Posledná aktuálizácia prebehla 17. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Bolesť je vo všeobecnosti psychický stav alebo pocit. Má však veľký význam pre ochranu organizmu pred poškodením. Princípom bolesti je podráždenie receptorov alebo nervových vlákien. Ak sa ale u Vás objaví pichanie pri srdci, mali by ste spozornieť.
Infarkt
Často sa stáva, že infarkt začína pomaly s nevýraznou bolesťou až nevoľnosťou. V takomto prípade si človek nie je celkom istý tým, čo sa práve deje a príliš dlho čaká, kým vôbec požiada o pomoc. Na druhej strane sú aj prípady srdcových príhod, ktoré sa dejú náhle a vtedy človek veľmi ťažko lapá po dychu.
Infarkt môže nastať kedykoľvek a kdekoľvek. Či už ste v práci alebo dokonca aj v čase, keď oddychujete. Je dôsledkom postihnutia dôležitých srdcových ciev. Je to stav ohrozujúci život a preto je dôležité vedieť príznaky začínajúceho infarktu.
Varovné príznaky infarktu :
- Bolesti vyžarujúce do ľavej a pravej ruky
- Bolesť chrbtice a žalúdka
- Studený pot a strata rovnováhy
- Nepríjemný pocit v oblasti hrudníka – zvieranie, pálenie a pocit plnosti
- Žalúdočná nevoľnosť
- Skrátenie dychu
Čo je potrebné urobiť v takejto situácii:
• Zavolať rýchlu záchrannú službu 112
• Ak to nie je možné a neviete sa spojiť so záchrannou službou, poproste niekoho o odvoz do nemocnice
• Za žiadnych okolností si nesadajte za volant
• Je potrebné zotrvať v pokoji a nenamáhať sa
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Rizikové skupiny
Existujú dve skupiny, ktoré môžu alebo nemôžu ovplyvniť riziko infarktu. V prvej skupine by sme zaradili neovplyvniteľné faktory a teda vek – najčastejšie prípady infarktov sa zaznamenávajú u ľudí po päťdesiatke. Taktiež je tu dedičnosť a rozhodne aj pohlavie. Zatiaľ čo u mužov je to v mladšom veku, výskyt infarktu u žien narastá po prechode. Medzi ovplyvniteľné faktory patria – vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi, cukrovka, fajčenie, obezita.
Správna životospráva
Pacient po prekonanom infarkte musí zmeniť životosprávu. Ak trpí obezitou, znížiť telesnú hmotnosť a vylúčiť tuky z jedálneho lístka. Dôležitý je pravidelný pohyb, ktorý je ale potrebné najskôr konzultovať s lekárom. Väčšinou je fyzická aktivita prospešná pre každého pacienta a v neposlednom rade je dobre vyhnúť sa stresu či nefajčiť. Aby ste boli naozaj v dobrej forme, dodržiavajte tieto 3 zásady.
- Správne dýchajte – dlhšie pauzy medzi nádychom znižujú srdcovú frekvenciu a predlžujete si tak život
- Spánok – využite voľný čas a doprajte si oddych, naučte sa relaxovať
- Pohyb – udržať si zdravé srdce vyžaduje aj pohyb a to aspoň 2x do týždňa
Príčinou je chrbtica
Máte prácu, ktorá si vyžaduje časté sedenie pred počítačom a jedného dňa pocítite pichanie pri srdci. Na druhý deň si doprajete oddych pri sledovaní televízii a tento pocit sa opäť zopakuje. Doteraz sa Vám niečo podobné nestalo a preto začínate mať obavy.
Pichanie pri srdci nemusí hneď znamenať infarkt. Tento stav pokojne môže mať na svedomí Vaša chrbtica. Najlepšie riešenie je nechať to na odborníka a navštíviť teda lekára. Ak zhodnotí, že za bolesť môže práve chrbtica, je dosť pravdepodobné, že Vám odporučí rôzne cvičenia, rehabilitácie či masáže. Práve cvičenie môže mať priaznivý účinok nie len na chrbticu, ale aj na srdce a krvný obeh.
Blokáda hrudnej chrbtice
Hrudná chrbtica je najdlhšia časť chrbtice a je zložená z 12 hrudných stavcov. Nadväzuje na krčnú chrbticu a smerom dole pokračuje do bedrovej chrbtice. Ako základný prejav postihnutia hrudnej chrbtice je spazmus v oblasti lopatiek. Bolesť hrudnej chrbtice zvyčajne vzniká veľmi náhle. Táto bolesť môže byť akútna alebo chronická.
Blokáda hrudnej chrbtice je stav, pri ktorom mozgové centrá spustia ochrannú blokádu. Cieľom je teda pacienta zablokovať v pohybe, aby nedošlo k väčšiemu poškodeniu spinálnych nervov. Pacient sa sťažuje na pichanie pri srdci, je obmedzený v dýchaní a pociťuje tlaky na hrudi. Čo sa týka dýchania, obtiaže môžu nastať nie len pri nádychu, ale aj pri výdychu. Je nevyhnutné absolvovať odblokovanie hrudnej chrbtice.
Liečby sa netreba obávať a rozhodne ju netreba odkladať. Vďaka terapii pacient pocíti náhle zlepšenie, kedy pichanie a tlaky postupne miznú a zlepší sa aj samotné dýchanie. Približne 2 dni môže trvať, kým sa prekrvia nervy a od 2-3 týždňov sa uvoľnia i svaly, vyliečia sa zápaly nervového tkaniva.
Prevencia bolesti chrbta
Bolesti chrbta, ktoré pretrvávajú dokážu poriadne znepríjemniť život. Preto je dobré bolestiam predchádzať. Nedostatočná fyzická aktivita spôsobuje ochabnutie a oslabnutie svalového korzetu trupu. Ďalším rizikovým faktorom sú nadbytočné kilá, ktoré môžu viesť až k obezite.
Ak je Vaša práca zameraná viac na sedenie pri počítači, dbajte na správne sedenie. Predkolenie so stehnami by mali zvierať uhol 90 stupňov. Hlava by nemala byť predsunutá a monitor by mal byť vo výške očí.
Kvalita spánku je taktiež veľmi dôležitá a obozretný by ste mali byť aj pri výbere matraca. Ten nesmie byť príliš tvrdý ani veľmi mäkký. Dôležitý je aj výber topánok. Dámy, snažte sa vyvarovať vysokým opätkom. Najideálnejší je 3 – 4 cm opätok, ktorý umožňuje správne držanie tela.
Blúdivý nerv ako príčina pichania
Pochádza z latinského slova nervus vagus – nejasný, neurčitý. Vychádza z predlženej miechy, dostáva sa do medzihrudia okolo pažeráka, priedušnice , cez bránicu do brucha. Blúdivý nerv môže mať na svedomí niekoľko nepríjemných bolestí a zdravotných problémov. Napríklad poruchy sluchu a rovnováhy , žaludočné vredy, inkontinencia a podobne. Jedným z vážnych prejavov poškodenia blúdivého nervu sú poruchy funkcií srdca a obehového systému. Medzi najbežnejšie príznaky sa považuje arytmia. Ide o nepravidelný srdcový tep. Arytmia môže spôsobiť bolesť na hrudi.
Psychogénne príčiny
Ak vylúčime infarkt a chrbticu, príčina pichania pri srdci môže byť celkom iná. Bolesť, ktorá sa prejavuje pichaním v oblasti hrotu srdca a teda v miestach ľavej bradavky, býva spojená so strachom či úzkosťou. Človek má pocit nedostatku vzduchu a nemôže sa poriadne nadýchnuť. Takýto strach, úzkosť a napätie bývajú často spojené s tachykardiou. Tachykardia sa prejavuje rýchlou činnosťou srdca.
Liečba : v tomto prípade je potrebná psychoterapia, ktorá si vyžaduje trpezlivosť. Zvyčajne lekári predpisujú aj sedatíva alebo antidepresíva.
Sedatíva vs Antidepresíva
Sedatívum je druh lieku, ktorý spôsobuje pokoj a uvoľnenie ale na druhej strane sa budete cítiť ospalý, môže sa Vám zhoršiť vnímanie a spomalia sa reflexy. Je ale veľmi dôležité upozorniť na to, že pri prekročení stanovenej dávky, spôsobujú stratu vedomia ba až smrť. Dodržujte preto dennú stanovenú dávku!
Antidepresíva sú lieky, ktorými sa lieči stredne ťažké až ťažké depresívne ochorenie. Majú využitie aj v liečbe úzkostných porúch. Napríklad panická či obsedantná úzkostná porucha.
Zdravie máme len jedno a preto je dôležité dbať na správnu životosprávu, ktorú sme uviedli v článku a v neposlednom rade neodkladať návštevu lekára, ktorý presne určí aký máme zdravotný problém.
Pýtate sa nás
Čo spôsobuje pichanie pri srdci?
Začneme tým najnebezpečnejším. Pichanie pri srdci môže spôsobovať napríklad prichádzajúca srdcová príhoda, teda infarkt. Vtedy treba okamžite volať prvú pomoc. Vlastne treba ju volať vždy, ak je to prejav ktorý nepoznáte. Často to býva aj príčinou nejakého ochorenia, ako napríklad tetánia. ,,Novopečený,, tetanici nepoznajú stavy, ktoré toto ochorenie spôsobuje a často si to následne mýlia s infarktom. Je to ochorenie, ktoré sa mimo iného prejavuje zvýšenou nervovou vzrušivosťou a nervus vagus ktorý prechádza blízko srdca môže spôsobiť aj takéto prejavy. Tetánia však nie je život ohrozujúca.
Je pichanie nebezpečné a život ohrozujúce?
V prípade infarktu je život ohrozujúce a rovnako ak sa to prejaví v spojení napr upchatej cievye alebo pri extrémne ale naozaj extrémnej fyzickej záťaži.
Ako odstrániť pichanie pri srdci?
V prípade ak trpíte napríklad stresom alebo trebárs obezitou, alfou a omegou je šport. Robte hlavne kardio športy, ako je beh, chôdza či plávanie. Je to jediný naozaj účinný a preventívny spôsob na udržanie zdravého srdca.
Vybrané zdroje:
- https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/19662-hrozi-vam-infarkt-ci-zastava-srdca-ako-to-spoznate/
- https://stromzdravia.sk/zdrava-chrbtica/hrudna-chrbtica/
- http://www.tvojesrdce.sk/article/82–varovne-priznaky-infarkt
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Sedat%C3%ADvum
- http://www.psychiatry.sk/informacie-pre-pacientov