Posledná aktuálizácia prebehla 15. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Každý z nás si vo svojom živote prejde i menej šťastnými obdobiami, počas ktorých sme smutní, pociťujeme beznádej, nešťastie, žiaľ či stres. Často je to vtedy, keď zomrie naša milovaná osoba alebo si prejdeme inými tragédiami alebo ťažkosťami, ako napríklad rozvod či strata práce. Väčšina z nás sa dokáže s týmito udalosťami vyrovnať, potrebuje to iba čas, a teda po určitom období sa dokážeme vrátiť do normálneho života a k našim bežným aktivitám. Stretli ste sa však už s pojmom klinická depresia?
Čo je to klinická depresia?
Ako sme už naznačili, za normálnych okolností by všetky pocity smútku, nešťastia či beznádeje mali utíchnuť a my by sme sa mali vrátiť k nášmu pravému ja. Ak však smútok, nešťastie či beznádej nemajú svoj koniec a ak nám tieto symptómy znepríjemňujú či priam až obmedzujú život, môže sa jednať o vážny psychický problém, ktorý je treba riešiť. Okrem toho je dôležité, aby už spomínané príznaky trvali aspoň niekoľko týždňov za sebou. V takomto prípade môžeme hovoriť o psychickom ochorení zvanom klinická depresia.
Klinická depresia nie je iba bežným smútkom. Ide o ochorenie, ktoré vás môže riadne potrápiť a doslova vám znemožniť vykonávať bežné rutinné záležitosti. V najhorších prípadoch vás môže doviesť až k spáchaniu samovraždy.
Rozdiel medzi klinickou depresiou a inou (klasickou) depresiou
Je dôležité pochopiť to, že depresívne stavy môžu jestvovať v rôznych frekvenciách, dĺžke trvania či závažnosti. Môžete teda trpieť menej závažnou formou, stredne ťažkou či najťažšou formou. Najťažšie formy depresie sú charakteristické dlhšou dobou trvania a veľmi závažnou intenzitou. Klinická depresia je závažnejšia forma depresívnych stavov, ktorá na svoju úspešnú liečbu potrebuje profesionálnu pomoc. Klinická depresia sa rozdeľuje na rôzne typy alebo druhy. Všetky sa radia medzi tzv. poruchy nálad.
- dystýmia – bežne je nazývaná aj melanchólia, nie je veľmi závažná, pričom môže trvať až niekoľko rokov. Typické je striedanie normálnych a depresívnych epizód.
- bipolárna porucha – typickými príznakmi sú epizódy depresívnych stavov, ktoré sa menia s epizódami nadmernej podráždenosti a silným oduševnením. Tieto stavy nazývame mánia. Stretnúť sa s ňou môžete aj pod názvo manická depresívna porucha. Depresia spájaná s bipolárnou poruchou sa nazýva bipolárna depresia. Ak depresia nie je spájaná s bipolárnou poruchou, hovoríme o unipolárnej depresii.
- veľká depresia – sú veľké epizódy zmeny nálad trvajúce týždne či mesiace. Ide o jednu z najťažších foriem depresií. Typickými príznakmi sú podráždenosť, strata chuti alebo radosti z bežných aktivít. Táto forma depresie môže ustáť, avšak nie je vylúčené, že sa zopakuje počas života jedinca.
- sezónna depresia – ide o depresiu, ktorá sa vyskytuje, resp. opakuje, počas určitého obdobia roku – zvyčajne v zime.
- psychotická depresia – ide o stav, keď depresia môže viesť k rozvoju psychózy, teda napríklad k halucináciám alebo bludom. Depresia teda smeruje k strate vnímania reality, pričom jej symptómy sú veľmi ťažké.
Hlavným charakteristickým znakom klinickej depresie je jej dlhodobé pretrvávanie u pacienta. Čo sa týka príznakov, tak aj tieto sa prejavujú v intenzívnejšej miere, čo robí klinickú depresiu veľmi ťažkým problémom.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Prečo vzniká klinická depresia?
Príčin môže byť pomerne veľké množstvo a vo veľkej miere závisia nielen od biologických faktorov, ale aj od osobnostných alebo situačných okolností. Svoju úlohu môže zohrávať aj životný štýl. Poďme sa teda spoločne pozrieť na najčastejšie príčiny depresívnych stavov.
Biochemické príčiny – abnormality v hladinách chemikálií v mozgu
Biochemické faktory nedokážeme ovplyvniť a nie sú dôsledkom žiadnej aktivity človeka. Tieto chemikálie nazývame neurotransmitery.
Genetické predispozície (dedičnosť)
Niekedy je jednoducho klinická depresia v rodine. Za všetko môžu gény, avšak nie je pravidlom, že potomok musí automaticky trpieť depresívnymi stavmi.
Osobnosť
Dôležité sú aj osobnostné vlastnosti konkrétneho jedinca, ktoré sa môžu podieľať na vzniku depresie. Príkladom môže byť nízke sebavedomie, pesimizmus či negatívne myslenie.
Ťažké životné situácie
Ťažké životné okolnosti môžu zapríčiniť nerovnováhu hladiny neurotransmiterov, čo môže viesť k depresii. Dokonca i tehotenstvo môže byť zodpovedné za zmenu hladiny hormónov, čo sa môže prejaviť na rozvoji klinickej depresie.
Zdravotný stav a lieky
Klinická depresia sa môže spájať aj s inými ochoreniami, ktoré sa paralelne prejavujú – napr. Alzheimer, Parkinson, ochorenie srdca, cukrovka či rakovina. Dokonca i niektoré lieky na dlhodobé užívanie, ako napr. tabletky na spánok, môžu spôsobiť depresiu.
Požívanie alkoholu a užívanie drog
Je mýtus, že alkohol či drogy vás zbavia depresie, ba naopak, môžu vám ju ešte zhoršiť.
Strava
Možno ste netušili, ale i určité vitamíny môžu byť zodpovedné za vznik depresií.
Príznaky klinickej depresie
Klinická depresia netrvá dni, ale týždne až mesiace. Dokonca v niektorých prípadoch pretrváva i roky. Poďme sa spoločne pozrieť na varovné signály klinickej depresie. Ak ich spozorujete, okamžite je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Jedná sa hlavne o prejavy, ako sú:
- pocity smútku
- plačlivosť
- strata záujmu o radostné aktivity
- strata telesnej hmotnosti či jej nárast
- nespavosť alebo nadmerná spavosť
- únava alebo strata energie
- podráždenosť alebo agitovanosť
- izolácia od rodiny či priateľov
- problémy s koncentráciou
- pocity viny a bezcennosti
- samovražedné myšlienky
Ide snáď o najznámejšie varovné signály toho, že by ste mali začať svoj problém riešiť s odborníkom.
Klinická depresia – ako ju liečiť?
Klinická depresia vzhľadom na závažnosť príznakov jej druhov by mala byť liečená liekmi zvanými antidepresíva. Vo väčšine prípadov lekári i pacienti preferujú tzv. selektívne inhibítoru spätného vychytávania serotonínu (SSRI). Samozrejme, lieky nie sú jedinou cestou na dosiahnutie úspešnej efektívnej liečby. Liečba antidepresívami by mala byť podporená inými nemedikamentóznymi spôsobmi liečby, ako je napríklad psychoterapia či zmena životného štýlu. Psychoterapia je založená na dialógu terapeuta s pacientom, aby mu pomohol naučiť sa o svojom ochorení viac a prekonať ho.
Veľmi obľúbeným druhom terapie je tzv. kognitívno-behaviorálna terapia, ktorá sa osvedčila veľmi efektívne pri liečbe depresií. Niektoré štúdie sú toho názoru, že najlepším spôsobom liečby je kombinácia liekov a psychoterapie.
Ako si môžete pomôcť sami?
- pravidelný a dostatočný pohyb
- dostatočný a kvalitný spánok
- vyhýbanie sa alkoholu a drogám
- pozitívne nastavenie mysle
- komunikácia
- relaxačné aktivity a aktivity, ktoré vám robia radosť
Zaujíma vás
Čo je to klinická depresia?
Klinická depresia predstavuje typ depresií, ktoré sú typické najmä dlho pretrvávajúcimi príznakmi a prejavmi. Hovoríme o týždňoch, mesiacoch, niekedy i rokoch. Najtypickejšími príznakmi sú pocity smútku, beznádeje, nízkeho sebavedomia, častá plačlivosť, izolácia či únava.
Aký je rozdiel medzi depresiou a klinickou depresiu?
Rozdiel je hlavne v dĺžke trvania depresívnych stavov, ktorá je pri klinickej depresii oveľa dlhšia. V prípade klinickej depresie sa vyskytujú tiež oveľa intenzívnejšie príznaky ako pri klasickej depresii.
Ako sa lieči?
Ak trpíte klinickou depresiou, určite je nutná návšteva lekára, ktorý zvolí vhodnú liečbu. Najčastejšou formou liečby je kombinácia užívania antidepresív a psychoterapie.
Vybrané zdroje:
- https://www.verywellmind.com/what-is-clinical-depression-1067309
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/314698.php
- https://www.emedicinehealth.com/depression_health/article_em.htm#when_to_seek_medical_care_for_depression
- https://www.dusevnezdravie.sk/anhedonia-je-prvy-a-posledny-priznak-depresie-pomoze-moderna-liecba/