Posledná aktuálizácia prebehla 14. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Sny sú bežnou súčasťou života každého človeka. Možno si myslíte, že nesnívate, ale opak je pravdou. Človek za jednu noc zažije približne 8-9 snov, ktoré si ani nemusí pamätať. Niektoré sny môžu byť krásne, iné zasa strašidelné či až hrôzostrašné. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, že by ste si mohli vaše sny aj uvedomovať? Počuli ste už o pojme lucidné alebo vedomé snívanie? Áno, tento pojem je ten, ktorý by ste si mali zapamätať, ak chcete ,,živo snívať“.
Čo je to lucidné snívanie?
Lucidné alebo vedomé snívanie je ekvivalentom živého sna. Čo je to ale živý sen? Možno si poviete, že každý sen môže byť živý, ale nie je to tak. Keďže občas snívame a ani si to neuvedomujeme. Na druhej strane, lucidné snívanie je stav našej mysle počas sna, kedy si uvedomujeme fakt, že sa jedná iba o sen alebo, že snívame. Chceli by ste aj vy zažiť takýto pocit? Dá sa to, keďže aj vy môžete svoje lucidné sny ovládnuť.
Aký je však rozdiel medzi lucidným snívaním a klasickými snami, ktoré si neuvedomujeme?
- Lucidné sny pôsobia farebnejšie, živšie, realistickejšie a jasnejšie.
- Veľkým rozdielom je, ako sme už spomenuli, aj to, že lucidné sny dokážete aj sami ovládnuť, ak samozrejme poznáte správne techniky.
Lucidné snívanie by sme mohli pripodobniť astrálnemu cestovaniu, čiže stále ide iba o sen. Možno ste sa už niekedy stretli aj s pojmom hyperrealita, ktorý sa taktiež s lucidným snívaním spája. Vedomé snívanie môže byť pre vás fascinujúcim duchovným zážitkom, ktorý bežne nezažijete. Faktom zostáva aj to, že lucidný sen si budete viac pamätať ako ten, ktorý nie je vedomý. Ak sa však pýtate, či môže lucidný sen zažiť každý človek, tak odpoveď je nie, keďže nie každý sa ho dokáže naučiť ovládať.
Čo hovoria výskumy?
Lucidné sny nie sú iba modernou otázkou alebo akýmsi trendom, ktorý by bol zaznamenaný iba v posledných rokoch. Už v 20. storočí boli vykonané rozličné vedecké experimenty a pokusy, ktoré sa snažili dokázať pravdivosť lucidného snívania, resp. jeho podstatu, z vedeckého hľadiska. Radi by sme vám spomenuli prieskum z roku 1968, ktorého záver bol ten, že vedomé snívanie je spojené s fázou REM (jedna z fáz spánku).
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
V roku 1959 však publikácia Dreaming od filozofa Normana Malcolma bola toho názoru, že lucidný sen sa nedá overiť prostredníctvom vedeckých štúdií alebo metód.
Zapamätajte si však rok 1975, kedy bol vykonaný experiment na univerzite Hull v Anglicku. Ide o historický moment, keďže bol poprvýkrát v histórii dokázaný signál lucidného snívania prostredníctvom polygrafického záznamu pohybu očí. Tento záznam dokázal rozlíšiť lucidný sen od sna, ktorý si nepamätáme. V roku 1978, čiže o 3 roky neskôr, bol tento objav potvrdený Stevenom LaBergeom. Steven LaBerge sa zameriaval na pohyb očí počas REM fázy. Avšak stále ľudstvo nebolo schopné dostatočne preskúmať zmeny elektrickej aktivitu frontálneho kortexu. Táto aktivita je v priebehu nášho bežného spánku zmiernená.
Lucidný sen a jeho charakteristické znaky
Na úvod je dôležité zdôrazniť to, že počiatkom lucidného sna je bežný sen, ktorý zažívate. Hlavným predpokladom toho, aby ste vôbec mohli uvažovať o lucidnom snívaní je dobrý a kvalitný spánok. Teda na to, aby sme mohli zažiť lucidné snívanie, musíme prejsť z bežného sna, ktorý si neuvedomujeme, do lucidného sna, ktorý si začneme uvedomovať. Tento proces nastáva počas REM fázy, ktorá je charakteristická plytkejším spánkom. Hlavnými znakmi lucidného sna sú:
- jasnosť
- realistickosť
- živosť
- väčšia farebnosť
- intenzívnejšie emócie
Okrem toho by sme o lucidných snoch mohli povedať ešte aj toto:
- Vedomý sen je typický tým, že počas neho nepociťujete fyzické pocity. (nebudete cítiť napríklad bolesť)
- Samotný ,,príbeh“ lucidného sna je rýchly, pričom môžete očakávať aj to, že sa vystriedajú rôzne situácie.
- Zaujímavosťou je aj to, že akékoľvek objekty, zvieratá či ľudia sa môžu v priebehu takéhoto sna meniť, resp. meniť svoju podobu, pričom tento fakt si človek uvedomuje.
- V takýchto snoch môžete stretnúť aj ľudí, ktorí sú už napríklad mŕtvi, prípadne sú v mladšom veku ako v realite.
- Vedomé sny sú typické aj tým, že po zobudení v človeku zanechávajú silnú emóciu aj po dlhšiu dobu, nehovoriac o tom, že si situácie reálnejšie uvedomujeme.
Ako dosiahnem lucidné snívanie?
Ako sme už v tomto článku spomínali, lucidné snívanie nemôže dosiahnuť hocikto a hocikedy. Na to, aby ste si mohli užiť lucidný sen v plnej kráse potrebujete dodržať určité zásady a pritom mať splnené určité predpoklady. Hlavným predpokladom je pravidelný, kvalitný a dostatočný spánok. Odporúča sa v čo najmenšej miere užívať tabletky na spanie.Na druhej strane, čaj na spanie vám určite neublíži.
Aké zásady by ste mali dodržiavať?
- dostatočný a kvalitný spánok – Nekvalitný a nedostatočný spánok je zodpovedný za fyziologické a neurologické zmeny v našom organizme, čo spôsobuje jeho nestabilitu. V takomto prípade sa lucidných snov určite nedočkáte.
- pokoj, pohoda a kľud – Odporúča sa necvičiť večer, nepozerať žiadnu televíziu, nevyužívať počítač či nevykonávať žiadnu fyzickú alebo psychickú záťaž pred spaním.
- odpočinok počas dňa – Odporúča sa oddych 1-2 krát za deň po dobu 15-20 minút. Takýmto spôsobom znížite stres a bude sa vám ľahšie zaspávať.
- zdravý životný štýl – Redukujte alkoholické a kofeínové nápoje, obmedzte presladené jedlá a doprajte si ľahkú večeru.
Naučte sa lucidné snívanie ovládať
Ak sa vám už podarí dosiahnuť lucidný sen, tak to vo väčšine prípadov vo vás vyvolá vzrušenie, energiu a radosť. Takýto postoj však nie je tak celkom správny, keďže tým iba spôsobíte stratu stability vášho vedomého sna, čo má za následok prebudenie. Základom na dosiahnutie vedomého snívania je ovládnutie vašich emócií.
- Po uvedomení si lucidného sna sa skúste zamerať na jednu konkrétnu jednoduchšiu vec (skúste sa pozerať iba na jeden bod).
- Ďalšou zásadou je to, aby ste sa sústredili viac na svoje vlastné vedomie ako na aktivity, ktoré prebiehajú vo vašom sne.
- Určite je vhodné sa aktívne do vášho sna zapájať s tým, že nezabudnete na to, že ide iba o sen. Skúste si teda uvedomiť to, že ste napríklad v posteli a že len snívate.
Zaujíma vás
Čo je lucidné snívanie?
Lucidné snívanie predstavuje druh snívania, kedy je človek schopný uvedomiť si, že ide len o sen, a teda dokáže priebeh takéhoto vedomého sna aj ovplyvňovať.
Ako sa dá vedome snívať?
Na to, aby ste dosiahli lucidné snívanie je potrebné dodržiavať niektoré zásady, ako je zdravý životný štýl, relaxačné aktivity pred spánkom, teda žiaden počítač ani televízia, a taktiež je dôležitá psychická pohoda. Viac sa dočítate pod nadpisom ,,Ako dosiahnem lucidné snívanie?“.
Je to nebezpečné?
Nie, lucidné snívanie nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Jedná sa jednoducho len o vedomé snívanie.
Vybrané zdroje: