Posledná aktuálizácia prebehla 31. marca 2024. Upravila redakcia StressFix
Už sa vám určite niekedy stalo, že ste večer napriek akémukoľvek úsiliu nedokázali zaspať. Mnohokrát je ťažké určiť príčinu, prečo máme problémy so zaspávaním, pretože spánok a jeho kvalitu ovplyvňuje veľké množstvo faktorov. Dôležitým faktorom pri zaspávaní a kvalite spánku je hladina melatonínu v tele.
Čo je to melatonín?
Melatonín, chemicky N-acetyl-5-metoxytryptamín, je hormón prirodzene sa vyskytujúci v našom tele, regulujúci spánok, bdelosť a spánkový rytmus. Hovorí sa mu aj hormón tmy a spánku. Vplýva však aj na mnohé ďalšie funkcie a systémy v organizme. Produkovaný je v epifýze (šuškovitom teliesku v mozgu) a v menších množstvách je produkovaný aj inými orgánmi. V tele sa syntetizuje z aminokyseliny tryptofánu a jedným z medziproduktov jeho vzniku je aj neurotransmiter serotonín.
Potom, ako je melatonín vyprodukovaný, vylučuje sa do krvného obehu a mozgovomiešneho moku, ktoré ho prenášajú do všetkých častí tela. Bunky, ktoré majú na svojom povrchu receptory pre melatonín, sú schopné detekovať vzostup jeho hladiny v tele a príslušne reagovať.
Biologické účinky a produkcia melatonínu
Tvorbu melatonínu v epifýze podmieňuje intenzita elektromagnetického žiarenia, najmä svetla – prítomnosť svetla brzdí jeho tvorbu. Svetlo je dôležitým regulátorom v produkcii, teda tvorbe melatonínu. V noci sa tvorí až desaťnásobne viac melatonínu ako počas dňa, čím jeho hladina podmieňuje cirkadiánny (denný) rytmus človeka a je signálom pre telo o aktuálnom (subjektívnom) čase v rámci dňa či roka.
Zvyčajne sa melatonín začne vyplavovať okolo deviatej hodiny večer, čím sa zvyšuje jeho hladina v krvi a vy sa cítite ospalejší. Udáva sa, že najvyššia sekrécia je okolo 3. – 4. hodiny ráno. Smerom k raňajším hodinám sa jeho sekrécia postupne utlmuje a cez deň sú jeho hodnoty takmer nemerateľné.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Drakula hormónov
Avšak problémom dnešnej doby je, že dnes už nezaspávame iba svetle sviečok a obydlia už nie sú tak tmavé, ako bývali. Vylučovanie melatonínu totiž narúša aj umelé svetlo z našich lustrov, lámp či obrazoviek počítačov a mobilov. Preto sa aspoň polhodinu pred spaním neodporúča takéto zariadenia obsluhovať a tak isto sa snažiť vytvoriť tmu v prostredí, v ktorom chcete spať (zatiahnuť závesy, zhasnúť lampu). Aj preto sa mu hovorí ,,Drakula hormónov“ – objavuje sa iba v tme.
Zimný spánok?
So striedaním sa dĺžky dňa a noci v priebehu roka dochádza k zmenám v hladinách melatonínu v krvnej plazme. Zistili sa vyššie hladiny melatonínu u ľudí sú na jeseň a v zime, keď sú noci dlhšie a nižšie hladiny na jar a v lete. Takto telo dostáva signály o aktuálnom čase v roku, čo má zásadný účinok napr. pri sezónnych zvieratách – signály pre začiatok, resp. ukončenie zimného (letného) spánku.
Melatonín a vek
Sekrécia melatonínu začína okolo 3. – 4. mesiaca veku dieťaťa, kedy sa aj začína konsolidovať, upevňovať nočný spánok u bábätiek. Nasleduje rýchly vzostup sekrécie, najvyššie hodnoty melatonínu v noci sa vyskytujú vo veku od 1 do 3 rokov. Potom dochádza k jemnému poklesu až plató fáze, čo pretrváva aj v dospelosti. So zvyšujúcim vekom sa znižuje produkcia melatonínu. Preto starší ľudia často majú problém s dlhodobou nespavosťou a kvalitou spánku. U 70 – ročného človeka sú hodnoty melatonínu v noci len štvrtina hodnôt, niekedy aj menej, ktoré sa vyskytujú u mladých dospelých.
Účinky
Melatonín a spánok
Na základe výskumu a výsledkov sú dve hlavné úlohy melatonínu:
- zlepšenie spánku – navodenie a udržiavanie spánku
- regulácia denného rytmu – kontrola cirkadiánneho (deň/noc) rytmu prostredníctvom inhibície sekrécie melatonínu počas dňa a navodenia jeho sekrécie počas tmy a noci
Okrem pôsobenia v regulácii denného a sezónneho rytmu má melatonín aj imunomodulačné účinky (ovplyvňuje imunitu), pôsobí ako antioxidant, vplýva na transportné a tráviace procesy. Má teda podiel aj na ochrane buniek pred oxidačným stresom a s tým spojených ochorení, napr. rakovina. Podľa niektorých výskumov môže mať hormón aj analgetické účinky.
Melatonín a plodnosť
Isté spojenie medzi nádormi epifýzy a načasovaním puberty predpokladajú, že melatonín môže mať vplyv aj na pohlavný vývin, hoci mechanizmus jeho pôsobenia v tejto oblasti nie je úplne známy. Problém je nedostatok i nadbytok tohto hormónu:
- nadbytok melatonínu negatívne ovplyvňuje plodnosť v zmysle brzdenia produkcie pohlavných hormónov, čo sa u mužov prejaví poklesom testosterónu a libida, u žien zase môže mať nepriaznivý vplyv na tvorbu vajíčok a na ich zdravé dozrievanie
- nedostatok melatonínu tiež môže spôsobovať problémy s plodnosťou, keďže za normálnych okolností svojím antioxidačným účinkom prispieva k ochrane vajíčok pred oxidačným stresom, v prípade nedostatku tohto hormónu sa to môže prejaviť v kvalite vajíčok a problémoch s otehotnením
Nadbytok melatonínu – aké ťažkosti ho môžu sprevádzať?
- obmedzená produkcia pohlavných hormónov
- únava a ospalosť – ak je melatonín produkovaný vo zvýšenej miere aj počas dňa, môžete sa cítiť viac unavení a ospalí a to bez ohľadu na to, o aký čas dňa ide
- podráždenosť
- môžu sa vyskytnúť aj bolesti hlavy, nevoľnosť, problémy so sústredením, s krátkodobou pamäťou
Nedostatok – aké ťažkosti ho môžu sprevádzať?
- nekvalitný spánok a únava – problémy so zaspávaním a kvalitou spánku
- znížená obranyschopnosť organizmu
- obezita – súvisí so zlým spánkom, ktorý pre telo predstavuje stresor. Zapája sa stresová odpoveď tela a ak ide o dlhodobý, chronický problém, pôsobí na nás škodlivo a jedným z prejavov je aj nadmerné priberanie, hlavne v oblasti brucha. Zároveň čím dlhšie je človek hore, tým viac času má na jedenie, hlavne na to nočné.
- problémy s plodnosťou
- ženské problémy – narušenie prirodzenej hormonálnej rovnováhy, problémy s menštruačným cyklom
Málo melatonínu a rakovina?
Antioxidačné vlastnosti melatonínu boli objavené na konci 90. rokov 20. storočia. Melatonín aj inhibuje, teda zastavuje, spomaľuje rast nádorových buniek. Štúdie dokázali, že pacienti s rakovinou majú zníženú hodnotu melatonínu.
Zaujímavé je aj zistenie, že nočná práca žiaľ tým pádom zvyšuje riziko rakoviny v dôsledku poklesu tvorby melatonínu. Hovorí sa až o niekoľkonásobne zvýšenom riziku rakoviny u mužov vrátane rakoviny hrubého čreva, rekta, močového mechúra, prostaty, pankreasu a non – Hodgkin lymfómu. Žiadali by sa ešte ďalšie štúdie v tejto oblasti v súvislosti s melatonínom.
Neprerušovaná tma v noci v miestnosti, v ktorej spíte, sa naozaj podceňuje a pritom ide o jednoduchý spôsob prevencie rakoviny.
Melatonín v potravinách
Okrem prirodzeného výskytu melatonínu v telách živočíchov môžeme tento hormón nájsť aj v rôznych druhoch rastlín. Medzi bežné zdroje obsahujúce melatonín patria aj niektoré druhy potravín:
- banány
- višne
- hrozno
- ananás
- pomaranče
- obilniny (najmä ryža, jačmeň, ovos)
- slivky
- olivy
- paradajky
- kravské mlieko
- pivo a víno
Konzumáciou týchto potravín môžeme svoje prirodzené hladiny melatonínu zvýšiť, často však bežná dávka ovocia či obilnín zďaleka nestačí na pokrytie nárokov pri poruchách tvorby. V závažnejších ťažkostiach je možné siahnuť po prípravkoch, ktoré obsahujú syntetický melatonín ako výživový doplnok.
Melatonín ako liek
Účinky melatonínu ako lieku boli skúmané v rôznych štúdiách:
- poruchy spánku – účinky melatonínu ako lieku proti nespavosti sú zatiaľ všeobecne nepotvrdené, výskumy ukázali len krátkodobé pozitívne účinky v liečbe ľudí nad 55 rokov, lepším riešením môže byť napríklad čaj na spanie
- pásmová choroba (jet lag) – účinky melatonínu sa ukázali ako pozítivne pri redukovaní symptómov pásmovej choroby – melatonín ako regulátor denného rytmu dokáže pomôcť s „reštartovaním“ organizmu a následným adaptovaním nového časového pásma
- bolesti hlavy – predbežné výsledky potvrdzujú pozitívny vplyv melatonínu pri liečbe niektorých typov bolestí hlavy
- rakovina – štúdia z roku 2013 testovala účinky melatonínu u pacientov s rakovinou – výsledky však boli nepresvedčivé
- ochrana proti radiácii – melatonín sa preukázal ako účinný prípravok pri ochrane proti škodlivému žiareniu – ako aktívny antioxidant chráni bunkové steny pred oxidáciami, čím redukuje poškodenie tkanív žiarením
- psychiatrické ochorenia – už v minulosti boli preukázané súvislosti medzi neštandardným metabolizmom melatonínu v mozgu a vznikom autizmu. Epifýza dieťata s autizmom produkuje menej melatonínu ako epifýza zdravého dieťaťa, čo viedlo k návrhu neskôr úspešnej liečby melatonínom pri poruchách spánku u detí s autizmom. Melatonín sa taktiež ukázal byť vhodný pri liečbe predoperačných úzkostí.
Vo forme tabletiek
Na slovenskom trhu je dostupných niekoľko prípravkov obsahujúcich melatonín:
- BIO-MELATONIN – prípravok je bez lekárskeho predpisu a používa sa pri zmierňovaní prejavov jet lag (zmena časových pásiem) a problémoch so zaspávaním. Nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy.
- EDENPharma MELATONÍN forte plus – ďalší produkt bez lekárskeho predpisu, ktorý sa využíva pri problémoch so zaspávaním. Obsahuje aj extrakty rastlín ako napr. valeriána, mučenka a vitamín B6, ktorý pozitívne ovplyvňuje pocity únavy. Nie je vhodný pre deti do 12 rokov, tehotné a dojčiace ženy.
- EDENPharma MELATONÍN, MUČENKA – ďalší voľnopredajný výživový doplnok na skrátenie doby zaspávania. Mučenka má aj upokojujúci a anxiolytický (protiúzkostný) účinok. Tento prípravok nie je vhodný pre deti.
- Pharma Activ MELATONÍN 5 mg FORTE – bez lekárskeho predpisu, na skrátenie doby zaspávania a zmiernenie pocitov únavy.
-
JAMIESON Melatonin 3 mg Regular – ide o rýchlo rozpustné tablety pod jazyk, ktoré by sa mali podávať denne 1 tableta pod jazyk pred spaním. Prispieva aj k zmierneniu únavy spôsobenej jet lag. Nie je vhodný pre malé deti, tehotné a dojčiace ženy. Tak isto nie je vhodná kombinácia s alkoholom a pozor aj na liekové interakcie. O užívaní sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom a vždy dodržiavajte stanovené dávkovanie.
- VIRDE MELATONÍN
- WALMARK Melatonin
- Webber Naturals Melatonin 3 mg
Melatonín pre deti na spanie?
Na trhu je dostupný prípravok ESI MELATONIN Pura JUNIOR vo forme kvapiek, ktorý je určený deťom od 3 rokov veku. Obsahuje melatonín a má príchuť bielej čokolády. Odporúča sa podávať 25 kvapiek nezriedených (alebo len s troškou) vodou tesne pred spaním. Pri problémoch s jet lag, teda zmenou pásma a problémov so spánkom s tým spojených, sa odporúča najmenej 0,5 mg melatonínu pred spaním po dobu niekoľkých dní po príchode. Neodporúča sa deťom mladším ako 3 roky, tehotným a dojčiacim ženám. Nadmerná dávka môže mať laxatívne účinky. Liek je bez lekárskeho predpisu.
Vždy je však dôležité určiť príčinu problémov so spánkom a až potom siahať po riešení. Obzvlášť u detí.
Melatonín cena?
Cena vždy závisí od konkrétneho prípravku a balenia. Napr. Jamieson Melatonin (100 tbl v balení) kúpite za cenu okolo 10 – 12 eur, Melatonín tabletky 5 mg (30 tbl v balení) za cenu okolo 8 – 9 eur, ESI MELATONIN Pura JUNIOR za podobnú cenu, nájdu sa však aj lacnejšie preparáty. Závisí od vašich preferencií, prípadne si môžete vyhľadať na google ,,melatonín skúsenosti“ a prečítať si nejaké fórum a skúsenosti ľudí, ktorí niektorý z preparátov s melatonínom užívali alebo užívajú.
Vždy je však pred začatím liečby akýmkoľvek prípravkom, poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom. Neznamená totiž, že to, čo je voľnopredajné, nám nemôže uškodiť. Obzvlášť ak užívate nejakú ďalšiu liečbu alebo ste na niečo alergický, prípadne ste tehotná či dojčíte. Osobitnú skupinu tiež tvoria deti.
Melatonín nežiaduce účinky
Prípravky na doplnenie melatonínu sú väčšine krajín bežne dostupné bez predpisu, postupne sa však zavádzajú obmedzenia, nakoľko melatonín môže mať pri nesprávnom používaní negatívne vedľajšie účinky spojené s desynchronizáciou denného rytmu človeka – nespavosť, denná ospalosť. Zároveň, melatonín ako prekurzor serotonínu môže pri nekorektnom dávkovaní spôsobovať závraty, bolesti hlavy, úzkosti, depresívne nálady či nočné mory. Melatonín nie je návykový.
Kedy ho neužívať?
Aj napriek tomu, že melatonín je relatívne netoxický aj pri vyšších dávkach, jeho používanie môže priniesť komplikácie, najmä pre rizikové skupiny ľudí. Využívanie doplnkov s melatonínom sa preto neodporúča:
- Diabetikom, ktorí pri svojej liečbe využívajú prípravky s estrogénmi
- Ľuďom trpiacim chorobnou depresiou alebo jej typmi
- Ľudom s imunitnými ochoreniami
- Pacientom s epilepsiou alebo inými záchvatovými ochoreniami
- Ľuďom, ktorí majú problémy s krvnou zrážanlivosťou alebo zvýšeným rizikom krvácania (napr. hemofília)
- Tehotným ženám
Melatonín a alkohol
Neodporúča sa konzumácia alkoholu počas liečby melatonínom. Tak isto sa zistilo, že alkohol znižuje hladinu melatonínu v moči u žien. Následkom by mohlo byť zvýšenie hladiny estrogénu, čo môže zvyšok riziko vzniku rakoviny prsníka.
Dávkovanie a užívanie
- Odporúčané dávkovanie sa líši podľa účelu, ale všeobecne sa odporúča užívať 1 tableta (1-2mg liečiva) 30 minút pred spaním.
- Začiatok terapie je potrebné uskutočniť s nižším množstvom liečiva, postupom času zvyšovať dávky, nie však na viac ako 5 mg denne.
- Pri problémoch s nespavosťou sa odporúča 0.1 – 0.5 mg tesne pred spaním.
- Užívanie melatonínu proti pásmovej chorobe sa odporúča tesne po zotmení v deň cesty a 30 minút pred predpokladaným časom spánku v novom časovom pásme. Pokračovať v užívaní sa odporúča aj nasledujúce 4 dni v novom časovom pásme, tesne pred spaním. Telo po určitom čase syndróm jet lag vyrieši aj samo, adaptácia mu však môže trvať až 7 dní. Melatonín pomáha skrátiť tento čas na minimum.
Časté otázky
- Má melatonín vedľajšie účinky? Melatonín je pomerne bezpečný a silnejšie vedľajšie účinky sú zriedkavé. Môžu sa však vyskytnúť pri nesprávnom dávkovaní.
- Sú prípravky s melatonínom vhodné pre deti? Nie sú preukázané žiadne výnimočné komplikácie pri použití melatonínu na detských pacientov. Napriek tomu však treba byť ostražitý. Nespavosť, ako aj iné poruchy spánku u detí sú diagnostikované inak ako u dospelých, preto je nutné podávanie doplnkov konzultovať s pediatrom.
- Ako funguje melatonín v kombinácii s inými liečivami? Melatonín je prirodzený hormón tela a jeho hladina súvisí s množstvom ďalších kritérií, ktoré môžu byť ovplyvnené inými látkami. Neodporúča sa napríklad dávkovanie melatonínu v kombinácii s kofeínom, pretože ten znižuje jeho účinky. Príjmu melatonínu by sa mali vyhnúť aj všetci pacienti užívajúci antidepresíva – ich interakcia s melatonínom vedie k zvýšenému účinku, čo môže priniesť silné vedľajšie účinky. Z rovnakých dôvodov sa neodporúča podávať melatonín v kombinácii so sedatívami či antikoncepciou.
- Môžem melatonín užívať dlhodobo? Metabolizmus melatonínu v tele sa s narastajúcim príjmom hormónu nemení. Preto doterajšie štúdie nepotvrdili negatívne účinky melatonínu pri dlhodobom používaní. Dá sa teda povedať, že je bezpečné užívať melatonín dlhodobo, všeobecne sa však odporúča užívať ho len po nevyhnutnú dobu. Experti dokonca varujú pred užívaním po dobu dlhšiu ako dva týždne – ak sa problémy počas tohto času nevyriešia, zvyčajne to indikuje vážnejší problém so spánkom, ktorý je potrebné riešiť iným spôsobom. Užívanie dlhšie ako mesiac vždy prekonzultujte s lekárom.
- Môžem melatonín užívať kedykoľvek? Vznik melatonínu v tele je podmienený denným svetlom. Odporúčané dávkovanie je teda pred spaním, čo zaručuje maximálny účinok. Zvýšený príjem melatonínu počas denného svetla môže vyvolať opačný účinok.
Mnohokrát stačí iba obmedzenie rušivých vplyvov, pohyb a zdravá strava
Melatonín je nepochybne veľmi skloňovaným pojmom v modernom svete zdravia. Ľudia ho ospevujú ako „záchrancu ich spánku“ či ako jedinečný prostriedok na oddych. Je však dôležité nezabúdať na iné súvislosti, ktoré podmieňujú zdravý a kvalitný spánok človeka. Častokrát to však nie je znížená hladina hormónov, čo nám robí problémy so spánkom. Ešte predtým, ako siahneme po doplnkoch výživy je preto možno na mieste pozrieť sa či by nestačila upokojujúca prechádzka v prírode, pár dní voľna zo zamestnania či drobná zmena životného štýlu.
Pýtate sa
Čo je melatonín a na čo slúži?
Melatonín je hormón, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ľudskom organizme a jeho hladina vo veľkej miere ovplyvňuje náš spánok. Jeho produkcii predchádza aminokyselin tryptofán a pri jeho syntéze z nej vzniká aj bočný produkt – serotonín. Melatonín sa vylučuje najmä keď sa nachádza človek v tme (mimo svetelných zdrojov), a práve preto sa ani neodporúča pozerať do obrazoviek a displejov.
Je škodlivý alebo návykový?
Melatonín škodlivý určite nie je, nakoľko v našom tele prebieha jeho prirodzená syntéza, ale v určitých situáciách môže so sebou prinášať aj určité nežiaduce účinky. Jedná sa najmä o prípady, kedy ho musíme do tela dodávať. Pri nesprávnom užívaní doplnkov s melatonínom, kedy môže nastať desynchronizácia prirodzeného spánkového rytmu človeka.
Melatonín návykový nie je.
Ako uživať melatonín?
Odporúča sa užívať jednu tabletu 30 minút pred spánkom. Dávkovanie je postupné, nemalo by prevýšiť 5 mg denne. Viac informácií pod nadpisom ,,Dávkovanie a užívanie“.
Ako získať alebo zvýšiť tvorbu melatonínu?
Na doplnenie melatonínu by ste sa určite pred spánkom mali vyhnúť svetelným zdrojom – mobilným displejom, televíznym obrazovkám či monitorom, keďže syntéza tohto hormónu prebieha v tme. Ak však u vás aj tak pretrvávajú problémy s deficitom melatonínu, existujú tabletky na jeho doplnenie – syntetická forma melatonínu. Viac informácií pod nadpisom ,,Melatonín vo forme tabletiek“.
Vybrané zdroje:
- http://akozaspat.sk/liecba-nespavosti/melatonin-na-spanie/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Melaton%C3%ADn
- https://www.verywellhealth.com/what-is-melatonin-3015262
- http://elektrosmog.voxo.eu/melatonin
- http://www.yourhormones.info/hormones/melatonin/
- https://www.sleepfoundation.org/articles/melatonin-and-sleep
- https://www.erekciablog.sk/melatonin/