Posledná aktuálizácia prebehla 19. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Poznáte to. Pocity vnútorného napätia, ktoré vás skľučujú pred dôležitými udalosťami, ktoré majú nastať a na ktorých vám záleží. Tréma v určitom bode premôže každého jedného z nás. Otázkou je však, ako sa s ňou náš organizmus dokáže vysporiadať. Spôsobuje vám tento negatívny emocionálny stav výrazné problémy vo vašom živote? Znižuje vám kvalitu života? Už nie je všetko také, ako bolo predtým? Ako s ňou bojovať a kedy sa stáva vážnym mentálnym problémom? Na túto otázku vám odpovieme v nasledujúcich riadkoch.
Čo je to tréma?
Tréma predstavuje emocionálny, resp. mentálny stav, ktorý sa prejavuje nepríjemnými pocitmi vnútorného napätia najmä pred – pre človeka dôležitými udalosťami, ktoré majú v blízkej budúcnosti nastať. Nie je však tréma ako tréma. Aj vy bojujete s týmto nepríjemným duševným stavom a bojíte sa vážnejších následkov? Ak áno, tak by sme vás radi upokojili, pretože tento duševný stav je vo väčšine prípadov krátkodobého charakteru a v dlhodobom horizonte neznižuje kvalitu života.
Tzv. ľahšie formy trémy vymiznú zvyčajne po zahájení udalosti, ktorá tento stav spôsobuje. Tréma je reakciou ľudského organizmu na blížiacu sa hrozbu. Naše telo sa pripravuje a psychicky mobilizuje svoje vnútorné sily na istú okolnosť.
Určite si viete predstaviť určité okolnosti, ktoré emocionálny fenomén menom tréma zosilňujú. Svoju úlohu, samozrejme, hrajú aj charakterové črty jedinca, resp. emocionálna stabilita, výskyt duševných porúch alebo iné okolnosti. Aké okolnosti sa podieľajú v najväčšej miere na umocnení príznakov trémy?
- neúspechy, ktoré jedinec v podobnej situácii zažil
- nedôvera okolia v schopnosti daného jedinca
- negatívne poznámky rodinných príslušníkov
- strach z kritiky vlastného výkonu okolím
- nadmerné a prehnané nároky okolia alebo rodinných príslušníkov
- prehnaná zodpovednosť
- snaha o úspech bez ohľadu na momentálne okolnosti
Zosilňujúci efekt všetkých vyššie uvedených okolností na trému závisí aj od duševnej pohody a rovnováhy človeka, resp. od momentálneho emocionálneho stavu.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Tréma a jej príznaky
Jednou z najčastejších otázok pacientov u lekára a diskutujúcich na fórach týkajúcich sa duševného zdravia je to, či je tréma mentálnou poruchou. Odpoveď znie nie, nie je. Ide o normálnu reakciu organizmu na stresujúcu situáciu. Väčšina ľudí trému v istej intenzite zažíva pred verejnými vystúpeniami. Takýto ľudia sú však následne schopní prezentácie bez toho, aby im v tom tento dočasný emocionálny stav zabraňoval. Na druhej strane sa však nájdu aj jedinci, ktorých premôže intenzívnejšia forma trémy, ktorá úplne zablokuje ich schopnosť vystupovania.
Dokážete sa nájsť v nasledovných symptómoch trémy?
- nadmerné potenie
- zimomriavky
- triaška
- búšenie srdca
- zvýšený krvný tlak
- tráviace problémy – najmä hnačky a bolesti brucha
- zvýšená náchylnosť na pochybenie alebo chyby vo vystúpení alebo výkone jedinca – jeden z najčastejších javov, ktorý množstvo ľudí opisuje vetou ,,dostal(a) som blok“
- chvenie hlasu
- nevoľnosť
- vyhýbanie sa verejným vystúpeniam
Ak ste sa vo vyššie uvedených príznakoch trémy našli aj vy, je to v poriadku, pretože nejde o niečo, čo by bolo pre človeka nezvyčajné. Je dôležité sa však pozastaviť a usúdiť, či dané príznaky neznemožňujú vykonávať všetky vaše aktivity na 100%. Inak povedané, ak jednotlivé symptómy nie sú prehnanej intenzity alebo dlhodobého charakteru, nemáte sa čoho obávať, ba naopak, môžu vám v istom zmysle aj pomôcť k dosiahnutiu lepších výkonov.
Tréma býva zvyčajne problémom vtedy, ak predstavuje jeden zo symptómov duševných porúch. Vtedy je nutné začať daný mentálny problém a jeho príznaky efektívne riešiť.
Aké sú príčiny?
Množstvo ľudí pociťuje tento nie veľmi príjemný stav pred verejnými vystúpeniami. Dokonca i množstvo profesionálnych umelcov, ktorých verejné vystúpenia živia, sa priznalo, že občas pociťujú pred vystúpeniami stres. Je dôležité si uvedomiť, že tréma nie je výpoveďou nedostatku talentu alebo schopnosti človeka vystupovať pred verejnosťou. Nejedná sa taktiež o našu neschopnosť dosiahnuť taký výkon, aký si želáme.
Tréma predstavuje, zjednodušene povedané, emocionálny tlak na našu psychiku, aby všetko dopadlo tak, ako očakávame. Vytýčime si naše ciele, ktoré chceme za každých okolností splniť, a preto sa naša psychika dostáva do stavu ohrozenia, keďže sa dostávame z našej komfortnej zóny. V článku o strese nájdete pojem ,,bojuj alebo uteč“, ktorý vo veľkej miere súvisí aj s trémou, keďže tréma je vlastne reakciou, resp. predprípravou organizmu na budúcu stresujúcu situáciu.
Verejné vystúpenia môžu zapríčiniť to, že sa budeme cítiť zraniteľne, keďže odkrývame naše schopnosti, ktoré majú vyzerať dokonale. Môžeme cítiť strach z toho, že si pokazíme našu reputáciu a že nebudeme v očiach iných ľudí vyzerať perfektne. Ak sú dokonca naše výkony dôležité pre úspech skupiny, tréma môže byť ešte silnejšia.
Príčiny trémy treba preto hľadať najmä v:
- našej osobnosti a povahových vlastnostiach
- emocionálnom rozložení a stabilite
- našich vytýčených cieľoch
- duševných poruchách a psychickom zdravív
Ako sme už spomínali, tréma ako emocionálny stav, resp. ako príznak psychického ochorenia, nie je mentálnou poruchou. Je potrebné si uvedomiť, čo presne spôsobuje to, že sa nám znižuje kvalita života a nedokážeme v bežných situáciách fungovať normálne. Je to iba kvôli našim povahovým vlastnostiam a našim cieľom, ktoré chceme stoj čo stoj dosiahnuť? Alebo je za tým náš mentálny stav?
Tréma – ako ju prekonať a liečiť?
Tréma ako emocionálny stav môže byť veľmi obmedzujúca v našom živote. Aj keď tento jav nepredstavuje smrteľnú chorobu a ani nie je pre naše telo nebezpečný, môže znížiť našu sebaúctu alebo sebavedomie. Tento náš problém môže ovplyvniť dokonca aj náš pracovný život, a to hlavne v prípade, ak práca vyžaduje verejné vystupovanie.
Ak sa trémy neviete zbaviť a vylúčili ste to, že jej príznaky trvajú iba krátku dobu, môže pomôcť napríklad terapia. Terapeuti vám pomôžu lepšie zvládať váš vnútorný strach či perfekcionizmus, čo väčšinou vedie k tréme. Ich úlohou je pretvoriť sebadeštrukčné myšlienky jedinca a znížiť prejavy trémy, ktoré znižujú kvalitu vášho súkromného aj pracovného života.
Liečba trémy často zahŕňa zapojenie rôznych relaxačných techník. Netreba zabúdať na pomalé a hlboké dýchanie a meditáciu, čo môže pomôcť upokojiť vašu myseľ pred udalosťou spôsobujúcou trému a stres. Váš terapeut vám taktiež môže pomôcť naučiť sa mentálne stratégie, ktoré môžu znížiť príznaky trémy. Medzi najdôležitejšie stratégie patria:
- postoj, ktorý je pre vás pohodlný a zároveň sebavedomý
- vizualizácia úspechu a úspešného verejného vystúpenia
- dôraz na vaše samotné vystúpenie a nie na reakciu publika
- nadviazanie očného kontaktu s tvárami v publiku, ktoré vyzerajú najviac priateľsky
- nesústredenie sa na možné pochybenia, ale na vaše schopnosti
StressFix a tréma
V predchádzajúcich riadkoch, ktoré ste si mali možnosť prečítať, sme sa rozprávali o možnostiach, akými je možné bojovať proti tréme. Proti tomuto nepríjemnému fenoménu však môžete zabojovať aj vy sami, a to kúpou výživového doplnku StressFix, ktorý je založený čisto na prírodnej báze. Obsahuje najliečivejšie rastliny na svete, ktoré efektívne a priaznivo pôsobia na našu psychiku a duševnú rovnováhu. StressFix stavia na zaručenej sile prírody, a to v podobe týchto rastlín:
- medovka lekárska
- levaduľa lekárska
- valeriána lekárska
- slncovka kalifornská
- mučenka opletavá
Jeho najväčšou výhodou je uvoľňujúci účinok a boj proti stresu. Je veľmi dobrým pomocníkom aj v prípade, ak trpíte úzkosťou a častou nervozitou, a to najmä z dôvodu dlhodobého, teda chronického, stresu. Vzhľadom na to, že výživový doplnok StressFix upokojuje našu myseľ, znižuje aj príznaky nervozity a stresu. Už sa viac nebudete musieť obávať toho, že v dôsledku nervozity nesplníte vaše ciele alebo že vaše verejné vystúpenia skončia fiaskom. Povedzte stop tréme s výživovým doplnkom StressFix, ktorý však nie je náhradou zdravého životného štýlu. Myslite preto aj na tento fakt.
Často kladené otázky
Čo je to tréma?
Tréma predstavuje emocionálny stav, ktorý je reakciou na očakávanú stresujúcu udalosť. Je sprevádzaná nielen nepríjemnými pocitmi, ako nervozita, stres či úzkosť, ale človek pri nej pociťuje aj fyzické príznaky ako žalúdočné ťažkosti, trasenie hlasu, nadmerné potenie či búšenie srdca.
Môže byť prospešná?
Tréma v malej miere dokáže pomôcť nakopnúť váš výkon, podobne ako je to pri strese. Dôležité však je, aby naozaj trvala iba krátkodobo a aby jej intenzita neprerástla do nepríjemných sprievodných príznakov.
Ako prekonať trému?
Existuje viacero tipov, ako prekonať trému, o ktorých sa dočítate vyššie pod nadpisom ,,Tréma – ako ju prekonať a liečiť?“.
Vybrané zdroje: