Pociťujete často nervozitu? Bývate neustále podráždení? S týmito stavmi sa určite spája aj pojem vnútorný nepokoj, ktorý väčšinou stojí za našou zlou náladou a nepríjemnými reakciami na okolie, čo neskôr môžeme aj oľutovať. Každý sa v živote s takýmto stavom bežne stretáva. Pokiaľ s u vás pocit vnútorného nepokoja vyskytuje len krátkodobo, nemusíte sa obávať, pretože sa nejedná o nič výnimočné. Ak však u vás tento problém pretrváva kontinuálne dlhšiu dobu, nepodceňujte ho a začnite ho riešiť, nakoľko môže predstavovať príznak závažného psychického ochorenia.
Vnútorný nepokoj – nepokoj duše
Vnútorný nepokoj predstavuje stav neustálej nervozity a psychického vypätia, ktorý je zapríčinený rôznymi psychickými problémami, prípadne dlhodobým stresom. Vedci a výskumy sa čoraz častejšie zhodujú na tom, že vnútorný nepokoj, resp. psychická nepohoda, je odrazom mnohých vonkajších faktorov. Existuje okrem iného aj paralela, ktorá hovorí, že čím viac je človek v psychickej nepohode, tým je náchylnejší na rôzne ochorenia, ktoré môžu kedykoľvek prepuknúť.
Neustála duševná nevyrovnanosť, pesimizmus či strata radosti zo života môže spôsobiť zrod rozličných onkologických ochorení. Je preto nesmierne dôležité dbať na vyvážený životný štýl, to znamená kvalitné stravovanie, dostatok fyzickej aktivity, pobyt na čerstvom vzduchu či duševnú očistu.
Stres – spúšťač vnútorného nepokoja
Uponáhľaná doba so sebou prináša aj veľké negatíva, ku ktorým rozhodne patrí aj stres. Stres je obrovským negatívom, ktoré nám môže spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie. Jedným z prvých príznakov toho, že je váš organizmus ,,pod paľbou“ chronického stresu, je problém s trávením. To znamená, ak je náš organizmus v strese, dostáva sa do fázy vnútorného nepokoja, ktorého následkom môže byť aj narušenie trávenia. Keďže pociťujeme vnútorný nepokoj, náš organizmus nedokáže správne spracovať stravu. Na správnu funkciu nielen trávenia je nutné byť vnútorne pokojný.
Dlhodobý stres spojený s vnútorným nepokojom sa môže odzrkadliť na našom organizme nasledovne:
- zvracanie
- hnačky
- zápaly tráviaceho traktu
- poruchy príjmu potravy
- žalúdočné vredy
- zápchy
Odporúčame si zapamätať jednu pre vaše zdravie prospešnú zásadu, a to snažte sa nájsť rovnováhu psychiky a tela. Inak povedané, ak pociťujete vnútorný nepokoj, dlhodobý stres, či iné ,,psychické bloky“, tak sa to s najväčšou pravdepodobnosťou odzrkadlí aj na vašom telesnom zdraví.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Chvenie a vnútorný nepokoj
Chvenie spojené s vnútorným nepokojom sa prejavuje pocitom vnútornej triašky organizmu. Chvenie môže byť príznakom rozličných zdravotných problémov, pričom niekedy nemusí ísť o závažný problém. Príkladom môže byť pocit nervozity pred skúškami či v práci, kedy je náš organizmus vystavovaný veľkému stresu, napätiu či psychickému tlaku. Jednému z najväčších problémov, ktorému čelia najmä pracujúci a mladí ľudia, je tetánia alebo tzv. tetanický syndróm. Ide o zdravotný problém, ktorý je charakteristický deficitom horčíka v organizme. Až 10% populácie, žiaľ, trpí tetanickým syndrómom.
Tetánia je ochorenie prejavujúce sa zvýšenou nervovo-svalovou dráždivosťou, pričom sa u pacientov môžu objaviť aj príznaky dráždivosti centrálneho nervového systému, problémy s trávením či prejavy kardio-vaskulárnych problémov. Tetanický záchvat je veľmi častým indikátorom tohto ochorenia. Prejavuje sa nasledujúcimi príznakmi:
- mravčenie, tŕpnutie či brnenie nôh, rúk alebo pier
- kŕče rúk či chodidiel
- hyperventilácia – nadmerné – ťažké, hlboké a rýchle dýchanie pacienta
- úzkostné stavy
- strach
Medzi iné príznaky tetánie zaraďujeme svalové napätie, bolesti hlavy, chrbtice, slabosť, únavu, nevoľnosť, nespavosť, nesústredenosť, podráždenosť či vnútorný, resp. psychický nepokoj, o ktorom je tento článok.
Vnútorný nepokoj v tehotenstve
Tehotenstvo je obdobím života matky, kedy prechádza hormonálnymi zmenami, ktoré sa odzrkadľujú nielen na jej fyzickom, ale aj na jej duševnom zdraví. Okrem výrazných telesných zmien môže budúca mamička pociťovať stres či napätie. Tieto faktory sa podpíšu aj pod vnútorným alebo psychickým nepokojom. Takýto nepokoj a stres spôsobia problémy nielen matke, ale i dieťatku. Nervozita a napätie počas tehotenstva môžu spôsobiť i to, že vaše dieťatko bude nepokojné.
V praxi sa váš psychický stav v tehotenstve môže prejaviť na adaptačnom procese dieťaťa po narodení, to znamená nervozita, nepokoj, zvýšená plačlivosť dieťaťa či problémy so spánkom. Tieto všetky ťažkosti sa môžu prejaviť na vašom dieťatku, ak ste pod stresom a cítite sa vo vnútri nepokojne počas gravidity. V najhorších prípadoch môže vnútorný nepokoj a dlhodobý stres vyvolať aj predčasný pôrod či zvýšené riziko vzniku astmy či alergií u očakávaného bábätka. Počas tehotenstva preto buďte v pokoji. Relaxujte a vykonávajte aktivity, ktoré vám robia radosť.
Tipy na vnútornú pohodu
- levanduľa – upokojuje nervový systém a pomáha ku kvalitnému spánku (účinná je vôňa levanduľového oleja)
- zdravý životný štýl – obmedzenie kofeínu, alkoholu, dostatočný príjem živín, dostatočný pohyb a kvalitný spánok
- duševný relax – každému zaberá niečo iné, jednoducho vykonávajte to, čo vám robí radosť, naprííklad čítanie kníh či pozeranie oddychových filmov
Najčastejšie otázky
Čo je to nepokoj?
Vnútorný nepokoj predstavuje pocit nervozity, podráždenosti a nespokojnosti. Častokrát môže vnútorný nepokoj predstavovať aj príznak psychických ochorení.
Ako sa prejavuje?
Prejavuje sa zlou náladou, pesimizmom, niekedy fyzickými príznakmi, ako chvenie, dýchavičnosť, búšenie srdca či potenie. Jedná sa o pocit psychickej nepohody, čo nám dáva pocítiť celý náš organizmus.
Ako sa zbaviť pocitu nepokoja?
Vhodným riešením je zdravý životný štýl, pravidelný oddych a relax, užívanie výživových doplnkov alebo byliniek s upokojujúcim účinkom. V prípade, ak takéto riešenia nezaberajú, je nutné vyhľadať odborníka v danej oblasti.
Vybrané zdroje:
- https://en.m.wikipedia.org/wiki/Akathisia
- https://najmama.aktuality.sk/clanok/226815/ak-sa-stresujete-v-tehotenstve-hrozi-vam-nepokojne-babatko/
- https://www.slovenskypacient.sk/horcik-od-hlavy-po-paty/
- https://www.benulekaren.sk/a/27/utoci-na-vas-stres
- https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000647/1703443/Nevyspytatelny-syndrom–ktory-spusta-nadmerny-stres–Tieto-priznaky-varuju-pred-kolapsom-
- https://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/472454-trapi-vas-vnutorny-nepokoj-vyskusajte-tipy-na-upokojenie/