Tehotenstvo je krásnym obdobím života ženy, počas ktorého očakáva príchod nového života na svet. Ako aj počas iných období života, tak i počas tehotenstva môže byť organizmus mamičky vystavený rôznym záťažovým situáciám. Gravidita je špecifická aj v tom ohľade, že matka vykazuje výrazné hormonálne zmeny, ktoré sa podpisujú nielen na fyzickej stránke budúcej mamičky, ale taktiež sa odrážajú aj na jej psychike. Stres v tehotenstve je problémom, ktorý so sebou môže priniesť nielen zdravotné komplikácie pre samotnú mamičku, ale aj pre dieťatko.
Tehotenstvo – obdobie plné stresujúcich zmien
Stres predstavuje faktor, ktorý je vo všeobecnosti vnímaný veľmi negatívne nielen počas tehotenstva. Jeho účinky sú veľmi nepriaznivé na naše zdravie a spôsobujú oslabenie imunitného systému a zvýšené riziko výskytu infekčných i neinfekčných ochorení. Počas tehotenstva je prílišné vystavovanie sa stresovým situáciám nebezpečné z toho dôvodu, že negatívne ovplyvňuje fyzické a emocionálne zdravie matky, dieťatka a tiež rodiny ako celku. Úlohou matky je vyhýbať sa stresu v čo najväčšej možnej miere. Už len samotná správa o tehotenstve môže vyvolať stres. Máme na mysli najmä prípady neplánovaných tehotenstiev.
Gravidita teda prináša nevyhnutnosť zmien v živote matky – napr. v oblasti práce, príjmov, vzťahov s rodičmi či bývania. Stres v tehotenstve môže byť v niektorých prípadoch spájaný aj s úzkostnými stavmi či neustálymi obavami z budúcnosti.
Stres v tehotenstve a jeho následky
Ako sme už spomenuli, tehotenstvo je časom mnohých zmien. Vaše telo i emócie dostávajú riadne zabrať. Váš život sa musí s očakávaním nového prírastku do rodiny zmeniť. Ide o to, že pociťujete zmeny, ktoré vám môžu prinášať množstvo stresu. Samotný stres v tehotenstve je veľmi bežným javom, avšak ak ho máte príliš veľa, začína byť problémom, ktorý sa časom odzrkadlí. Odporúčame sa mu vyhýbať, nakoľko vám môže spôsobovať insomniu alebo nespavosť, silné bolesti hlavy, prejedanie sa alebo stratu chuti do jedla.
Vysoká miera pretrvávajúceho stresu sa s najväčšou pravdepodobnosťou odrazí na vašom zdravotnom stave. Konkrétne máme na mysli:
- zvýšený krvný tlak
- ochorenia srdca
- nevoľnosť
- zápchy
- pocity únavy
- bolesť chrbta
- zmeny nálad
- pocity nepokoja
Popôrodná depresia
Jedným z nepríjemných dôsledkov pretrvávajúceho stresu u matky v tehotenstve je tzv. postnatálna alebo popôrodná depresia. Aké sú príčiny vzniku tohto problému? Jedným z najčastejších príčin je stres či úzkostné stavy. Okrem toho medzi ďalšie rizikové faktory podpisujúce sa na výskyt postnatálnej depresie zaraďujeme:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- negatívnu ekonomickú situáciu
- nedodržiavanie istého režimu
- problémy súvisiace s dojčením
- neplánované tehotenstvo
- nízka podpora matky od blízkych či známych
Medzi prejavy tohto druhu depresie patria najmä:
- beznádej
- katastrofické predstavy a obavy
- pocity bezmocnosti či samoty
- nespavosť
- strata libida
- úbytok na váhe
- agresívne správanie
Tento druh depresie je nebezpečný aj z toho hľadiska, že môže do budúcnosti ovplyvniť emocionálnu, verbálnu či sociálnu oblasť dieťaťa. Okrem toho sa negatívne môže prejaviť aj na celkovej výške IQ dieťaťa.
Aký má stres dopad na bábätko?
Okrem toho sa stresové situácie môžu prejaviť aj na predčasnom pôrode. To znamená, že sa vám môže narodiť bábätko skôr ako v 37. týždni tehotenstva. Možno ste netušili, ale tento problém môže taktiež vyústiť aj do narodenia bábätka s nízkou váhou. Teda predčasne narodené bábätká alebo tie, ktoré sa narodili príliš malé alebo s nízkou hmotnosťou, môžu mať rôzne zdravotné problémy.
Aký môže mať teda v konečnom dôsledku stres počas tehotenstva dopad na dieťa? Ide o riziko vzniku problémov s dopadom na celý život.
- vývin mozgu bábätka – existuje pravdepodobnosť, že stres ako závažný faktor spôsobí rôzne problémy emocionálneho charakteru, prípadne komplikácie týkajúce sa správania
- zrýchlený rast doposiaľ nenarodeného dieťaťa
- už spomínaný predčasný pôrod, ktorý môže spôsobiť rozličné komplikácie, ako napríklad postihnutie dieťaťa a v najhorších prípadoch i smrť
- zvýšená náchylnosť na astmu a rôzne alergie
- zvýšené riziko výskytu infekčných ochorení, ktoré sa prejavujú na dýchaní a trávení babätka
- znížené poznávacie schopnosti
- taktiež sa môže u dieťaťa vyvinúť ochorenie ADHD alebo ochorenie kardiovaskulárneho charakteru
Čo spôsobuje stres v tehotenstve?
Stres v tehotenstve môže byť zapríčinený rôznymi udalosťami alebo okolnosťami. Stres však nemusí byť vždy negatívny. Ak sa ho naučíte zvládať, môže mať na vás v menšej miere i pozitívny efekt. Dokáže vám v niektorých prípadoch pomôcť lepšie zvládať niektoré výzvy a predsavzatia. Problém nastáva hlavne vtedy, ak stres pretrváva, resp. je dlhodobý (chronický). Samozrejme, následky stresu sa nemusia prejaviť na všetkých mamičkách, to však neznamená, že sa mu netreba vyhýbať.
Medzi hlavné príčiny stresu v tehotenstve zaraďujeme:
- rozvod
- vážna choroba alebo smrť v rodine
- strata práce alebo domova
- katastrofické neočakávané udalosti
- finančné problémy
- depresívne stavy
- zneužívanie
- obavy z potratu alebo z budúcnosti a zo zmien, ktoré prídu po pôrode
Krátkodobý vs. dlhodobý stres v tehotenstve
Medzi krátkodobým a dlhodobým (chronickým) stresom existujú rozdiely. Počas gravidity je veľmi dôležité to, ako psychický stres mamičky ovplyvňuje zdravotný stav dieťaťa.
Bola vykonaná štúdia, ktorá mala za cieľ zistiť príčinnú súvislosť medzi prenikaním stresových hormónov placentou a stavom dieťaťa. Pacientkam bola odobraná plodová voda. Tento samotný odber je pre ženy výrazne stresujúcejší ako bežné situácie, a práve kvôli tomu sa dostalo do tela viac kortizolu. Vedci zisťovali, či sa kortizol dostáva do plodu prostredníctvom placenty. V konečnom dôsledku sa zistilo, že prítomnosť kortizolu bola iba v slinách matky, a teda k dieťaťu sa tento hormón nedostal. Štúdia teda preukázala, že takýto krátkodobý stres, ktorému musela matka čeliť neovplyvňuje zdravotný stav dieťaťa.
Na druhej strane, chronický alebo dlhodobý stres v tehotenstve môže spôsobiť problémy u dieťaťa, ktoré môžu pretrvávať aj celý život.
Posttraumatická stresová porucha
Posttraumatická stresová porucha predstavuje zdravotný problém, ktorý postihuje približne 8 z 10 žien počas obdobia gravidity. Vo veľkej miere súvisí so stresujúcimi okolnosťami, ktoré musela matka prežiť. Jedná sa najmä o rôzne neočakávané udalosti, ako je napríklad smrť blízkej osoby či zneužívanie.
Ako zistím, že môžem trpieť posttraumatickou stresovou poruchou? Indikátormi môžu byť nasledovné príznaky:
- úzkostné stavy
- myšlienky na stresujúce okolnosti
- nočné mory
- fyzické následky ako búšenie srdca, nadmerné potenie pri pomyslení na stresujúcu udalosť
Ženy, ktoré trpia takýmto problémom, môžu očakávať napr. predčasný pôrod alebo narodenie dieťaťa s nízkou hmotnosťou. Okrem toho existuje zvýšené riziko vývinu nesprávnych návykov, ako napr. fajčenie cigariet, požívanie alkoholu či užívanie drog. Takéto návyky môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy. V prípade, že si myslíte, že trpíte touto poruchou, určite navštívte vášho lekára.
Ako sa zbaviť stresu v tehotenstve?
Ponúkame vám niekoľko tipov ako eliminovať stres v tehotenstve:
- relaxačné aktivity (joga alebo meditácia)
- dodržiavajte zdravé stravovacie návyky
- dostatočný a kvalitný spánok
- fyzická aktivita adekvátna pre tehotnú mamičku
- zdôverte sa s vašimi problémami blízkym
- vzdelávajte sa ohľadom povinností v tehotenstve, aby ste vedeli, čo od neho očakávať
- pravidelný režim a plánovanie vecí
- nevykonávajte aktivity, ktoré nie sú úplne nevyhnutné
- prijmite pomoc, ak všetko sami nezvládate
- prijímajte dostatok vitamínov, minerálov a iných živín (základom je horčík, vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín D a E a vápnik)
Najčastejšie otázky
Čo je stres v tehotenstve?
Stres v tehotenstve je psychický stav budúcej matky, ktorá je vystavovaná nadmernej psychickej záťaži, má obavy z budúcnosti a zo zmien, ktoré tehotenstvo prináša. Jedná sa o bežný jav v období tehotenstva, ktorým si prechádza väčšina tehotných žien.
Ako sa prejavuje?
Prejavy stresu v tehotenstve sú typické nevozitou, podráždenosťou, niekedy agresivitou. Jednoducho sa jedná o príznaky bežného stresu, ktoré sú aj fyzické aj psychické.
Ako stres ovplyvňuje matku a ako dieťa?
Aj na matku aj na dieťa môže mať takýto stres negatívny vplyv, najmä ak pretrváva dlhšiu dobu. Vyskytnúť sa môžu aj závažné zdravotné komplikácie, ktoré sú uvedené bližšie pod nadpisom ,,Stres v tehotenstve a jeho následky“.
Ako ho eliminovať?
Základom je psychická pohoda, dostatočný spánok a oddych, vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerálne látky, relaxačné aktivity a zdôverenie sa o svojich problémoch.
Vybrané zdroje:
- http://theconversation.com/health-check-can-stress-during-pregnancy-harm-my-baby-81825
- https://eduworld.sk/cd/beata-tancsakova/5863/stres-v-tehotenstve-a-jeho-dopad-na-dieta
- https://www.marchofdimes.org/pregnancy/stress-and-pregnancy.aspx
- https://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/267013-poporodna-depresia-cena-za-zensku-emancipaciu/
- https://www.babyweb.sk/stres-v-tehotenstve-akej-miery-ohrozuje-moje-babatko
Dobrý deň prajem môžem sa spýtať môže sa brať tento liek v tehotenstve?