Posledná aktuálizácia prebehla 13. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
„Mám depku“. Slová, ktoré ste mohli počuť od niekoho vo svojom okolí, alebo ste ich možno aj vy sami niekedy vyslovili. Avšak tieto slová netreba brať na ľahkú váhu. Klinická depresia je závažný zdravotný stav, ktorý môže v konečnom dôsledku, pokiaľ sa nerieši, viesť ku smrti. Postihuje mužov aj ženy, avšak častejšie práve to nežné pohlavie. Prečo je tomu tak? Dozviete sa, ak budete čítať ďalej.
Prečo je depresia častejšia u žien?
Štúdie preukázali, že depresia pred nástupom puberty sa vyskytuje zhruba u oboch pohlaví rovnako. V rámci nej a po jej skončení častejšie sprevádza ženy. Prečo je tomu tak? Je na to jednoduchá a zároveň veľmi komplikovaná odpoveď – hormóny.
Samozrejme, nie sú samotnou príčinou vzniku depresie u dievčat a ani u chlapcov. Kolísajúce hladiny hormónov môžu vyvolať zmeny nálady, ale málokedy samotnú depresiu. Avšak tieto zmeny nálad môžu zhoršiť zážitky, situácie a skúsenosti, ktoré sa v puberte vyskytnúť môžu. To následne už k rozvoju depresie viesť môže. Patria medzi nie:
- Hľadanie vlastnej identity (sem patrí aj utvrdenie alebo objavenie vlastnej sexuálnej orientácie)
- Konflikty s rodičmi
- Tlak okolia, školy na dosahovanie lepších výsledkov nielen v štúdiu, ale v osobnom živote (Určite aj by poznáte staré známe: „Musíš sa dobre učiť, aby z teba niečo bolo“)
Tieto situácie môžu spôsobiť rozvoj depresie rovnako u dievčat ako aj u chlapcov. Keďže však vo všeobecnosti v puberte dievčatá skôr psychicky dospievajú ako chlapci, riziko skoršieho rozvoja depresie je u nich väčšie. A niektoré štúdie naznačujú, že spojenie kolísanie hladiny hormónov + negatívny zážitok, skúsenosť, situácia sa počas života ženy niekoľko krát môžu zopakovať. Príkladom môže byť menštruácia, tehotenstvo, alebo menopauza.
Pozrite si náučné video o depresii od uznávaných odborníkov.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Aké sú najčastejšie príznaky?
Príliš sa nelíšia od príznakov depresie, o ktorých sa mohli dočítať v iných článkoch na tomto webe. Ku najčastejším príznakom môžeme zaradiť:
- Dlhotrvajúci pocit nepokoja, úzkosti smútku, prázdnoty
- Pocit viny, vlastnej nepotrebnosti, neschopnosti, beznádeje
- Nadmerná plačlivosť
- Strata záujmu o záľuby, koníčky, priateľov a rodinu
- Nespavosť, skoré zobúdzanie alebo naopak nadmerná spavosť, neschopnosť vstať z postele
- Nedostatok energie, závrate, únava, neschopnosť koncentrovať sa, zhoršená pamäť
- Nechutenstvo alebo naopak prejedanie sa s tým súvisiace zmeny hmostnosti
- Zdravotné ťažkosti, ktoré nereagujú na liečbu – bolesti hlavy, problémy s trávením, chronická bolesť
- Myšlienky na smrť, samovraždu prípadne až pokus o ňu – v tomto prípade okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
V čom spočíva rozdiel medzi mužom a ženou v rámci depresie?
Keď sa bavíme o depresii, medzi mužmi a ženami existuje niekoľko rozdielov. Napríklad v tom, ako sa u nich depresia prejavuje alebo ako sa s ňou snažia vysporiadať. Tu je niekoľko príkladov:
- Ženy majú tendenciu viac premýšľať a rozoberať negatívne pocity – čo následne vedie k zhoršeniu depresie.
- Muži sú počas depresie náchylnejší k užívaniu alkoholu alebo iných návykových látok.
- Stres môže byť častejšou príčinou depresie u žien ako u mužov.
- U mužov je ťažšie spoznať, že trpia depresiou.
- U žien sa častejšie spolu s depresiou rozvinie aj porucha jedenia (prejedanie alebo nechutenstvo).
- U mužov je vyššie riziko pokusu o samovraždu alebo až jej spáchanie – je to aj pre to, že u nich depresia môže zostať dlho nepodchytená a neliečená, práve kvôli ťažšie rozpoznateľným prejavom.
Okrem týchto situácií sú ešte pre ženu typické isté obdobia v jej živote, kedy je náchylnejšia na rozvoj depresie. Súvisí to jednak s jej osobnou situáciou, pocitmi (či si napríklad nezažila nejaký traumatický zážitok) a takisto aj čiastočne s hormonálnymi výkyvmi. Týmto špecifickým situáciám sa budeme venovať trochu podrobnejšie.
Predmenštruačná dysforická porucha
Určite už každá z vás (samozrejme, to platí aj pre mužov, aj keď to sami nezažívajú) počula o tzv. predmenštruačnom syndróme. Emočná precitlivelosť, chuť plakať doslova za každú blbosť, alebo naopak, ľahko vás niečo alebo niekto nahnevá. Často sa k tomu pridružia aj tráviace problémy, nafukovanie a pocity na odpadnutie.
Teraz si však predstavte, že zažívate tieto príznaky, ale cítite sa podstatne horšie. Existuje totižto ťažšia varianta predmenštruačného syndrómu, ktorá sa nazýva predmenštruačná dysforická porucha. Je charakterizovaná depresívnou náladou až samovražednými myšlienkami, výbuchmi hnevu, zmenami apetítu, silnými bolesťami kĺbov a svalov. Tento stav zvyčajne začína 10-14 dní pred začiatkom menštruácie.
Tehotenská depresia
Aj keď sa to nezdá, existuje niekoľko typov tehotenskej depresie.
Perinatálna depresia sa týka hlavne obdobia pôrodu – začať môže tesne pred ním (ako prenatálna depresia) alebo tesne po ňom (postpartálna depresia). Ženy, ktoré trpia týmto typom depresie, pociťujú silný pocit smútku, nervozity, únavy. Takisto je pre ne veľmi ťažké plniť ich každodenné povinnosti, do ktorých sa radí aj starostlivosť o seba, novorodenca a ďalších členov rodiny.
„Baby blues“ – tento stav je veľmi typický pre matku po narodení dieťatka. Je charakteristický zmenami nálady, pocitmi smútku a vyčerpania. Zvyčajne trvá týždeň alebo dva po pôrode a potom odoznie, keď si mamička zvykne na prítomnosť dieťatka. Čiže nejedná sa o depresívny stav a nemal by sa zamieňať s postpartálnou depresiou.
Depresiu súvisiacu s graviditou nemusí spôsobiť len samotné tehotenstvo. Príčinou môže byť aj neschopnosť otehotnieť, prípadne spontánny potrat.
Keď už sa depresia rozvinie (je jedno v ktorej časti tehotnosti, alebo po nej) vždy následkami trpí nielen matka ale aj dieťa. Žena nie je schopná sa dostatočne postarať o seba, ani o svojho potomka. Prípadne môže „východisko“ nájsť v užívaní alkoholu, drog alebo vo fajčení, čo takisto škodí aj dieťaťu. A samozrejme, depresia znamená aj ťažší bonding s dieťatkom.
Vo vyššom riziku rozvoja tehotenskej depresie sú ženy, ktoré už niekedy trpeli depresiou, alebo majú predmenštruačnú dysforickú poruchu, otehotneli veľmi mladé alebo majú vzťahové problémy s otcom dieťaťa. K rizikovým faktorom takisto samozrejme patria aj dlhotrvajúce pocity neistoty ohľadom tehotenstva, prípadne nechcené tehotenstvo.
Perimenopauzálna depresia
Perimenopauza a samotná menopauza sú ďalšie obdobia v živote ženy, kedy je vyššie riziko, že sa u nej rozvinie depresia. Čas medzi jednotlivými cyklami sa postupne predlžuje a produkcia hormónov znižuje. Až to dospeje do bodu, kedy žena úplne prestane menštruovať. Toto obdobie je sprevádzané abnormálnymi periódami (v zmysle zmeny trvania memštruácie alebo jej sily), návalmi tepla, výkyvmi nálady, pocitmi úzkosti, smútku. Tieto príznaky sú však úplne normálne. Niekedy sa však môže stať, že žena prežíva toto obdobie intenzívnejšie a môže sa u nej rozvinúť depresívny stav. To už normálne nie je. V tom prípade je vhodné vyhľadať odborníka.
Je liečba rovnaká pri ženách ako pri mužoch?
Čo sa týka používaných liekov a typov terapie, tak áno, veľké odlišnosti tam nie sú. Avšak pri liečbe depresie je dôležité liečiť nielen príznaky, ale aj samotnú príčinu, a tá je u každého človeka iná.
Z liekov sa najčastejšie používajú antidepresíva. Momentálne ich je na trhu dostupné pomerne veľké množstvo – tricyklické, SSRI, SNRI, menej využívané inhibítory monoaminooxidázy – a lekár vie z nich vybrať pre pacienta to najvhodnejšie vzhľadom k jeho diagnóze aj zdravotnému stavu. Samozrejme, nie všetky antidepresíva sú vhodné pre tehotné ženy! Preto, ak je žena tehotná, vie o tom a užíva antidepresíva, mala by to povedať svojmu lekárovi. Inak tým vážne ohrozuje samotné dieťa.
Z psychoterapie sa využíva sedenie jeden na jedného, kognitívna behaviorálna terapia, skupinové alebo párové sedenia. V prípade vážneho stavu a ohrozenia života je potrebná hospitalizácia na psychiatrickom oddelení.
Často kladené otázky:
Liečba depresie v tehotenstve – čo je bezpečné?
Liečba depresie v tehotenstve nie je až taká jednoduchá, pretože nie každý liek je vhodný pre dieťa. V tom vám bude vedieť najlepšie poradiť lekár. Avšak niektoré štúdie poukázali na to, že niektoré novodobé antidepresíva (hlavne SSRI) predstavujú menšie riziko pre plod ako iné typy liekov z tejto skupiny (tricyklické antidepresíva).
Predpôrodná depresia – čo je to?
Jedná sa o jeden z typov tehotenskej depresie, ktorá začína ešte v rámci trvania gravidity. Jej príčiny sú rôzne (môže sa jednať o nechcené tehotenstvo alebo žena nežije v optimálnom prostredí, háda sa s partnerom, žije sama a podobne) a prejavy sú podobné ako pri iných typoch depresie.
Hormóny a depresia – ako spolu súvisia?
Pomerne dosť. Hlavne čo sa týka toho nežnejšieho pohlavia. Ako sme spomínali vyššie v článku, v živote ženy je niekoľko období, kedy dochádza k pomerne veľkým hormonálnym výkyvom. Menštruácia, tehotenstvo a menopauza patria medzi tie hlavné. Zmeny hladín hormónov môžu viesť ku zmene nálady, avšak málokedy vyvolajú samotnú depresiu. Na to musí ešte existovať nejaká ďalšia príčina – problémy v osobnom alebo pracovnom živote, zdravotné komplikácie, traumatický zážitok a ďalšie.
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/in-depth/depression/art-20047725
- https://www.webmd.com/depression/guide/depression-women#1
- https://www.livescience.com/56599-depression-differs-men-women-symptoms.html
- https://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression-in-women/index.shtml