Posledná aktuálizácia prebehla 13. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Tetanický syndróm alebo tetánia je moderným ochorením, ktoré postihuje najmä mladšiu generáciu ľudí. Možno ste sa stretli už aj s iným pomenovaním tohto ochorenia, ako chorobou mladých 21. storočia. Tetániou ako jedným z najnovších ochorení trpia najmä ľudia od 20 do 30 rokov, avšak ak ste starší, nemôžeme vylúčiť jednoznačne to, že by vás tetánia nemohla premôcť. V tomto článku sa pozrieme na druh tetánie zvaný neurogénna tetánia, ktorý sa mierne odlišuje od iných stavov tetanického syndrómu.
Čo je to tetánia?
Tetánia alebo tetanický syndróm predstavuje ochorenie, resp. stav nadmernej dráždivosti centrálneho a periférneho nervového systému. Tento stav vzniká v dôsledku výrazného zníženia koncentrácie iónov. Vo väčšine prípadov hovoríme o veľmi nízkej hladine magnézia a vápnika v krvi. V prípade ak jedinec trpí tetániou v dôsledku nízkej hladiny horčíka v krvi, hovoríme o tzv. hypomagneziémii. Na druhej strane nadmerne nízka hladina vápnika v organizme, resp. v krvi, sa odborne nazýva hypokalcémia. Tetánia je veľmi často spájaná s tzv. tetanickým záchvatom a často sa zamieňa s panickými záchvatmi.
Dobrou správou však je, že tetánia nie je život ohrozujúce ochorenie. Vo väčšine prípadov tetanický záchvat pominie približne do 1 hodiny od jeho prepuknutia. Okrem samotných záchvatov je však tetánia charakteristická aj inými príznakmi, ktoré zasahujú i do kvalitného a zdravého spánku.
Slovo tetánia je odvodené od gréckeho slova tetanos, čo by sme mohli preložiť ako stiahnutie či kŕčovité napätie. Pacient trpiaci tetániou je charakteristický tým, že vykazuje príznaky ako kŕče, tŕpnutie svalov, nôh či rúk, problémy s dýchaním. Ide však iba o veľmi všeobecné základné príznaky, ktoré sa môžu líšiť od pacienta k pacientovi vzhľadom na intenzitu či druh tetánie. Poznáme niekoľko druhov tetánie, ktorých odlišujúcim faktorom sú charakteristické prejavy ochorenia:
- hyperventilačná tetánia
- neurogénna tetánia
- latentná tetánia
- manifestná tetánia
Prečo vzniká neurogénna tetánia?
Tetanický syndróm môže vznikať z rôznych príčin. Ide o všeobecné príčiny, ktoré môžu byť dôvodom vzniku všetkých druhov tetanického syndrómu. V nasledujúcich riadkoch sa spoločne pozrieme na spoločné príčiny s prihliadnutím na najčastejšie konkrétne príčiny vzniku neurogénnej tetánie.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Jedným z najčastejších dôvodov výskytu tetanického syndrómu je zníženie hladiny horčíka v krvi. V tomto prípade nastáva tzv. hypomagneziémia. Horčík je dôležitý nielen pre mnohé enzýmy, ale i pre svalové sťahy či prenos nervového vzruchu. Mali by ste si preto dávať pozor na chronický, čiže dlhodobý stres, ktorý znižuje hladinu tohto minerálu v organizme. Okrem toho môžu byť príčinou nízkej hladiny horčíka v krvi aj:
- ochorenia gastrointestinálneho traktu
- alkoholizmus
- chabá výživa, prípadne rozličné diéty
Veľmi častou príčinou vzniku tetánie je aj znížená koncentrácia vápnika v krvi. Ide o tzv. hypokalcémiu. Vápnik je dôležitý na reguláciu neuromuskulárnej činnosti. Samotné príčiny môžu byť rôzne:
- hyperventilácia
- hnačky a zvracanie
- rôzne lieky
- tehotenstvo a dojčenie
- zlyhanie obličiek
- nízky príjem z potravy
- znížená hladina vitamínu D
- ochorenie prištítnych teliesok
- koncentrácia horčíka v krvi
Neurogénnu tetániu inak nazývame aj spazmofília alebo normokalcemická tetánia. Najčastejšou príčinou vzniku neurogénnej tetánie je práve deficit horčíka. Ide teda o tzv. hypomagneziémiu. Lekár by mal zistiť druh ochorenia tzv. biochemickým testom na hodnoty horčíka. Test horčíka sa vykonáva zo vzorky moču či krvi. Deficit magnézia môže byť zapríčinený jednak jeho nedostatočným prísunom alebo poruchou regulácie metabolizmu, prípadne nadmerným vylučovaním obličkami.
Ako sa prejavuje neurogénna tetánia?
Neurogénna tetánia alebo spazmofília, prípadne normokalcemický tetanický syndróm, sa najčastejšie prejavuje problémami neurologického charakteru, a práve z toho dôvodu dostal tento druh tetánie názov neurogénna. Aké sú však najčastejšie príznaky neurogénnej tetánie?
- kŕče v oblasti končatín
- tuhnutie najmä oblasti v okolí úst
- mravčenie či tŕpnutie končatín a prstov
- nadmerné pocity únavy
- silné bolesti hlavy (migrény)
- poruchy spánku
- syndróm nepokojných nôh
- zvýšená citlivosť na hluk
- točenie hlavy alebo strata rovnováhy
- závraty
Neurogénna tetánia sa najčastejšie prejavuje v nočných hodinách, kedy je náš organizmus v stave pokoja. Môže sa však objaviť, samozrejme, i v iných hodinách. Medzi iné príznaky typické pre spazmofíliu patria napríklad kardiologické príznaky ako búšenie srdca, zvýšený krvný tlak, srdcová arytmia, tlak či bolesť za hrudným košom. Okrem toho môžu pacienti mať podozrenie na infarkt.
Tetanický syndróm, konkrétne neurogénna tetánia sa podpisuje najviac na našej psychike. Pacient môže trpieť nervozitou, podráždenosťou, zníženou koncentráciou, frustráciou, depresívnymi stavmi, strachom, úzkosťou či dlhodobými pocitmi stresu. Pridružiť sa môžu k týmto príznakom aj rozličné gastroenterologické ťažkosti, ako intenzívne kŕče v oblasti čriev či žalúdka, hnačky, problémy s prehĺtaním či pocity na zvracanie. V neposlednom rade môžu mať ženy problémy so silnou a bolestivou menštruáciou, môžu trpieť tzv. predmenštruačným syndrómom a okrem toho sa môžu objaviť i tromboembolické príhody pri užívaní antikoncepcie.
Liečba
Liečba neurogénnej tetánie je založená na dopĺňaní dôležitých minerálov, ktoré sú v deficite. Ide hlavne o nedostatok horčíka alebo magnézia. Musíme teda zabrániť ďalšiemu pretrvávaniu tzv. hypomagneziémie. Neurogénna tetánia nie je život ohrozujúca choroba, a preto netreba mať z nej panický strach. Liečba je však nevyhnutná na skvalitnenie vášho života. Prísun horčíka do vášho organizmu, ak trpíte neurogénnou tetániou, nebude postačovať z potravy. Samozrejme, základom je úprava vašej stravy, do ktorej by ste mali zahrnúť viac potravín s obsahom horčíka.
Okrem toho je dôležité navštíviť vášho lekára, ktorý vás odkáže na tzv. elektromyografické vyšetrenie (EMG), ktoré potvrdí alebo vylúči vaše ochorenie. V mnohých prípadoch bude potrebná i konzultácia so psychológom či psychiatrom. Taktiež je podstatným krokom pri liečbe neurogénnej tetánie aplikácia týchto zásad:
- zdravá životospráva
- zmena myslenia
- dostatočná fyzická aktivita
- prechádzky v prírode
- vyhýbanie sa stresu v čo najväčšej miere
- relaxačné aktivity a dostatočne kvalitný spánok
- vyhýbanie sa kofeínovým a alkoholickým nápojom, keďže tieto látky odčerpávajú z organizmu horčík oveľa rýchlejšie
Najčastejšie otázky
Aká je to neurogénna tetánia?
Neurogénna tetánia predstavuje druh tetanického syndrómu, ktorý je typický najmä príznakmi spojenými s psychickou stránkou človeka. Jedná sa hlavne o úzkostné stavy, podráždenosť, zníženú schopnosť koncentrácie, depresívne stavy, ktoré môžu byť sprevádzané žalúdočnými problémamy, kŕčami a tŕpnutím končatín alebo častí tváre.
Aké typy ešte existujú?
Okrem neurogénnej tetánie poznáme:
- latentnú tetániu (vyskytuje sa najčastejšie, pričom sa neprejavuje záchvatmi, a teda jej diagnostika je náročná),
- hyperventilačnú tetániu (prejavuje sa najmä hyperventiláciou),
- manifestnú tetániu (najťažšia forma tetánie – prejavuje sa vážnymi záchvatmi).
Ako sa lieči?
Keďže príčina vzniku neurogénnej tetánie tkvie najmä v nedostatku magnézia, je nutné zabezpečiť si dostatočný príjem tejto minerálnej látky. Ak prejavy neustupujú, je nutné navštíviť vášho ošetrujúceho lekára, ktorý vás odporučí k špecialistovi (najčastejšie neurológ, prípadne psychiater), ktorý môže nasadí optimálnu liečbu – lieky v možnej kombinácii s terapiami.
Vybrané zdroje:
- https://www.rehabilitace.info/nemoci/tetanie-latentni-tetanie-neprijemna-nemoc-priznaky-priciny-a-lecba/
- https://www.zdraviakrasa.cz/tetanie-nemoc-ze-stresu-spatne-vyzivy-nejde-vsak-tetanus-859/
- http://www.vitalne.sk/2013/03/rozne-typy-tetanie/
- http://www.cmp-manual.cz/203-stroke-mimics2.html
- https://www.slovenskypacient.sk/tetanicky-syndrom-zachvat-tetania-v-noci-test-priznaky/