Predčasné ukončenie života je to najhoršie, čo čoraz častejšie počúvame nielen z médií, ale aj z nášho okolia. Akákoľvek smrť je veľmi smutnou udalosťou najmä pre trúchliacich pozostalých. V mnohých prípadoch je však život človeka ukončený dobrovoľne, a to na základe samovražedných myšlienok, ktoré premohli myseľ človeka. Prečo môžu človeka trápiť samovražedné myšlienky? Aké pohnútky ho k nim vedú? Ako sa im vzoprieť a udržať si zdravú myseľ? Viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Samovražedné myšlienky – čo nám hovoria?
Obsah článku
Samovražedné myšlienky predstavujú vôľu smerujúcu vziať si dobrovoľne svoj život. Za normálnych okolností a v prípade, ak má jedinec pevné duševné zdravie, by mali postupne zmiznúť. V opačnom prípade musí byť jedincovi so samovražednými myšlienkami poskytnutá okamžitá pomoc. Myšlienky smerujúce k ukončeniu vlastného života sú vo väčšine prípadov varovným signálom toho, že niečo v živote človeka nie je v poriadku. Môže sa jednať o psychické týranie, duševné ochorenie alebo obrovský psychický tlak, ktorému človek dlhodobo a ticho čelil.
Človek so samovražednými myšlienkami nemôže byť považovaný automaticky za osobu, ktorá je nepochybne duševne chorá. Nemusí to dokonca vôbec ani znamenať to, že je jedinec psychicky slabý a nevyrovnaný so sebou. V niektorých prípadoch môžu myšlienky sebapoškodzovania jednoducho prísť do mysle človeka počas období obrovského smútku alebo bolesti. Inak povedané, človek pociťuje oveľa väčší tlak ako ten, ktorý momentálne dokáže zvládnuť, a už nevidí cestu späť.
Aj vás momentálne obklopujú bolestivé pocity smerujúce k ukončeniu vlastného života? Myslíte si, že váš obrovský zármutok nikdy neskončí? Sme tu na to, aby sme vám pomohli a aby sme vás naviedli na tú správnu cestu, ktorá vám môže pomôcť prekonať vaše aktuálne veľmi zložité obdobie. Radi by sme zdôraznili to, že pomoc pre vás existuje. Taktiež vám ukážeme spôsoby, ako sa lepšie brániť proti takýmto myšlienkam a aká je najlepšia prevencia voči nim.
Symptómy
Samovražedné myšlienky sa neobjavujú v mysliach ľudí bezdôvodne. Pred ich výskytom je možné na jedincovi pozorovať súbor varovných signálov, resp. symptómov, ktoré už vopred naznačujú, že niečo nie je v poriadku. Jednotlivé príznaky smerujúce k vykonaniu samovraždy za žiadnych okolností netreba podceňovať. Ba naopak, je veľmi dôležité si ich uvedomiť, rázne voči nim zakročiť a potlačiť ich. V prípade, ak tušíte, že s vašou blízkou osobou už nejaký čas niečo nie je v poriadku a myslíte si, že spĺňa charakteristické znaky človeka trpiaceho samovražednými myšlienkami, porozprávajte sa s ním a odporučte ho k lekárovi.
Na základe čoho vieme povedať, že našu blízku osobu alebo akéhokoľvek iného človeka ovládajú samovražedné myšlienky?
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- izolácia človeka, a to dokonca aj od blízkych a milovaných osôb
- rozprávanie o smrti, vražde alebo samovražde
- pocity beznádeje a skľúčenosti
- zvýšené užívanie drog, alkoholu alebo iných omamných látok
- nadmerné výkyvy nálad
- pocity hnevu, podráždenosti alebo zúrivosti
- rozdávanie majetku
- podstupovanie oveľa väčšieho rizika, a to v rôznych oblastiach života, napr. užívanie nebezpečných drog, prípadne výkon životu ohrozujúcich športov
Možno sa pýtate, či samovražedné myšlienky ako také predstavujú duševné ochorenie, s ktorým je potrebné bojovať. Samovražedné myšlienky sú jedným zo symptómov ťažkej depresie a depresie, ktorú pociťujú ľudia trpiaci bipolárnou poruchou. Nie je však vylúčené to, že duševná nepohoda a pocity smerujúce k samovražde nemôžu byť prejavmi iných psychických ochorení. Jedinec, ktorého premohli samovražedné myšlienky dokonca nemusí trpieť žiadnou duševnou poruchou.
Ak viete o osobe, ktorá trpí duševnou poruchou a podľa vás vykazuje potenciálne symptómy spájané so samovražednými myšlienkami, neváhajte ani sekundu a odporučte ju k lekárovi. Riziko dobrovoľného ukončenia života je totižto výrazne vyššie u duševne chorých ľudí.
Samovražedné myšlienky a ich príčiny
Aké sú príčiny samovražedného správania a pocitov smerujúcich k spáchaniu samovraždy? Môže ísť o množstvo rozličných faktorov. Zvyčajne je na vine momentálny duševný stav jedinca, mentálne ochorenie, pocity úplnej beznádeje, straty kontroly nad životom alebo absencia zmyslu života. Negatívne myšlienky si nevyberajú čas, vek a ani pohlavie človeka. Vo väčšine prípadov sa objavia úplne nečakane. Taktiež netreba podceňovať akékoľvek problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť v živote človeka, nakoľko i menšie komplikácie môžu naštartovať negatívne duševné nastavenie jedinca.
Medzi ďalšie príčiny samovražedného správania zaraďujeme problémy vo vzťahoch, užívanie návykových látok, životnú krízu, tlak v práci, fyzický zdravotný problém alebo finančné ťažkosti. Ak sa k spomínaným problémom pridajú duševné ochorenia, ako napríklad depresia, bipolárna porucha, posttraumatická stresová porucha alebo úzkostné stavy, tak sa riziko spáchania samovraždy výrazne zvyšuje.
Okrem toho by bolo chybou nespomenúť aj ďalšie rizikové faktory a dôvody, ktoré môžu byť potenciálne taktiež zodpovedné za samovražedné správanie a myšlienky.
- neúspešný pokus o samovraždu v minulosti
- život v osamelosti
- chronické fyzické ochorenie, ako napríklad cukrovka, rakovina alebo iné závažné či smrteľné choroby
- chronické bolesti
- poranenie alebo ochorenie mozgu
- história samovražedného správania v rodine
- alkoholizmus alebo závislosť na drogách
- traumatizujúci zážitok z detstva, ako napríklad detské zneužívanie
- prístup k strelným či iným zbraniam
- život na vidieku
- služba v armáde
Samovražedné myšlienky – liečba
V prípade, ak trpíte samovražednými myšlienkami, mali by ste okamžite navštíviť odborníka, ktorý vám môže najlepšie pomôcť. Do úvahy v prípade akútnych psychických problémov prichádza aj linka dôvery. Existuje niekoľko spôsobov, s ktorými môžete samovražedné myšlienky úplne vypustiť z hlavy a vyhnať ich z vášho života. Aká je teda najčastejšia liečba u ľudí so samovražedným správaním?
- psychoterapia – rozhovor s terapeutom, ktorý hľadá príčiny vášho momentálneho stavu a spôsoby, ako ho prekonať
- lieky – špecifické lieky určené na znižovanie príznakov depresií či iných duševných porúch, v rámci ktorých sa samovražedné myšlienky objavujú pomerne často (antidepresíva, antipsychotiká či anxiolytiká)
- zmeny životného štýlu – zlepšenie spánkovej hygieny a stravovacích návykov, spôsoby efektívneho zvládania stresu, pravidelná fyzická aktivita, čas na regeneráciu a odpočinok, vykonávanie záujmových aktivít
- rodinná terapia a podporovanie seba samého – vaši najdrahší milovaní vás najlepšie pochopia, a preto je potrebné s nimi komunikovať a hľadať spolu vhodné riešenia vášho ťažkého duševného problému
Najčastejšie otázky
Prečo máme samovraždné myšlienky?
Samovražedné myšlienky sú zväčša následkom problémov v našom živote, ktoré nám spôsobujú psychický tlak a obrovskú záťaž.
Je to znak duševného ochorenia?
Áno, samovražedné myšlienky sú jedným z hlavných sprievodných príznakov ťažkých depresií, no krátkodobo môžu trápiť aj zdravého jedinca.
Ako sa zbaviť samovražedných myšlienok?
Zbaviť sa samovražedných myšlienok nie je vôbec jednoduché. V prvom rade je dôležité si tento závažný problém uvedomiť a nasledovať by malo vyhľadanie odborníka – terapeuta alebo psychiatra, ktorý vám váš problém určite pomôže vyriešiť.
Kedy vyhľadať odbornú pomoc?
Odbornú pomoc je nevyhnutné vyhľadať, ak cítite, že vás premáhajú pocity beznádeje a samovražedné myšlienky zároveň vytláčajú všetky pozitíva. Ak vám už nerobia radosť aktivity, pri ktorých ste kedysi bývali nadšení, je to jedným zo znakom depresie, a preto by ste okamžite mali vyhľadať odbornú pomoc.
Vybrané zdroje:
- https://www.verywellmind.com/suicidal-ideation-380609
- https://www.healthline.com/symptom/suicidal-behavior