Už niekoľkokrát ste počuli od niekoho, ako ho trápi „depka„. Občas sa aj človeku stáva, že trpí bolesťami hlavy, je unavený a celý deň sa cíti byť bez nálady. Pravdaže, v takom prípade ešte nie je reč o depresii. Pozrime sa, ale na to, kedy je nutné zbystriť pozornosť a prípadne navštíviť lekára. Ktoré príznaky nám napovedia, že skutočne trpíme depresiou?
Symptómy
Ako sme už v úvode spomínali, byť bez nálady v priebehu celého dňa ešte neznamená stav depresie. Tá sa naopak prejavuje dlhotrvajúcimi pocitmi smútku a úzkosti. Človek pociťuje nedostatok záujmu a energie. Tieto príznaky depresie trvajú dlhodobo a môžu naberať na intenzite. Dlhodobo v tomto smere znamená nie len týždne, ale ide skutočne aj o mesiace a v tom horšom prípade, aj o roky. Ako príznaky sme už uviedli hlboký smútok, úzkosť, nedostatok záujmu. To však ešte nie sú všetky príznaky depresie.
Ďalšie prejavy depresie
1, Vyčerpanosť
Počas dňa ste toho mali mnoho naplánované. Len, čo ste sa ráno zobudili, Váš deň nabral plné obrátky a každá hodina z dňa bola plne a efektívne využitá. A nepochybne ste sa venovali aj obľúbeným činnostiam, v rámci svojho voľného času. Je samozrejmé, že po takomto dni sa únava dostavila v plnej miere, ale napriek tomu ste sa cítili dobre. V súvislosti s depresiou je vyčerpanosť v inom ponímaní. Vaše dni zrazu nie sú také bohaté na aktivity a činnosti, ktoré ste predtým vykonávali. Človek s depresiou sa cíti byť celkom bez energie a nemá žiadnu chuť venovať sa obľúbeným činnostiam, ktoré doposiaľ prinášali radosť a potešenie. Varenie, upratovanie, obliekanie a hygiena sa stávajú pre človeka nepodstatné a bezvýznamné. Skrátka povedané, v depresii nie sme schopní vykonávať ani len bežné a potrebné činnosti.
2, Úzkosť
Ide o negatívny emocionálny stav, ktorý väčšinou vzniká ak je človek v neistote, v ohrození alebo po konflikte. Považuje sa za normálnu reakciu na stres.
Úzkosť sa prejavuje :
- zrýchlenym dychom
- pocitom dusenia
- triaškou
- nadmerným potením
- búšením srdca
- točením hlavy
Človek sa postupne začne vyhýbať miestam alebo situáciám, ktoré mu v minulosti vyvolali pocity úzkosti. Takéto vyhýbanie sa miestam výrazne narúša život človeka. A napokon sa pomerne často stáva, že si depresívny človek takúto vec vyčíta, z čoho je samozrejme frustrovaný.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
3, Problémy so spánkom majú hlavne muži
Keďže sme pri vyčerpanosti, ďalším príznakom už aj začínajúcej depresie sú problémy so spánkom. Stretli ste sa už s termínom Insomnia ? V preklade povedaná nespavosť. Aj napriek tomu, že sa cítite byť unavený, objaví sa problém pri samotnom zaspávaní. Hodiny a hodiny otáčania v posteli sa stanú
nočnou morou. Po zdĺhavom procese zaspávania sa konečne dostaví spánok. Ten však netrvá dlho a vy sa opäť prebúdzate. Takto to pokračuje noc, čo noc. Opačným prípadom je takzvaná Hypersomnia. Je to stav, pri ktorom človek trpí nadmernou spavosťou. Môže ísť o spánok, ktorý trvá veľmi dlho alebo o opakovaný spánok.
4, Ochabnutosť svalstva
Úzkosť vyvoláva reflexné stuhnutie svalstva, ktorá súvisí so zníženou psychomotorickou aktivitou počas depresie. Nedostatok pohybu počas dňa rozhodne neprospieva telu a časom sa to odzrkadlí na ochabnutom svalstve. Snaha k akejkoľvek aktivite je určite dobrým začiatkom pre depresívneho človeka v liečbe. Aj malé krôčiky dokážu zlepšiť zdravotný stav. Skúste to napríklad s prechádzkou v prírode na čerstvom vzduchu.
5, Bolesti v niektorých častiach tela
Niektorí pacienti uvádzajú bolesti jednotlivých častí tela. Napriek mnohým vyšetreniam, ktoré podstúpia sa hlavná príčina bolesti nepotvrdí.
6, Problémy v intímnej oblasti skôr u žien
Ďalším príznakom depresie je aj samotná sexualita jedinca. Je to takpovediac spojené s nezáujmom o akékoľvek aktivity, vyčerpanosť a môže byť aj dôvodom úzkosti. Depresívny človek nevidí pôžitok a zmysel ani v intímnej oblasti.
7, Nadmerná konzumácia jedla alebo nechutenstvo
Príznakom depresie môže byť samozrejme aj nadmerná konzumácia jedla, ktorá je navyše spojená s nedostatkom pohybu a zmena v hmotnosti sa čoskoro objaví, aj pri prípadnom vážení. Väčšina ľudí s depresiou však trpí skôr nechutenstvom k jedlu a tu je už úbytok na hmotnosti. Ani jeden z prípadov neprospieva fyzickej či psychickej stránke človeka. Neberte, teda na ľahkú váhu to, ak spozorujete jeden z týchto príznakov depresie.
8, Zápcha alebo hnačka
Súvisí so zníženou fyzickou aktivitou a s problémami v prijímaní potravy. Taký nepokoj a stres tiež negatívne ovplyvňuje vyprázdňovanie.
9, Menštruačne poruchy
Každá žena približne pozná svoj menštruačný cyklus. Je celkom bežné, že aj napriek jeho pravidelnosti občas nastanú akési odchýlky. V čase, kedy sa nachádzame v stresujúcom období, menštruácia môže byť nepravidelná. Ak však ide o dlhodobý stres, odrazí sa to aj na menštruačnom cykle.
10, Poruchy koncentrácie
Je to akoby sa Vás netýkalo nič z každodenného života. Realita je pre človeka s depresiou čoraz viac vzdialená. Nachádzate sa v práci, v ktorej potrebujete dosahovať určité výsledky. Vaši kolegovia sa tešia z dokončenej práce, na porade boli aktívny a zapájali sa spoločne do každého riešenia problému, vymysleli niečo nápadité, ale Vy sa nedokážete vôbec sústrediť, nedosahujete ani zďaleka také pracovné tempo ako predtým.
11, Pocit bezcennosti a depresívna nálada
Depresívna nálada u Vás čoraz viac postupuje k horšiemu. Prestávate sa stretávať s rodinou, blízkymi ľuďmi. V práci sa Vám vôbec nedarí, na nič sa nedokážete poriadne koncentrovať a nemáte energiu akoby na nič. Do toho všetkého u Vás narastá pocit bezcennosti. Najradšej by ste ostali doma, nemuseli riešiť zbytočnosti a nepotrebujete okolo seba nikoho. Jedným z príznakov depresie býva aj plač, ktorý je neraz bezdôvodný.
12, Myšlienky na samovraždu
Najhorším príznakom sú myšlienky na samovraždu. Človek s depresiou je presvedčený o tom, že jeho život nemá zmysel, nenachádza dôvod na radosť a všetko je odrazu také bezvýznamné. Je nevyhnutné vyhľadať v takomto prípade lekársku pomoc. Oslovte svoju rodinu a blízkych a požiadajte ich o pomoc. V konečnom dôsledku Vám môže liečba navrátiť plnohodnotný život.
Záver
Spozorovali ste na sebe niektoré z týchto príznakov? Vaše telo sa Vám snaží naznačiť, že niečo nie je celkom v poriadku a Vy sa jednoducho necítite tak dobre, ako predtým. Nech už ide o akýkoľvek príznak, porozprávajte sa o tom s rodinou. Depresia žiaľ nie je choroba, ktorá sa vylieči sama za týždeň. Príznaky depresie sa môžu postupne zhoršovať a liečba je o to náročnejšia. A v neposlednom rade vyhľadajte odbornú pomoc, ktorá stanoví Vašu diagnózu a určí správnu liečbu.
Vybrané zdroje: