Posledná aktuálizácia prebehla 15. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Viaceré štúdie potvrdzujú fakt, že za našimi pocitmi a náladami stoja hormóny. Tie majú na svedomí, ako veľmi sa tešíme z udalostí a vecí, z ktorých sa radovať dá, ale aj opačne. Jedným z týchto hormónov, ktoré zabezpečujú práve tie pozitívne pocity, je aj endorfín. Ľudovo sa nazýva aj hormón šťastia a je zo všetkých najznámejší. Tento hormón je prirodzeným hormónom v tele, to znamená, že si ho práve samo telo vytvára. Hormón šťastia sa tvorí v závislosti od rôznych príjemných situácií a okolností, ale môže za ním stáť, napríklad, aj pohyb.
Aké pozitíva a aké hormóny šťastia poznáme? Aké majú pre nás účinky? Ako ich môžeme aktivovať – to všetko si priblížime v ďalšom texte. Hormóny šťastia totiž ovplyvňujú pozitívne nielen iba našu náladu, ale aj kvalitu spánku, naše zdravie a majú mnoho ďalších funkcií.
Aké druhy hormónov šťastia poznáme?
Možno mnohí z nás poznajú predovšetkým endorfín, nie je to zďaleko jediný hormón šťastia. Niektoré hormóny šťastia sú iba syntetiká, to znamená, že telo ich môže prijímať ako hormóny. Ale z nich si však telo dokáže samo produkovať.
Endorfín
Endorfíny sú vlastne peptidy, pod ktorými si možno predstaviť aminokyseliny, ktoré sú viazané. Z chemického pohľadu je to teda organická chemická zlúčenina. Takáto zlúčenina vznikne spojením viacerých aminokyselín. Aminokyseliny sú viazané do jedného nerozvetveného reťazca. Peptidy obsahujú asi 31 aminokyselín, ktoré má schopnosť produkovať náš mozog. Hormón šťastia endorfín sa uvoľňuje do mozgu, kde navodzuje dobrú náladu a aj spomínaný pocit šťastia.
Ako takáto reakcia s hormónom šťastia funguje?
Aminokyseliny, ktoré sa v endorfínoch nachádzajú pôsobia ako tzv. neuromodulátory. Čo to znamená? Neuromodulár je vlastne molekula, ktorá dokáže meniť citlivosť receptorov. Takýto receptor alebo prijímač je bunka alebo orgán. Tento receptor dokáže previesť podnet na vzduch. Typickým príkladom receptora je oko, a to, že vidíme. Táto molekula potom dokáže zosilniť alebo zoslabiť prípadný vzruch. V hormónoch šťastia pôsobia aj neurotransmitery, ktoré zase chemické látky uvoľňované z nervových zakončení.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Ďalšie fakty o hormóne šťastia – endorfíne:
- prirodzené analgetikum alebo sedatívum, čo znamená, že znižuje vnímanie bolesti,
- okrem navodzovania pocitu šťastia pomáha aj tlmiť bolesť,
- na rozdiel od iných hormónov na ňom nevzniká závislosrť,
- telo si ho prirodzene tvorí,
- prirodzene sa tvorí najmä pri činnostiach, ktoré sú naše obľúbené.
Serotonín
Ďalší zo známych hormónov šťastia sa volá serotonín. Tejto hormón dokáže ovplyvniť nielen našu pozitívnu náladu, ale aj našu pamäť a sústredenie. Okrem toho má vplyv aj na náš pocit uvoľnenia, libido alebo chuť do jedla. Je dôležitý najmä pre študentov a v čase, keď sa potrebujeme naozaj sústrediť, jeho dostatok pozitívne ovplyvňuje aj zapamätávanie faktov a vecí ako aj správanie sa k iným ľuďom.
Tak ako aj endorfín, telo si ho je schopné produkovať samo. Pozitívne na jeho tvorbu pôsobí, napríklad, pohyb na čerstvom vzduchu. Jeho množstvo zvyšujú aj sacharidy, avšak, samozrejme, treba si dať pozor na to, aké sacharidy si doprajete. Uprednostňujte radšej tie, ktoré sú bohaté na vlákninu.
Dopamín
Tento hormón určite poznáte veľmi dobre, pretože prichádza na rad v tej chvíli, keď sa nám niečo podarí. Či už sa jedná o prácu, školu alebo podáme iný mimoriadny výkon. Tento hormón nám pomáha zvládať ťažké úlohy, nielen tie psychické, ale aj fyzické. Pomáha nám prekonať záťaž, stres, pocit vyčerpania či akúkoľvek námahu. Ak stratíte záujem o činnosti, ktoré ste predtým mali radi, alebo máte k nim iný postoj ako predtým, veľmi pravdepodobne za to môže tento hormón. Preto je potrebné pravidelne si ho dopĺňať.
Stačí, keď ho aktivujete akoukoľvek svojou obľúbenou činnosťou, môže to byť, napríklad, tanec pri obľúbenej hudbe. Tento hormón dokáže skvelo doplniť aj relax, masáž alebo kvalitný spánok. Určite poznáte ten pocit, keď si doprajete hlboký spánok a zrazu sa cítite plný energie a neprekonateľný. Čo mnohých nepoteší je fakt, že hladinu tohto hormónu výrazne zvýši aj zníženie konzumácie kávy a cukru, avšak energia sa vám určite vráti v inej podobe. Naopak, pomôže vám konzumácia niektorých potravín, a to, napríklad, mandlí, jabĺk, avokáda, pomáha aj kvalitná čokoláda alebo melón.
Oxytocín
Je veľmi zaujímavý hormón šťastia, pretože práve tento je možno v našom živote najdôležitejší. Je to hormón, ktorý ovplyvňuje naše medziľudské vzťahy, priateľstvo a lásku. Tvorí sa najmä vtedy, keď prichádza ku fyzickému kontaktu, objatiam a iným prejavom náklonnosti. A teda schopnosť, akou prejavujeme emócie, lásku, celkovú spokojnosť v živote a to ako sa prejavujeme vo vzťahu ku opačnému pohlaviu, ovplyvňuje aj práve tento hormón.
A teda, jeho tvorbu podmieňujú aj práve prejavy lásky, náklonnosti, čas trávený s rodinou či s domácim miláčikom, aktivity spojené s prejavmi náklonnosti. A na druhej strane ho ničia opačné situácie, čiže stres, hádky, a podobne.
Progesterón
Hormóny šťastia sú veľmi zaujímavé a práve hormón šťastia progesterón je nemenej zaujímavý. Tento hormón totiž zmierňuje pocit úzkosti, čo môže byť pre mnohých z nás veľmi dôležité. Dokáže taktiež zmierniť pocit podráždenosti, ovplyvňuje aj nekontrolovateľné zmeny nálad.
Je dôležité poznamenať, že jeho hladina po štyridsiatke klesá, preto by sme mali pracovať na jeho tvorbe. Jeho hladina sa znižuje najmä u žien, čo mnohokrát ovplyvňuje vznik stresu, depresie, zlé nálady alebo výkyvy nálad. Má za úlohu zabezpečiť aj kvalitný spánok.
Jeho množstvo dokážu zvýšiť príjemné činnosti, ako je relax, pokoj a starostlivosť o telo, dobrý kúpeľ či návšteva kozmetického salóna. Pre jeho tvorbu je potrebné doplniť aj vitamín C a D, rovnako zinok a horčík. Samozrejme, pomôžu vám aj kvalitné potraviny, ako sú vlašské orechy, špenát, chudé červené mäso, tmavá čokoláda, tekvica či melón.
Estrogén
Estrogén možno poznáte hlavne ako ženský hormón, ktorý sa tvorí v ženských pohlavných orgánoch. V malej miere sa však tvorí aj v mužskom tele. Sčasti súvisí aj s tvorbou hormónu serotonín. Taktiež chráni pred pocitmi podráždenia a úzkosti. Hladina tohto hormónu v ženskom tele prirodzene klesá s nástupom menopauzy.
Pokiaľ si chcete zachovať úroveň tohto hormónu, treba zabudnúť na fajčenie. Pomáha aj jóga, cvičenie či zníženie príjmu cukru. Potravinami, ktoré budete zaručene chcieť sú sója, brusnice, slivky, marhule, ľanové semienka, brokolica, hrach či fazuľa.
Ako dokážeme stimulovať tvorbu hormónov šťastia?
Je možné, že sami na sebe dokážeme odpozorovať, kedy sme prirodzene šťastnejší. Existuje množstvo faktorov, ktoré dokážu prirodzene ovplyvniť našu produkciu hormónov šťastia. Sú to aj tieto faktory a zásady:
- Pravidelný pohyb akéhľvek druhy, cvičenie, tanec – čokoľvek a naozaj bez obmedzenia;
- Kvalitný spánok – vieme, že spánok dokáže pozitívne ovplyvniť mnoho oblastí nášho života. Okrem iného teda dokáže produkovať aj hormóny šťastia; skúste si dopriať každý deň 7-8 hodín spánku.
Áno, je to náročné, ale spánok pozitívne ovplyvňuje mnoho vecí a činností vo vašom organizme a jedným z nich je aj tvorba hormónov šťastia. - Sacharidy – áno, aj sacharidy ovplyvňujú produkciu hormónov šťastia. Netreba to však s nimi preháňať, najmä kvôli tomu, že naše telo dokáže spracovať iba určité množstvo. Nadmerné množstvo si potom telo uloží. Uprednostňujte radšej mandle, kvalitnú horkú čokoládu, ovsenné vločky alebo sušené ovocie.
- Slnko – doprajte si také množstvo slnečných lúčov, ako je to možné;
- Masáž a meditácia;
- Celkovo pozitívne myslenie a zvládanie stresových situácií;
- Dobré medziľudské a kvalitné vzťahy, rodiny a priatelia.
Lieky zvyšujúce hormón šťastia
Ide o skupinu liekov na depresiu novšej generácie SSRI a fungujú na báze spätného vychytávania serotonínu.
- fluvoxamin,
- fluoxetin,
- sertralin,
- paroxetin,
- citalopram,
- escitalopram
Hormóny šťastia proti zlej nálade
Ak sa v týchto dňoch alebo vo všeobecnosti niekedy necítite práve najlepšie, najšťastnejšie alebo vám skrátka len niečo chýba, môžu za tým byť aj práve hormóny šťastia. Áno, samozrejme, nie každý z nás je vždy a stále optimisticky naladený, ale v každom prípade, svoju náladu môžeme ovplyvniť. Hormóny totiž výrazne ovplyvňujú dianie v našom tele a následne to, čo sa deje okolo nás. Keď je teda náš rozpoloženie a pocit šťastia asi z päťdesiatich percent úlohou našich génov, zvyšnú polovicu ešte stále môžeme ovplyvniť.
Takže, ak ste doteraz váhali, či sú tak často skloňované hormóny šťastia pre váš život potrebné alebo nie, odpoveď už asi poznáte. Nie je pri tom tak ťažké ich vo svojom organizme udržiavať, zároveň však dokážu ovplyvniť tak veľa v našom tele, ale aj v živote. Hormón šťastia v tabletkách existuje tiež, ale dopĺňať a tvoriť si ho vieme aj prirodzene. Myslite na to a váš život bude určite ešte šťastnejší.
[vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]
Vybrané zdroje: