Adrenalín je hormón, ktorý sa tvorí v dreni nadobličiek. Okrem toho je aj neurotransmiter, teda látka, ktorá slúži na prenos impulzov vďaka čomu dochádza k istej reakcii. V nadobličkách sa produkujú aj ďalšie hormóny, ako kortizol, aldosterón a noradrenalín. Často sa stretnete aj s ďalším názvom tohto hormónu – epinefrín. Aké reakcie spúšťa adrenalín, za čo mu vďačíme a čo s nami robí sa dozviete v nasledujúcej časti.
Hormón „Útok, alebo útek“.
Poznáte ten pocit, keď sa necítite bezpečne, máte obavy, strach. Srdce vám ide vyskočiť z hrude, bije silnejšie a aj rýchlejšie, váš dych je rýchlejší a vy cítite, že musíte ujsť, alebo bojovať. Toto sú účinky adrenalínu, ktoré cítime vždy keď sme v ohrození života. Tento hormón je s nami už od lovenia mamutov, kedy ľudia bojovali o holý život, o prežitie každý deň. Mamuta museli uloviť aby prežili, a utiecť pred šelmami aby sa nestali ich obeťami. Adrenalín sa začne produkovať aj keď sme vo vzrušujúcej, alebo stresovej situácii.
Stresový hormón
Adrenalín patrí medzi stresové hormóny. Uvoľňuje sa do organizmu keď sme v strese spolu s ďalšími hormónmi (kortizol, noradrenalín). Adrenalín je však prvý hormón, ktorý sa pri strese začne produkovať a uvoľňovať do tela.
Keď zaregistrujeme nebezpečenstvo vyšle sa informácia o ňom do časti mozgu nazvanej amygdala. Odtiaľ ide signál do ďalšej časti hypotalamusu. Táto časť mozgu odošle informáciu do hypofýzy. Vďaka tomu sa signál o nebezpečenstve dostane k nadobličkám, ktoré začnú do krvného obehu uvoľňovať adrenalín. Aj keď to znie zložito, trvá to pár sekúnd. Pár sekúnd od uvedomenia si nebezpečenstva až po uvoľnenie adrenalínu do krvi a následnej reakcie na nebezpečenstvo.
Ako funguje adrenalín
Adrenalín, ktorý sa vytvorí v nadobličkách sa dostane do krvného riečišťa a odtiaľ do celého tela. Hneď ako bielkoviny zachytia adrenalín vyšlú do vnútra bunky signál. V bunke sa začne produkovať energia a začne vysielať signály ďalším bunkám. Takto dochádza k znásobeniu účinku adrenalínu.
Adrenalínový nával
Na adrenalín reagujú jednotlivé orgány bez toho aby na to vplýval mozog. Zmeny, ktoré sa v tele pod jeho vplyvom dejú sa volajú adrenalínový nával. Ani si neuvedomíte ako rýchlo vás adrenalín zaplavil. Všetko sa udeje za pár sekúnd.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Pečeňové bunky začnú štiepiť väčšie sacharidové bunky na menšie, ktoré dodajú svalom viac energie
- Naviaže sa na svalové bunky v pľúcach čím sa zrýchli dýchanie a do tela sa dostane viac kyslíka
- Stimuluje bunky srdca, čím sa docieli rýchlejší tep
- Vplýva na cievy – zúži ich a nasmeruje prúdenie krvi do svalov.
- Zmenší svalové bunky pod povrchom kože a spustí potenie
Svaly pod vplyvom tohto hormónu dostanú viac energie na úkor ostatných orgánov v tele. Náš organizmus takto reaguje keď sa cíti ohrozený a ide o život. Všetku možnú energiu sústredí do svalov aby sme mohli bojovať o holý život – útekom, alebo útokom. V snahe prežiť bez nášho vedomia zmobilizuje telo všetku energiu a vybaví nás na prežitie najlepšie ako môže. Vďaka rýchlosti akou adrenalín zaplaví náš organizmus sa môžeme napr. vyhnúť idúcemu auto skôr než si to uvedomíme a rozmyslíme si čo urobíme.
Príznaky adrenalínového návalu
Adrenalín dodá telu viac energie než by bolo možné bez neho získať. Vďaka nemu sa uvoľní energia zo všetkých možných zdrojov a zásob, ktoré telo má.
Jeho účinky môžete pociťovať ako
- Rýchly pulz srdca
- Zvýšené potenie
- Zlepšia sa zmysly (zrak, sluch, chuť, hmat, čuch)
- Zníži sa schopnosť cítiť bolesť
- Zlepší sa výdrž a výkon
- Ovládne nás pocit nervozity a nepokoja
- Rozšírené zrenice
Adrenalín – dobrý pomocník, zlý pán
Adrenalín výrazne pomáha v boji o prežitie. Je to jeho prvoradá úloha. V dnešnej dobe ale už nemusíme bojovať o holý život a naše prežitie si nemusíme každý deň vydobyť.
Stres nemá dobrý vplyv na organizmus – to vieme všetci. Do stresu sa ale v dnešnom živote dostávame dosť často. Ak sa pod jeho vplyvom začne v tele produkovať adrenalín a ďalšie stresové hormóny môže to mať vplyv na naše cievy, vyšší tlak krvi, vyššie riziko infarktu, alebo mozgovej mŕtvice. Častá, takmer permanentne vyššia hladina adrenalínu môže viesť k poruchám spánku, vyššej hmotnosti a pocitom úzkosti.
Adrenalín účinkuje asi ešte hodinu po nebezpečenstve. Ďalší stresový hormón kortizol sa v tele drží ešte dlhšie.
Stres – ovládnite stres, ovládnete adrenalín
Pokiaľ sa vám podarí zbaviť sa stresu máte s adrenalínom pokoj.
- Začnite zhlboka dýchať
- Meditujte
- Dajte sa na jogu
- Venujte sa cvičeniu.
- Vyhýbajte sa alkoholu, kofeínu a návykovým látkam
- Doprajte si dostatok spánku a odpočinku
- Vyhýbajte sa stresovým situáciám
Chronický stres
Ak trpíte chronickým stresom, nemôžete v noci pre problémy spať, máte neustále pocit úzkosti vyhľadajte lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou vám predpíše lieky na potlačenie úzkosti. Ide o lieky, ktoré pomôžu telu využiť serotonín (hormón, ktorý navodzuje pocit pohody) čo najefektívnejšie.
Obranný účinok adrenalínu
Pri nehode, alebo vážnom poranení hladina adrenalínu stúpne, spolu s ďalšími stresovými hormónmi, ktoré udržujú organizmus „v chode“. Dostávame sa do šoku. Mozog vyhodnotí túto situáciu ako nebezpečnú a začne robiť všetko preto aby sme prežili. Stimuláciou hormónov zaistí dýchanie, tep srdca, potlačí bolesť, zvýši zrážanlivosť krvi, krvný tlak… Problém môže nastať keď hladina týchto hormónov náhle klesne a s nimi aj podpora života. Môže tak dôjsť napr. pri príchode sanitky, záchranárov, alebo vyčerpaní organizmu. Človek pocíti úľavu a mozog prestane stimulovať produkciu hormónov. V tomto prípade zaisťujú prežitie práve stresové hormóny. Hneď ako klesnú na normálne hodnoty, zlyhajú orgány dôležité pre život.
Adrenalín a mozog
Adrenalín sa do celého organizmu dostane za pár sekúnd. Záleží to od rýchlosti prietoku krvi v cievach. Odpoveďou mozgu na adrenalín je zvýšená tvorba ďalších hormónov – dopamínu (hormónu odmeny), serotonínu (hormón pokoja), endorfínov (hormóny šťastia), ktoré nám navodia pocit spokojnosti a úspechu. Tieto hormóny sa začnú uvoľňovať až po pár minútach od pominutia nebezpečenstva. Ich úlohou je dostať organizmus zas do normálneho stavu.Negovať stresový stav, v ktorom sa nachádza telo.
Syntetický forma
Aj keď sa hladina adrenalínu zdvihne bez nášho vedomého pričinenie a telo si ho dokáže vyprodukovať samé používa sa aj na liečbu. Syntetický adrenalín zachraňuje životy. V podobe injekcie má rýchly nástup účinku, hlavne keď mozog nevie dať povel na jeho vytvorenie.
Anafylaxia – anafylaktický šok – alergická reakcia, pri ktorej môže dôjsť k zástave dýchania. Dávka adrenalínu podaná injekčne roztiahne dýchacie cesty.
Astmatický záchvat – účinky adrenalínu sú rovnaké ako pri anafylaktickom šoku.
Zástava srdca – dávka adrenalínu môže obnoviť tep srdca.
Anestézia – pridaním adrenalínu do lokálnych anestetík sa ich účinok predĺži
Áno či nie?
Adrenalín nám zachraňuje život, vyburcuje organizmus, vďaka nemu dostaneme z každej bunky v našom tele maximum… tento jav sa využíva pri športe. Správne nabudení športovci vďaka adrenalínu podávajú lepšie výkony – rýchlejšie bežia, majú väčšiu silu, viac vydržia. V tomto smere je adrenalín dobrým hormónom. Po skončení súťaže začne klesať až sa dostane na normálne hladiny. Hormóny, ktoré vznikli zároveň s ním ale v organizme zostávajú dlhšie. Dopamín, endorfíny, noradrenalín … preto sme po adrenalínovom zážitku šťastní, uvoľnení a cítime sa v pohode.
Pýtate sa
Je adrenalín hormón? Vzorec?
Áno, adrenalín je hormón, a to konkrétne stresový hormón. Do nášho organizmu je uvoľňovaný v prípade, ak sme vystavovaní stresovým situáciám, a teda sme v strese. Spolu s ďalšími dvoma hormónmi dotvára skupinu stresových hormónov. Adrenalín môže byť v určitých situáciách dokonca pre naše telo prospešný, no vo väčšine prípadov nám skôr škodí. Jeho vzorec je C9H13NO3.
Ako znížiť adrenalín?
V prvom rade je to v našej hlave. Ak sa nám podarí znížiť stres a stresové situácie v našom živote, tak sa nám podarí znížiť aj adrenalín. Akým spôsobom však môžeme docieliť zníženie adrenalínu? Meditácia, pravidelná fyzická aktivita, dostatočný a kvalitný odpočinok či obmedzovanie alkoholu, kofeínu či iných návykových látok. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Adrenalín – dobrý pomocník, zlý pán“.
Ako zvýšiť adrenalín?
Zvýšiť adrenalín je možné viacerými spôsobmi. V niektorých prípadoch môže totiž adrenalín i zachrániť ľudský život. Adrenalín existuje aj v syntetickej forme, t. j. je potrebné ho telu umelo dodať. Najmä v podobe injekcie dokáže adrenalín pôsobiť aj pozitívnym spôsobom. Ak trpíte anafylaxiou, astmatickým záchvatom, vtedy dávka adrenalínu môže zachrániť život. Samozrejme, telo si adrenalín tvorí najmä samo počas nezvyčajných a stresových situácií. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Syntetická forma“.
Vybrané zdroje: