – takíto ľudia majú zvyčajne vysokú alkoholovú toleranciu
- príznaky násilia, hnevu a agresivity v prípade otázok týkajúcich sa jeho alkoholických návykov
- vytváranie si nerelevantných dôvodov na požívanie alkoholických nápojov
- nesprávne stravovacie návyky (zvyčajne absencia stravy alebo veľmi slabé stravovanie)
- zanedbávanie osobnej hygieny
- neschopnosť ovládať prísun alkoholu
- absencia práce alebo nevykonávanie školských povinností z dôvodu požívania alkoholu
- pokračovanie v nadmernom popíjaní, a to aj napriek výskytu vzťahových, finančných alebo právnych problémom
- ukončenie vykonávania rekreačných alebo iných, pre človeka bežných a radostných aktivít
- úzkostné a depresívne stavy, prípadne iné duševné problémy
Na základe nami uvedených behaviorálnych znakov alkoholika by ste nepochybne vedeli určiť ich hlavného spoločného menovateľa – je ním alkohol a alkohlické nápoje, ktoré sa stávajú alfou a omegou života týchto jedincov. Je to ich hlavným zmyslom života, k čomu adekvátne prispôsobujú ich ďalšie aktivity. Inak povedané, neexistuje takmer nič, čo by malo pre nich vyššiu váhu ako alkohol.
Okrem behaviorálnych príznakov môžete alkoholika spoznať aj na základe fyzických symptómov:
- výpadky pamäte po dobe, kedy dotyčný užíval alkohol (tzv. blackout)
- mimovoľné triašky po dobe užívania alkoholu
- príznaky z vysadenia v období nepožívania alkoholu, ku ktorým patria napr. nevoľnosť, zvracanie alebo tremor
- zvýšená chuť na alkohol
- ochorenia, ako napríklad alkoholická ketoacidóza alebo cirhóza pečene
Príčiny alkoholizmu
Jedna z najzaujímavejších tém nielen pre odborníkov je oblasť dôvodov výskytu poruchy požívania alkoholu u jednotlivcov. Aké sú príčiny alkoholizmu a čo je hlavným dôvodom zrodu tejto mentálnej poruchy? Alkoholizmus sa rozvíja vtedy, keď jedinec požíva alkoholické nápoje nadmerne a v takej miere, že dôjde ku chemickým zmenám v jeho mozgu. Tieto zmeny sú zodpovedné za zvýšenie pôžitku, ktorý nastáva v priebehu požívania alkoholu. Tento fakt má za následok nutkanie ,,popíjať“ oveľa častejšie a vo väčších množstvách, a to i napriek tomu, že je to nezdravé a že to nášmu organizmu neprospieva. Ba čo viac, postupne ho deštruuje.
Alkoholizmus dokáže jedincovi priniesť obrovské škody, a to nielen v súkromnom či pracovnom živote, ale i po zdravotnej stránke. Slastné pocity, ktoré sú spájané s alkoholom postupne u alkoholika miznú a takýto človek musí často a vo veľkých množstvách požívať alkoholické nápoje aj z dôvodu príznakov z vysadenia, o ktorých sme sa zmienili už aj vyššie.
Abstinenčné príznaky alebo príznaky z vysadenia prinášajú do života človeka závislého na alkohole nielen veľmi veľa negatív, ale i potenciálne nebezpečné následky. Je veľmi dôležité začať svojmu problému úprimne čeliť, pretože iba tak je možné sa z alkoholizmu úplne dostať. Porucha požívania alkoholu je mentálnym ochorením, ktoré je typické tým, že sa rozvíja postupne, teda určitú dobu. Tento dlhodobý duševný stav je charakteristický aj tým, že nemá dopad iba na zdravie a rodinu alkoholika, ale taktiež tým, že je veľkým ohrozením dokonca i pre spoločnosť ako takú.
Alkoholizmus je schopný rozvrátiť kompletné a zdravé rodiny, čím prispieva k vzniku rôznych neúplných rodín, a tým pádom je na škodu aj pre našu spoločnosť.
Rizikové faktory alkoholizmu
Vedeli by ste vymenovať aspoň niekoľko skutočností, ktoré ovplyvňujú rozvoj závislosti na alkohole? Ak nie, tak vám radi niečo o nich povieme. Existuje totižto súbor rôznych faktorov, ktoré môžu navýšiť riziko výskytu alkoholizmu ako duševnej poruchy u jedinca. Možno neuveríte, ale mnohé rizikové faktory sa môžu týkať každého jedného z nás. V prípade, že nedokážete odolať poháriku kvalitného vína alebo destilátu, nestávate sa tým automaticky alkoholikom. V takomto prípade by ste si však mali dávať pozor na to, aby ste to s nimi neprehnali.
Rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť možnosť výskytu poruchy požívania alkoholu u jednotlivca, sa týkajú najmä ľudí, ktorí nie sú abstinenti, a tých, ktorí trpia rôznymi psychickými problémami, prípadne ich trápi duševná nepohoda alebo iné problémy psychického charakteru.
Medzi najznámejšie rizikové faktory, na ktoré je nutné si dávať pozor, zaraďujeme:
- požívanie viac ako 15 alkoholických nápojov týždenne, ak je osoba mužského pohlavia
- požívanie viac ako 12 alkoholických nápojov týždenne, v prípade, že je osoba ženského pohlavia
- požívanie viac ako 5 alkoholických nápojov denne aspoň raz za týždeň
- ak má osoba rodiča trpiaceho poruchou požívania alkoholu
- duševný zdravotný problém, ako napríklad depresia, úzkostné poruchy alebo schizofrénia
- obrovský psychický tlak v práci alebo v škole
- nízke sebavedomie jedinca
- prežívanie ohromného množstva stresu
- život v rodine alebo v kultúre, ktorej je alkohol bežnou súčasťou a akceptovaný
- ak má osoba blízkeho človeka, ktorý trpí alkoholizmom
Uviedli sme si tie najčastejšie rizikové faktory, ktoré prispievajú k rozvoju alkoholizmu. Ak ste náchylnou osobou alebo takú poznáte, je nutné podstúpiť akékoľvek kroky smerujúce k zníženiu rizika. Človek so zvýšeným rizikom rozvoja alkoholizmu by mal prispôsobiť svoj životný štýl tak, aby nedal tomuto nepríjemnému problému žiadnu šancu.
Spravte si test
Niekedy je veľmi ťažké vymedziť hranicu medzi bezpečným požívaním alkoholu a jeho zneužívaním. Ako zistíte, že ste závislí na alkohole? Existuje niekoľko otázok alebo testy, na základe ktorých môžete už aj z pohodlia domova zistiť, či máte problém s alkoholovým abúzom. Porozmýšľajte dôkladne nad jednotlivými odpoveďami, pretože odpoveď áno na niektoré z nasledovných otázok môže naznačovať alkoholizmus, resp. závislosť na alkohole.
- Máte potrebu požívať alkoholické nápoje vo väčších množstvách za účelom dosiahnutia účinkov alkoholu?
- Máte pocit viny z toho, že holdujete alkoholickým nápojom?
- Meníte sa na podráždenú, agresívnu alebo násilnícku osobnosť v priebehu konzumácie alkoholu?
- Máte problémy v škole alebo v práci z dôvodu vašich návykov (alkoholických)?
- Myslíte si, že by bolo lepšie, ak by ste znížili frekvenciu alebo množstvo alkoholických nápojov, ktoré požívate?
Ako sme už spomínali, ak aspoň na niektoré otázky odpoviete kladne, mali by ste pouvažovať nad zmenou životného štýlu alebo nad návštevou odborníka, ktorý vám s vaším možným problémom aj poradí. Testy na závislosť na alkohole samozrejme nenahrádzajú odbornú diagnostiku, na ktorú je kompetentný iba lekár, a preto v prípade, ak si uvedomujete, že trpíte ťažkou formou poruchy požívania alkoholu, mali by ste pouvažovať nad protialkoholickým liečením.
Ak sa vyskytuje v rodine…
Každý, kto musí trpieť v rodine alkoholika, veľmi dobre pozná všetky ťažkosti, ktoré z toho vyplývajú. Závislosť na alkohole nielenže poškodzuje vzťahy v rodine a na pracovisku, prípadne zdravie závislého, ale taktiež má obrovský vplyv na duševné zdravie ostatných rodinných príslušníkov. Vedeli ste o tom, že alkoholizmus v rodine prispieva k rozvoju duševných porúch osôb, ktoré nie sú závislé na alkohole? Psychosomatické poruchy sú v dnešnej dobe častými následkami spolužitia s alkoholikom v rodine.
Je veľmi ťažké žiť plnohodnotný život v prípade, ak sa osoba závislá na alkohole nemieni liečiť. Akékoľvek náznaky poruchy požívania alkoholu je dôležité potlačiť už v samých počiatkoch. To znamená, že vhodným riešením môže byť i ultimátum smerované osobe závislej na alkohole. Nie je taktiež vhodné, ak žijete v jednej domácnosti s osobou závislou na alkohole, potláčať problémy vo svojom vnútri. Inak povedané, zdôverte sa o danej situácii iným priateľom alebo rodinným príslušníkom. Takéto vyventilovanie vám pomôže lepšie zvládať obrovský tlak a stres, ktorému čelíte nielen v domácnosti s alkoholikom, ale napríklad aj v práci.
Môže ísť aj o výbornú prevenciu voči psychosomatickým poruchám, na ktoré sú náchylné osoby žijúce s alkoholikom a teda možno aj vy. Je vhodné dať osobe, ktorá nie je ochotná začať riešiť svoj problém najavo, že sa vám to nepáči a že v prípade, ak nedôjde k náprave, budete to riešiť napríklad rozvodom alebo odlúčením.
Našou radou na záver je to, že by ste nemali rodinnému príslušníkovi trpiacemu závislosťou na alkohole robiť žiadne ústupky a akékoľvek náznaky, resp. príznaky alkoholizmu rázne odmietnuť a dohodnúť sa s danou osobou na efektívnom riešení situácie.
Štatistický výskyt alkoholizmu na Slovensku
Ako je na tom alkoholizmus a spotreba alkoholických nápojov u nás na Slovensku? Jedna slovenská domácnosť minie podľa najnovších štatistík za alkoholické nápoje v priemere 200 € ročne. V rámci celej Európskej Únie môžeme hovoriť o čísle 130 miliárd € čo sa týka utrácania na alkohol. 130 miliárd € predstavuje 0,9% HDP Európskej Únie.
Slovenské domácnosti utrácajú za alkohol približne o 100 € menej ako priemerné domácnosti Európskej Únie. Percentuálne sa jedná o 2,5% z celkových príjmov. Na druhej strane sa však Slovensko zaraďuje medzi krajiny, ktoré majú najnižšiu priemernú mzdu. Európsky štatistický úrad však neráta s alkoholickými nápojmi, ktoré sú nakúpené v hoteloch a reštauráciách. Už v roku 2017 bol zaznamenaný ohromný nárast v oblasti spotreby peňazí na alkoholické nápoje. V roku 2017 to bolo 1,12 miliardy €, pričom v porovnaní s rokom 2014 sa jedná o nárast vo výške 100 miliónov €.
Paradoxom však je to, že dáta Štatistického úradu Slovenskej republiky deklarujú, že spotreba alkoholu postupne od roku 1990 klesla. Zaujímavým faktom je aj to, že spotreba alkoholu na jedného obyvateľa bola v 90. rokoch predstavovala približne 10 l, kým v roku 2017 sa jednalo už o číslo 8,2 l. Štatisticky sa u nás najviac požíva pivo a následne víno a liehoviny. Až 29% Slovákov sa priznalo, že holdujú alkoholu aspoň raz v priebehu 30 dní. Denne však požívajú alkoholické nápoje iba 3% obyvateľstva Slovenskej republiky.
Alkoholizmus je na Slovensku obrovským problémom, ktorý spôsobuje aj čoraz viac rozpadov manželstiev a rodín, čím vznikajú neúplné rodiny, čo pre štát nie je žiadúce. Na Slovensku sa nachádza približne 400 000 osôb závislých od alkoholických nápojov. Je však veľmi dôležité poruchu požívania alkoholu začať riešiť protialkoholickou liečbou, keďže veľmi veľa ľudí si neuvedomuje, že alkoholizmus je duševné ochorenie.
Ako sa vysporiadať s alkoholizmom?
Náučné videá, ktoré vám pomôžu pochopiť alkoholizmus
Často kladené otázky
Čo je to alkoholizmus?
Alkoholizmus predstavuje duševnú chorobu, ktorá sa prejavuje častou a nadmernou konzumáciou alkoholických nápojov.
Je to choroba?
Áno, alkoholizmus je psychickým ochorením, keďže sa jedná o závislosť na alkohole. Práve preto je vhodné s takýmto problémom navštíviť psychológa, prípadne psychiatra.
Ako sa prejavuje alkoholik?
Príznakov, vďaka ktorým spoznáte alkoholika, je viacero, pričom sa delia na tie, ktoré sa týkajú správania, a tie, ktoré spozorujete na fyzickej stránke jedinca. Podrobnejšie ich nájdete rozpísané pod nadpisom ,,Ako spoznáte alkoholika?“.
Je alkoholizmus liečiteľný?
Áno, alkoholizmus predstavuje chorobu, ktorá sa dá liečiť. Ideálnym a najefektívnejším riešením tohto problému je protialkoholické liečenie.
Vybrané zdroje:
- https://www.askas.sk/index.php/2-uncategorised/33-alkoholizmus-v-rodine
- https://www.alcoholrehabguide.org/alcohol/
- https://www.healthline.com/health/alcoholism/basics
- https://www.drinkaware.co.uk/alcohol-facts/health-effects-of-alcohol/mental-health/alcoholism/
- https://dennikn.sk/1582379/slovensko-ma-vazny-problem-s-alkoholom/
- https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/news/slovaci-minaju-na-alkohol-kazdy-rok-viac-penazi-piju-ale-menej/
- https://domov.sme.sk/c/6427967/na-slovensku-je-400-tisic-ludi-zavislych-od-alkoholu.html
Dobrý deň prosím kontakty, kam mohli by sme volať na konzultáciu pre alkoholika? Ďakujem
Dobrý deň.
Zväčša je potrebné sa obrátiť sa na obvodného lekára za účelom odporučenia k miestnemu psychiatrovi.