Kvalitný spánok je základom zdravého fungovania nasledujúci deň, a preto by sme mali dbať na jeho dostatok a kvalitu. V niektorých prípadoch však dochádza k rôznym zdravotným komplikáciám i počas spánku, a teda i spánok so sebou môže prinášať negatívne javy, ktoré je nutné vyriešiť. Máme na mysli konkrétne spánkové apnoe alebo inak povedané syndróm spánkového apnoe. Možno ste ešte o tomto pojme nepočuli, a práve preto by sme vám radi chceli o tomto probléme povedať viac v nasledujúcich riadkoch.
Čo je to spánkové apnoe?
Spánkové apnoe alebo syndróm spánkového apnoe predstavuje poruchu regulácie dýchania. Charakteristickými črtami pre túto poruchu sú prestávky v dýchaní s aspoň 10 sekundovým trvaním a výskytom viac ako 10 prestávok za jednu hodinu spánku. Na úvod by sme radi uviedli to, že týmto syndrómom trpia vo všeobecnosti viac muži ako ženy, no každopádne nemôžeme povedať to, že by išlo o zdravotný problém exkluzívny pre mužskú populáciu. Z hľadiska prieskumov sa zistilo, že až 80% pacientov, u ktorých bolo diagnostikované spánkové apnoe, je obéznych, resp. trpí nadváhou.
Aké sú príznaky spánkového apnoe?
Je dôležité poznať potenciálne príznaky, ktoré sú spájané s touto poruchou, aby ste mohli čo najskôr navštíviť lekára, ktorý vám nasadí správnu a efektívnu liečbu. V žiadnom prípade by ste nemali podceňovať akékoľvek príznaky, nakoľko ide o závažný problém. Aké sú symptómy zdravotného problému spánkového apnoe?
- únava počas bežného dňa
- intenzívne chrápanie spojené s prestávkami v respirácii
- znížená, prípadne veľmi slabá, koncentrácia
- vysoký krvný tlak
- problémy spojené so srdcovým rytmom
- znížená výkonnosť
- depresívne stavy
- problémy spojené s potenciou
- bolesti hlavy, najmä v ranných hodinách
- nutkanie na spánok (hlavne v prípade monotónnej práce)
- pamäťové problémy
Dôležité je diagnostikovať poruchu spánkového apnoe čo najskôr, a preto by mali v prvom rade partneri ľudí trpiacich týmto problémom spozorovať a poznať príznaky tohto problému. So skúseností ľudí všímajúcich si problém spánkového apnoe vyšlo najavo, že najčastejšími príznakmi prestávky pri dýchaní, veľmi intenzívne chrápanie či hyperventilácia, ktorá je charakteristická rýchlym dýchaním spojeným s hlučným chrápaním, pričom pacient sa na tieto prejavy vôbec neprebudí. Hyperventilácia je veľmi závažným problémom, nakoľko taktiež spôsobuje narušenie spánkového rytmu, čo vedie k dlhodobému spánkovému deficitu a únave.
Okrem toho bola pri vyšetreniach syndrómu spánkového apnoe dokázaná aj tzv. hyperglobúlia, ktorá sa prejavuje zvýšenou hladinou červených krviniek, čo je dôsledkom nedostatku kyslíka v priebehu noci. Spánkové apnoe zapríčiňuje aj to, že znížením kyslíka v krvi dochádza paralelne aj k zvýšeniu oxidu uhličitého. Nedostatok kyslíka v priebehu noci je nebezpečný aj z toho hľadiska, že dochádza k zúženiu ciev v pľúcach. Ďalšími následkami sú navýšenie pulmonálneho odporu a zväčšenie a oslabenie pravej komory srdca. V najhoršom možnom scenári môžeme hovoriť aj o zlyhaní pravej komory srdca.
Spánkové apnoe a jeho príčiny
V prípade syndrómu spánkového apnoe môžeme hovoriť o dvoch hlavných príčinách. Prvou príčinou je tzv. obštruktívny syndróm spánkového apnoe, ktorý je vo viac ako 90% prípadoch zodpovedný za vznik tejto poruchy. Tento zapríčiňuje zanesenie, resp. upchatie dýchacích ciest v dôsledku oslabenia svalstva v oblasti hltana počas spánku. Teda ak sa uzatvoria dýchacie cesty, nastáva deficit kyslíka, navýšenie oxidu uhličitého a výskyt bradykardie, ktorá sa vyznačuje spomalením pulzu. Na druhej strane, navýšenie oxidu uhličitého má za následok to, že náš mozog dáva podnety na zvýšenie frekvencie našej respirácie, čím dochádza k hyperventilácii (rýchle dýchanie a otvorenie dýchacích ciest s paralelným zvýšením frekvencie srdca).
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
V prípad menej ako 10% pacientov je príčinou spánkového apnoe tzv. centrálny syndróm spánkového apnoe, teda nehovoríme o upchatí alebo zanesení dýchacích ciest ako v prípade obštruktívneho syndrómu. V tomto prípade nastáva problém s dýchacím svalstvom, resp. jeho nefunkčnosť z dôvodu deficitu stimulácie receptorov.
Nasledujúce faktory ešte zvyšujú riziko výskytu hlavných príčin, ktoré stoja za poruchou spánkového apnoe.
- vysoká nadváha
- polypy v nose
- zväčšené hltanové mandle
- spánok s polohou na chrbte
- naklonená dolná čeľusť dozadu
Spánkové apnoe u detí
Ak ste si všimli počas spánku niečo nezvyčajné u vášho dieťaťa, môže ísť aj o problém so spánkovým apnoe. Ako ale zistím, že ide konkrétne o spánkové apnoe u detí? Na úvod je dobré zmieniť, že táto porucha sa vyskytuje najmä u malých detí. Diagnostikovať túto poruchu u detí môže byť občas dosť veľký problém. Medzi najčastejšie prejavy spánkového apnoe u detí patrí:
- hlasné chrápanie
- nadmerné potenie
- nočné mory
- náhle prebudenie zo spánku
- zástavy dýchania
- problémy spojené s pozornosťou počas bežného dňa
- nespavosť
- bolesti hlavy počas rána
- nadmerný spánok počas dňa = hypersomnia
Dôležité je taktiež zmieniť to, že porucha spánkového apnoe sa môže prejaviť aj u novorodencov či predčasne narodených detí. V tomto prípade je tento problém zapríčinený hlavne nezrelým dychovým centrom v mozgu. Ak sa jedná o dojčenské apnoe, tak môže dôjsť až k stavu ohrozenia na živote (zmodrenie dieťaťa v dôsledku neschopnosti dostatočného nadýchnutia sa). V iných situáciách dochádza k zástave dýchania v prípadoch, kedy mozog dieťaťa nevydáva signály k nadýchnutiu. K obnove dýchania dochádza až vtedy, keď sa opakovane stimuluje centrum zodpovedné za vysielanie signálov na nadýchnutie sa.
Príznaky spánkového apnoe sú častými sprievodnými symptómami:
- genetických porúch
- infekcií
- svalových ochorení
- pľúcnych ochorení
- srdcových problémov
- epilepsie
- gastroezofagálneho refluxu
- vývinových chýb
Ak spozorujete na vašom dieťati niečo nezvyčajné počas jeho spánku, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
Ako sa diagnostikuje spánkové apnoe?
Ak váš lekár určí, že máte príznaky naznačujúce spánkové apnoe, môže vás požiadať o vyšetrenie spánku u špecialistu na spánok alebo si môžete objednať nočnú štúdiu spánku na objektívne vyhodnotenie spánkového apnoe.
- Testovanie zahŕňa štúdiu nočného spánku nazývanú polysomnogram (PSG). PSG sa vykonáva v spánkovom laboratóriu pod priamym dohľadom vyškoleného technológa. Počas testu sa v noci počas spánku zaznamenávajú rôzne telesné funkcie, ako je elektrická aktivita mozgu, pohyby očí, svalová aktivita, srdcová frekvencia, dýchacie vzorce, prúdenie vzduchu a hladina kyslíka v krvi. Po dokončení štúdie sa spočíta počet porúch dýchania počas spánku a vyhodnotí sa závažnosť spánkového apnoe.
- U dospelých sa namiesto toho môže niekedy vykonať domáci test spánku (HST). Ide o upravený typ spánkovej štúdie, ktorú je možné vykonať v pohodlí domova. Zaznamenáva menej telesných funkcií ako PSG, vrátane prúdenia vzduchu, námahy pri dýchaní, hladiny kyslíka v krvi a chrápania na potvrdenie diagnózy stredne ťažkého až ťažkého obštrukčného spánkového apnoe.
- HST nie je vhodné použiť ako skríningový nástroj pre pacientov bez symptómov. Nepoužíva sa u pacientov so závažnými zdravotnými problémami (ako je zlyhanie srdca, stredne ťažké až ťažké ochorenie srdca, nervovosvalové ochorenie alebo stredne ťažké až ťažké ochorenie pľúc). Nepoužíva sa ani u pacientov, ktorí majú okrem podozrenia na obštrukčné spánkové apnoe aj iné poruchy spánku (ako je centrálne spánkové apnoe, syndróm nepokojných nôh, nespavosť, poruchy cirkadiánneho rytmu, parasomnia alebo narkolepsia ).
Liečba spánkového apnoe
Liečba spánkového apnoe môže prebiehať rôznymi spôsobmi, a to:
- liekmi (najmä za účelom zníženia krvného tlaku – napríklad Nifedipin, Theophyllin
- dýchacími maskami na noc
- chirurgickými zákrokmi
- redukciou váhy, keďže väčšina pacientov trpiacich spánkovým apnoe trpí aj nadváhou
Najúčinnejšia liečba pomocou tzv. CPAP alebo BIPAP, čiže masiek nasadených počas noci.
Na to, aby bola liečba pomocou liekov úspešná je dôležité obmedziť konzumáciu alkoholických nápojov aspoň 4 hodiny pred spánkom, nikotín a akékoľvek iné látky, ktoré majú uspávací prípadne utišujúci efekt na ľudský organizmus.
Zaujíma vás
Čo je to spánkové apnoe?
Spánkové apnoe predstavuje poruchu spojenú s reguláciou dýchania. Ide o závažný zdravotný problém, ktorý sa neodporúča podceňovať a ktorý môže viesť až k smrti či iným závažným dôsledkom. Charakteristickými črtami pre spánkové apnoe sú prestávky v dýchaní s trvaním minimálne 10 sekúnd. Prestávky v dýchaní sa vyskytujú v priemere viac ako 10-krát za 1 hodinu.
Ako sa prejavuje?
Prejavov spánkového apnoe môže byť viacero, no medzi najvýznamnejšie prejavy patria prestávky v dýchaní, silné chrápanie, problémy spojené so srdcovým rytmom, únava počas dňa, znížená koncentrácia a podobne. Viac informácií sa dočítate pod nadpisom ,,Aké sú príznaky spánkového apnoe?“
Ako liečiť spánkové apnoe?
V prvom rade je nutné nájsť riešenie príčin, ktoré sú za vznikom poruchy spánkového apnoe. Existuje však niekoľko osvedčených spôsobov, ako spánkové apnoe efektívne liečiť. Viac informácií sa dozviete v tomto článku pod nadpisom ,,Liečba spánkového apnoe“.
Vybrané zdroje: