Nejeden pacient trpiaci mentálnou poruchou povie, že psychické poruchy patria medzi najzákernejšie ochorenia. V mnohých prípadoch dokážu človeka postaviť na kraj spoločnosti, ktorá ho odsúdi. Množstvo duševných porúch je však liečiteľných, a teda mnoho ľudí, ktorí trpia takýmito ochoreniami môže so správnou liečbou viesť naozaj plnohodnotný život.
Čo sú to psychické poruchy?
Psychické poruchy sú ochorenia mentálneho charakteru, ktoré spôsobujú narušenie správania, myslenia alebo nálady. Ide o súbor charakteristických príznakov, ktoré môžu mať dopad nielen na psychiku, ale aj fyzické zdravie. Množstvo ochorení je liečiteľných, s inými sa musí pacient vysporadúvať celý život podstupujúc pri tom špecifickú liečbu. Množstvo pacientov vykazuje príznaky duševných zdravotných problémov iba občas, teda v určitých nepravidelných intervaloch. Nemusí to však nevyhnutne znamenať, že jedinec trpí psychickým ochorením.
Takéto nepravidelné duševné problémy sa stávajú psychickými ochoreniami vtedy, ak spôsobujú dlhodobý stres alebo ovplyvňujú schopnosť človeka viesť normálny život, resp. znižujú kvalitu života. Duševné ochorenie môže spôsobiť obrovské problémy v každodennom živote jedinca, napr. v práci, v škole alebo vo vzťahoch. Dobrou správou však je to, že jednotlivé príznaky psychických ochorení dokážu byť obmedzované alebo úplne vyliečené kombináciou liekov a psychoterapie.
Psychické poruchy – 10 najčastejších
1. Depresia
Jednou z najčastejších psychických porúch, ktorá postihuje približne až 300 miliónov ľudí. Je na úplnom vrchole duševných porúch a vo všeobecnosti depresiou trpí viac žien ako mužov. Depresívne stavy môžeme charakterizovať na základe frekvencie, intenzity príznakov či jednotlivými duševnými alebo fyzickými symptómami. Aké sú teda najčastejšie príznaky depresie?
- strata záujmu alebo radosti zo života
- výkyvy nálad
- pocity smútku, viny, nízke sebavedomie
- problémy so zaspávaním
- zmeny stravovacích návykov
- vyčerpaný organizmus
- znížená koncentrácia
2. Úzkostné stavy
Veľmi častým psychickým ochorením je aj úzkosť alebo úzkostné stavy, ktoré často sprevádzajú depresie. Ide o poruchu, ktorá sa prejavuje búšením srdca, triaškou, panickými záchvatmi či dýchavičnosťou. Okrem toho pacientov trápia návaly tepla, nadmerné potenie, nepríjemné pocity v hrudnej oblasti, nevoľnosť v žalúdku, pocity znecitlivenia, slabosti či mravčenia v končatinách. Veľmi častým javom taktiež bývajú závraty, pocity nepokoja či strach zo smrti.
3. Bipolárna afektívna porucha
Bipolárna afektívna porucha patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce psychické poruchy a trápi celosvetovo približne 60 miliónov ľudí. Je charakteristická striedaním depresívnych a manických epizód. Výnimkou nebývajú ani obdobia, kedy je nálada pacienta stabilizovaná. Manické epizódy sprevádzajú pocity podráždenosti, hyperaktivity, sebavedomia či nedostatok vôle k spánku. Depresívne obdobia by sme mohli opísať pocitmi nadmerného smútku, beznádeje, nedostatku energie či problémami so spánkom.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
4. Demencia
Demencia je chronickým psychickým ochorením, ktoré je typické zhoršením kognitívnych funkcií človeka, a to nie v dôsledku bežného starnutia. Demenciou trpí približne 50 miliónov ľudí po celom svete. Základnými charakteristickými znakmi tohto mentálneho ochorenia je zhoršenie:
- pamäte
- orientácie
- myslenia
- porozumenia
- lingvistických schopností
Demencia je spôsobená množstvom ochorení, ktoré ovplyvňujú centrálny nervový systém, pričom v súčasnej dobe neexistuje špecifická liečba tohto ochorenia. Existujú však liečebné prostriedky umožňujúce znížiť utrpenie pacienta.
5. Schizofrénia
Je závažné psychické ochorenie, ktoré postihuje približne 23 miliónov ľudí po celom svete. Schizofréniu zaraďujeme medzi psychózy a jej charakteristickým znakom je narušenie vnímania, myslenia, emócií, správania či vnímania seba samého. Toto ochorenie je zákerné z toho dôvodu, že sa môže prejaviť aj halucináciami či delíriom, čo môže narobiť obrovské problémy v pracovnom i súkromnom živote jedinca. Tieto halucinácie alebo bludy sa môžu poprvýkrát objaviť už v rannej dospelosti.
6. Generalizovaná úzkostná porucha
Generalizovaná úzkostná porucha predstavuje dlhodobý zdravotný problém, ktorý spôsobuje úzkostné stavy v dôsledku širokej škály okolností a problémov. Charakteristickým znakom generalizovanej úzkostnej poruchy je výskyt nielen psychických, ale i fyzických symptómov. Prejavuje sa nadmernými a nekontrolovateľnými pocitmi úzkosti a obavami z bežných okolností. Základovým kameňom tejto poruchy sú teda obavy a úzkosť. Pacienti sa obávajú o termíny, finančnú situáciu, zamestnanie, domácnosť, zdravie seba samého či svojej rodiny.
7. Obsedantno-kompulzívna porucha
Obsedantno kompulzívna porucha sa radí medzi najčastejšie sa vyskytujúce psychické poruchy. Prejavuje sa opakovanými nechcenými myšlienkami. Aby sa pacient týchto myšlienok mohol zbaviť, má potrebu neustále vykonávať rovnaké aktivity. Toto ochorenie je typické tým, že v prípade nevykonania určitej aktivity sa môžu u pacienta prejaviť i úzkostné stavy, pocity nervozity či napätia. Inými slovami, obsedantno-kompulzívna porucha je typická obsesiami, čiže chorobnými vnucujúcimi predstavami a kompulziami, čiže nezmyselným vykonávaním určitých aktivít, resp. pohybov, ktorým sa pacient nedokáže ubrániť.
8. Autizmus
Autizmus je dlhodobý duševný zdravotný problém, resp. vývojová porucha, ktoré je charakteristická deficitmi v oblasti interakcie s ľuďmi, komunikácie a predstavivosti. Podstatou tohto psychického ochorenia je problém porozumieť reči alebo komunikácii iných osôb a viesť s nimi zmysluplný dialóg. Tieto komunikačné deficity spôsobujú veľké problémy s vytváraním vzťahov s inými ľuďmi. Jedinci trpiaci autizmom sa v dôsledku svojho ochorenia väčšinou zameriavajú na stereotypné činnosti. Autizmus je prítomný už od ranného detstva, pričom u detí sú typické motorické stereotypy, resp. opakované pohyby jednej alebo viacerých častí tela.
9. Poruchy príjmu potravy
Poruchy príjmu potravy sú ochoreniami psychického pôvodu, ktoré sa prejavujú nielen značnými psychickými symptómami, ale i fyzickými zdravotnými problémami. Medzi poruchy príjmu potravy zaraďujeme anorexiu (odborne anorexia nervosa), ktorá je charakteristická chorobnou snahou jedinca o udržanie si nízkej telesnej hmotnosti za každú cenu.
V poradí druhou poruchou príjmu potravy je bulímia, ktorá sa prejavuje nadmerným prejedaním, pričom má jedinec nutkanie v jeho dôsledku vyvrátiť obsah svojho žalúdka. Inak povedané, pacient trpiaci bulímiou úmyselne vyvoláva zvracanie. Anorexia a bulímia sa vyskytujú približne 9-krát častejšie u žien ako u mužov a týmito ochoreniami trpia najmä dievčatá v dospievajúcom veku.
10. ADHD – porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou
Ide o duševné ochorenie, ktoré môžeme charakterizovať pretrvávajúcou neschopnosťou jedinca koncentrovať sa a hyperaktivitou. Táto porucha si vyberá svoju daň nielen na dospelých jedincoch, ale i na deťoch. Medzi základné príznaky ADHD patria:
- neschopnosť sústrediť sa na detaily, z čoho vznikajú chyby z nepozornosti v práci, škole, prípadne pri iných činnostiach
- znížená schopnosť kontroly svojich nálad či pokojného stavu
- rušivé či neposedné správanie
- neschopnosť zapájať sa do rôznych činností
- neschopnosť udržať si priateľov či spriateliť sa
- pocity osamelosti či nepochopenia
Nemôžeme povedať, že by existovala iba jedna príčina rozvoja tohto ochorenia. Svoju úlohu zohráva aj genetika či prostredie, v ktorom sa jedinec pohybuje. Niektoré štúdie naznačujú, že mozog jedincov trpiacich týmto ochorením preukazuje určité abnormálne fungovanie.
Pychické poruchy, ktoré možno nepoznáte
1. Stendhalov syndróm
Ide o psychosomatickú poruchu, ktorá je charakteristická zrýchleným tepom, zmätenosťou, závratmi či halucináciami v situáciách, keď je osoba vystavovaná okolnostiam, ktoré majú pre ňu veľmi veľký osobný význam. Jednotlivé príznaky sa objavujú najmä pri pohľade na umenie či krásu prírody. Toto ochorenie bolo pomenované po Henri-Marie Beylovi, ktorý bol známy i pod pseudonymom Stendhal (ochorenie pomenované po francúzskom spisovateľovi). Toto ochorenie postihuje podľa odborníkov najmä ľudí, ktorí sú citlivejší a ľahšie podliehajú emóciám. Pacientov môžu taktiež postihovať i panické záchvaty.
2. Apotemnofília
Apotemnofília je psychická porucha, ktorá sa prejavuje túžbou zdravých a racionálne uvažujúcich osôb po amputácii údov alebo údu. Táto psychická porucha postihuje osoby nielen s nižšou, ale i s vyššou inteligenciou. Vzhľadom na to, že neexistuje lekár, ktorý by dobrovoľne amputoval zdravé časti tela jedincom, pacienti, ktorí trpia týmto ochorením hľadajú spôsoby, ako by tak mohli urobiť sami. V niektorých prípadoch sa snažia poškodiť si svoje údy natoľko, že je amputácia jednoducho nevyhnutná. Apotemnofília býva spájaná s poškodením v ľudskom mozgu.
Apotemnofília je veľmi nepríjemnou psychickou poruchou, ktorej závažnosť sa prejavuje aj v tom, že takýto pacienti často nevyhľadajú lekársku pomoc. Je dôležité presvedčiť človeka, aby navštívil lekára, keďže sa rozumným spôsobom liečby javí kognitívno-behaviorálna terapia či averzívne terapie.
3. Syndróm cudzích rúk
Syndróm cudzích alebo mimozemských rúk je jedna z najbizarnejších psychických porúch, ktorá je charakteristická tým, že zapríčiňuje u jedinca rôzne druhy nekontrolovateľných a nedobrovoľných pohybov v jednej z horných končatín. K príznakom tejto psychickej poruchy sa pridávajú ešte aj pocity nevšednosti, ktoré pacient pociťuje v súvislosti s jeho postihnutou končatinou. Inak povedané, pacient verí, že postihnuté končatiny jednoducho nie sú súčasťou jeho tela, a práve kvôli tomu ich nemôže ovládať. Pre túto poruchu sú teda charakteristické:
- disociácie
- nekontrolovateľnosť pohybov končatín, resp. rúk
- kontextové vplyvy – končatiny reagujú na blízke podnety, respektíve tie, ktoré sú na dosah
- závislosť intenzity príznakov od stresujúcich či úzkostných situácií
Syndróm cudzích rúk vzniká v dôsledku poškodenia štruktúry zvanej corpus callosum, ktorej úlohou je zjednocovať a prenášať informácie medzi dvoma mozgovými hemisférami. Niektoré výskumy sa prikláňajú aj k tomu, že táto netradičná psychická porucha vzniká aj v dôsledku kortikálneho poškodenia, prípadne zranenia čelného laloku.
4. Capgrasov syndróm
Capgrasov syndróm je psychickou poruchou, ktorá je nazvaná podľa francúzskeho psychiatra menom Jean-Marie Joseph Capgras. Pacienti trpiaci týmto syndrómom veria tej ilúzii, že nejaká osoba v ich živote, napr. snúbenec, priateľ alebo člen rodiny bol nahradený podvodníkom. Táto choroba je známa aj pod menom ilúzia dvoch osôb. Najčastejše sa vyskytuje u pacientov, ktorí trpia schizofréniou, demenciou, epileptickými stavmi či u osôb, ktoré si prešli ťažkou traumatizujúcou okolnosťou. Tento syndróm väčšinou postihuje ženskú populáciu. Inak povedané, môže sa vyskytnúť dvakrát častejšie u žien ako u mužov.
5. Syndróm Alice v krajine zázrakov
Syndróm Alice v krajine zázrakov možno poznáte aj pod iným názvom – choroba ľudského vlkolaka či Toddov syndróm. Ide o psychickú poruchu, ktorá sa prejavuje narušením chápania jedinca o priestore, čase či obraze. Základnými charakteristickými znakmi tejto bizarnej poruchy sú:
- halucinácie
- narušenie senzorických schopností
- zmena v schopnosti vnímania
Ako sa toto psychické ochorenie prejavuje v praxi? Aj keď má táto porucha mnohé príznaky, medzi dominantné patria zmätenosť alebo neistá domnienka o tvare alebo veľkosti častí tela pacienta. Závažnosť týchto príznakov tkvie v tom, že môžu spôsobiť výskyt panických záchvatov či pocitov strachu. Okrem toho je táto porucha sprevádzaná aj častými migrénami, nádormi v mozgu či užívaním návykových látok. Syndróm Alice v krajine zázrakov môže dokonca postihnúť deti vo veku od 5 do 10 rokov.
Zaujíma vás
Čo je to psychická porucha?
Psychická porucha predstavuje závažný zdravotný problém, ktorý má pôvod v nervovom systéme jedinca. Jedná sa najmä o poruchy správania, nálady alebo myslenia. Vo všeobecnosti sú psychické poruchy označované za najhoršie ochorenia.
Ako sa lieči?
Jednoznačná odpoveď na túto otázku nie je možná, keďže každá jedna porucha sa lieči iným spôsobom. Najdôležitejší krok pre zahájenie každej liečby je však návšteva lekára, ktorý určí správnu diagnózu a nasadí optimálnu liečbu pre daný problém.
Vybrané zdroje:
- https://cs.yestherapyhelps.com/foreign-hand-syndrome-symptoms-causes-and-treatment-14283
- https://www.topky.sk/cl/13/1356453/Najbizarnejsia-tuzba-na-svete–Zdrava-zena-si-chce-dat-amputovat-nohy-
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Stendhalův_syndrom
- https://online.csp.edu/blog/psychology/5-rare-mental-disorders
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Poruchy_př%C3%ADjmu_potravy
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Bul%C3%ADmia
- https://www.avare.sk/adhd-–-porucha-pozornosti-sprevadzana-hyperaktivitou/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Autizmus_(uzavretosť)
- https://bbpsycholog.sk/psycholog-radi/uzkost/211-obsedantno-kompulzivna-porucha.html
- https://www.topdesat.sk/2017/0
3/04/top-10-sialene-dusevne-po ruchy/ - https://cs.wikipedia.org/wiki/Generalizovaná_úzkostná_porucha
- https://therapypet.org/blog/top-10-mental-health-disorders/
- https://www.slovenskypacient.sk/ako-prekonat-uzkost-liecba-priciny-homeopatika/
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mental-illness/symptoms-causes/syc-20374968
- https://www.talkspace.com/blog/the-top-five-most-common-mental-illnesses/