Posledná aktuálizácia prebehla 21. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Ak ste narazili na tento článok, tak s najväčšou pravdepodobnosťou vás trápia úzkostné stavy, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život a hľadáte najvhodnejšie riešenia, ako sa ich zbaviť. Úzkosť je závažný psychický problém, ktorý sa môže prelínať i s depresívnymi stavmi. Na úvod by sme vás radi podnietili k tomu, aby ste začali svoj problém riešiť. Na otázku, ako sa zbaviť úzkostných stavov vám radi v tomto článku dáme rady a odporúčania, ktoré vám môžu pomôcť.
Úzkosť – problém psychického charakteru
Úzkosť môžeme pociťovať bežne v miernejšej intenzite. Závažným problémom sa však stáva vtedy, ak je výskyt úzkostných stavov opakovaný a veľmi častý. Ak vám teda úzkostné stavy bránia vo vykonávaní bežných činností, mali by ste určite navštíviť psychiatra alebo psychológa. Úzkosť alebo inak povedané anxieta predstavuje problém charakterizovaný panickými záchvatmi, pričom sa na vašom tele objavujú príznaky ako búšenie srdca, triaška či lapanie po dychu. Nejde o jednoliaty problém, takže sa jednotlivé príznaky môžu líšiť od jedinca k jedincovi.
Fyzické príznaky úzkostných stavov
Úzkosť alebo úzkostné stavy môžu byť diagnostikované na základe fyzických alebo psychických symptómov alebo prejavov. Medzi najčastejšie fyzické príznaky úzkosti patria:
- búšenie srdca
- triaška
- lapanie po dychu
- potenie
- bolesti, resp. tlaky objavujúce sa v hrudnej oblasti
- návaly tepla, prípadne chladu
- príznaky tetánie
- nevoľnosť a nepríjemné pocity v žalúdku
- znecitlivenie
- slabosť
- pocity mravčenia v končatinách
Psychické príznaky úzkostných stavov
Vyššie uvedené fyzické príznaky sa môžu vzájomne prelínať, resp. dopĺňať psychickými príznakmi, medzi ktoré zaraďujeme:
- panické záchvaty
- závraty
- nepokoj
- strach z toho, že jedinec stratí kontrolu alebo odpadne
- strach zo smrti
- strach zo zbláznenia sa
Ako sa zbaviť úzkostných stavov?
Radi by sme zdôraznili, že akékoľvek rady, ktoré by ste mohli obdržať, či už od odborníkov alebo laikov, nebudú efektívne, ak si ich nezoberiete k srdcu a nezačnete ich implementovať do vášho každodenného života. Ak sa chcete zbaviť úzkostných stavov, mali by ste sa sústrediť na podstatné zásady a eliminovať akékoľvek rušivé vplyvy, ktoré by mohli spôsobiť to, že sa nezbavíte vašej úzkosti. Zastavte svoju úzkosť ešte v počiatočných štádiách, aby nemohla prerásť v závažnejší zdravotný problém.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
1. Upokojte sa a začnite zhlboka dýchať
Po záchvate panických stavov, ktoré sú jedným z príznakov vašej úzkosti, by ste mali upokojiť svoj organizmus pomalým a hlbokým dýchaním.
- Sadnite si, zavrite si oči a zamerajte svoju pozornosť na dýchanie. Dýchať by ste mali nosom a nie ústami.
- Položte si jednu ruku na brucho a druhú na vašu hruď. Zhlboka sa nadýchnite a počítajte do štyroch (štvorsekundový nádych), následne zadržte svoj dych na tri sekundy, pričom váš výdych by mal trvať po dobu štyroch sekúnd. Ruka na vašom bruchu by mala kopírovať vaše dýchanie (to znamená, že by mala ísť smerom dovnútra brucha pri inhalácii a smerom von pri exhalácii).
- Očistite počas dýchania vašu myseľ od akýchkoľvek myšlienok prúdiacich vo vašej hlave a sústreďte sa výlučne iba na dýchanie. Tieto dýchacie techniky by ste mali vykonávať každý deň.
2. Meditujte
- Pokoj a stav harmónie je to, k čomu by ste mali smerovať v prípade úlohy, ako sa zbaviť úzkostných stavov.
- Začať deň by ste mali aspoň 10 minútami meditačnej činnosti. Jednoducho nasávajte pozitívnu energiu.
3. Doprajte si dostatočný a kvalitný spánok
- Vedeli ste o tom, že nedostatok spánku môže byť spúšťačom rôznych psychických ochorení? Spánková deprivácia môže zapríčiniť aj vznik úzkostných stavov. Podľa prieskumov je za pravidelnými pocitmi úzkostných stavov aj pravidelný deficit spánku.
- Odporúčame preto 8 hodín spánku, aby ste si udržali vašu myseľ zdravú.
4. Levanduľa
- Možno ste netušili, ale levanduľa je známa svojimi liečivými účinkami najmä na psychické zdravie.
- Je využívaná v rôznych formách na znižovanie prejavov úzkosti a iných príznakov psychických problémov.
- Vyskúšať môžete levanduľový olej vo svojom kúpeli, ktorý bude mať upokojujúce účinky.
- Pomôcť vám môže aj levanduľový olej v difúzeri, ktorý vám môže byť nápomocný aj pri nespavosti.
- Ak máte bolesti hlavy, aplikujte levanduľový olej na vatový tampón alebo na vaše prsty a pomaly si ho vmasírujte do spánkových oblastí.Samotná vôňa vám pomôže upokojiť sa a olej zníži vaše bolesti.
5. Vyhýbajte sa kofeínu, cukru a nezdravým jedlám
- Kofeín je zodpovedný za búšenie srdc [ ].a, ak je prijímaný v nadmernom množstve, pričom môže byť spúšťačom i úzkostných či panických stavov.
- Cukor zas pôsobí ako nadobličkový stimulant, čo môže spôsobiť úzkosť alebo panické záchvaty.
- Dávajte si pozor aj na intolerancie alebo alergie voči konkrétnym potravinám alebo jedlám, keďže aj tieto faktory môžu byť zodpovedné za vaše úzkostné stavy.
6. Vykonávajte fyzickú aktivitu
- Možno to bude znieť ako klišé, ale dostatok a pravidelný výkon fyzickej aktivity sa podpíše pozitívne pod naše celkové psychické a fyzické zdravie.
- Počas fyzickej aktivity náš organizmus vylučuje endorfíny, teda hormóny vyvolávajúce pocity dobrej nálady.
- Fyzická aktivita nemusí byť výrazne intenzívna, stačí, ak bude pravidelná.
7. Postavte sa vašim negatívnym myšlienkam
- Je dôležité si uvedomiť to, že musíte odlíšiť vaše myšlienky od reálnych faktov, pretože myšlienky sú výplodom vašej hlavy alebo podvedomia.
- Dôležité je, aby ste sa nezahlcovali negatívnymi myšlienkami, ktoré vedú eventuálne k úzkostným stavom.
- Je úlohou nielen lekára, resp. psychoterapeuta, ale i vás, aby vás presvedčil o nutnosti pozitívneho myslenia.
- Vykonávajte teda aktivity, ktoré vám robia radosť a zmeňte svoje myšlienky na pozitívne.
8. Lieky – anxiolytiká
- V najhorších prípadoch, ak už vyššie zmienené zásady nepomohli, je nevyhnutné navštíviť lekára, ktorý vám môže predpísať tzv. anxiolytiká, čiže lieky eliminujúce príznaky úzkostných stavov.
- Anxiolytiká vám môžu pomôcť aj s riešením iných sprievodných príznakov psychického charakteru, ktoré sú spojené s úzkostnými stavmi.
Na záver by sme chceli dodať, že základom každého problému je jeho riešenie. Ak začnete implementovať do svojho života vyššie uvedené zásady v kombinácii s návštevou lekára môže byť váš život krajší a hlavne bez nepríjemných úzkostných stavov.
Pýtate sa nás
Čo je to úzkosť?
Úzkosť alebo úzkostné stavy predstavujú psychický problém, ktorý je charakteristický najmä panickými záchvatmi a môže byť sprevádzaný aj depresiami. Okrem toho sú pre úzkosť typické mnohé príznaky, ktoré sú uvedené aj v tomto článku.
Aké sú stavy úzkosti?
Stavy úzkosti sú typické najmä panickými záchvatmi, ktoré sú sprevádzané rôznymi príznakmi, medzi ktoré patria aj búšenie srdca, triaška, potenie, lapanie po dychu, nepokoj, pocity strachu či závraty.
Ako sa zbaviť stavov úzkosti?
Stavy úzkosti je možné eliminovať rôznymi spôsobmi a zásadami, ktoré je nutné dodržiavať pravidelne. Ak liečba prirodzenou cestou nepomôže, lekár môže pacientovi nasadiť lieky proti úzkosti, ktoré voláme anxiolytiká.
Vybrané zdroje:
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/anxiety-zen/201405/21-quick-tips-change-your-anxiety-forever
- https://www.slovenskypacient.sk/ako-prekonat-uzkost-liecba-priciny-homeopatika/