Poruchy spánku patria medzi veľmi časté problémy, ktoré trápia obrovské množstvo ľudí. Prečo máme vôbec problémy so spánkom? Faktorov môže byť veľmi veľa, avšak medzi najčastejšie patria genetické predispozície, obrovská psychická záťaž a dlhodobý alebo chronický stres. Spánkové poruchy sú veľmi nepríjemným problémom, ktorý môže kvalitu života výrazne znížiť. Nenechajme si preto ukradnúť radosť z nášho života a začnime aj tieto problémy riešiť. Pomôcť vám môže aj liek zvaný Zolpidem.
Čo je to Zolpidem?
Obsah článku
Zolpidem predstavuje hypnotikum alebo sedatívum, ktoré je určené na krátkodobú liečbu porúch spánku. Ide o liek na spanie, ktorý je viazaný na lekársky predpis a ktorý vám lekár predpíše iba v prípade, ak trpíte závažnými poruchami spánku, ktoré vás vyradia z bežnej činnosti alebo ktoré vás veľmi stresujú.
Účinnou látkou, ktorá je obsiahnutá v lieku Zolpidem je zolpidámiumtartarát. Účinná látka zolpidémiumtartarát je obsiahnutá v rôznych liekoch pod skráteným menom zolpidem. Nevýhodou tejto účinnej látky je to, že patrí do skupiny liekov, ktoré sú podobné svojím účinkom práve benzodiazepínom, ktoré sú obvyklými účinnými látkami v mnohých antidepresívach. Benzodiazepíny sú v mnohých prípadoch veľmi nebezpečné najmä z hľadiska možnosti predávkovania sa a abstinenčných príznakov, ktoré sa objavujú v prípade náhleho ukončenia liečby. Inak povedané, benzodiazepíny sú aj návykové a človek si na nich môže ľahko vybudovať závislosť.
Účinná látka zolpidémiumtartarát sa nachádza aj v rôznych iných liekoch, ktoré sú založené na podobnom princípe. Medzi najznámejšie liečivá obsahujúce túto látku zaraďujeme:
Ak hľadáte náhradu za hypnotikum Zolpidem, vyššie uvedené lieky sú možnou alternatívou. Samozrejme každý jeden liek je viazaný na lekársky predpis, a preto je vhodnosť náhrady nutné prekonzultovať s vaším ošetrujúcim lekárom.
Aby sme si to zrekapitulovali, hypnotikum Zolpidem je určené na:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- krátkodobú liečbu
- poruchy spánku u dospelých jedincov
- výlučne závažné prípady
- poruchy vyraďujúce jedinca z bežných aktivít
- poruchy, ktoré pôsobia veľmi stresujúco (na pacienta)
Kedy Zolpidem neužívať?
Množstvo silných liekov určených na psychické problémy rôzneho charakteru so sebou prinášajú i situácie, ktoré obmedzujú alebo priam znemožňujú užívanie daného lieku. Takéto okolnosti nazývame kontraindikácie, a teda pacient je v daných prípadoch ,,diskvalifikovaný“ z užívania lieku Zolpidem. Kontraindikácie by mali byť hlásené ošetrujúcemu lekárovi v prípade, ak má o nich pacient znalosť. Ošetrujúci lekár v daných prípadoch zvolí iný vhodnejší liek alebo inú formu liečby. Rozhodne by ste hypnotikum Zolpidem nemali užívať ak:
- ste precitlivený na účinnú látku zolpidémiumtartarát alebo na pomocné látky, ktoré sú v lieku Zolpidem obsiahnuté: mikrokryštalická celulóza, monohydrát laktózy, magnéziumstearát, hypromelóza, sodná soľ karboxymetylškrobu typ A, oxid titaničitý (E171), makrogol 400
- trpíte ťažkou hepatálnou insuficienciou
- vám bol diagnostikovaný syndróm spánkového apnoe
- trpíte ochorením zvaným myasténia gravis
- máte závažnú respiračnú (dýchaciu) insuficienciu
- ste dieťa alebo mladistvý do veku 18 rokov
Kontraindikácie sú okolnosti, ktoré v žiadnom prípade nie je vhodné brať na ľahkú váhu a v každom prípade je nutné ich oznámiť vášmu ošetrujúcemu lekárovi, ak ste si ich vedomí.
Osobitné upozornenia
Liek Zolpidem je určený na krátkodobú liečbu nespavosti, teda insomnie. Ešte však pred predpísaním tohto lieku je dôležité nájsť hlavnú príčinu insomnie, inak povedané, pred tým, ako vám lekár predpíše hypnotikum Zolpidem by mal nájsť a liečiť odstrániteľné príčiny spôsobujúce nespavosť. Ak neexistujú vopred odstrániteľné príčiny, môže sa nasadiť tento liek. V prípade, ak insomnia neustúpi približne po 7 až 14 dňoch liečby, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o existenciu primárnej psychickej alebo telesnej poruchy. V takýchto prípadoch sa musí liečiť hlavný pôvod nespavosti, ktorá je následkom iných ochorení.
Predpisovanie lieku Zolpidem by malo byť nesmierne zodpovedné, keďže je dôležité byť si vedomí aj vedľajších účinkov či rôznych rizík spojených so závislosťou.
Zolpidem so sebou prináša aj riziko straty hypnotického účinku, keďže obsahuje účinnú látku zolpidémiumtartarát, ktorá pôsobí krátkodobo. Táto strata môže nastať po pravidelnom užívaní lieku v priebehu niekoľkých týždňov. Dĺžka liečby by mala by čo najkratšieho charakteru, pričom by nemala presiahnuť 4 týždne. Ak je vhodné predĺžiť liečbu, pacient by mal byť vopred vyšetrený.
Pozor na laktózu, keďže tento liek ju obsahuje. Ak trpíte dedičnou galaktózovou intoleranciou, laponským deficitom laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou, liek Zolpidem nesmiete užívať.
Veľmi veľký pozor by si mali dávať i pacienti, ktorým bola diagnostikovaná depresia. Liek Zolpidem by sa mal totižto užívať iba veľmi opatrne u pacientov trpiacich depresiami, keďže sa môžu vyskytnúť samovražedné sklony. V žiadnom prípade by sa Zolpidem nemal užívať s úmyslom samostatne liečiť depresívne stavy alebo úzkosti, ktoré sú s depresiou spojené. Aj napriek tomu, že insomnia môže byť sprievodným príznakom depresií.
Aké má Zolpidem vedľajšie účinky?
Množstvo moderných liekov nielen na psychické, ale i na fyzické zdravotné problémy prináša vedľajšie alebo nežiaduce účinky, ktoré sa môžu v konkrétnych prípadoch prejaviť na základe rizika spojeného s frekvenciou výskytu. Dobrou správou je však to, že vedľajšie účinky sa nemusia u každého jedinca prejaviť. Poďme sa spoločne pozrieť na vedľajšie účinky, ktoré rozdeľujeme nielen na základe frekvencie výskytu, ale i na základe oblasti ľudského tela, na ktorej sa prejavia.
Psychické poruchy
- menej časté: agitovanosť, podráždenosť, nepokoj, agresivita, hnev, bludy, nočné mory, halucinácie, somnambulizmus, psychózy, nevhodné správanie, anterográdna amnézia, manifestácia prítomnej depresie (keďže ide o látku podobnú benzodiazepínom), zníženie libida
Poruchy nervového systému
- časté: ospanlivosť, otupenie emócií, somnolencia, exacerbovaná insomnia, znížená koncentrácia, vyčerpanosť, zmätenosť, závraty či bolesti hlavy
- neznáme: redukovaná úroveň vedomia
Poruchy spojené s uchom a labyrintom
- časté: ataxia, vertigo
- poruchy oka: časté, dvojité videnie
Poruchy spojené s gastrointestinálnym traktom
- časté: gastrointestinálne symptómy ako hnačka, vracanie, nevoľnosť či bolesť brucha
Poruchy spojené s pečeňou a žlčovými cestami
- neznáme: zvýšené hladiny pečeňových enzýmov
Poruchy spojené s kožou a podkožným tkanivom
- menej časté: kožné reakcie
- neznáme: angioneurotický edém a hyperhydróza
Poruchy spojené s kostrovou a svalovou sústavou a s pohybovým tkanivom
- časté: svalová slabosť
Úrazy, otravy a komplikácie liečby
- neznáme: pád
Môžem sa stať závislým?
Áno, pacient užívajúci liek Zolpidem si ľahko môže vybudovať závislosť, a preto je nutné dbať na správne užívanie a vysadenie jednotlivých predpísaných dávok. Zolpidem obsahuje účinnú látku zolpidémiumtartarát, ktorá môže byť pripodobnená účinkom benzodiazepínov, ktoré sú typické rizikom vzniku závislosti. Samotné riziko vzniku závislosti sa odvíja od množstva dávky a dĺžky liečby. Prípadne od toho, či pacient trpí psychickými poruchami alebo alkoholovým či drogovým abúzom. Každopádne, pacienti by mali byť dôkladne pozorovaní počas užívania hypnotika Zolpidem.
Závislosť je priamo spojená aj s abstinenčnými príznakmi, ktoré sa vyskytujú po náhlom ukončení liečby, prípadne náhlom znížení dávky. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce abstinenčné príznaky patria:
V závažných prípadoch môžeme hovoriť o iných symptómoch, ku ktorým patria hyperakúzia, derealizácia, depersonalizácia, znecitlivenie či tŕpnutie v končatinách, halucinácie, epileptické záchvaty, precitlivenosť na svetlo, na hluk či na fyzický kontakt.
Dá sa liekom Zolpidem predávkovať?
Áno, samozrejme, pacient sa môže liekom Zolpidem i predávkovať. V prípade predávkovania sa zistila porucha vedomia, ktorá je charakteristická ospalosťou či dokonca kómou. Samozrejme, apelujeme na dodržiavanie odporúčaného dávkovania. Ak sa však pacient predávkuje, je nutné vykonať výplach žalúdka či podať pacientovi aktívne uhlie, ktoré zabraňuje vstrebávaniu účinnej látky zolpidémiumtartarát. Zvážiť sa môže aj podanie flumazenilu, ak sa v dôsledku predávkovania vyskytli závažné príznaky.
Tehotenstvo, dojčenie a plodnosť
V prípade, že ste tehotná, liek Zolpidem by ste nemali užívať, nakoľko nie sú doposiaľ dostupné informácie o jeho bezpečnosti v období gravidity. Boli však realizované testy na zvieratách, ktoré nepotvrdili žiadny teratogénny alebo embryotoxický účinok na plod. Aj napriek tomu sa neodporúča užívať Zolpidem u tehotných žien, keďže u ľudí nie je jeho bezpečnosť potvrdená. V prípade plodného veku a hlavne, ak sa chystáte otehotnieť alebo máte podozrenie, že ste tehotná, mali by ste ukončiť užívanie lieku Zolpidem.
V prípade, ak matky užívali hypnotikum Zolpidem v neskorších fázach tehotenstva, môžu sa u novorodenca vyskytnúť abstinenčné príznaky. Účinná látka zolpidémiumtartarát sa do materského mlieka vylučuje v malom množstve, a preto by sa nemala užívať ani v období dojčenia.
Formy a cena lieku Zolpidem
Liek na spanie Zolpidem si môžete zaobstarať v slovenských lekárňach v rôznych formách, ktoré sa líšia nielen výrobcom, ale aj počtom kusov tabliet v balení či cenou.
- Zolpidem Orion 10 mg 1×20 ks tabliet – 1,94 €
- Zolpidem Orion 10 mg 1×100 ks tabliet – 10,38 €
- Zolpidem Vitabalanc 10 mg 1×10 ks tabliet – 1,50 €
- Zolpidem Vitabalanc 10 mg 1×20 ks tabliet – 2,59 €
- Zolpidem Vitabalanc 10 mg 1×100 ks tabliet – 8,94 €
- Zolpidem Xantis 10 mg 1×10 ks tabliet – 1,29 €
- Zolpidem Xantis 10 mg 1×20 ks tabliet – 2,01 €
- Zolpidem Mylan 10 mg 1×20 ks tabliet – 2,67 €
Zaujuíma vás
Čo je to Zolpidem?
Zolpidem je liek určený na krátkodobú liečbu porúch spánku. Radíme ho teda medzi hypnotiká a sedatíva. Využíva sa najmä v závažných prípadoch, kedy problémy so spánkom jedinca výrazne obmedzujú a je určený len pre dospelé osoby. Zolpidem zoženiete len na lekársky predpis.
Kedy sa používa?
Hypnotikum Zolpidem sa používa u dospelých pacientov, ktorých trápia problémy so spánkom. Jedná sa hlavne o prípady dlhodobej nespavosti, ktorá jedinca obmedzuje. Nezabúdajte, že Zolpidem slúži na krátkodobú liečbu a nie je vhodné ho užívať dlhodobo.
Ako sa Zolpidem užíva a dávkuje?
Otázka dávkovania môže byť veľmi individuálna záležitosť, a práve preto by mal váš lekár stanoviť optimálnu dávku. V prípade, že lekár dávkovanie nešpecifikuje, je nutné sa riadiť informáciami v príbalovom letáku lieku Zolpidem.
Má vedľajšie účinky a je návykový?
Áno, tak ako všetky lieky, tak aj Zolpidem môže spôsobiť nežiaduce účinky, ktoré nie sú príjemné. Viac sa o nich dočítate pod nadpisom ,,Aké má Zolpidem vedľajšie účinky?“. Keďže účinná látka zolpidémiumtartarát je podobná benzodiazepínom, je možná si na lieku Zolpidem vybudovať aj závislosť.
Ako mám Zolpidem vysadiť?
Zolpidem je potrebné vysadiť postupným znižovaním dávky, aby sa predišlo abstinenčným príznakom, ktoré môžu spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie.
Vybrané zdroje:
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/zolpidem-orion-10-mg-738829.html
- https://www.healthline.com/health/zolpidem-oral-tablet