Posledná aktuálizácia prebehla 5. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Stres, fenomén mnohých tvárí. Väčšina ľudí si spája stres s negatívnymi predstavami, s čím úplne súhlasíme. Vedeli ste však, že stres môže mať v malých množstvách aj pozitívne účinky na náš organizmus? Dokáže nás motivovať a dodať nám potrebné množstvo adrenalínu, a tým pádom zvýšiť naše výkony. V dnešnom článku sa však budeme rozprávať o negatívnej stránke stresu, a to zdravotných problémoch, ktoré so sebou prináša. Dozviete sa aj to, ako zvládnuť stres efektívnym spôsobom.
Čo je to stres?
Z odborného hľadiska by sme mohli stres charakterizovať ako reakciu tela na hrozbu alebo nadmernú záťaž. Inak povedané, ak náš organizmus cíti nebezpečenstvo alebo nadmernú záťaž, ,,zapína“ svoju obrannú odozvu, ktorú môžete poznať aj pod názvom reakcia ,,bojuj alebo uteč“ alebo odpoveď na stres. Odpoveď na stres je účelová ochrana nášho tela naším organizmom. Pokiaľ funguje správne, táto ochrana nám pomáha sústrediť sa, zostať energickými a ostražitými.
Ak by sme reakciu odozvy na stres nemali, vystavovali by sme sa v najhorších prípadoch i riziku smrti. Príkladom môže byť reakcia organizmu na nebezpečenstvo zrážky s vozidlom.
Stresové hormóny
Ako funguje náš organizmus, ak sme vystavovaní stresu? Stresové situácie alebo život ohrozujúce situácie spúšťajú klbko reakcií v našom organizme. Náš nervový systém reaguje na stresovú záťaž vylučovaním stresových hormónov, ktoré podnecujú naše telo na defenzívnu reakciu. Ako sa prakticky stresová situácia prejavuje v našom organizme?
- búšenie srdca
- napnutie svalstva
- zvýšenie krvného tlaku
- zrýchlenie dýchania
- ostrejšie zmysly
- zrýchlenie reakčného času
- zvýšenie koncentrácie
Vyššie uvedené zmeny, ktoré sa prejavujú na našej odolnosti či výdrži nám pomáhajú okamžite reagovať na stresujúcu situáciu, teda máme 2 možnosti ako zvládnuť stres – buď budeme čeliť tejto situácii alebo sa jej vyhneme.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Dlhodobý (chronický) stres
Možno ste netušili, ale náš organizmus nedokáže rozlíšiť emocionálne stresové situácie od tých fyzických. To znamená, že v praxi sa to prejaví tak, že je irelevantné, či vám horia termíny, máte skúškové obdobie alebo čelíte život ohrozujúcej situácii. Pre naše telo je to tá istá stresová situácia, a práve preto je stres z dlhodobého hľadiska taký nebezpečný. V prípade chronického stresu je naše telo vystavované permanentnému tlaku a psychickej záťaži, teda neustále vyplavuje stresové hormóny a pripravuje sa na defenzívu.
Dlhodobý alebo chronický stres môže viesť k mnohým zdravotným problémom. Tento závažný problém narúša viaceré systémy v našom organizme. Oslabuje obranyschopnosť, vedie k problémom s trávením a reprodukciou, zvyšuje riziko porážky a srdcového infarktu a výrazným spôsobom zrýchľuje proces starnutia. Dlhodobý stres môže okrem toho zapríčiniť aj depresívne stavy, úzkostné stavy či iné problémy psychického charakteru.
Stres a jeho príznaky
Veľmi nebezpečnou vecou na strese je to, ako rýchlo dokáže pohltiť celé naše telo. Stane sa akoby našou súčasťou. Začne byť pre nás úplne normálny a už ho ani vedome nebudeme vnímať. Ani si nevšimnete, akým negatívnym spôsobom na vás dokáže vplývať. Je veľmi dôležité preto poznať najčastejšie symptómy stresu, ktoré by ste mali začať riešiť.
Jednotlivé príznaky rozdeľujeme na základe oblastí, v ktorých sa prejavujú:
- fyzické príznaky
- hnačky a zápchy
- búšenie srdca
- bolesti v hrudi
- znížené libido
- častá náchylnosť na chrípku a prechladnutie
- nevoľnosť a problémy so žalúdkom
- bolesti v rôznych oblastiach
- psychické príznaky
- depresívne stavy
- neustála zlá nálada
- náladovosť
- podráždenosť
- hnev
- úzkostné stavy
- osamelosť a izolácia
- agitovanosť
- pocit preťaženia
- iné problémy psychického charakteru
- problémy s poznávacími funkciami
- pamäťové problémy
- znížená koncentrácia
- slabý úsudok
- negativizmus
- úzkostné stavy
- neustále obavy
- príznaky spojené so správaním
- prokrastinácia
- požívanie alkoholických nápojov, drog či tabakových výrobkov
- zlozvyky ako ohrýzanie nechtov
- separácia od ostatných
- problémy so spánkom – prílišná spavosť alebo nespavosť
- nadmerná alebo nedostatočná konzumácia jedla
Príčiny stresu
Stretli ste sa už s pojmom stresory? Ak nie, tak by sme vám tento pojem radi vysvetlili. Stresory môžeme charakterizovať ako situácie alebo zaťažujúce okolnosti, ktoré sú spúšťačmi stresu a s ním vyplývajúcich dôsledkov. Inak povedané, stresory predstavujú všetko to, kvôli čomu sme v strese. Spúšťače stresu alebo stresory sú vnímané hlavne negatívne, napríklad vyčerpávajúca práca. Na druhej strane, nie vždy to tak musí byť. Možno netušíte, ale akékoľvek okolnosti, teda i pozitívne, ktoré zvyšujú záťaž na organizmus sú určitým spôsobom stresujúce.
Pozitívnymi príkladmi môžu byť udalosti ako svadba, povýšenie či kúpa vysnívaného domu. Všetky tieto faktory patria do medzi externé príčiny. Stresory však môžu byť aj interného charakteru. Inak povedané, takéto faktory majú zárodok v našej psychike. To, či nejaká okolnosť vo vašom organizme vyvolá búrlivú reakciu vo veľkej miere závisí aj na vašej odolnosti. Niektoré situácie môžu byť pre niektorých jedincov oveľa stresujúcejšie, ako pre iných. Svoju úlohu zohrávajú v každom prípade i dedičné faktory.
Rozdeľme si teda stresory alebo príčiny stresu do dvoch kategórií:
- externé faktory
- náhle životné zmeny
- problémy vo vzťahoch
- nadmerná záťaž v škole či v práci
- finančné problémy
- starostlivosť o deti či rodinu
- interné faktory
- pesimistické zmýšľanie
- neschopnosť prijať neistotu
- prístup všetko alebo nič
- perfekcionizmus
- nerealistické predstavy
- nedostatok flexibility
- podceňovanie sa
Ako zvládnuť stres – výživové doplnky a bylinky
V tomto článku ste sa už mohli dozvedieť, aké negatíva so sebou chronický alebo dlhodobý stres prináša. Máme pre vás však dobrú správu, a to, že existujú prírodné spôsoby, vďaka ktorým viete tento negatívny fenomén potláčať. Ak sa k ním pridá kvalitný spánok, správne duševné nastavenie či fyzická aktivita, dokážete so stresom pohodlne zatočiť aj vy sami.
- B komplex
Vitamíny skupiny B sú jedným z odporúčaných spôsobov, ako zvládnuť stres. Odporúčame ich užívanie práve v podobe B komplexu, nakoľko sa vitamíny B dokážu efektívne dopĺňať. Užívanie iba jedného typu vitamínu B by mohlo spôsobiť nedostatok iného vitamínu B. Vitamíny B sú zodpovedné aj za upokojenie nervového systému. Pomáhajú taktiež so spánkom.
- koreň valeriány lekárskej
Valeriána lekárska, podobne ako rôzne bylinky, je výborným prírodným spôsobom, ako znižovať príznaky stresu. Napomáha totižto k sedácii nervového systému. Spoločne s melatonínom môžete pomôcť vášmu telu vyhrať súboj so stresom.
- vitamín C a D
Ich najväčším prínosom pre náš organizmus je podpora imunitného systému v období nadmerného stresu. Okrem toho sa podieľa aj na prevencii vírusových či bakteriálnych ochorení.
- multivitamín
Opäť sa dostávame k výbornému spôsobu, ako zvládnuť stres. Multivitamín vám dokáže dodať do tela všetky potrebné živiny, ktoré sú pre správnu funkciu nevyhnutné.
- omega 3 mastné kyseliny
Podieľajú sa na udržiavaní dobrej nálady, koncentrácie či odolnosti voči stresovým situáciám. Pomáhajú vášmu srdcu očiam i centrálnemu nervovému systému. Získate ich z oleja morských rýb, z ľanových semienok čí z morských živočíchov – krilov.
- l-Tryptofan
Ide o veľmi dôležitú aminokyselinu, ktorá podporuje tvorbu sérotonínu a melatonínu. Sérotonín je zodpovedný za pocit dobrej nálady, zatiaľ čo melatonín podporuje kvalitný spánok. V období stresu sa vám bude určite hodiť.
- horčík a vápnik
Horčík a vápnik patria medzi najzákladnejšie nevyhnutné minerálne látky, ktoré prispievajú k zdravým kostiam, svalom či vlasom. Snáď najdôležitejší prínos tkvie v udržiavaní správnej funkcie nervového systému a v znižovaní napätia a stresu.
- zelený čaj
Zelený čaj je typický obsahom antioxidantov, ktoré pomáhajú znižovať stres či úzkostné stavy zvyšovaním hladiny hormónu sérotonínu.
Tipy ako zvládnuť stres
1. Pravidelná fyzická aktivita
Jeden z najdôležitejších odbúravačov stresu je fyzická aktivita v akejkoľvek podobe. Totižto počas fyzickej aktivity sa zvyšuje hladina hormónov zvaných endorfíny, ktoré v nás vyvolávajú pocity šťastia a radosti. Odporúčame preto vyhradiť si každý deň určitý čas aj na pohyb. Takýmto spôsobom sa môžete úspešne vyhýbať stresovým situáciám. Ak nemáte príliš veľa času, postačí vám 20-30 minútová prechádzka každý deň.
2. Dostatočný a kvalitný spánok
Nie nadarmo sa hovorí, že spánok je základom všetkého. Neoplatí sa podceňovať 8-hodinový kvalitný spánok. Spánok dodáva nášmu telu energiu a regeneruje ho. Ak nášmu telu nedodáme takýto spánok, náš organizmus využije stresové hormóny na to, aby nás udržal aktívnymi, keďže máme nedostatok energie. Dospelým jedincom stačí 7-8 hodín spánku, deťom 9-10.
3. Správna a vyvážená strava
Vaše telo potrebuje správnu a vyváženú stravu, aby zostalo zdravé a silné. Okrem toho správnou stravou dokážete pomôcť vášmu telu s bojom proti stresu. Odporúčame znížiť požívanie alkoholu a kofeínu, nakoľko tieto látky dokážu navyšovať stresové hladiny vo vašom tele. Nezabúdajte ani na dostatok tekutín (hlavne čistá voda), nakoľko dehydratované telo vylučuje kortizol – jeden zo stresových hormónov.
4. Naučte sa relaxovať
Áno, i v takto hektickej dobe je dôležité zastaviť sa a povedať si ,,je čas na odpočinok“. Snažte sa nemyslieť na stresujúce okolnosti a problémy počas relaxácie. Zameriavajte sa iba na aktivity, ktoré vám robia radosť a nemyslite na nič iné.
- počúvajte relaxačnú a upokojujúcu hudbu
- doprajte si relaxačný kúpeľ s rôznymi vonnými olejmi či soľami
- doprajte si masáž – využívajte pri nej aj rôzne telové mlieka či relaxačné oleje pri ukľudňujúcom teplom svetle, aby ste dosiahli maximálny relaxačný zážitok
5. Joga a meditácia
Doprajte si každodenne chvíľku pre meditáciu či jogu a očistite svoju myseľ od negatívnych myšlienok. Predstavujte si miesto plné harmónie a miesto, ktoré by vás urobilo šťastnými. Zameriavajte sa na detaily, aby ste ,,odišli z prítomnosti“.
6. Zbavte sa negatívnych myšlienok
Zobúdzajte sa každé ráno s pozitívnym naladením. Myslite do budúcna, ale pozitívnym smerom. Nezameriavajte sa príliš na negatíva, ktoré sa vám udiali počas dňa. Ďakujte za všetko pozitívne, čo máte. Okrem toho sa snažte vizualizovať všetky vaše pozitívne ciele, ktoré máte. Myslite na úspech a to, ako ho dosiahnete.
7. Pomenujte okolnosti, ktoré vás stresujú
Snažte sa presne vymenovať situácie, ktoré vás stresujú. Ak ste ich už identifikovali, mali by ste sa im v čo najväčšej miere vyhýbať. Veľmi dobrou radou je pripravovať sa vopred na stresové situácie.
8. Nesnažte sa meniť to, čo sa nedá
Takéto situácie dokážu mnohých ľudí vystresovať. Beznádej je to, čo by nás mohlo v takýchto prípadoch vystihovať, čo môže viesť k stresu. Nesnažte sa znepokojovať sa nad situáciami, ktoré nie sú vo vašich rukách.
9. Majte radosť a smejte sa
Prílišná serióznosť je jedným z najväčších zabijakov eliminácie stresu. Je úplne v poriadku, ak sa dokážete povzniesť a zasmiať sa i nad záťažovými situáciami.
10. Zdôverte sa niekomu s vaším stresom
Dlhodobý stres vám teda na zdraví nepridá. To, že sa s vašimi problémami niekomu zdôveríte vám pomôže napätie a stres uvoľňovať. Zdôverte sa svojej rodine i lekárovi.
11. Autohypnóza
Autohypnóza vám môže pomôcť s úľavou od stresu. Odstráňte všetky rušivé faktory a pustite si relaxačnú hudbu. Posaďte sa alebo si ľahnite, vyberte si tému, na ktorú sa chcete sústrediť, zhlboka inhalujte nosom a vydychujte ústami. Tento proces opakujte 5-krát. Myslite pritom na svoj komfort šťastie, milovanú osobu alebo obľúbené miesto.
12. Majte vo svojich aktivitách poriadok
Vybudujte si silnú odolnosť určitým poriadkom vo vašich povinnostiach a voľnom čase. Nesnažte sa zbytočne prepracovať, ak to nie je úplne nevyhnutné. Ak aj nestihnete niečo, čo ste mali naplánované, odložte si to na iný deň.
13. Žuvanie žuvačky
Bol vykonaný prieskum, ktorý potvrdil to, že žuvačka môže mať veľmi pozitívny efekt na relaxáciu, ukľudnenie a znižovanie stresu. Vyskúšajte túto radu a uvidíte, akým spôsobom vám pomôže.
14. Aromaterapia
Esenciálne alebo éterické oleje, ktorých inhalácia má veľmi priaznivé účinky na náš organizmus a našu psychiku, nám môžu pomôcť aj so zvládaním stresových období.
15. Naučte sa prijať to, že stres je súčasťou života
Pochopenie tejto veľmi dôležitej zásady je veľmi dôležité pre to, aby ste si udržali zdravé nastavenie mysle. Stres je jednoducho tu a je len na nás, či nás dokáže poraziť alebo nie.
Vybrané zdroje:
- https://www.inc.com/amy-morin/7-ways-mentally-strong-people-handle-stress-effectively.html
- https://www.healthline.com/nutrition/16-ways-relieve-stress-anxiety
- https://www.anteaconsulting.sk/5-tipov-ako-bojovat-stresom/
- https://www.naturamed.sk/#!/novinky-a-informacie/8-vyzivovych-doplnkov-a-bylin-ktore-pomahaju-odburavat-stres
- https://www.helpguide.org/articles/stress/stress-symptoms-signs-and-causes.htm
- https://www.wikihow.com/Deal-With-Stress
- https://tranzformacia.sk/porazte-stres-za-10-minut-s-touto-autohypnotickou-technikou/