Duševné ochorenia patria medzi najzákernejšie a najťažšie zdravotné problémy, nakoľko obmedzujú život pacienta vo veľmi intenzívnej miere. Takýto jedinec spravidla nemôže dosahovať takú kvalitu života ako zdravé osoby. Ak už sa vyskytnú u človeka psychické poruchy, v žiadnom prípade ich netreba podceňovať, ale práve naopak, je nevyhnutné ich začať ihneď liečiť. Depresívne stavy, úzkosť či napätie patria medzi najčastejšie zdravotné problémy v oblasti psychického zdravia. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme liek na liečbu úzkostných porúch zvaný Frontin.
Frontin a jeho účinky
Frontin predstavuje liek určený najmä na potláčanie problémov s úzkostnými stavmi. Obsahuje liečivo alprazolam, ktoré patrí do skupiny látok zvaných benzodiazepíny, a teda liek Frontin si bez lekárskeho predpisu nezaobstaráte. Alprazolam, a teda aj Frontin majú anxiolytický a sedatívno-hypnotický účinok. Liek Frontin teda pôsobí pozitívna najmä v nasledujúcich oblastiach:
- Krátkodobo lieči stredne ťažké či ťažké stavy úzkosti.
- Zameriava sa v prvom rade na liečbu tzv. generalizovanej úzkostnej poruchy.
- Ak trpíte zmiešanou úzkostnou a depresívnou poruchou, tak je vysoká pravdepodobnosť, že vám lekár predpíše na tieto zdravotné problémy práve Frontin.
- Ak patríte k osobám trpiacim panickou poruchou, tak sa nemusíte obávať, nakoľko účinky Frontinu sa vzťahujú aj na tento zdravotný problém.
- Okrem toho je Frontin zodpovedný aj za liečbu úzkostných stavov, ktoré však vznikli ako sprievodný jav organických či funkčných ochorení, ku ktorým môžu napríklad patriť aj rôzne gastrointestinálne, dermatologické či kardiovaskulárne ochorenia.
- Frontin je tiež známy svojimi sedatívno-hypnotickými účinkami, teda prináša so sebou účinok navodenia stavu spánku.
- V neposlednom rade je Frontin zodpovedný aj za uvoľňovanie svalového napätia a za pôsobenie proti epileptickým záchvatom.
Vedľajšie účinky lieku Frontin
Vedľajšie účinky patria k bežným javom vyskytujúcim sa počas užívania určitého lieku. Zvyčajne sa objavujú v počiatkoch liečby, pričom postupom času, resp. znížením dávky, by mali vymiznúť. Ak nevymiznú, s najväčšou pravdepodobnosťou nepôjde o vedľajšie účinky, ale o iné zdravotné problémy, ktoré nesúvisia s anxiolytikom Frontin. O akých vedľajších účinkoch teda hovoríme?
- závraty a poruchy spojené s koordináciou
- ospanlivosť a únava
- rozmazané videnie a zvýšenie vnútroočného tlaku
- bolesti hlavy
- depresívne stavy
- nervozita, podráždenosť, agitovanosť, zúrivosť, zlosť a agresivita
- triaška
- zmena hmotnosti
- amnézia a intelektuálne problémy
- vegetatívne a gastrointestinálne problémy, nechutenstvo
- halucinácie a zmätenosť
- artikulačné problémy
- nespavosť
- svalová slabosť a dystónia
- žltačka
- poruchy spojené s menštruačným cyklom
- zmeny libida
- inkontinencia
- poruchy pečene a retencia moču
Zo skúseností pacientov a lekárov môžno povedať, že hore uvedené vedľajšie účinky boli zistené u osôb trpiacich poruchami paniky, u osôb užívajúcich vyššie dávky, u pacientov závislých na alkohole či iných návykových látkach, prípadne u ľudí trpiacich hraničnou poruchou osobnosti. V každom prípade akékoľvek príznaky hore uvedených vedľajších účinkov hláste u svojho ošetrujúceho lekára, ktorý prehodnotí ďalšiu liečbu anxiolytikom Frontin.
Účinná látka lieku Frontin a závislosť
Liek Frontin na liečbu úzkostných stavov obsahuje účinnú látku nazývanú alprazolam, ktorá je súčasťou skupiny látok zvaných benzodiazepíny. Benzodiazepíny sú typické nielen svojou účinnosťou, ale i rizikom výskytu závislosti. Dlhodobé užívanie benzodiazepínov, a teda aj alprazolamu môže spôsobiť to, že sa u vás v konkrétnom prípade môže objaviť fyzická, ale aj psychická závislosť. Fyzická závislosť znamená, že vaše telo vykazuje príznaky deficitu benzodiazepínov, na ktorých prísun si zvyklo. V takomto prípade môžeme hovoriť o tzv. abstinenčných príznakoch, ak náhle vysadíte účinnú látku alprazolam, na ktorú si vaše telo zvyklo.
Psychická závislosť znamená stav, ktorý pramení iba vo vašej psychike. Kombináciou psychickej a fyzickej závislosti môže nastať stav, ktorý môže byť dlhšiu dobu nepríjemným problémom. Je veľmi dôležité povedať, že vyššia dávka, ktorú užívate a dlhšie trvanie liečby zvyšujú riziko výskytu závislosti. Lekár by vám mal tento liek teda predpísať iba v prípade, ak sú vaše úzkostné poruchy silného charakteru a dlhšej doby trvania, resp. by mal zvážiť pozitíva a negatíva vyplývajúce z liečby liekom Frontin a jeho účinnou látkou alprazolam.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Ak ste sa liečili zo závislosti od alkoholu či iných návykových látok, mali by ste určite brať do úvahy aj to, že v tomto prípade je riziko vzniku závislosti na účinnej látke alprazolam oveľa vyššie. Radi by sme preto zdôraznili, že ak vám váš ošetrujúci lekár predpísal tento liek v určitom množstve, je nutné aj toto množstvo dodržiavať. Liečba by mala trvať len nevyhnutný a čo najkratší čas.
Abstinenčné príznaky
V prípade ak ste užívali liek Frontin a liečbu náhle ukončíte, resp. náhle znížite dávku, existuje veľké riziko, že sa u vás konkrétne prejavia abstinenčné príznaky, ku ktorým patria:
- triašky
- nepokoj
- bolesti hlavy
- spánkové poruchy
- úzkosť
- problémy súvisiace s koncentráciou
- nadmerné potenie
- viscerálne a svalové kŕče
- delírium
- konvulzie
Samotnú liečbu je teda nutné ukončiť v postupných intervaloch. Preto by vás na tento fakt mal upozorniť aj váš ošetrujúci lekár. Liečba by teda mala byť krátkodobého charakteru a iba v nevyhnutných prípadoch ak nie je možné užívať iný liek.
Čo by ste ešte mali vedieť o užívaní anxiolytika Frontin?
Nasledujúce zásady by ste mali určite dodržiavať, resp. by mal dodržiavať aj váš lekár, aby ste sa vyhli ďalším zbytočným zdravotným komplikáciám:
- Ak trpíte spánkovým apnoickým syndrómom, závažnou respiračnou insuficienciou, rozličnými ochoreniami obličiek či pečene alebo ste starším pacientom, užívanie tohto lieku v spomenutých prípadoch by malo byť veľmi opatrné.
- Ak užívate antimykotiká azolového typu, určite by vám nemala byť nasadená liečba liekom Frontin.
- Ak trpíte depresiami charakteristickými psychotickými príznakmi, endogénnymi depresiami či bipolárnymi afektívnymi poruchami, tak v takýchto prípadoch je látka alprazolam neúčinná.
- Pozor na panickú poruchu sprevádzanú depresiami. Keďže tieto zdravotné problémy môžu viesť až k smrti, resp. samovražde, pacienti trpiaci takýmito problémami musia byť monitorovaní ešte obozretnejšie v prípade užívania anxiolytika Frontin.
- Je dôležité ešte vedieť, že užívanie benzodiazepínov a podobných liekov musí byť najmä u starších pacientov veľmi opatrné, nakoľko existuje riziko sedácie a muskuloskeletálnej slabosti. Muskuloskeletálna slabosť je známa tým, že môže podnecovať nebezpečné pády u starších pacientov. Okrem toho v prípade starších a slabších osôb by sa mala užívať najnižšia možná dávka, čo môže takýchto pacientov ochrániť pred ataxiou či nadmernou sedáciou.
- Anxiolytikum Frontin obsahuje 96 mg laktózy v jednej tablete, a preto v žiadnom prípade tento liek nemôžu užívať ľudia, ktorí trpia intoleranciou laktózy, nedostatkom laktázy, prípadne glukózo-galaktózovou malabsorpciou.
Kontraindikácie
Nasledujúce riadky budú veľmi dôležité pre osoby nachádzajúce sa v určitých špecifických situáciách, ktoré znemožňujú užívanie anxiolytika Frontin.
- Ak ste precitlivení na monohydrát laktózy, mikrokryštalickú celulózu, kukuričný škrob, stearan horečnatý, laurylsíran sodný, červený oxid železitý, koloidný oxid kremičitý bezvodý, žltý oxid železitý, tak by ste určite nemali ani pomýšľať nad užívaním anxiolytika Frontin. Ak ste precitlivený aj na benzodiazepíny, určite tento liek taktiež neužívajte.
- Ak trpíte ochorením mystenia gravis, tak sa taktiež užívanie Frontinu neodporúča.
- Neužívajte Frontin, ak trpíte glaukómom s ostrým uhlom (porucha oka).
- Užívanie tabliet Frontin je vylúčené taktiež aj počas tehotenstva a dojčenia.
- Toto anxiolytikum by taktiež nemali užívať deti a mladiství do 18 rokov, keďže sú pochybnosti o účinnosti a bezpečnosti účinnej látky alprazolam.
Frontin a jeho interakcie
Ak užívate anxiolytikum Frontin, je nevyhnutné dbať na zvýšenú opatrnosť v týchto prípadoch:
- Ak užívate paralelne lieky inhibujúce isté pečeňové enzýmy, tak takéto lieky môžu spôsobiť zvýšenie účinku alprazolamu a navýšenie jeho koncentrácie.
- Antiepileptiká, antihistaminiká, lieky s tlmiacim účinkom na CNS či alkohol sú zodpovedné s paralelným užívaním Frontinu za znásobenie tlmiaceho účinku lieku Frontin na centrálnu nervovú sústavu.
- Účinná látka alprazolam je taktiež zodpovedná za zvýšenie účinku myorelaxancií.
- Alprazolam dokáže navýšiť plazmatickú koncentráciu imipramínu, dezipramínu a digoxínu, ak ich paralelne užívate.
- Môže dôjsť taktiež k zvýšenej koncentrácii lítia v plazme pri užívaní Frontinu.
- Existuje riziko, že plazmatická koncentrácia alprazolamu bude zvýšená v paralelnej interakcii s nasledujúcimi látkami: fluvoxamín, orálne kontraceptíva, fluoxetín, dextropropoxyfén, ketokonazol, metronidazol, intrakonazol, paroxetín, sertralín, cimetidín, nefazodon, erytromycín, klaritromycín. V takýchto prípadoch sa zvýši nielen koncentrácia alprazolamu, ale aj jeho účinok.
Môžem sa Frontinom predávkovať?
Áno, Frontinom je možné sa predávkovať. V takomto prípade je nevyhnutné postihnutému pacientovi vypláchnuť žalúdok. Okrem toho je nutné zabezpečiť voľnosť dýchacích ciest a monitorovanie dýchania a srdcovocievnych funkcií. Po výplachu musí pacient dostať do svojho organizmu dostatočné množstvo tekutín pomocou infúzie. Ako antidotum sa používa flumazenil.
Ak sa pacient predávkuje Frontinom, spôsobí tým zvýšenie účinku alprazolamu. Aké sú hlavné príznaky predávkovania?
- ospalosť
- ataxia
- zmätenosť
- hyporeflexia
- poruchy rovnováhy
- kóma
Aby ste sa úspešne vyhli predávkovaniu, dodržujte odporúčané dávkovanie, resp. množstvá, ktoré vám predpísal lekár.
Dojčenie, tehotenstvo a Frontin
Nasledujúce riadky budú veľmi dôležité pre tehotné či dojčiace mamičky, nakoľko užívať alprazolam sa nesmie v prvých troch mesiacoch tehotenstva. Prečo je to tak? Keďže alprazolam patrí do skupiny látok benzodiazepínov, tak sa zvyšuje riziko výskytu malformácií plodu. V každom prípade by ste mali možné užívanie lieku Frontin vopred prekonzultovať s vaším lekárom. Lekár musí zvážiť, či pozitíva vyplývajúce z liečby prevyšujú jej negatíva. Iba v takomto prípade je možné užívanie v neskorších fázach tehotenstva. Ak teda užívate tento liek, buď počas pôrodu alebo v posledných mesiacoch tehotenstva, u novorodenca sa môžu vyskytnúť nasledujúce problémy:
- podchladenosť
- znížené svalové napätie
- poruchy spojené so sacím reflexom
- depresia dýchania
Ak ste dlhodobo užívali benzodiazepíny v posledných fázach tehotenstva, existuje riziko vzniku fyzickej závislosti od účinnej látky alprazolam u dojčiat. V takomto prípade treba rátať aj s výskytom abstinenčných príznakov po narodení dieťaťa.
Ako počas tehotenstva, tak ani počas dojčenia nie je prípustné užívať Frontin, nakoľko alprazolam sa dostáva aj do materského mlieka.
Formy a cena anxiolytika Frontin
Keďže Frontin je na lekársky predpis, lekár vám ho môže predpísať v rozličných formách na základe intenzity vášho ochorenia a dĺžky trvania liečby. Môžeme teda hovoriť o troch nasledovných formách:
- Frontin tablety 0,25 mg 1×30 ks – maximálna cena môže dosiahnuť 1,21€, pričom poisťovňa hradí 0,21€
- Frontin tablety 0,5 mg 1×30 ks – zaobstaráte si ho za cenu okolo 1,83€, pričom poisťovňa hradí 0,42€
- Frontin tablety 1 mg 1×30 ks – maximálna cena dosahuje 3,09€ a poisťovňa uhrádza 0,84€
Dávkovanie
V prvom rade je nutné povedať, že v nasledujúcich riadkoch uvedieme iba priemerné odporúčané dávkovanie, nakoľko dávkovanie vo veľkej miere závisí od intenzity vášho ochorenia, dĺžky liečby a reakcie vášho tela na účinnú látku alprazolam. Dávka by sa mala zvyšovať iba v postupných intervaloch. Akékoľvek možné zvýšenie dávky je nutné konzultovať s vaším lekárom. Najprv je nutné zvýšiť večernú dávku. Aké je teda odporúčané dávkovanie?
- stavy úzkosti: Počiatočne by ste mali užívať 0,25-0,5 mg alprazolamu 3-krát denne. Túto dávku vám môže lekár navýšiť, avšak iba postupne. Priemerná dávka však predstavuje 0,5-4 mg denne, pričom dávka sa rozdeľuje do 2-3 užívaní denne.
- stavy úzkosti spojené s depresívnymi stavmi: Počiatočná dávka predstavuje 0,5 mg 3-krát denne. Priemerná dávka sa však rovná 2,5-3 mg denne.
- panická porucha: Na úvod liečby sa odporúča užívať 0,5 mg 3-krát denne, tieto dávky sa však môžu zmeniť na základe vášho momentálneho stavu. Je nutné povedať, že dávka nemôže byť zvýšená v priebehu 3-4 dní o viac ako 1 mg. V priemere sa odporúča užívať 4-6 mg, ktoré by mali byť rozdelené do 3-4 dávok. Určitá populácia ľudí však v niektorých prípadoch môže užívať až do 10 mg účinnej látky denne.
- starší a slabší pacienti: Odporúčané užívanie je 0,25 mg 2-3-krát denne. V prípade potreby je možné dávku navýšiť.
Užívanie u detí a mladistvých do 18 rokov určite nie je odporúčané, nakoľko sú pochybnosti o bezpečnosti a účinkoch alprazolamu na detský organizmus. Liečbu nemôžete ukončiť náhle, nakoľko sa môžu u vás vyskytnúť abstinenčné príznaky. Znižovanie dávky by malo byť v intervaloch 3 dní, maximálne o 0,5 mg. Na druhej strane by mali niektorí pacienti znižovať dávku ešte v oveľa menších množstvách. Odborníci odporúčajú znížiť ako prvú obednú dávku.
Frontin – skúsenosti
Skúsenosti s anxiolytikom Frontin vravia v prospech jeho účinkov, keďže mnohí ľudia, ktorí majú skúsenosti s jeho užívaním tvrdia, že pocítili jeho účinok. Frontin teda efektívne bojuje nielen v problémoch úzkostných stavov či ich kombinácii s depresiami, ale je účinný aj v prípadoch panických porúch a hlavne na problémy so spánkom. Nakoľko Frontin má sedatívno-hypnotické účinky, dokáže skvalitniť spánok, no nevýhodou z tohto hľadiska je to, že aj po dlhom a kvalitnom spánku sa človek pri jeho užívaní cíti ospalý a unavený. Pacienti, ktorý majú skúsenosti s týmto liekom upozorňujú najmä na to, že ho netreba užívať dlhodobo – ak je to možné, užívajte ho čo najkratšie – pretože riziko vzniku závislosti sa časom iba zvyšuje a môže vyústiť do nepríjemných abstinenčných príznakov.
Často kladené otázky
Čo je Frontin?
Frontin je liek určený na duševné poruchy, hlavne na problémy týkajúce sa úzkostných stavov, preto ho aj radíme medzi anxiolytiká. Jeho účinnou látkou je alprazolam, ktorý sa radí do skupiny látok zvaných benzodiazepíny, ktoré sú súčasťou mnohých antidepresív a anxiolytík. Frontin je dostupný výločne iba na lekársky predpis.
Ako užívať a dávkovať Frontin?
Liek Frontinje dostupný vo forme tabliet, teda treba ho zapíjať dostatočným množstvom vody a jeho dávkovanie závisí od typu problému, ktorý sa u pacienta vyskytuje. O jeho dávkovaní si môžete prečítať podrobnejšie informácie pod nadpisom ,,Dávkovanie“.
Ako rýchlo účinkuje?
Skúsenosti pacientov hovoria, že nástup účinku je veľmi rýchly, keďže sa potvrdilo, že efekt lieku Frontin pocítite už pár minút po jeho užití.
Je návykový? Ako ho treba vysadiť?
Keďže účinnou látkou Frontinu je alprazolam, ktorý patrí medzi benzodiazepíny, toto anxiolytikum môže spôsobiť stav psychickej i fyzickej závislosti. Z tohto dôvodu sa odporúča užívať ho čo najkratšie, ako je to možné. Taktiež ho treba vysadiť postupným znižovaním dávky v intervaloch 3 dní a nie náhlym prerušením užívania, pretože v takomto prípade sa môžu vyskytnúť abstinenčné príznaky.
Pomôže Frontin aj pri problémoch so spánkom?
Áno, Frontin je účinný aj pri poruchách spánku, najmä čo sa týka nespavosti. Nevýhodou však je to, že ľudia sa pri jeho užívaní cítia nevyspatí aj po dlhom a kvalitnom spánku, keďže má sedatívno-hypnotický účinok.
Môže sa Frontin podávať aj deťom?
Odborníci neodporúčajú užívanie tohto anxiolytika u detí a mladistvých do 18 rokov, keďže sa jedná o návykové benzodiazepíny a bezpečnosť účinkov na detský organizmus nie je preukázaná.
Vybrané zdroje: