Pre zistenie skutočného významu Omega 3 mastných kyselín, sa najprv musíme pozrieť na to ako fungujú, prečo sú dobré a aké majú priaznivé účinky na ľudský organizmus. Na Slovensku sa potýkame so základným problémom Omega 3 mastných kyselín, a tým je, že ich nedostávame do tela v takej miere, ako je potrebné. Telo si ich nedokáže samo vyrobiť, preto je ich hlavným dodávateľom strava. Je na mieste sa spýtať: Ktoré produkty a suroviny mám jesť, aby som mal v tele dostatok mastných kyselín? Odpoveď na túto otázku a mnoho ďalšieho sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Omega 3 mastné kyseliny – Čo to vlastne je?
Mastné kyseliny sa vo všeobecnosti delia na dve hlavné skupiny 1. nonesenciálne mastné kyseliny (NEFA, t. j. tie, ktoré telo môže ľahko vyrobiť) a 2. esenciálne mastné kyseliny (EFA, t. j. tie, ktoré ľudské telo nedokáže vyrobiť, a preto musia byť prijímané v potrave). Omega 3 mastné kyseliny (hlavné zložky tukov) patria do druhej z kategórií. Zároveň sa radia do nenasýtených mastných kyselín, čo predikuje prítomnosť dvojitých väzieb v štruktúre molekúl. Ich hlavnou funkciou je vytváranie bunkových membrán, ktoré svojou vlastnosťou, polopriepustnosťou, umožňujú komunikáciu a transport látok medzi bunkami.
Základné rozdelenie Omega 3 mastných kyselín
- EPA (eikozapentaénová kyselina) – pozitívny dopad na činnosť mozgu a zraku
- DHA (dokozahexaénová kyselina) – správna činnosť srdca
- ALA – pomáha udržať zdravú hladinu cholesterolu v krvi
Omega 3 vs Omega 6
Aj keď z laického pohľadu sa zdajú byť tieto dve látky názvom podobné, v skutočnosti majú opačné funkčné vlastnosti. Zatiaľ čo Omega 3 pôsobí protizápalovo, Omega 6 je prozápalovou mastnou kyselinou. V praktickej rovine konzumujeme omnoho viac Omega 6 mastných kyselín, pretože sa často nachádzajú v nezdravom jedle (hlavne v smaženej rýchlej strave). Tento fakt výhradne neznamená, že by sme Omega 6 nemali tak isto konzumovať. Pomer týchto látok by sa mal pohybovať od 1:1 až 4:1 v prospech Omega 3. Inými slovami by sme mali zvýšiť príjem Omega 3 mastných kyselín, pretože podľa zozbieraných dát odborníci konštatujú ich nedostatok na slovenských tanieroch.
Význam Omega 3 mastných kyselín pre ľudské telo
Účinný bojovník v súboji s depresiou a zhoršenou náladou – Pri ťažkostiach psychického charakteru je viac než vhodné, prijímať najmä EPA kyseliny. Študie potvrdzujú ich vysokú účinnosť do miery porovnateľnej s účinkom antidepresív na potláčanie depresívnych príznakov.
Zlepšenie zraku a videnia – Kyselina DHA je hlavnou zložkou sietnice oka (tvorí až 60% z nej). Jej prijímaním zabraňujeme vzniku degenerácie očnej makuly – choroby spôsobujúcej slepotu a ťažkosti so zrakom.
Pomáhajú v boji proti rakovine – Výskumy potvrdzujú ich účinnosť pri špecifických druhoch rakovín, konkrétne prsníka a prostaty. Slúžia aj ako prevencia proti rakovine hrubého čreva.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Posila pri autoimunitných ochoreniach – Cukrovka a skleróza multiplex sú príkladmi tohto typu chorôb. Konzumáciou Omega 3 mastných kyselín, v prvom roku života dieťaťa, im vieme predísť. Tak isto pomáhajú pri chorobách ako:
- lupus
- reumatoidna artritída
- Crohnova choroba
- psoriáza
Duševné poruchy – Ľuďom nimi trpiacimi boli zistené nízke hladiny omega 3 mastných kyselín, preto tieto dve veličiny vzájomne korelujú. Ich doplnením predídeme zvýšenému hyperaktívnemu a násilnému správaniu, hlavne u detí.
Pomoc proti zápalom – Aj keď sú zápaly prirodzenou súčasťou procesu liečenia určitej choroby, ich trvanie by malo byť obmedzené. Ak zápal ani po dlhotrvajúcom časovom období neodchádza, hovoríme o veľmi nebezpečnom chronickom zápale. Omega 3 mastné kyseliny tento zápal redukujú, vďaka ich prirodzeným protizápalovým účinkom.
Znižujú príznaky metabolického syndrómu – podeň spadá:
- obezita
- vysoký krvný tlak
- zvýšená hladina triglyceridov
- málo HDL cholesterolu
- inzulínová rezistencia
Ochrana pred srdcovo-cievnymi ochoreniami – Spomínané mastné kyseliny majú schopnosť udržať tepny pružné a pevné, znižujú krvný tlak, predchádzajú tvorbe krvných zrazenín, zabraňujú tvrdnutiu tepien.
Omega 3 mastné kyseliny a tehotenstvo – Sú prospešné pre budúce mamičky, ale čo je dôležitejšie, pomáhajú v raných štádiách vývoja plodu a zároveň v neskorších vývinových etapách dieťaťa, konkrétne:
- zvyšujú inteligenciu dieťaťa
- zlepšujú schopnosť komunikovať
- znižujú frekvenciu vzniku problémov so správaním
- znižujú riziko ADHD, autizmu a mozgovej obrny.
- zlepšenie zraku
- menšia predispozícia na vznik hyperaktivity
Sú efektívne proti stresu – Zvýšený denný príjem Omega 3 mastných kyselín pôsobí pozitívne na adrenalínové reakcie v stresových situáciach. Toto tvrdenie bolo potvrdené na výskumoch s laboratórnymi potkanmi (neskôr aj s ľuďmi), kedy sa testovaným zvieracím subjektom znížili príznaky dýchavičnosti ako faktoru environmentálneho stresu. DHA a EPA znižujú noradrenalín a podporujú funkcie imunity.
Prospievajú kognitívnym funkciám, konkrétne pamäti a učeniu – Keďže nedostatok Omega 3 mastných kyselín spôsobuje poruchy kognitívnych funkcií, zákonite ich dostatok ich posilňuje. Toto tvrdenie sa preukázalo najmä u starších ľudí. Konkrétne DHA má za následok zlepšenie dlhodobej pamäte. Novší výskum dokázal pozitívne účinky aj u mladých ľudí, ktorým bola po 6 mesiacoch podávania 750 g DHA a 930 g EPA zaznamenaná zlepšená funkcia pracovnej pamäte.
Udržujú zdravú pleť – DHA je prirodzene obsiahnutá v pleti. Preto jej konzumáciou si zlepšujeme pružnosť, hydratáciu a hebkosť. EPA je reduktorom akné a známok predčasného starnutia pleti.
Napomáhajú pri menštruačných bolestiach – Tento bod poteší ženy, ktoré mávajú časté a veľmi bolestivé menštruačné kŕče. Pravidelné dopĺňanie Omega 3 mastných kyselín je silnejší bojovník proti menštruačným kŕčom ako ibuprofen.
Udržujú zdravie kostí a kĺbov – Podporujú tvorbu vápnika a tým predchádzajú osteoporóze a artritíde. Taktiež znižujú bolesti kĺbov.
Skvalitňujú spánok a zabraňujú nespavosti – Kvalitný spánok je jedným z najdôležitejších faktorov pre celkové zdravé bytie organizmu. Nedostatok Omega 3 mastných kyselín nám ho odopiera. Sú však aj mnohé ďalšie spôsoby, ako si zlepšiť kvalitu spánku. Od doplnenia chýbajúcich látok pomocou stravy alebo výživového doplnku ako je Stressfix, až po cvičenie a praktizovanie každodenného zdravého pohybu.
Ako viem, že ich mám nedostatok?
- neprimeraná, až chronická únava
- zhoršenie kognitívnych funkcií ako sú pamäť a pozornosť
- zťaženie procesu učenia
- ťažkosti so srdcom
- vysušená pokožka
- lámanie vlasov a nechtov
- výkyvy nálad a príznaky depresie
- zápcha
Prirodzené zdroje Omega 3 mastných kyselín:
- Morské ryby (tučnejšie)
- losos
- sardinky
- tuniak
- halibut
- makrely
- rybí olej
- Rastlinné oleje
- ľanový olej
- konopný olej
- repkový olej
- sójový olej
- Chia semienka
- Konopné semienka
- Ľanové semienka
- Dyňové semienka
- Vlašské orechy
- Materské mlieko
Primerané dávkovanie
Podľa americkej kardiologickej spoločnosti je odporučená denná dávka Omega 3 mastných kyselín minimálne 1 g denne, čo odpovedá jednej čajovej lyžičke rastlinného alebo rybieho oleja. Týždenne by sme to mohli dávkovať v podobe dvoch porcií rybieho mäsa. Táto odporúčaná dávka je úplne najnižšia, preto nie je problém, ak ju presiahnete do miery 2 až 4 g za deň. Na Slovensku nie je problémom nadmerná konzumácia Omega 3, ale naopak, ich nedostatočná koncentrovanosť na tanieroch. Zo zberu dát sa zistilo, že len 18% Slovákov je ryby raz do týždňa.
Výživové doplnky s obsahom Omega 3 mastných kyselín
Nie vždy je možnosť, si potrebné živiny dopĺňať prirodzenou cestou – pomocou stravy, a preto existujú alternatívy v podobe výživových doplnkov s vysokým obsahom mastných kyselín. Môžete si vybrať zo širokej škály výberu v slovenských lekárniach. My vám ponúkame zoznam najlepšie hodnotených z nich.
- eye q tekutá forma s príchuťou vanilky 200 ml – je špeciálna kombinácia vybraných polynenasýtených mastných kyselín s vysokým obsahom EPA, odporúčaná deťom a dospelým.
- https://www.pilulka.sk/rybi-olej-olej-z-trescej-pecene-iecoris-aselli-oleum-200-g – olej z tresčej pečene je prírodným zdrojom vitamínov A a D. Odporúčané dávkovanie je jedna čajová lyžička denne spolu s jedlom.
- ACUTIL 60 cps – sú, na rozdiel od ostatných kapsule, obsahujúci Ginkgo biloba extrakt, fosfatidylserín, kyselinu listovú a vitamíny E a B12. Prispievajú k udržaniu správnej funkcie mozgu, správnej funkcii psychiky a nervového systému, zníženiu vyčerpania a únavy.
- MOLLER´S Omega 3 RYBÍ OLEJ Citrónová príchuť z pečene tresiek 250ml – nórsky rybí olej z tresčej pečene získaný z divo žijúcich nórskych arktických tresiek. S vysokým obsahom vitamínov D, A a E.
- Moller´s Omega 3 rybí olej ovocná príchuť 250ml – je detskou verziou vyššie spomínaného výživového doplnku. Je vhodný pre deti od 3 rokov, ale neslúži ako náhrada pestrej stravy.
- Walmark Omega 3 rybí olej FORTE 180 toboliek – s vysokým obsahom EPA a DHA pre zdravé srdce, mozog a zrak.
Časté otázky:
Čo sú omega 3 mastné kyseliny?
Sú to hlavné zložky tukov, ktoré sa vďaka svojej nenasýtenosti vyznačujú prítomnosťou dvojitých väzieb v štruktúre molekuly. Ich hlavnou úlohou je tvorba polopriepustných bunkových membrán, vďaka ktorým medzi sebou môžu bunky komunikovať a transportovať potrebné látky pre správnu funkciu organizmu. Medzi jeho základné zložky patrí: EPA (eikozapentaénová kyselina), ktorá má pozitívny dopad na činnosť mozgu a zraku. DHA (dokozahexaénová kyselina) – správna činnosť srdca a ALA – pomáha udržať zdravú hladinu cholesterolu v krvi.
Načo sa používajú?
Ich využitie má širokú paletu ponuky pozitívnych účinkov na organizmus. Sú účinným bojovníkom v boji proti depresií a zhoršenej nálady, zlepšujú videnie a zrak všeobecne. Je dokázaná ich účinnosť proti rakovine prostaty, prsníka a hrubého čreva. Sú posilou pri autoimunitných ochoreniach (cukrovka a skleróza multiplex), ich nedostatočnosť hrá úlohu pri vzniku duševných porúch, fungujú ako protizápalové látky. Znižujú príznaky metabolického syndrómu (obezita) a všeobecne kladne účinkujú na fyzickú kondíciu, zdravie kostí a kĺbov, srdce a cievy, zdravie pleti. Sú efektívne proti stresu a prospievajú kognitívnym funkciám (pamäť a učenie). V tehotenstve majú blahodárne účinky na vývin dieťaťa a zdravie matky. Napomáhajú pri menštruačných bolestiach a, v neposlednom rade, skvalitňujú spánok.
Aké je denné odporúčané dávkovanie?
Denné dávkovanie by sa malo pohybovať okolo 1 g omega 3 denne, pričom 1 gram je odporúčaná spodná hranica. Samozrejme, môžete skonzumovať omnoho viac mastných kyselín (2 – 4g). Tieto údaje v praktickej rovine odpovedajú jednej čajovej lyžičke rastlinného alebo rybieho oleja denne. Týždenne by sme si mali naservírovať aspoň dve ryby. Omega 3 nie je jediná nenasýtená mastná kyselina, ktorú telo nedokáže samo produkovať. Omega 6 je tak isto vhodne dopĺňať prostredníctvom stravy. Ich pomer by sa mal pohybovať od 1:1 až k 1:4 v prospech Omegy 3 mastných kyselín.
Môžu škodiť?
V podstate neexistuje žiadny vedecky a odborne podložený dôkaz, ktorý by preukazoval škodlivosť mastných kyselín. Problémom nie je ich škodlivosť alebo nadmerné užívanie, ale naopak, ich nedostatočnosť v stravovacích návykoch Slovákov. Občas môžeme v médiach alebo iných neodborných záznamoch vidieť subjektívny názor na škodlivosť mastných kyselín, avšak takýto názor nie je nijako vedecky podložený.
Vybrané zdroje
- https://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/preco-su-pre-zdravie-nevyhnutne-omega-3-mastne-kyseliny
- https://gymbeam.sk/blog/omega-3-mastne-kyseliny-omega-6-mastne-kyseliny-pomer/
- https://www.walmark.sk/magazin/dodajte-telu-nevyhnutne-omega-3-kyseliny-8-rychly
- https://www.drmax.sk/poradna/zdravy-zivotny-styl/aky-je-vyznam-omega-3-mastnych-kyselin/
- https://ec.europa.eu/slovakia/news/EU_consumer_habits_regarding_fishery_sk