Posledná aktuálizácia prebehla 31. marca 2024. Upravila redakcia StressFix
Depresia patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce psychické ochorenia, ktoré začínajú trápiť čoraz viac a viac ľudí v každom veku. Depresia je ochorenie, ktoré sa prejavuje zmenami nálad, apatiou, podráždenosťou či zlou náladou. V najhorších prípadoch môže toto ochorenie vyústiť až k samovražedným myšlienkam, čomu, samozrejme, treba predísť. Antidepresíva patria medzi liečivá, ktoré sú predpisované najmä na liečbu najťažších depresívnych stavov. Počuli ste už o antidepresíve Citalopram? Čítajte ďalej!
Čo je to Citalopram?
Citalopram predstavuje liek určený na liečbu závažných psychických porúch. Liek Citalopram radíme do skupiny antidepresív, konkrétne ide o SSRI antidepresívum – selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu. Liek teda funguje na princípe udržiavania správnej hladiny serotonínu v našom mozgu. Ak ste nevedeli, čo je to serotonín, tak sa jedná o dôležitý hormón, ktorý je zodpovedný za našu náladu a funguje na báze prenosu nervových impulzov v našom mozgu. Teda jednoducho povedané plní funkciu dôležitého neurotransmiteru.
Účinnou látkou lieku Citalopram je rovnomenná chemická zlúčenina citalopram, ktorá je účinná pri liečbe veľkých depresívnych epizód. Účinná látka citalopram predstavuje veľmi silné liečivo, ktoré so sebou prináša aj rôzne vedľajšie účinky, ktoré sa môžu prejaviť psychicky i fyzicky, a to na rôznych častiach nášho tela. Účinná látka obsiahnutá v lieku Citalopram je typická aj svojimi abstinenčnými príznakmi, ktoré sa môžu u pacientov prejaviť po náhlom vysadení lieku. Na látke citalopram si totižto jedinec môže vybudovať aj závislosť.
Napriek tomu, že citalopram sa neradí medzi benzodiazepíny, samotný efekt tejto látky je rovnako silný ako v prípade benzodiazepínov. Keďže ide o silné liečivo, liek Citalopram je dostupný výlučne na lekársky predpis.
Kontraindikácie lieku Citalopram
Radi by sme dali do pozornosti aj kontraindikácie, čiže situácie, ktoré znemožňujú alebo obmedzujú užívanie antidepresíva Citalopram. Majte teda na pamäti, že Citalopram nie je vhodné užívať ak:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- ste precitlivený na účinnú látku citalopram alebo na pomocné látky v lieku obsiahnuté, ku ktorým patria: hypromelóza, mikrokryštalická celulóza, oxid titaničitý, makrogolstearát, kukuričný škrob, magnéziumstearát, monohydrát laktózy, glycerol, kopovidón, sodná soľ kroskarmelózy
- paralelne užívate liečivá zvané inhibítory monoaminooxidázy (IMAO) – citalopram sa nemá užívať v dávke vyššej ako 10 mg denne
- ste ukončili liečbu ireverzibilnými alebo reverzibilnými inhibítormi monoaminooxidázy a neuplynula doba 14 dní od ukončenia liečby
- ste ukončili liečbu citalopramom po dobu 7 dní, od ukončenia tejto liečby sa nesmú užívať inhibítory monoaminooxidázy
- zároveň užívate liečivo zvané linezolid a nie je možné u vás pravidelne kontrolovať hladinu krvného tlaku
- užívate lieky, ktoré sú známe tým, že predlžujú QT interval
- trpíte predĺžením QT intervalu, prípadne kongenitálnym syndrómom predĺženého QT intervalu
Je dôležité vyššie uvedené prípady nebrať na ľahkú váhu, keďže vám môžu narobiť ďalšie nechcené zdravotné problémy.
Čo je dôležité vedieť?
Odborníci neodporúčajú užívať antidepresívum Citalopram deťom a dospievajúcim vo veku do 18 rokov. Klinické štúdie dokazujú, že v prípade podávania antidepresív mladistvým sa zvyšuje riziko výskytu príznakov ako samovražedné myšlienky, agresivita, zúrivosť či podráždenie. Je preto vhodné vo väčšine prípadov siahnuť po iných druhoch liečby, ak deti a dospievajúci trpia depresívnymi stavmi. Bolo preukázané, že spomínané príznaky sa objavovali častejšie u detí, ktorým bola nasadená liečba antidepresívami. V mnohých prípadoch sa využíva pri liečbe detských depresií placebo efekt.
Selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu bývajú často spájané s predĺženým časom krvácania alebo s abnormalitami spojenými s krvácaním, ku ktorým patria napríklad:
- ekchymóza
- gastrointestinálne krvácanie
- gynekologické krvácanie
- podkožné či slizničné krvácanie
Odporúčame dbať na zvýšenú opatrnosť v prípade, ak súbežne so SSRI antidepresívami užívate lieky ovplyvňujúce funkciu krvných doštičiek, prípadne lieky, ktoré sú zodpovedné za zvýšené riziko krvácania. V neposlednom rade apelujeme aj na opatrnosť v prípade užívania SSR liekov, ak sa vo vašej anamnéze nachádzajú poruchy krvácania.
Pacienti by si taktiež mali dávať pozor aj na akatíziu alebo psychomotorický nepokoj. Tento stav je charakteristický subjektívnym nepríjemným nepokojom a častou potrebou pohybu. Inak povedané, pacienti vykazujú obavy alebo nepokoj, ktoré im nedovolia pokojne stáť, prípadne sedieť. Tento stav sa objavuje najčastejšie v priebehu prvých týždňov liečby. Lekári by mali u takýchto pacientov zvážiť vhodnosť zvyšovania dávky.
Špecifické prípady a Citalopram
Veľkým problémom v prípade užívania nielen antidepresíva Citalopram, ale aj všeobecne antidepresív, je možnosť zhoršenia klinického stavu, čo sa môže prejaviť na samovražedných myšlienkach alebo samovražednom správaní. Takýchto pacientov je nesmierne dôležité pravidelne monitorovať a prehodnocovať v ich prípadoch liečbu antidepresívami. Je nutné dávať pozor najmä na pacientov so zjavnými prejavmi samovražedných myšlienok, ktoré sa objavili už pred zahájením liečby. Riziko opätovného výskytu takýchto myšlienok je u týchto jedincov oveľa väčšie aj v priebehu liečby Citalopramom.
Pacienti s panickou poruchou by taktiež mali zbystrieť, keďže užívanie antidepresív im môže priniesť intenzívnejšie príznaky úzkosti na začiatku liečby. Tieto prejavy by však mali za normálnych okolností ustúpiť v priebehu prvých dvoch týždňov od zahájenia liečby. Odporúča sa preto užívať na úvod liečby nízku dávku antidepresíva Citalopram, aby sa čo najviac znížili riziko intenzívnych symptómov úzkosti.
Citalopram a jeho vedľajšie účinky
Antidepresívum Citalopram so sebou prináša mnohé nežiaduce účinky, ktoré sú vo väčšine prípadov mierne a trvajú iba kratší čas. Vo väčšine prípadov sa vyskytujú iba v prvom či druhom týždni od zahájenia liečby. Časom by mali jednotlivé príznaky vedľajších účinkov ustúpiť. Poďme sa spolu pozrieť na najčastejšie vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť u pacienta.
- infekcie a nákazy – rinitída
- poruchy spojené s metabolizmom a výživou – znížená hmotnosť a znížená chuť do jedla
- psychické poruchy – nervozita, úzkosť, agitácia, znížené libido, zmätenosť, mimoriadne sny, apatia či nezvyčajný orgazmus u žien
- poruchy spojené s nervovým systémom – bolesť hlavy, nespavosť, námesačnosť
- poruchy oka – mydriáza
- poruchy labyrintu a ucha – tinitus
- poruchy spojené so srdcom a srdcovou činnosťou – palpitácie
- poruchy dýchacej sústavy, mediastína a hrudníka – zívanie
- poruchy týkajúce sa gastrointestinálneho traktu – sucho v ústach, nevoľnosť, hnačka, zvracanie, zápcha, dyspepsia, flatulencia, abdominálna bolesť a zvýšené slinenie
- poruchy kože a podkožného tkaniva – zvýšené potenie a pruritus
- poruchy týkajúce sa kostrovej a svalovej sústavy a spojového tkaniva – artralgia a myalgia
- poruchy močových ciest a obličiek – poruchy močenia
- poruchy spojené s reprodukčným systémom a prsníkmi – poruchy spojené s ejakuláciou, zlyhanie ejakulácie a impotencia
Závislosť
Antidepresíva zo skupiny selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu (SSRI) sú typické tým, že ich užívaním si pacient môže na nich vybudovať závislosť. Závislosť je možné dokázať na základe príznakov z vysadenia, ktoré sa vyskytujú hlavne vtedy, ak sa jednotlivé dávky vysadzujú náhle. Od akých faktorov závisí výskyt príznakov z vysadenia? Ide najmä o:
- dĺžku liečby
- užívanú dávku v rámci liečby
- rýchlosť znižovania dávky
Medzi najčastejšie abstinenčné príznaky v prípade antidepresíva Citalopram zaraďujeme:
- závraty
- poruchy spánku
- zmyslové poruchy
- úzkosť či agitovanosť
- nevoľnosť a zvracanie
- triaška
- zmätenosť
- potenie
- bolesť hlavy
- hnačka
- palpitácie
- emocionálna labilnosť a podráždenosť
- poruchy videnia
Abstinenčné príznaky zvyčajne ustupujú do dvoch týždňov. U niektorých osôb však až po dvoch až troch mesiacoch. Začínajú sa prejavovať v priebehu niekoľkých dní po prerušení liečby. Apelujeme teda na vysadenie lieku postupným znižovaním dávky.
Predávkovanie liekom Citalopram
Je možné sa týmto antidepresívom predávkovať? Áno, je to možné, ide najmä o tie prípady, keď pacient užil nadmerné dávky Citalopramu a zároveň veľké dávky iných liekov, prípadne požíval alkohol. Ide o veľmi nebezpečný jav, ktorý môže byť v mnohých prípadoch i smrteľný. Medzi najčastejšie indikátory signalizujúce predávkovanie patria kŕče, tachykardia, somnolencia, zvracanie, triašky, kóma, predĺženie QT intervalu, hypotenzia, nevoľnosť, zastavenie srdca, agitovanosť, serotonínový syndróm, závraty, bradykardia, vysoký krvný tlak, blokáda ramienka, mydriáza, potenie, stupor, cyanóza, hyperventilácia a ventrikulárna a atriálna arytmia.
Prvou pomocou je výplach žalúdka, aktívne uhlie a osmotické laxatíva.
Citalopram – tehotenstvo, dojčenie a fertilita
Antidepresíva sa nemajú užívať počas tehotenstva či dojčenia, ak to nie je výslovne nevyhnutné. Lekár by mal zvážiť riziko a výhody z liečby depresie liekom Citalopram. Ak už matka užíva Citalopram počas tehotenstva, liečba sa nesmie náhle prerušovať. U novorodencov sa môžu objaviť symptómy, ktoré signalizujú užívanie SSRI antidepresíva zo strany matky. Medzi takéto príznaky patria problémy s dýchaním, spánkové apnoe, cyanóza, nestálosť telesnej teploty, záchvaty a kŕče, zvracanie, hypoglykémia, hypertónia či hypotónia, problémy s kŕmením, triaška, podráždenosť, nepokoj, hyperreflexia, plačlivosť, letargia, ospalosť a problémy so spánkom.
Citalopram sa uvoľňuje počas dojčenia do materského mlieka, a preto je nutné s lekárom zvážiť, či je liečba Citalopramom úplne nevyhnutná. Ak áno, dojčenie by sa malo určite prerušiť. Čo sa týka plodnosti, isté štúdie preukazujú, že účinná látka citalopram dokáže ovplyvniť kvalitu spermií.
Formy a cena
Antidepresívum Citalopram si môžete zadovážiť v rôznych formách a baleniach, ktoré sa odlišujú množstvom účinnej látky, cenou a počtom kusov tabliet v balení.
- Citalopram 20 mg
- 30 ks balenie – maximálna cena je 1,83 €, poisťovňa hradí 0,99 €
- 100 ks balenie – cena tohto balenia sa pohybuje okolo 3,30 €
- Citalopram 40 mg
- 30 ks balenie – maximálna cena je 6,01 €, pričom poisťovňa hradí 1,98 €
Často kladené otázky
Čo je to Citalopram?
Citalopram je liek určený na liečbu psychických ochorení, a to primárne depresií. Jeho hlavnou účinnou látkou je rovnomenný citalopram a keďže sa jedná o silné liečivo, tento liek si nezadovážite bez lekárskeho predpisu.
Kedy sa používa?
Antidepresívum Citalopram sa využíva hlavne pri liečbe veľkých depresívnych epizód.
Ako sa Citalopram užíva a dávkuje?
Antidepresívum Citalopram je nutné užívať a dávkovať tak, ako vám povedal váš ošetrujúci lekár. V prípade, že vám tieto informácie nešpecifikoval, je nutné riadiť sa pokynmi uvedenými v príbalovom letáku.
Má vedľajšie účinky a je návykový?
Samozrejme, ako všetky lieky, tak aj liek Citalopram môže mať vedľajšie (nežiaduce) účinky, o ktorých sa viac dočítate pod nadpisom ,,Citalopram a jeho vedľajšie účinky“. Samozrejme, na látke citalopram je možné byť závislý. Ide najmä o prípady, kedy nie je dodržaná odporúčaná dávka, ďalej to závisí od dĺžky liečby a od rýchlosti znižovania dávky pri vysádzaní.
Ako mám Citalopram vysadiť?
Citalopram je nutné vysádzať postupným znižovaním dávky. V opačnom prípade môže telo pacienta vykazovať abstinenčné príznaky, ktoré môžu spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie.
Vybrané zdroje:
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/citalopram-vitabalans-40-mg-filmom-obalene-tablety-938473.html
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/citalopram-vitabalans-20-mg-filmom-obalene-tablety-178520.html
- https://www.drugs.com/citalopram.html