Stres, ako obrovský negatívny fenomén 21. storočia, preniká do nášho života rozličnými spôsobmi. Stres si predstavujeme skôr v negatívnom slova zmysle. Na druhej strane nás však dokáže niekedy podnietiť k vyšším výkonom. Negatívne dopady stresu na naše každodenné fungovanie však prevládajú. V tomto článku sa dozviete to, že stres je problémom, ktorý môže mať aj rôzne podoby. Emocionálny stres je tou podobou, ktorá trápi vo svete obrovské množstvo ľudí. Je nebezpečný? Určite čítajte ďalej.
Čo je to emocionálny stres?
Z odborného hľadiska vieme stres rozdeliť do viacerých kategórií na základe najčastejších príznakov a doby trvania. Poznáme teda nasledovné druhy stresu:
- náhly alebo akútny stres – charakteristický je krátkou dobou trvania a náhlym nástupom, takýto druh stresu je prospešný a môže nás dokonca aj posilniť
- chronický alebo dlhodobý stres – je veľmi nebezpečný, keďže trvá dlhšiu dobu a môže poškodiť naše zdravie a znížiť výskyt šťastia v našom živote
Okrem toho môže byť krátkodobý a aj dlhodobý stres rozdelený do menších podkategórií, ku ktorým zaraďujeme napríklad aj emocionálny stres. Emocionálny stres je druhom stresu, ktorý sa vyskytuje veľmi často. Jeho efekt na ľudský organizmus by sme mohli pripodobniť k depresívnym stavom. Emocionálny stres teda predstavuje zdravotný problém, ktorý je spojený aj s vašimi emóciami.
Takýto druh stresu si dokonca nemusíme niekedy uvedomovať, keďže sa prejavuje na našej psychike a emóciách. Môžeme si dokonca myslieť, že výkyvy nálad či vyčerpanosť, úzkosť alebo depresia nepramenia v emocionálnom strese, ale iba v dočasnom zanedbateľnom probléme.
Emocionálny stres a jeho príznaky
Ako zistím, že trpím emocionálnym stresom? Pre laika je, pochopiteľne, veľmi ťažké rozlíšiť jednotlivé druhy stresu, a preto vám prikladáme najčastejšie príznaky, ktoré môžu indikovať to, že trpíte emocionálnym stresom. Závažnejším problémom sa stáva v momente, ak trvá dlhší čas, resp. jeho príznaky pretrvávajú dlhší čas. Medzi najzákladnejšie príznaky emocionálneho stresu zaraďujeme:
- strata alebo nárast telesnej hmotnosti
- poruchy spánku
- pocity izolácie
- zmeny nálad
- úzkostné stavy
- výkyvy pamäte
- pocit oslabenia a vyčerpanosti
- vyhýbanie sa rodine a priateľom
- znížené libido
- podráždenosť
Ako sme už spomínali, je dôležité, aby vyššie uvedené príznaky pretrvávali dlhodobo, keďže každý môže občas takýmito príznakmi trpieť. Je teda dôležité si uvedomiť, že nemusíte automaticky trpieť emocionálnym stresom, ak sa jeho symptómy vyskytujú iba zriedkavo alebo krátkodobo. Môže ísť totižto aj o úplne iný problém. Určite navštívte lekára.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Príčiny
Príčiny, ktoré vyvolávajú príznaky stresu, nazývame stresory. Stresory sú určité negatívne okolnosti, ktoré vplývajú na reakciu nášho tela v podobe stresu. Samotné stresory môžu byť spúšťačmi rôznych druhov stresu, inak povedané, jednotlivé príčiny sa môžu navzájom dopĺňať či prelínať. Vo veľkej miere to, akým spôsobom bude vaše telo reagovať na stresory, závisí od sily a nastavenia vášho organizmu. Iný jedinec môže stresové situácie zvládať oveľa lepšie, napríklad aj vďaka tomu, že v minulosti nemal narušenú psychiku.
Medzi najčastejšie stresory alebo príčiny stresu, čiže aj emocionálneho, patria tieto okolnosti:
- psychický tlak v práci
- pracovná záťaž alebo skúšky
- trauma
- rozličné zdravotné problémy
- problémy v súkromí
- zlá finančná situácia
- obrovská zmena v živote
- pesimizmus – negatívne nastavenie mysle
- perfekcionizmus
- nerealistické očakávania
- neschopnosť prijať neistotu
Hore uvedený zoznam je iba zlomkom stresorov, ktoré môžu spustiť dlhodobú reakciu vášho organizmu na takéto okolnosti v podobe stresu, a teda aj emocionálneho stresu.
Aký je dopad na naše zdravie?
Vyššie sme si uviedli príznaky emocionálneho stresu, na základe ktorých je možné povedať, že ním naozaj trpíte. Aké môžu byť však aj ďalšie dopady tohto závažného problému na naše zdravie?
- črevné a tráviace problémy
Boli vykonané prieskumy, ktoré dokázali, že emocionálny stres môže byť zodpovedný za vznik rôznych gastrointestinálnych porúch alebo dokonca aj rakoviny. Bolo zistené, že u pacientov, u ktorých bol prítomný emocionálny stres, bolo zvýšené riziko vývinu dyspepsie, syndrómu podráždeného čreva či dokonca žalúdočných vredov.
- problémy s imunitou
Stres môže byť zabijakom správnej funkcie vášho imunitného systému.
- problémy s kožou
Ak ste pod dlhodobým emocionálnym stresom, zvyšuje sa riziko toho, že sa u vás môžu vyskytnúť kožné problémy ako psoriáza či rozličné vyrážky.
- oxidačný stres
Oxidačný stres znamená to, laicky povedané, že začnete starnúť z vášho vnútra. Totižto v dôsledku emocionálneho stresu voľné radikály útočia na vaše DNA bunky, čo môže mať za následok spustenie práve už spomenutých problémov s depresiami, úzkostnými stavmi, s bipolárnou poruchou či inými psychickými ochoreniami.
- poruchy spánku
Emocionálny stres môže byť zodpovedný aj za nespavosť, čo sa opäť odrazí na ďalších možných fyzických či psychických problémoch.
- obezita
V dôsledku emocionálneho stresu sa vystavujete riziku prejedania sa, aby ste upokojili svoje nervy.
- cukrovka
Podobne ako depresívne stavy, tak i emocionálny stres môže viesť k riziku vzniku cukrovky typu 2.
- zníženie fyzickej aktivity
Ak ste pod stresom, možno neuveríte, ale môže to mať za následok vašu nechuť do akýchkoľvek fyzických aktivít. Malo by to byť práve naopak, a teda snažte sa vykonávať čo najviac fyzickej aktivity.
Tipy, ako zvládnuť emocionálny stres
- výkon fyzických aktivít – doprajte si pravidelný beh či inú formu fyzickej aktivity, kedže vám zaručí zníženie stresu a napätia
- relaxačné aktivity – nezabúdajte aj na relaxačné aktivity ako joga či taj chi
- dostatočný a kvalitný spánok – jeho nedostatok totižto môže viesť len k zhoršeniu vášho psychického stavu
- obmedzte potraviny, ktoré ovplyvňujú emocionálny stres – neuveríte, ale jedlá obsahujúce veľa cukru, lepok či mliečne výrobky môžu byť z dlhodobého hľadiska kontraproduktívne; zamerajte sa skôr na nespracované (surové) potraviny a potraviny bohaté na prospešné živiny
- výživové doplnky – podporte svoju stravu výživovými doplnkami obsahujúcimi najmä vitamíny zo skupiny B a horčík
- meditácia – neraz podceňovaný spôsob dosiahnutia celkovej harmónie tela a znižovania napätia a stresu vám môže naozaj pomôcť
- zapíšte si svoje okolnosti, ktoré vás najviac stresujú – podľa štúdie zápis a opätovné prehranie takýchto situácií vo vašej hlave môže po niekoľkých mesiacoch znížiť pocity úzkosti či depresívne stavy
- stanovte si kroky na zvládanie stresu – hlboké dýchanie, joga, meditácia alebo iné spôsoby by ste mali pravidelne implementovať do vášho života a vytvoriť z nich rutinu
Najčastejšie otázky
Čo je to emocionálny stres?
Emocionálny stres predstavuje špecifický druh stresu, ktorý sa prejavuje najmä na našich emóciách. Teda človek, u ktorého sa emocionálny stres vyskytuje, býva často podráždený, nervózny a niekedy ho trápia aj depresie.
Aké má prejavy?
Prejavov emocionálneho stresu je niekoľko, no medzi najčastejšie patria zmeny nálad a podráždenosť. Viac sa dočítate pod nadpisom ,,Emocionálny stres a jeho príznaky“.
Ako sa zbaviť emocionálneho stresu?
Emocionálny stres pramení hlavne v našej psychike, a teda dôležité je zachovať chladnú hlavu v stresujúcich situáciách a zabezpečiť si dostatočný oddych. Rady, ako sa mu dá predísť nájdete pod nadpisom ,,Tipy, ako zvládnuť emocionálny stres“.
Vybrané zdroje:
- https://www.helpguide.org/articles/stress/stress-symptoms-signs-and-causes.htm
- https://www.healthline.com/health/emotional-symptoms-of-stress
- https://maxliving.com/healthy-articles/emotional-stress
- http://www8.teraz.sk/import/stres-priznaky/85703-clanok.html