Relaxácia je hĺbkové uvoľnenie napätia na úrovni nervovej, emocionálnej, psychickej a telesnej. Obnovuje stav rovnováhy v ľudskom organizme a navodzuje pohodu s pridruženou energetickou zásobou, vďaka čomu sa organizmus dokáže sám ozdraviť a dostať sa tak do potrebnej rovnováhy, ktorá je jeho prirodzeným stavom. Telo síce má regulačné mechanizmy, ale aby sme neprekročili pomyselnú hranicu záťaže, musíme mu vedome pomáhať oddychovými cvičeniami.
Oddychový režim má blahodárne účinky pre organizmus. Pomáha zlepšiť sústredenie, pamäť, navodzuje pocit pokoja, istoty a sebadôvery, pomáha znižovať trému, podporuje prirodzenú odvahu, odhodlanie a znižuje úroveň úzkosti či napätia. Pozitívne ovplyvňuje sebapoznanie, sebaprijatie a jednoduchšie pochopenie svojich potrieb a túžob.
Oddych – luxus či nevyhnutnosť?
Predpokladom zdravého fungovania v bežnom živote je pravidelné striedanie záťaže a oddychu. Dnešný život je už tak rýchly, že málokto má tú možnosť dopriať si čas pre seba a na oddych sa zabúda. Tým sa však v našom tele môže narušiť rovnováha, čo je následne spúšťačom mnohých zdravotných problémov.
Strata radosti zo života, vyhorenie v práci sú následky, ktoré sa odstraňujú len veľmi ťažko. Ľudia, ktorí nevedia pomôcť sebe, ťažko môžu pomôcť druhým. Relaxácia je prospešná každému človeku bez výnimky a mala by patriť k základnej psychohygiene.
Pozitíva relaxácie
Pravidelný relax je základom pre telesné zdravie a duševnú pohodu. Relaxácia vedie k celkovému zlepšeniu kvality životného štýlu, čo umožňuje ľahšie zvládanie náročných výziev a životných situácií. Priaznivo pôsobí na krvný obeh, upravuje dýchanie a pôsobí uvoľňujúco. Telesné uvoľnenie a odľahčenie sa následne premieta i do roviny psychickej, mentálnej a emocionálnej.
- odstraňuje napätie z mysle i tela
- zlepšuje zdravotný stav a odstraňuje choroby psychosomatického pôvodu
- zlepšuje schopnosť sústredenia, myslenie a pamäť
- podporuje nápaditosť, prirodzenú vôlu a kreatívne myslenie
- zlepšuje kvalitu spánku i schopnosť dopriať si oddych
- podporuje vnútorný pokoj, harmóniu a radosť
- zvyšuje pocit sebaakceptácie a sebavedomia
Ide o stav ticha, zmierenia a koncentrácie samého na seba, počas ktorej sa dostávame hlbšie do svojej podstaty, z ktorej čerpáme silu a vnútorný pokoj. Väčší pokoj potom následne nielen pociťujeme, ale aj vyžarujeme. Okolie z nás cíti väčšiu vyrovnanosť a harmóniu. V momente, kedy človek akceptuje jednoduchosť bytia, je schopný pozerať sa na životné situácie s oveľa väčším pochopením a nadhľadom.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Uvoľnenie pre telo i myseľ
Na dosiahutie takýchto účinkov nám pritom môže stačiť len chvíľka denne. Uvoľnené telo a myseľ je následne lepšie pripravená na sústredené činnosti. Efektívne môžu byť už ľahké naťahovacie cvičenia, ktoré pomôžu rozhýbať skrátené svalstvo a uvoľniť jednostranne namáhané svalstvo.
Základnými mentálnymi cvičeniami si zas vieme navodiť pocit uvoľnenia, potrebný optimizmus a energiu. Hlavnou podstatou je uvoľnenie, doslova vyprázdnenie mysle, odpútanie sa od vedomých myšlienkových procesov, vďaka čomu začínajú vnútorné ozdravné procesy. Ideálnym prístupom je, samozrejme, kombinácia oboch – mentálnej aj telesnej techniky.
Najznámejšie relaxačné techniky
- Autogénny tréning
Táto technika učí naše telo ako sa uvoľniť prostredníctvom vlastných príkazov vydaných našou mysľou a nasmerovaným k určitým konkrétnym častiam tela. Takto vieme dosiahnuť hlbokú relaxáciu a redukovať stres.
Autogénny tréning je rovnako účinným spôsobom v boji proti závislostiam, nervozite, úzkosti a je zároveň cestou dosahovania vnútornej vyrovnanosti a pokoja, životnej pohody, sebaovládania a sebaistoty. Po osvojení si tejto techniky môžeme metódu využíva prakticky kedykoľvek a kdekoľvek je potrebné uvoľniť zo seba stres.
- Jacobsonová relaxácia
„Ak chceme uvoľniť svoju myseľ, musíme najprv uvoľniť svoje svaly,“ to je myšlienka amerického psychiatra Jacobsona (zakladateľa progresívnej relaxácie). Táto metóda by sa mala praktizovať aspoň trikrát denne v priebehu troch mesiacov. Potom ako si túto techniku osvojíme, stačí ju už vykonávať iba raz denne.
Je založená na systematickom napínaní a uvoľňovaní kostrového svalstva, pomocou ktoré uvoľňuje svalové napätie. Tieto príjemné telesné pocity vyvolávajú následne i psychické uvoľnenie. Jacobson totiž vychádza z predpokladu, že je nemožné pociťovať nervozitu, ak máme uvoľnené svalstvo.
- Dýchanie
Uvedomte si, akú moc má tak esenciálny a pre nás podvedomý telesný proces, akým je dýchanie. Vzduch, ktorý neustále cyrkuluje našimi dýchacími cestami je nasýtený kyslíkom, ktorý vyživuje naše telo. Skúste si uvedomiť, akým spôsobom vaše telo dýcha, pretože aj dýchať sa dá stokrát inak. Zastavuje sa nádych v hrudníku? Prúdi až do brucha? Cítite ho aj v iných častiach tela?
- Meditácia
Meditácia začína zvyčajne relaxáciou a celkovým uvoľnením tela i mysle. Keď máme zvládnutý prvý krok, stačí sústredenie na dýchanie, uvedomenie si svojho telesného ja, prípadne si môžete opakovať jednotlivé mantry (napr. óom.. ), môžeme pristúpiť k počúvaniu, opakovaniu si meditovaného textu. Pravidelné relaxácie a meditácie sú dôležité najmä u ľudí, ktorí pracujú so svojou osobnosťou (sociálni pracovníci, učitelia, psychológovia, lekári…).
Joga a relaxácia
Relaxácia patrí k základným technikám jogy. Podľa tradičnej jogy celá prax a snaženie jogína majú smerovať k jednému cieľu – formou vyššich mentálnych techník pripravovať postupne telo a myseľ. Funguje samostatne ale i v rámci iných typov cvičení, ktoré končia hodinu uvoľňovacími pokynmi pre všetky časti tela. Relaxácia má pritom jeden veľmi dôležitý význam. Ten spočíva v protiváhe k činnostiam, ktoré nám do tela vnášajú napätie. Ide o účinnú formu odstránenia napätia z tela i mysle.
Relaxačné techniky sa zameriavajú najmä na mentálnu relaxáciu, ktorá prirodzene vyúťuje do telesnej relaxácie. Tieto relaxačné metódy fungujú ako prepojenie medzi cvičením jednotlivých pozíc, ktoré sa nazývajú ásany a meditáciou.
Relaxácia ako spôsob liečby
Za deň čelíme v priemere 50 rôznym stresovým podnetom. Stačí len malé rozčúlenie, nervozita, negatívna myšlienka, stres, pesimistické presvedčenie a naše telo ovládnu hormóny ako kortizol a adrenalín. Naopak, ak si v tele pestujeme pozitívne myslenie a láskyplné myšlienky, v tele sa aktivuje relaxácia, ktorá následne aktivizuje prirodzené liečebné mechanizmy.
Uvoľniť myseľ a zbaviť sa duševného napätia nie je úplne jednoduché. Ovplyvniť telesnej napätia je oveľa jednoduchšie. Práve z toho vychádza mnoho relaxačných techník. Ak si osvojíte niektorú z nich, získate schopnosť vniesť do svojho života viac harmónie.
Účinky relaxácie
Účinky relaxačných cvičení sa prenášajú do života: človek je v lepšej psychickej pohode a aj vo chvíľach stresu alebo v náročnejších situáciách je pokojnejší, prípadne vie, ako sám sebe pomôcť. Navyše si viac všíma signálov svojho tela, lepšie sa pozná, a tak môže stresové situácie eliminovať alebo im predchádzať.
Relaxácia pomáha hlbšie si uvedomiť pocity, vlastné telo, jeho reč a princíp jeho fungovania, zlepšuje sa aj schopnosť sústredenia.
U ľudí, ktorí majú vážne psychické problémy je práve využitie a osvojenie si meditačných a relaxačných techník súčasťou liečby. Tie by však mali tvoriť pravidelnú a bežnú súčasť života každého človeka.
Keď máte pocit, že nestíhate, že sa z toho zbláznite, zastavte sa na päť minút, zrelaxujte sa, vydýchajte sa, vyčistite si myseľ a presdvedčte samých seba o tom, že, všetko zvládnete! Vaša energia bude späť a vy sa upokojíte.
Čo sa deje s telom počas relaxácie?
Mozog a žľazy produkujú látky vyvolávajúcej pokoj a pohodu, klesá hladina látok uvoľňovaných pri strese, upravuje sa tepová frekvencia a klesá krvný tlak. To všetko vo výsledku, prináša telesné a duševné uvoľnenie, upokojuje nervový systém, uvoľňuje úzkosť, zlepšuje spánok, podporuje imunitu, liečenie a hojenie.
Relaxácia nám pomáha k lepšiemu uvedomovanie si tela a pocitov, zlepšuje sa vďaka nej aj schopnosť sústredenia. Pozitívne ovplyvňuje tiež rozvoj osobnosti, sebadôveru a vyrovnanosť. Slúži ako prevencia stresu a civilizačných ochorení a v neposlednom rade je veľmi príjemná.
Základné relaxačné cvičenie
- Uvedomte polohu svojho tela, ako spočíva na zemi a je stabilná. Na svoje telo Pozerajte ako na celok a vnímajte aj jeho okolie. Pozerajte sa do priestoru a vydychujte všetky napätia, úzkosť a negatívne pocity. Až sa upokojíte, pozorujte proste všetky myšlienky, pocity a vonkajšie javy, ako by ste boli divák.
- Vezmite na vedomie všetky myšlienky a pocity, ale nereagujte na ne a nijako ich neposudzujte. Tomu sa hovorí plná bdelosť v každom okamihu. Nesnažte sa rozdeľovať myšlienky na pozitívne a negatívne – len je jednoducho rozpoznajte, buďte si ich vedomí. Toto cvičenie môžete vykonávať tak dlho, ako uznáte za vhodné.
Často kladené otázky
Kde sa v našom tele hromadí stres?
V našom tele je niekoľko miest, v ktorých sa odzrkadľuje naša „psychická bolesť“ a nadobúda telesnú podobu. Napätie sa najviac hromadí v oblasti krčnej chrbtice, brušnej dutiny, v slabinách a tvári. Rýchle uvoľnenie nám môžu priniesť krátke pohybové cvičenia, prípadne ľahké masážne techniky.
Aký spôsob relaxu zvoliť u detí?
Relaxovať by sme mali učiť deti odmala. Hoci si každý hovoríme, že by sme sa radi vrátili do bezstarostných detských čias, pravdou však je, že aj deti bývajú vystavené najrôznejšim tlakom a stresu. Reakcie na seba nenechajú dlho čakať a prejavujú sa rovnakými dôsledkami ako u dospelých, v niektorých prípadoch i horšie.
Treba si uvedomiť skutočnosť, že deti sú veľmi vnímavé a veľmi citlivo reagujú na podnety zvonka, preto by sme oddych a relaxáciu nemali podceňovať ani v ich prípade – tá môže mať podobu akejkoľvek hry, prípadne kreatívnej činnosti, akými sú maľovanie, tanec, hudba, spev…
Ako správne dýchať?
Všetko, čo budete potrebovať, je niekoľko minút a osobný priestor. Spravte si pohodlie, posaďte sa a vystrite si chrbát. Položte jednu ruku na hruď a druhú na brucho. Dýchajte cez nos tak, aby ruka na žalúdku stúpala a ruka na hrudi sa pohybovala čo najmenej. Vydychujte cez ústa a vytláčajte toľko vzduchu, koľko vám brušné svalstvo dovolí.
Ako často by mal človek relaxovať?
Relaxovanie nie je žiadna veda. Nie sú náročné a pri pravidelnom opakovaní sa každému rýchlo dostanú pod kožu. 20-30 minút času denne stojí za ten blahodárny pocit, ktorý vo vás bude prúdiť po zvyšok dňa.
Platí však priama úmera, čím viac, častejšie a pravidelnejšie cvičenia vykonávate, tým väčší efekt vám prinesú. Ideálne je relaxovať každý deň a tak často, ako sa len dá. Aak viete, že vás čaká psychicky náročné obdobie, o to viac by ste mali venovať pozornosť sebe a dopriať si chvíľu na oddych.
Ako si správne zvoliť techniku?
Technika je veľmi individuálny faktor. Každému môže vyhovovať úplne iný spôsob relaxácie. K rôznym technikám sa môžete dostať podrobnejšie pri lekciách jogy, tai-chi, čchi-kungu a v ďalších systémoch orientálneho učenia, ktorými je ďaleký východ známy. Pre niekoho naopak môžu byť prospešné jednoduché vizualizácie prípadne relaxačná hudba. Ak máte radi šum mora, preneste sa v duchu k nemu.
Vybrané zdroje: