Posledná aktuálizácia prebehla 19. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Máte radi cestovanie? Radi navštevujete miesta, na ktoré by sa možno nikto iný neodvážil? Máte radi adrenalínové športy, ktoré sú založené na výškovom zážitku? Ak ste si na tieto otázky odpovedali kladne, znamená to, že výšky vám nerobia veľký problém a nemáte v tejto oblasti žiadny psychický blok. Na druhej strane, ak patríte k ľuďom, ktorí si odpovedali negatívne, tento článok vám určite pomôže zistiť viac o probléme zvanom strach z výšok a navedie vás na to, ako ho prekonať.
Strach z výšok – akrofóbia
Počuli ste už o pojme akrofóbia? Tento výraz predstavuje iné vyjadrenie pojmu strach z výšok. Akrofóbia je stelesnením veľmi veľkého strachu z výšok, ktorý je zodpovedný za panické a úzkostné stavy. Podľa niektorých zdrojov je akrofóbia považovaná za jednu z najčastejších fóbií na svete. Čím je však akrofóbia charakteristická? Existuje zoznam viacerých symptómov, ktoré sa môžu prejaviť u človeka trpiaceho týmto ochorením, pričom sa môžu vzájomne prelínať a dopĺňať.
Radi by sme ešte na úvod dali do pozornosti jeden veľmi dôležitý rozdiel medzi prirodzeným strachom, ktorý môžu ľudia pociťovať vo vyšších výškach. Strach z výšok je na druhej strane chorobným pocitom, ktorého následkom je obrovský strach, úzkostné stavy či panické záchvaty. Možno neuveríte, ale človek trpiaci strachom z výšok alebo akrofóbiou môže mať problém i v prípade nevinného náhľadu fotografie obrovskej hory. Takýto zdravotný problém je závažný najmä z toho hľadiska, že ovplyvňuje každodenný život jedinca.
Aké sú príznaky strachu z výšok?
Množstvo ľudí je toho názoru alebo myľnej predstavy, že akrofóbia má iba jeden príznak, a to chorobný strach z výšok, pričom už na úvod by sme vás chceli vyviesť z omylu, keďže existuje celý rad príznakov typických pre akrofóbiu, na základe ktorých je možné usúdiť, že osoba trpí strachom z výšok. Je však pravdou, že hlavným symptómom akrofóbie je obrovský strach z výšok, pričom medzi sprevádzajúce príznaky zaraďujeme panické a úzkostné stavy.
Zaujímavosťou je, že strach z výšok nie je jednoliaty, ale môže sa prejavovať odlišne u rôznych jedincov. Niekto môže mať chorobný strach z obrovských výšok, pričom u druhých sa ,,aktivuje“ tento chorobný strach i zo zanedbateľných výšok, ako je napríklad státie na rebríku či stoličke. Strach z výšok je ochorením, ktoré je nebezpečné aj kvôli tomu, že je spúšťačom fyzických a psychických príznakov.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Akrofóbia – fyzické a psychické príznaky
Poďme si ich spoločne prebrať:
- Fyzické príznaky
- nadmerné potenie, ktoré môže byť sprevádzané bolesťou v hrudi či pocitom skľúčenosti
- búšenie srdca z pohľadu na takú výšku alebo iba z pomyslenia na vysoko položené miesta
- pocit ťažoby pri pomyslení na výšky alebo ak sa jedinec nachádza na vysoko položenom mieste
- triašky pri pohľade z veľkej výšky
- pocit nevoľnosti alebo pocit tomu podobný, prípadne pocit, že jedinec padá alebo stráca rovnováhu pri pohľade na vysoké miesta alebo naopak, keď sa pozerá zhora nadol
- neustále vyhýbanie sa výškam i napriek tomu, že to môže človeku výrazne skomplikovať každodenný život
- Psychické príznaky
- pocit chorobného strachu z výšok, ktorý môžu sprevádzať panické záchvaty pri pohľade na vysoko položené miesta alebo už pri pomyslení na to, že by osoba musela stráviť na takýchto miestach nejaký čas
- intenzívny strach z toho, že jedinec uviazne vo vysokých polohách
- pocit závažných úzkostných stavov a strachu, keď človek musí vyliezť na rebrík, ísť dokonca po schodoch, pozrieť sa von z okna či prechádzať autom cez most
- obavy z toho, že bude jedinec musieť niekedy v budúcnosti čeliť obrovským výškam
Strach z výšok a jeho príčiny
Akrofóbia alebo strach z výšok je psychickým zdravotným problémom, ktorý je v drvivej väčšine prípadov spôsobený traumatizujúcou okolnosťou týkajúcou sa výšok. Ak trpíte akrofóbiou, resp. predpokladáte, že ju máte, je dôležité sa opýtať seba samého niekoľko otázok. Musel som niekedy stráviť čas vo väčšej výške? Alebo som zažil niečo nepríjemné, čo sa mi zarylo hlboko do duše? Akrofóbia môže byť spôsobená situáciami, ako:
- pád z vysokého miesta
- sledovanie iného, kto z vysokého miesta spadol
- akútny panický záchvat, prípadne akýkoľvek iný nepríjemný zážitok, ktorý sa jedincovi prihodil počas ,,pobytu“ na vysokom mieste.
Toľko k príčinám strachu z výšok, ktoré boli iba následkom iných traumatizujúcich okolností, ktoré spôsobili v hlave človeka blok. Na druhej strane nemôžeme vylúčiť ani to, že akrofóbia mohla vzniknúť vo vašom konkrétno prípade i ako dôsledok genetických alebo environmentálnych faktorov. Príkladom genetických faktorov môže byť to, ak už niekto vo vašej rodine trpí takýmto ochorením. Čo sa týka environmentálnych faktorov, tak tieto by sme mohli opísať ako ,,naučené“ spôsoby vzniku akrofóbie, napr. pozorovanie iných ľudí dieťaťom v útlom veku.
Existuje aj jedna teória, ktorá hovorí, že ľudia si môžu vybudovať strach z výšok sami. Inak povedané, niektoré procesy v ľudskom mozgu, ku ktorým patrí napríklad aj schopnosť vnímania výšok, sa prirodzeným vývojom zmenili. Jednoducho vnímanie človeka, ktorý má strach z výšok, je nastavené tak, že myseľ vníma veci ešte oveľa väčšie, ako v skutočnosti sú, čo znižuje šancu, že môže človek nebezpečne spadnúť.
Diagnostika
V každom prípade, určiť správnu diagnózu ochorenia akrofóbie (strach z výšok) môže iba odborník. Konkrétne hovoríme o psychiatrovi. Títo odborníci vám môžu pomôcť s diagnostikou ochorenia tak rýchlo, ako je to len možné. Ako prebieha takáto diagnostika? Celá diagnostika je založená na kladení otázok o konkrétnom stave jedinca po tom, ako ho premôže chorobný strach. Je preto veľmi dôležité to, aby jedinec s lekárom zodpovedne spolupracoval a povedal mu čo najviac symptómov.
Vo väčšine prípadov môžeme povedať, že vám bude diagnostikovaná akrofóbia, ak:
- sa vyhýbate intenzívne výškam
- pociťujete intenzívny a okamžitý strach a úzkosť – keď čelíte výškam
- často uvažujete nad budúcnosťou a tým, či vás ešte nejaké výšky postretnú
- je trvanie príznakov dlhšie ako 6 mesiacov
Otestujte sa
Ak máte pocit, že z nasledujúceho videa vám hrozí až panický atak, pravdepodobne trpíte strachom z výšok
Strach z výšok – liečba
Veľké množstvo ľudí tuší, že je tu nejaký problém, ktorý je nutné riešiť, ale ešte oveľa viac ľudí sa neodhodlá k riešeniu, resp. zastaveniu tohto problému. V mnohých prípadoch totižto stačí ľuďom vyhýbať sa pre nich rizikovým miestam. Ide najmä o prípady, ak akrofóbia výrazným spôsobom neovplyvňuje bežné fungovanie človeka. Na druhej strane, ak akrofóbia prerastie v niečo, čo vás jednoducho vo vašom živote obmedzuje – napr. v aktivitách, ktoré radi praktizujete, alebo v povinnostiach, ktoré musíte vykonávať, tak návšteva lekára je jednoducho nevyhnutnosťou.
Nemajte však strach, akrofóbia sa dá liečiť, len naozaj treba zájsť k lekárovi. Možností liečby je viacero, a preto vám uvedieme tie najčastejšie.
- terapia založená na čelení svojmu strachu – Tento druh je považovaný za jeden z najúčinnejších, aj keď možno ,,najdrastickejší“. V tomto prípade vás terapeut malými krokmi zavedie priamo k vášmu strachu alebo k objektom, ktoré vo vás strach vyvolávajú. Môže ísť napríklad o terapie pomocou videoklipov, fotografií či pomocou praktických pomôcok (napr. rebríkov).
- kognitívna behaviorálna terapia – Ide o ľahší spôsob liečby akrofóbie. Tento typ liečby je určený najmä pre ľudí, ktorí by predošlú terapiu nezvládli alebo ktorí by sa cítili komfortnejšie pri takomto spôsobe liečby. Tento typ terapie, je na rozdiel od vyššie uvedenej, založený iba na predstavivosti pacienta. Spoločne s terapeutom sa snaží prekonať traumatické myšlienky o výškach. Výhodou je fyzické nevystavovanie sa výškam.
- lieky – Lieky na fóbie neexistujú, no existujú iné, pomocou ktorých môže pacient odstraňovať príznaky akrofóbie, ako sú úzkosť či panické záchvaty. (benzodiazepíny, betablokátory, cyklozerín)
- virtuálna realita – Jeden z moderných spôsobov liečby rozličných fóbií, ku ktorým patrí aj akrofóbia. Zážitok z virtuálnej reality dokáže simulovať realitu, teda chorobný strach pre pacienta trpiaceho akrofóbiou. Mnoho pacientov potvrdilo efektivitu liečby virtuálnou realitou. Výhodou je, že môže byť podstúpená i v domácom prostredí.
Často kladené otázky
Čo je a ako sa prejavuje strach z výšok?
Strach z výšok, alebo inak povedané akrofóbia, je psychické ochorenie, ktoré je spôsobené rôznymi faktormi. Prejavuje sa ako fyzickými, tak i psychickými symptómami. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Aké sú príznaky strachu z výšok?“.
Ako sa zbaviť strachu?
Strachu je možné sa zbaviť symptomatickou liečbou, pričom najprv je nutné navštíviť lekára. Viac informácií sa dočítate pod nadpisom ,,Strach z výšok – liečba“.
Ako liečiť a prekonať strach z výšok?
Liečiť akrofóbiu je možné hlavne podstúpením terapeutickej liečby. Pomôcť Vám môžu i lieky či moderná liečba pomocou virtuálnej reality. Viac informácií sa dočítate pod nadpisom ,,Strach z výšok – liečba“.
Vybrané zdroje: