Posledná aktuálizácia prebehla 17. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Lapanie po dychu je úplne prirodzenou reakciou tela na zvýšenú námahu pri športe alebo inej fyzickej aktivite. Ak sa však stretávate so sťaženým dýchaním aj v bežných situáciách, mali by ste byť ostražití. Dýchavičnosť môže byť príznakom rôznych vážnejších ochorení.
Dýchavičnosť, odborne často uvádzaná ako dyspnoe, je stav charakterizovaný ťažkým, spomaleným dýchaním až dusením sa, často sprevádzaný problémami s nadýchnutím alebo akútnou dychovou tiesňou. Vzniká ako reakcia tela na nedostatok kyslíka potrebného pre uspokojenie telesných potrieb.
Podľa výskytu dýchavičnosti ju môžeme rozdeliť na námahovú, ktorá vzniká pri zvýšenej aktivite tela (a súčasným zvyšovaním nárokov organizmu na kyslík) a pokojovú. Obzvlášť pokojová dýchavičnosť je riziková a zvyčajne je varovným znamením tela upozorňujúcim na iné ochorenie.
Prečo si dávať pozor?
Pri príznakoch pokojovej dýchavičnosti sa treba mať na pozore. Ťažké dýchanie pľúc môže patriť k symptómom rôznych ochorení, medzi ktoré patria:
- Astma – chronické zápalové ochorenie priedušiek, zvyčajne spôsobené imunitnou vadou. Prejavuje sa tzv. astmatickými záchvatmi, pri ktorých dochádza k zúženiu priedušiek a následným ťažkostiam s dýchaním. Častá dýchavičnosť najmä u detí môže patriť k príznakom vývoja astmy.
- Pľúcny emfyzém – chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k úbytku pľúcnych buniek a nenávratnej deštrukcii pľúcneho tkaniva. Zvyčajne sa objavuje súbežne so zápalom pľúc alebo priedušiek.
- Pľúcna embólia – ochorenie spojené s s upchatím ciev v pľúcach. Najčastejšou príčinou tohto stavu je tromboembolická choroba, ktorá tvorí krvné zrazeniny neskôr putujúce do pľúc, kde upchávajú cievy.
- Pneumokonióza – choroba, ktorá vzniká pri vdýchnutí minerálneho prachu do pľúc. Dochádza tak k zvýšenej produkcií pľúcneho väziva, čoho dôsledkom sú problémy s dýchaním a poruchy pľúc. Najbežnejšia je ako „choroba z povolania“ – vzniká pri dlhodobom vystavení organizmu prašnému prostrediu (napríklad pracovníci v bani, na stavbách, …).
- Sarkoidóza – málo preskúmané autoimunitné ochorenie, pri ktorom dochádza k vzniku zhlukov a ložísk imunitných buniek, ktoré svojou činnosťou ničia telesné tkanivo. Okrem pľúc (sarkoidóza II. stupňa) postihuje aj oblasti kože, oči, pečeň, kosti, srdce a iné orgány.
- Zápal pľúc (pneumónia) – zápalové ochorenie spojené s poškodením pľúcneho tkaniva. Častá dýchavičnosť je jedným z charakteristických znakov tohto známeho ochorenia.
- SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome – ťažký akútny respiračný syndróm) – vírusové infekčné ochorenie pľúc, ktoré sa šíri najmä v uzavretých priestoroch. Veľmi zlú prognózu má SARS v prípadoch pacientov s oslabenou imunitou či u seniorov – v týchto rizikových skupinách dochádza k častým úmrtiam.
Okrem vyššie uvedených ochorení pľúc a dýchacích ciest môže byť dýchavičnosť symptómom aj mnohých ďalších chorôb srdca, cievneho systému a iných, napríklad:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- ischemická choroba srdca – ochorenie, pri ktorom dochádza k nedostatočnému prekrveniu srdcového tkaniva. Dôvodom je najmä postihnutie srdcových (koronárnych) ciev.
- ateroskleróza – ochorenie tepien, pri ktorom dochádza k poškodeniu tepnovej steny. Prebieha dlhodobo a progresívne, v neskorej fáze zvyšuje riziko vzniku infarktu a mozgových príhod.
- arytmia srdca – porucha srdcového rytmu spojená so spomalením, zrýchlením alebo nepravidelnosťami v práci srdca. Má viacero foriem, dýchavičnosť sa vyskytuje medzi príznakmi väčšiny z nich.
- rakovina hrtana – jedna z najnebezpečnejších onkologických chorôb; typ nádorového ochorenia vychádzajúceho z výstelky hrtanu. Pri neskorej diagnostike nádorového procesu dochádza k jeho rozšíreniu do okolitých tkanív, najmä do pľúc.
- chudokrvnosť (anémia) – ochorenie krvi, v ktorom dochádza k zníženiu hladín hemoglobínu a červených krviniek v krvi. Týmto dochádza k poruchám prenosu kyslíka do tkanív, čím vzniká tkanivová hypoxia (nedostatočné okysličenie tkanív).
- aneuryzma – choroba ciev, ktorá postihuje najmä tepny a aortu. Dochádza k zmenám štruktúry stien ciev a ich rozšíreniu až na 1,5 násobok prirodzenej šírky.
Ťažko sa mi dýcha, mám vyhľadať lekára?
Za normálnych okolností prebieha proces dýchania automaticky a bez toho, aby sme ho priamo či nepriamo ovplyvňovali vedomím. Priemerná dospelá osoba urobí v pokoji približne 16-20 dychov (nádychov, resp. výdychov) za minútu. Dýchavicu pociťujeme, ak sa prirodzené dýchanie zrýchli, je plytšie a máme pocit, že lapáme po dychu.
Problémy so sťaženým dýchaním by sa u zdravého človeka (mimo aktivít so zvýšenou fyzickou činnosťou) nemali vyskytovať. V prípade, že dýchavičnosť vážne ovplyvňuje našu schopnosť prirodzene dýchať a fungovať, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Taktiež je dobré vyhľadať pomoc v prípadoch, ak dýchavičnosť pociťujete v kombinácii so svrbením na chodidlách a členkoch, zvýšenou telesnou teplotou alebo ak máte ťažkosti s dýchaním počas ležania. Ak je dýchavica sprevádzaná bolesťou v hrudi, závratmi alebo nevoľnosťou, je nevyhnutná okamžitá pomoc, nakoľko tieto symptómy môžu byť akútnymi príznakmi srdcového infarktu či pľúcnej embólie.
Prevencia
Predchádzať problémom s dýchavičnosťou môžeme niekoľkými spôsobmi. Ak chcete znížiť riziko vzniku ochorení spojených s dýchavičnosťou, odporúča sa:
- Obmedziť fajčenie – dýchavičnosť je hlavným príznakom mnohých ochorení cievnej a dýchacej sústavy. Vzdať sa fajčenia je pre fajčiarov nevyhnutným základným krokom k zdravému srdcu a pľúcam.
- Vyhnúť sa kontaktu s nečistotami v ovzduší – ak je to možné, snažte sa vyhýbať oblastiam so zvýšenou koncentráciou alergénov a nečistôt z prostredia. Takto pomáhate udržiavať svoje pľúca zdravé.
- Zbaviť sa obezity – jedným z najrozšírenejších faktorov spôsobujúcich ochorenia srdca a ciev je nadváha. V prípade, že trpíte nadváhou či obezitou, je dobrým krokom zbaviť sa nadbytočných kilogramov. Udržiavanie telesnej hmotnosti v správnych normách nielenže znižuje riziko ochorení, ale je aj dôležité pre celkové zdravie človeka.
- Dbať na preventívne opatrenia – absolvovať pravidelné prehliadky u svojho lekára je kľúčové pri prevencii ochorení. Svojho lekára taktiež neváhajte navštíviť už pri prvých príznakoch ochorenia – pri skorej diagnostike zvyšujete svoje šance na rýchle a účinné vyliečenie.
Ako na chronickú dýchavičnosť?
V prípade chronickej (pretrvávajúcej) dýchavičnosti je vhodné poznať techniky, ako jej krátkodobé prejavy zvládať a znížiť príznaky. Existuje viacero techník dýchania, ktoré zmierňujú dýchavicu:
- Uvoľnené, pomalé, hlboké dýchanie – jemne sa nadychujte cez nos a vydychujte cez nos a ústa. Snažte sa dýchať v rovnakom tempe, pomaly a uvoľnene.
- Dýchanie v tempe – môže pomôcť pri chôdzi, alebo pri výstupe hore schodmi. Pokúste sa dýchať v rytme so svojimi krokmi, rýchlosťou, pri ktorej sa cítite pohodlne.
- Riadené dýchanie – využívanie bránice a dolné hrudníkových svalov namiesto horných hrudných a ramenných svalov pri dýchaní. Dýchajte jemne, uvoľnite ramená a horné hrudníkové svaly.
- Dýchanie v sede s podporenou hlavou – posaďte sa na stoličku, predkloňte sa a oprite hlavu o podložku (napríklad stôl) pred sebou. Dýchajte zhlboka a uvoľnene.
- Spánok v relaxačnej pozícii – táto technika je vhodná, ak pociťujete problémy s dýchavicou počas spánku alebo pri zaspávaní. Podložte nohy na úrovni kolien tak, aby kolenné kĺby boli pokrčené a mierne vyvýšené oproti zvyšku tela. Podporte hlavu (napríklad použitím viacerých vankúšov), aby bola na úrovni vyvýšených kolien. Táto pozícia pomáha dýchacím svalom k stálemu a pravidelnému dýchaniu.
Pýtate sa
Čo znamená dýchavičnosť?
Dýchavičnosť, inak nazývaná aj dyspnoe, predstavuje stav nášho organizmu, ktorý by sme mohli opísať veľmi ťažkým a pritom spomaleným dýchaním, ktoré môže viesť až k uduseniu sa. Väčšinou vzniká v dôsledku reakcie nášho organizmu na deficit kyslíka. Ďalej sa dýchavičnosť delí na pokojovú a námahovú. Ak vás zaujíma viac, prečítajte si úvod tohto článku.
Čo ju spôsobuje a ako sa prejavuje?
Dýchavičnosť predstavuje vo veľkom množstve prípadov symptóm rozličných ochorení. Ide najmä o astmu, pľúcnu embóliu, SARS, pľúcny enfyzém či zápal pľúc. Dokonca môže ísť aj o rozličné ochorenia srdca, ako arytmia srdca či ischemická choroba srdca. Dýchavičnosť sa prejavuje rýchlejším a plytším dýchaním pričom jedinec má pocit, že lapá po dychu. Je veľmi dôležité navštíviť lekára ak spolu s dýchavičnosťou pociťujete svrbenie na členkoch a chodidlách či máte zvýšenú teplotu.
Ako liečiť dýchavičnosť?
Je dôležité okrem prevencie dbať na správne techniky dýchania, aby sme znížili príznaky dýchavičnosti. Ide napr. o uvoľnené pomalé hlboké dýchanie, riadené dýchanie či dýchanie v tempe. Viac informácií sa dozviete pod nadpisom ako na chronickú dýchavičnosť.
Vybrané zdroje:
- https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2018_04/Unava_a_dychavicnost__Nejde_o_typicke_prejavy_staroby,_ale_choreho_srdca.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&page=full&
- https://www.lung.org/lung-health-and-diseases/lung-disease-lookup/shortness-of-breath/shortness-breath-symptoms-risks.html
- https://www.nhs.uk/conditions/shortness-of-breath/
- https://science.hnonline.sk/galeria/8190-pat-priznakov-zlyhania-srdca/f2d7803fc84898b5d4f90d41a2d4b87b