Posledná aktuálizácia prebehla 20. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Problémy so spánkom nie sú ničím výnimočným, keďže sme dlhodobo vystavovaní obrovskému psychickému tlaku okolia alebo vnútornému tlaku. Takáto psychické záťaž je jednou z hlavných príčin problémov so spánkom. V každom prípade nie je správnou cestou to, že budeme svoje problémy ignorovať, prípadne odkladať ich riešenie. Ak trpíte nespavosťou v dlhodobom horizonte určite by ste mali začať hľadať riešenie vášho problému. Možným riešením je aj hypnotikum Sanval, teda liek určený na liečbu problémov so spánkom.
Čo je to Sanval?
Sanval je hypnotikum, teda liek na spanie, ktorý sa používa na krátkodobú liečbu nespavosti, ak nespavosť zapríčiňuje pocity únavy alebo vyčerpanosť pacienta. Výhodou tohto lieku oproti iným medikamentom založeným na podobnej báze je to, že neobsahuje benzodiazepíny. Nespavosť by sa v prvom rade mala liečiť alternatívnymi spôsobmi, keďže benzodiazepíny sú veľmi silné účinné látky, ktoré prinášajú rôzne vedľajšie účinky či abstinenčné príznaky.
Benzodiazepíny sa využívajú aj na liečbu depresívnych stavov, čo je dôkazom toho, že liečia veľmi závažné psychické ochorenia. Benzodiazepíny sa teda majú predpisovať iba v prípadoch závažných porúch spánku. Účinnou látkou lieku Sanval je zolpidémiumtartarát (zolpidém), ktorý si však môže vybrať svoju daň v podobe nežiaducich účinkov či možnosti predávkovania sa, čo je typické svojimi špecifcikými prejavmi.
Kontraindikácie – kedy Sanval neužívať?
Kontraindikácie sú špecifické okolnosti, ktoré zabraňujú, prípadne obmedzujú, užívanie určitého lieku. Ak trpíte nespavosťou a vykazujete v dôsledku nej príznaky ako vyčerpanosť či pocity únavy a myslíte si, že vám hypnotikum alebo sedatívum Sanval môže pomôcť, je dôležité poznať jednotlivé kontraindikácie, aby ste sa vyhli do budúcnosti zbytočným zdravotným problémom. Na čo si teda dávať pozor? Určite neužívajte liek Sanval ak:
- ste precitlivený na účinnú látku zolpidémiumtartarát alebo na pomocné látky nachádzajúce sa v tomto lieku, ku ktorým patria: stearan horečnatý, monohydrát laktózy, mikrokrytalická celulóza, povidón, sodná soľ karboxymetylškrobu, koloidný oxid kremičitý bezvodý, karnaubský vosk, oxid titaničitý, mastenec, hypromelóza, makrogol 400, hydroxypropylmetylcelulóza
- trpíte ochorením myasténia gravis
- máte akútnu alebo závažnú respiračnú insuficieniu
- bojujete so syndrómom spánkového apnoe
- máte závažnú hepatálnu insuficienciu
Osobitné upozornenia k užívaniu lieku Sanval
Nasledujúce riadky budú veľmi dôležité z toho dôvodu, aby ste si neprivodili zdravotné komplikácie, prípadne, aby ste mali prehľad o tom, aké riziká môžu nastať, ak budete užívať hypnotikum Sanval v špecifických situáciách (zdravotných stavoch).
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Ak máte diagnostikovanú respiračnú insuficienciu, ktorá je ochorením nedostatočnej funkcie dýchacej sústavy, lekár by mal byť veľmi opatrný pri predpisovaní účinnej látky zolpidém, nakoľko Sanval môže tlmiť dýchaciu aktivitu ešte viac. V prípade, ak trpíte závažnou hepatálnou insuficienciou, užívanie lieku Sanval je vylúčené, nakoľko hrozí riziko vzniku encefalopatie.
Radi by sme podotkli aj to, že tento liek je určený na liečbu krátkodobej nespavosti. Ak však po 7-14-dňovej liečbe Sanvalom príznaky nespavosti neustávajú, je potrebné zvážiť ďalšiu liečbu, keďže pacient môže trpieť psychiatrickou alebo fyzickou poruchou. Hlavný dôvod nespavosti by mal byť identifikovaný ešte pred zahájením liečby pomocou hypnotík. To isté platí aj pri sprievodných príznakoch nespavosti, ktoré by mali byť liečené pred užívaním lieku Sanval. Obzvlášť zvýšenú pozornosť si vyžadujú starší a oslabení pacienti, keďže u nich hrozí aj vyššie riziko pádov. Pacienti vo vyššom veku by mali dbať aj na špecifické a upravené dávkovanie.
Hypnotiká sa neodporúčajú užívať v prípade, ak pacient trpí psychickými poruchami. Inak povedané, nemali by byť užívané na liečbu psychických porúch. Ak pacient trpí depresívnymi stavmi a pritom užíva antidepresíva zo skupiny SSRI, súbežné užívanie so Sanvalom by nemalo organizmu ublížiť, avšak je nutné dbať na zvýšenú opatrnosť, ak jedinec vykazuje zjavné prejavy depresie. Lekár by mal predpisovať len minimálne množstvá lieku Sanval, keďže u depresívnych pacientov sa môžu objaviť samovražedné myšlienky. Preto je dôležité zamedziť riziko úmyselného predávkovania. Treba mať na pamäti aj to, že zolpidém môže depresie ešte zosilniť.
Vedľajšie účinky
Tak ako pri užívaní rôznych iných liekov, tak i v prípade lieku na spanie Sanval je dôležité myslieť na možné vedľajšie (nežiaduce) účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť v rôznej intenzite a frekvenciách od pacienta k pacientovi. Samozrejme, tieto nežiaduce účinky nie sú pravidlom a nemusia sa na konkrétnom jedincovi prejaviť vôbec. Odborníci došli k záveru, že existuje vzťah medzi dávkou a vedľajšími účinkami, ktoré sú spojené s užívaním zolpidému. Môže nastať taktiež situácia, že sa intenzita vedľajších účinkov zníži, ak pacient užije Sanval pred odpočinkom alebo spánkom.
Vo všeobecnosti sa prejavujú vedľajšie účinky oveľa frekventovanejšie u starších jedincov. Sanval môže spôsobovať nasledujúce nežiaduce účinky.
Infekcie a nákazy
- časté: infekcie horných a dolných dýchacích ciest
Poruchy spojené s metabolizmom a výživou
- menej časté: strata chuti do jedla
Poruchy spojené s imunitným systémom
- neznáme: angioneurotický edém
Psychické poruchy
- časté: nočné mory, rozrušenie či halucinácie
- menej časté: podráždenosť a zmätenosť
- neznáme: agresivita, nepokoj, zúrivosť, blud, námesačnosť, závislosť, nevhodné správanie, znížené libido, euforická nálada, depresia
Poruchy oka
- menej časté: diplopia, zahmlené videnie
- veľmi zriedkavé: zhoršenie schopnosti zraku
Poruchy spojené s nervovým systémom
- časté: závraty, bolesti hlavy, ospanlivosť, zhoršenie príznakov nespavosti, poznávacie poruchy (napr. anterográdna amnézia)
- menej časté: triaška, parestéza
- neznáme: porucha reči, pozornosti, znížené vedomie
Poruchy spojené s gastrointestinálnym traktom
- časté: hnačka, bolesti brucha, zvracanie či nevoľnosť
Poruchy dýchacej sústavy, mediadtína a hrudníka
- neznáme: respiračná depresia
Poruchy žlčových ciest a pečene
- neznáme: zvýšenie hodnôt pečeňových enzýmov, poškodenie pečene
Poruchy kože a podkožného tkaniva
- neznáme: žihľavka, nadmerné potenie, svrbenie, vyrážky
Poruchy svalovej a kostrovej sústavy a spojivového tkaniva
- časté: bolesti chrbta
- menej časté: myalgia, artralgia, bolesti krku či svalové kŕče
- neznáme: slabosť v svaloch
Závislosť
Dávajte si určite pozor aj na možné riziko vzniku závislosti na lieku na spanie Sanval. Síce účinná látka zolpidém nepatrí priamo do skupiny látok zvaných benzodiazepíny, no bez ohľadu na to si môžete vybudovať na tejto látke závislosť. Kedy je vyššie riziko výskytu závislosti?
- užívanie vyššej dávky
- užívanie lieku Sanval dlhšiu dobu
- užívanie pacientmi s psychiatrickými poruchami, prípadne s alkoholovou či drogovou závislosťou v anmnéze
Závislosť na tomto lieku je spojená s tzv. abstinenčnými príznakmi. Abstinenčné príznaky sa vyskytujú v prípade, ak pacient náhle ukončí liečbu. Ide o to, že telo je zvyknuté na určitý každodenný príjem danej látky, ktorú náhle nedostane, čo vedie k jeho reakcii. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce abstinenčné príznaky patria:
- bolesti hlavy či svalov
- napätie a úzkosť
- nespavosť
- nepokoj
- podráždenosť či zmätenosť
V najhorších prípadoch sa môžu dokonca vyskytnúť i prejavy ako derealizácia, hyperakúzia, depersonalizácia, precitlivenosť na svetlo, mravčenie či znecitlivenosť končatín, halucinácie, hučanie v hlave či epileptické záchvaty. Cieľom je, aby bola liečba ukončovaná postupne, teda postupným znižovaním dávok. Liečba by nemala trvať príliš dlhý čas, resp. nemala by byť dlhšia ako 4 týždne.
Predávkovanie liekom Sanval
Dávajte si pozor na odporúčané dávkovanie, keďže týmto liekom je možné sa predávkovať. Boli zaznamenané závažné prejavy ako narušenie vedomia, ospanlivosť, kóma či dokonca smrť. Apelujeme preto na dodržiavanie odporúčaného dávkovania. V prípade predávkovania je okamžite nutné podstúpiť okamžitý výplach žalúdka a podať pacientovi infúzie. Ak výplach nie je možný, podajte pacientovi aktívne uhli, ktoré zamedzí absorpciu doposiaľ nevstrebaného liečiva.
Plodnosť, tehotenstvo a dojčenie
Žiadne nebezpečné účinky na tehotné dojčiace či plodné ženy neboli doposiaľ priamo zaznamenané. Na druhej strane sa nepreukázala jednoznačná bezpečnosť užívania u tehotných či dojčiacich žien. Užívať Sanval počas tehotenstva sa neodporúča hlavne v období prvého trimestra. Ak ste v plodnom veku a plánujete otehotnieť alebo si myslíte, že ste tehotná, mali by ste po konzultácii s vaším lekárom ukončiť liečbu.
Nevylučuje sa, že dieťa, ktorého matka užívala účinnú látku zolpidém, bude vykazovať príznaky ako respiračná depresia, hypotónia či hypotermia. Vyskytnúť sa môže aj ťažká neonatálna respiračná depresia. Očakávať môžete aj abstinenčné príznaky, ak ste užívali tento liek najmä počas neskorších štádií gravidity. Odborníci neodporúčajú užívať Sanval počas dojčenia, nakoľko látka zolpidém preniká aj do materského mlieka.
Sanval 10 mg a jeho cena
Liek na spanie alebo hypnotikum Sanval si môžete zaobstarať v 10 mg forme, ktorá je však dostupná v dvoch rôznych baleniach, a to:
- 1×10 ks – maximálna cena je 1,29 €, pričom poisťovňa vám hradí 0,56 €
- 1×20 ks – najvyššia cena je 2,10 €, poisťovňa uhrádza 1,12 €
Aké sú skúsenosti?
Skúsenosti pacientov, ktorí trpia alebo trpeli problémami s nespavosťou, sú veľmi pozitívne, pričom vyzdvihujú najmä rýchlosť nástupu účinku, samotný účinok, ktorý je oveľa efektívnejší ako u prírodných prípravkov. Veľkou výhodou tohto lieku je aj pomerne nízka cena, čo pacienti tiež oceňujú.
Najčstejšie otázky?
Čo je to Sanval?
Sanval predstavuje liek, ktorý je viazaný na lekársky predpis a ktorého hlavným účinkom je riešenie problému nespavosti. Hlavné účinná látka v lieku Sanval je zolpidem, ktorý sa neradí medzi benzodiazepíny, no je možné si na ňom vybudovať závislosť.
Kedy sa používa?
Liek Sanval je využívaný najmä pri problémoch so spánkom, ktorých dôsledkom je nadmerná ospanlivosť a únava. Hlavným problémom, na ktorý je Sanval určený, je nespavosť, inak povedané insomnia.
Ako sa Sanval užíva a dávkuje?
O dávkovaní a užívaní lieku Sanval sa určite poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom, keďže je to veľmi individuálna záležitosť. V prípade, že vám lekár nič nepovie, riaďte sa pokynmi, ktoré sú uvedené v príbalovom dokumente.
Má vedľajšie účinky?
Áno, tak ako každý liek, aj Sanval má viaceré vedľajšie účinky. Nežiaduce účinky sa môžu prejaviť v rôznych oblastiach zdravia či na rôznych partiách tela. Viac sa o vedľajších účinkoch dočítate pod nadpisom ,,Vedľajšie účinky“.
Ako mám Sanval vysadiť?
Tak ako pri mnohých liekoch podobného charakteru, tak aj Sanval je potrebné vysadiť postupným znižovaním dávky, aby sa predišlo zbytočným zdravotným komplikáciám, ktoré môžu priniesť abstinenčné príznaky pri náhlom vysadení.
Vybrané zdroje:
- https://www.leky-poradna.cz/zkusenosti/zkusenosti-sanval.htm
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/sanval-10-mg-144031.html