Posledná aktuálizácia prebehla 15. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Dnešná doba prináša mnohé problémy psychického charakteru, ktoré môžu vyúsťovať až do problémov so spánkom. Takéto problémy sú v niektorých prípadoch veľmi závažné, keďže môžu vyústiť do ešte väčších a nepríjemnejších komplikácií. Počuli ste už o závažnom zdravotnom probléme, ktorý sa nazýva spánková paralýza? Ak ňou trpíte, tak určite a ak nie, tak by sme vám chceli tento pojem v nasledujúcich riadkoch priblížiť a objasniť, keďže príznaky spánkovej paralýzy sa môžu vyskytovať aj u vás.
Čo je to spánková paralýza?
Možno neuveríte, ale tento nepríjemný stav sa zaraďuje medzi najhoršie zážitky, aké môžu ľudia zažiť. Budeme sa vám snažiť čo najlepšie vysvetliť tento pojem, keďže ide o komplexný psychický problém, ktorý je sprevádzaný rôznymi symptómami a zdravotnými problémami. Spánkovú paralýzu si môžete predstaviť ako stav, kedy telo a naša myseľ napoly spí a napoly bdie. Možno bude pre vás novinkou aj to, že spánková paralýza sa objavuje vtedy, keď sa človek zobudí zo spánku, pričom náš mozog nie je schopný zobudiť všetky svoje zložky.
Ide o veľmi nepríjemný psychický stav medzi spánkom a bdením. Najhoršie na tomto psychickom stave je to, že naša hlava si čiastočne realitu uvedomuje, no nie je schopná ju úplne diferencovať od snenia. Základnou charakteristickou črtou spánkovej paralýzy je naša neschopnosť ovládať svalstvo našou vôľou. Teda nedokážeme sa pohnúť z miesta.
Problém spánkovej paralýzy je teda esenciálne spájaný s paralýzou svalstva, a teda aj nášho pohybu. Práve z tohto stavu vznikol aj pojem spánková paralýza. Za našu neschopnosť pohybu je zodpovedné tzv. priečne pruhované svalstvo, ktoré za normálnych okolností dokážeme ovládať. Zaujímavosťou je, že napríklad i naše hlasivky sú vybudované na báze priečne pruhovaných svalov, a preto počas spánkovej paralýzy nevieme povedať súvislú vetu, slovo, ba dokonca ani vydať jeden hlások. Teda ide o veľmi nepríjemný problém, ktorý v podstate znemožňuje človeku čokoľvek urobiť.
Spánková paralýza a jej príznaky
Poďme si teda spoločne zrekapitulovať základné príznaky, ktoré charakterizujú spánkovú paralýzu. Ak ich dokážete priradiť k vášmu konkrétnemu stavu, tak pôjde pravdepodobne o tento závažný problém, ktorý je nutné vyriešiť rôznymi krokmi. Medzi hlavné príznaky spánkovej paralýzy patria:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- čiastočné uvedomenie si reality, no neschopnosť odlíšiť ju od snov
- nemožnosť ovládať počas spánkovej paralýzy naše svalstvo, ktoré dokážeme ovládať vlastnou vôľou (za normálnych okolností)
- možné objavenie sa halucinácií a preludov (zrakové aj zvukové halucinácie)
- pocit zápachu či dotykov
- problémy s nadýchnutím sa
Takéto nepríjemné faktory vám môžu výrazným spôsobom skomplikovať váš život. Ak sa vyskytnú zrakové či zvukové halucinácie, môžu vám spôsobiť veľmi intenzívny akútny strach. Náš pud sebazáchovy je typický v rámci spánkovej paralýzy aj tým, že je zodpovedný za stuhnutie nášho tela, čo je následkom nečakaného ohrozenia. Takéto ohrozenie je typické aj v prípade zvierat, ak predátori lovia svoju korisť. Nemenej často sa v prípade pacientov trpiacich spánkovou paralýzou môže vyskytnúť aj pocit zápachu alebo dotykov.
Dotyky môžu jedinci pociťovať od rôznych bytostí, či už mužského alebo ženského charakteru. V takomto prípade má jedinec aj naozaj veľký problém aj s nadýchnutím sa. Po chvíli však spánková paralýza ustane a všetko funguje naďalej v poriadku.
Čo hovoria štatistiky a výskumy?
Zamýšľate sa teraz nad tým, aké najsilnejšie emócie prevažujú u ľudí počas spánkovej paralýzy? Podľa prieskumov je nejintenzívnejšou emóciou strach. Zo štatistického hľadiska ide o 82-96% prípadov. Spánková paralýza nie je charakteristická iba emóciou strachu, ale i inými pocitmi, ku ktorým patria napríklad pocity hnevu, smútku, šťastia či, neuveríte – i erotické pocity. Je predpokladom, že to, akú máme osobnosť sa podpisuje pod tým, čo bude predmetom našej spánkovej paralýzy.
Halucinácie a spánková paralýza
Ako sme už spomínali, spánková paralýza je veľmi často spojená aj s halucináciami, ktoré vieme dokonca i kategorizovať.
- votrelec – V takomto prípade sa vám zobrazuje cudzia osoba, s ktorou nemáte nič spoločné. Takéto halucinácie sa môžu prejavovať vizuálne aj sluchovo, čo určite nie je príjemným zážitkom.
- stvorenie, ktoré pripomína upíra – Jedna z najnepríjemnejších halucinácií, ktorá sa môže vyskytnúť aj počas vašej spánkovej paralýzy, predstavuje postavu sediacu na vašej hrudi, čo spôsobuje to, že máte ťažkosti s dýchaním, pocity tlaku na hrudi, prípadne strach zo smrti. Trpiaci väčšinou takéto postavy opisujú ako veľmi neurčité tiene.
- proprioceptívne a vestibulárne halucinácie – V takomto prípade sa jedná o pocity pádu, lietania či v niektorých prípadoch môžete vidieť aj seba samého.
Výskyt konkrétnych druhov halucinácií v prípade spánkovej paralýzy vieme vyjadriť aj percentuálne. 70% prípadov svedčí v prospech halucinácie o niekom či niečom. 60% zasa prislúcha zvukovým halucináciám, 56% vizuálnym a 41% taktilným. Čo sa týka zvukových halucinácií, tak v 51% prípadoch sa objavujú hlasy, v 46% prípadoch ide o neurčité zvuky a na záver v 29% hovoríme o krokoch, ktoré trpiaci počujú. Možno bude pre vás novinkou aj to, že to, akým spôsobom sa budú halucinácie prejavovať v našom konkrétnom prípade závisí aj od kultúry, v akej sa nachádzame. Príkladmi môžu byť:
- démon Kanashibari v Japonsku
- na karibskom Ostrove svätej Lucie je to stvorenie Kokma (duch mŕtveho dieťaťa)
- bosorka Old Hag v kanadskej provincii Newfoundland
- bosorka Pandafeche, ktorá je typická pre Taliansko
Príčiny spánkovej paralýzy
Mnoho ľudí sa pýta, prečo vôbec nastáva takýto až neuveriteľný stav. Možno aj vy patríte k tým ľuďom, ktorí by pred čítaním tohto článku neverili stavu, ktorý môže vyvolávať spánková paralýza. Rozliční démoni, tajuplné bytosti či smrť sama, všetky tieto zjavenia sú súčasťou spánkovej paralýzy, ktoré bežne pociťujú pacienti ňou trpiaci.
Z fyziologického hľadiska musíme hľadať pôvod tohto nepríjemného psychického problému v mozgu, konkrétne sa jedná o Varolov most. Jedná sa o časť zadného mozgu v dolnej časti, pričom tento most nadväzuje na predĺženú miechu. Viete prečo ide o Varolov most? Z toho dôvodu, že prepája už zmienenú predĺženú miechu a stredný mozog, pričom dokopy tvoria mozgový kmeň. V prípade spánkovej paralýzy dochádza k znefunkčneniu prenosu signálov prostredníctvom Varolovho mostu, čím dochádza k asynchronicite.
Fáza REM spánku je typická tým, že počas nej dochádza k uvoľneniu priečne pruhovaného svalstva a k jeho stavu vypnutia. To má za následok redukciu svalového napätia v tomto svalstve. Paralýza teda vzniká v dôsledku náhleho prebudenia jedinca, pričom sa už zmienené svalstvo nestíha zapnúť.
Faktory, ktoré prispievajú k jej vzniku
Na jednej strane môžme povedať, že spánková paralýza je prirodzeným javom počas spánku. Zaujímavosťou je to, že ide o ochranný mechanizmus nášho organizmu pred tým, aby sme počas živých snov nevykonávali pohyby. Náš organizmus funguje aj na princípe uvoľňovania chemických látok blokujúcich pohyby počas spánku. Na aké faktory alebo príčiny by sme si mali dávať pozor?
- ak máte počas spánku viac vankúšov pod hlavou, čiže ju máte v príliš vysokej pozícii
- dlhodobý stres a rýchly životný štýl
- v prípade lucidných snov, po ktorých sa môže spánková paralýza vyskytnúť
- nedostatok spánku a nespavosť, prípadne nepravidelný spánkový režim
- uvažuje sa aj nad genetickými faktormi ovplyvňujúcimi vznik spánkovej paralýzy
Liečba spánkovej paralýzy
V prvom rade je dôležité povedať, že v prípade spánkovej paralýzy nemôžeme hovoriť o chorobe v pravom slova zmysle. Výhodou je, že takáto paralýza sa za život človeka vyskytuje veľmi málo. Riešiť ju treba však až vtedy, ak je dlhodobého charakteru a trvá veľmi dlhú dobu. V takýchto prípadoch by ste mali prehodnotiť niektoré zaužívané zvyky správania.
- zaspávajte na boku alebo na bruchu
- ak je to možné, neužívajte umelé lieky na spanie či farmaceutické prášky
- majte vždy niekoho pri sebe počas noci
- v prípade, ak sa vyskytne spánková paralýza, upokojte sa a nepanikárte, keďže to samotný stav iba zhorší
- sústreďte sa na vaše pohyby alebo mimiku a skúste s vašimi končatinami hýbať
Zaujíma vás
Čo znamená spánková paralýza?
Spánková paralýza predstavuje akýsi stav medzi bdelosťou a spánkom, ktorý môže byť sprevádzaný aj halucináciami. Naše telo akoby napoly bdie a napoly spí, a preto nedokáže rozlíšiť v akom stave sa nachádza. Človek v takomto prípade nedokáže hýbať končatinami, niekedy sa nevie nadýchnuť a taktiež nedokáže vydať ani hlások.
Z čoho a ako vzniká?
Jedná s o situáciu, kedy sa jedinec náhle prebudí počas REM spánkovej fázy, kedy je naše svalstvo ,,vypnuté“. Náhle prebudenie spôsobí to, že svalstvo sa nestihne ,,zapnúť“ a jedinec sa nedokáže pohnúť, niekedy aj nadýchnuť. Za spánkovú paralýzu je zodpovedný náš mozog, konkrétne jeho časť, ktorá sa odborne nazýva Varolov most.
Vybrané zdroje:
- http://akozaspat.sk/spankova-paralyza/
- https://www.bratislavapsycholog.sk/spankova-paralyza/