Posledná aktuálizácia prebehla 8. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Každý z nás v istom momente svojho života zažil pocit, že mu niečo nevyšlo tak, ako malo či mohlo. Či už sme sa o to pričinili viac či menej my alebo to nebolo úplne v našich silách ovplyvniť, máme pocit zlyhania. Nezáleží na tom, kým sme, aké úspechy máme či čo robíme. Pocit osobného zlyhania môže postihnúť každého z nás.
Môže ísť o pocit zlyhania v oblasti súkromia a vzťahov, napriek tomu, že sme úspešní v práci, môžeme mať pocit, že sme zlyhali v láske alebo naopak. Človek, ktorý má rodinu, deti, partnera, má pocit zlyhania v oblasti kariéry, ktorú kvôli rodinnému životu obetoval. Nehovoriac o dilemách rodičov, ktorí sa často sami seba pýtajú, kde urobili chybu, keď ich dieťa prvýkrát príde domov pod vplyvom alkoholu či s cigaretou v ruke.
Čo je to vlastne pocit zlyhania, prečo ho zažívame a čo sa tým dá robiť? Môže byť zlyhanie aj prospešné? Je normálne, ak pocit zlyhania pociťujete často? To sa pokúsime rozobrať v nasledujúcich riadkoch.
Zlyhanie
Zlyhanie sa definuje ako stav, kedy nie sú naplnené naše túžby alebo zámer vzhľadom na to, čo bolo naším cieľom. Jednoducho povedané je to opak úspechu.
Väčšina z nás si pod týmto pojmom predstaví negatívny pocit, že v danej oblasti nie sme dosť dobrí a mali by sme to vzdať. Avšak spomeňme si na slávny výrok Thomasa Eddisona, vynálezcu žiarovky: ,,Nezlyhal som, len som našiel tisíc spôsobov, ako to nebude fungovať.“
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Thomas Eddison patril k jedným z najproduktívnejších a najvýznamnejších celosvetovo známych vynálezcov. I on sa potýkal s neúspechom a zlyhaním. Ak by to však už po prvom zlyhaní vzdal, buď by sme dodnes fungovali len za svetiel sviečok alebo by žiarovku vynašiel niekto iný a preslávil by sa. Eddison musel skúšať niekoľko kombinácií materiálov, aby prišiel na tú jednu, ktorá funguje.
Ak si zadáte do google „citáty zlyhanie“, nájdete vám ich naozaj veľké množstvo. Veľa z nich je od slávnych i uznávaných ľudí, čo je iba dôkazom toho, že všetci sme len ľudia a všetci sme už zažili, čo je to zlyhanie a aký je to pocit.
Henry Ford povedal, že zlyhanie je príležitosť začať odznova inteligentnejšie. A tak by sme to aj mali brať. Všetci robíme chybné kroky. A oveľa dôležitejšie ako to či sme urobili chybu alebo nie, je, ako sa ju snažíme napraviť. Minulosť už totiž nevrátime. Môžme však ovplyvniť prítomnosť a tým do istej miery aj budúcnosť.
Preto si treba pamätať, že jediné skutočné zlyhanie môže nastať vtedy, keď to prestaneme skúšať. Cesta za úspechom je vždy dláždená aj neúspechmi. Bez nich to jednoducho nejde.
Kto zažíva pocit zlyhania?
V dnešnom svete, kedy z každej strany sa na nás valia nejaké očakávania, že by sme mali byť takí a onakí, neomylní, samostatní, nikdy nežiadať o pomoc, zrejme nie je ťažké pociťovať zlyhanie.Ak prežívate pocity, že by ste si v živote mali viesť lepšie, že nie ste dostatočne obľúbení medzi ľuďmi, nech už je dôvod akýkoľvek, vedzte, že nie ste sami.
Pocit zlyhania sa objavuje v akomkoľvek veku a môže sa týkať akejkoľvek životnej oblasti:
- Napríklad deti môžu mať pocit zlyhania práve v oblasti spoločenskej, že nemajú dostatok kamarátov či kvôli tomu, že nemajú čisté jednotky na vysvedčení a automaticky sú tak v dnešnej dobe hodnotené ako menej šikovné a inteligentné.
- Mladí dospelí vo veku 20 – 30 rokov môžu mať pocit zlyhania, ak sa v tomto období neosamostatnia či nenájdu si partnera a neusadia sa, po svadbe sa nerozhodnú mať hneď deti.
- Ľudia v stredom veku zvyčajne majú pocity zlyhania, ak sa ich manželstvo skončí rozvodom, obzvlášť ak jeden z partnerov sa pohne ďalej a nájde si niekoho iného, zatiaľ čo ten druhý nie.
- Celkovo počas života sa bežne môžeme stretnúť s pocitmi zlyhania, keď sa nám nedarí v práci, keď meníme prácu alebo v dnešnej dobe sociálnych sietí, keď sa nám zdá, že naši priatelia sú úspešnejší a majú sa lepšie ako my.
Čo to pre nás znamená?
Zakaždým, ako premýšľame nad tým, čo sme videli na internete, v časopise, na billboarde alebo zakaždým ako sa pozrieme do zrkadla a vidíme niečo, čo nespadá do obrazu, ktorý je nám denno – denne podsúvaný. Každý, kto je iný či už je to hmotnosť, schopnosti, farba kože, sexuálna orientácia či iný názor ako väčšina, je dnes aj napriek všetkému, vnímaný ako niekto, kto nespadá do normy.
Začneme teda premýšľať štýlom, že nie sme dosť dobrí, že sa musíme zmeniť. Naše telo reaguje stresovou odpoveďou nie len na fyzické, ale aj psychické podnety. A toto môže byť jedným z nich. Vyplavia sa nám do tela rôzne látky a hormóny vrátane stresových, ktoré ešte zosilňujú naše reakcie a vnímanie situácie.
Prečo je náš vnútorný hlas aj naším najväčším kritikom?
Zoberme si túto situáciu: chlapík má predniesť verejný príhovor, v hlave mu však beží, že ho aj tak nikto nebude počúvať, že sa určite zakokce, že nevie rozprávať na verejnosti. Takéto myšlienky ho iba znervózňujú, až môžu spôsobiť, že sa naozaj zakokce alebo zabudne, čo chcel povedať. Na druhej strane sa náš vnútorný hlas môže zdať aj milý, keď nám hovorí, že dnes si ešte môžme oddýchnuť a tú úlohu urobiť až zajtra. Potom však, keď to nebudeme stíhať, prídu myšlienky ako, že nikdy nie sme schopní urobiť to načas, nevieme si veci naplánovať, nikdy nič nestíhame.
Preto vždy, keď prídu podobné myšlienky, mali by sme si uvedomiť, že sú to len naše myšlienky, nie je to realita. Áno, možno sa niektoré z nich splnia, netreba sa však vždy najskôr trápiť tými najhoršími scenármi. O sile pozitívneho myslenia sa toho už popísalo naozaj veľa a existuje množstvo techník a spôsobov, ako ho dosiahnuť či už sám alebo za pomoci niekoho iného.
Kedy ide o prirodzený pocit a kedy to už môže značiť niečo patologické?
Dôležité je uvedomiť si, že pocit zlyhania nie je niečo, za čo by sme sa mali hanbiť. Naopak, je prirodzené, že sme sklamaní, ak v práci namiesto nás povýšili iného kolegu, ak si nás nikto nevybral do tímu pri hraní futbalu na telesnej výchove v škole či ak nás nikto nepozval na oslavu narodenín. Základom je priznať si, že takéto niečo pociťujeme a porozmýšľať, čo nám vlastne tento pocit spôsobilo. To nám môže pomôcť nájsť spôsob, ako sa s tým vysporiadať.
Pocit zlyhania sa však vyskytuje aj pri rôznych ochoreniach. Veľmi často sa s tým stretávame u depresívnych pacientov. Tak isto, ak je človek dlhodobo pod stresom a frustrovaný, je náchylnejší vnímať veci z negatívneho uhla pohľadu a pociťovať zlyhanie. Preto si treba dať pozor, čo všetko okrem pocitu zlyhania sa u daného jedinca ešte prejavuje.
Dnes už je úplne jasné, že psychické zdravie významne ovplyvňuje fyzické zdravie a naopak. Týmto sa zaoberá aj samostatný odbor psychosomatika. Preto, ak nie sme v poriadku psychicky, pridružia sa aj fyzické ťažkosti. Môžu to byť bolesti hlavy, svalov, žalúdka, problémy so spánkom, atď.. Nezanedbateľný je aj vplyv na medziľudské vzťahy a pracovný výkon, ktoré tiež môžu byť negatívne ovplyvnené.
Prečo zlyhávame?
- Nedostatok húževnatosti a vytrvalosti: väčšina ľudí zlyhá nie preto, že by danú situáciu nevedeli zvládnuť alebo na ňu nemali dostatok schopností či talentu, ale preto, že to vzdá. Vzdá to, pretože je to ťažké, pretože na ceste za cieľom sú nejaké prekážky. Ak to však pre vás má zmysel, nesmiete sa neúspechmi nechať odradiť.
- Nedostatok viery a presvedčenia: mnoho ľudí si ešte predtým, ako si niečo zaumieni urobiť, nie je istých či to naozaj stojí za to a či na to majú. Zabudnite na takéto myšlienky. V prvom rade sa sami seba spýtajte a premyslite či to naozaj chcete. Ak áno, potom nepochybujte.
- Výhovorky: je prirodzené, že sa snažíme všetko v našom živote nejako zdôvodňovať. A to platí aj o našich pochybnostiach a neúspechoch. Máme tisíc dôvodov prečo neuspejeme a prečo sme neuspeli. Tento pohľad však treba zmeniť. Málokto dosiahne, čo chce na prvýkrát.
- Nepoučenie sa z minulosti: múdri ľudia by sa z chýb minulosti mali poučiť a využiť ich vo svoj prospech pri ďalšom pokuse o dosiahnutie cieľa. Zanalyzujte, prečo vám to naposledy nevyšlo a možno stačí zmeniť malý detail a tentokrát dosiahnete, čo chcete.
- Málo disciplíny: to znamená nenechať sa zviesť z cesty a vytrvať v tom, prečo sme sa rozhodli. Pokušenie boli, sú a budú a je len na nás, ako sa s nimi vysporiadame.
- Nízke sebavedomie: nedostatok sebadôvery a neustále pochybovanie o sebe samom. Toto určite nie je predpoklad pre úspech. Pamätajte, sebadôvera prichádza nie vždy z toho, že robíme všetko správe, ale že sa nebojíme mýliť sa.
- Všetko je iba o šťastí: veľmi mylný postoj. Áno, šťastie mnohokrát treba a nie všetko v živote sme schopní vôľou ovplyvniť. Avšak ľudia akosi zabúdajú, že treba aj niečo preto, čo v živote chceme, urobiť. Ako sa hovorí, nikomu pečené holuby do úst nepadajú.
Ako si môžete sami pomôcť?
Vyhnúť sa pocitom zlyhania sa zrejme nedá úplne, avšak je možné zmierniť ich dopad na vašu osobu a prežívanie. Určite to bude chcieť nejaký čas, kým budete schopní pozrieť sa na vec objektívne a nenechať sa stiahnuť emóciami.
- Pozor na váš vnútorný hlas. Nedovoľte, aby ste sami sebe hovorili, že ste sa mali snažiť viac, že ste zo seba urobili v danej situácii hlupáka a podobne. Je veľmi dôležité, aby ste nedovolili takýmto myšlienkam preniknúť na povrch.
- Naučte sa vážiť si samých seba. Zdravá sebakritika je naozaj potrebná, avšak mnohokrát sme k sebe kritickí až príliš. Aj keď vám možno nevyšlo to, čo ste chceli, oceňte, pochváľte sa za to, že ste urobili maximum, čo bolo vo vašich silách. Tentokrát to síce nestačilo, ale aj negatívna skúsenosť je skúsenosť, ktorá vás v živote môže posunúť vpred.
- Nikdy neoznačujte samých seba za zlyhanie. William D. Brown to vyjadril veľmi dobre, zlyhanie je daná udalosť, okamih, nikdy nie osoba! Každý z nás má svoju hodnotu už od narodenia a neúspechy patria k životu. Nerobia nás však nijako menejcennými.
- Nikdy nepoužívajte ,,Vedel som, že sa to stane.“. Nikdy totiž nevieme, čo sa môže stať. To je na živote pekné a možno aj trochu desivé zároveň.
- Nehanbite sa za svoje pocity a hovorte o nich. Ak sa cítite zle, porozprávajte sa s ľuďmi, ktorým veríte. Môžete využiť aj služby psychológa, ak chcete nestranný pohľad na vec. Vypočutie a pocit, že je tu niekto pre vás, dokážu zázraky. Nie je dobré veci dusiť v sebe, pretože aj ten najhlbší hrniec raz vykypí.
- Zdravá sebakritika je naozaj potrebná, avšak mnohokrát sme k sebe kritickí až príliš.
Nachvíľku sa zamyslite, kto naozaj ste
Skúste sa nachvíľku zastaviť a porozmýšľať o vlastnostiach, ktoré vás naozaj charakterizujú. Nie ako si myslíte, že vás vidia iní. Rátajú sa aj tie, o ktorých možno nikto nevie, ale vy viete, že ich máte. Môžete si ich aj spísať na papier, ak chcete. Teraz sa na to pozrite a popremýšľajte, ako sa ohľadom toho cítite. Ide o to, že ľudia, ktorí sú spokojní sami so sebou, oveľa ľahšie zvládajú rôzne situácie, aj tie nepríjemné, vnímajú rôzne prekážky a prehry ako momentálny problém, nie dôkaz, že sú neschopní a na nič. A to si stále opakujte.
Vy nie ste dnešné ani včerajšie či minuloročné ,,zlyhanie“, zlyhanie je situácia, dočasný stav a dôležité je prejsť si aj takouto skúsenosťou a nevzdať sa.
Nebojte sa vyhľadať aj pomoc odborníka
V prípade, že máte pocity, že dokonca aj tie pozitívne veci a úspechy vo vašom živote sú zlyhanie, zrejme by bolo dobré obrátiť sa na odbornú pomoc. Alebo jednoducho nedokážete vnímať veci pozitívne a lepšie sami od seba. Môže aj nemusí ísť o príznak depresie alebo iného ochorenia, ktoré si vyžadujú už istú terapiu. Nemusí ísť hneď o terapiu liekmi, mnohokrát stačí aj niekoľko sedení so psychiatrom alebo psychológom. Tí vám pomôžu diagnostikovať problém a pod odborným vedením tak môžete nájsť spoločne riešenie.
Pár slov na záver
Pamätajte, že vždy zažijete zlyhanie na ceste za úspechom a úspech môžete zažívať len vtedy, ak sa naučíte prijímať neúspechy. Zlyhať sa totiž dá, len ak to skúšate a dosiahnuť, čo chcete, sa dá len tak, že neprestanete skúšať. Nenechajte váš vnútorný hlas vás odradiť, že na niečo nemáte či že nie ste dostatočne dobré, pekní, múdri, šikovní.Pocit zlyhania je prirodzený, avšak nenechajte, aby vás prevalcoval. Všetkého veľa škodí.
Vždy, keď vás prepadne pocit zlyhania, uvedomte si:
- naozaj nie ste sami, ktorí majú tento pocit
- nie ste bezmocní, vy máte moc ovplyvniť, kam sa v živote chcete dostať
- úspech neprichádza hneď
- nikdy nie ste príliš starí na to, aby ste zmenili svoj život a dosiahli, čo chcete
- neporovnávajte sa s ostatnými, aj ten najsebavedomejší človek navonok, môže vo vnútri cítiť neistotu a zlyhanie
Ak sa vám ešte stále zdá, že sú to len prázdne reči, tu je zoznam pár miliardárov, ktorých mená, keď si zadáte do vyhľadávača a trošku prečítate o ich životnej ceste, zistíte, že to, že dnes počúvame iba o ich úspechoch, neznamená, že ich cesta bola ľahká:
- Howard Schultz
- Lloyd Blankfein
- Oprah Winfrey
- John Paul DeJoria
- Do Won Chang
- Larry Ellison
Vybrané zdroje:
- https://www.psychalive.org/feeling-like-a-failure/
- https://drsoph.com/blog/why-the-feeling-of-failure-is-inescapable-and-why-it-has-nothing-to-do-with-you
- https://everydaypowerblog.com/feeling-like-a-failure-at-25/
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/making-change/201611/what-do-when-you-feel-failure
- https://www.axappphealthcare.co.uk/health-information/mental-health/anxiety/overcome-feelings-of-failure/
- http://www.expresscoaching.net/the-power-of-failure/
- https://stavamesauspesnymi.sk/preco-zlyhavame-tu-je-7-hlavnych-problemov-ktore-zapricinuju-zlyhanie-ako-sa-od-nich-mozete-odrazit/