Stuhnutá šija nemusí byť len príznakom zlého držania tela alebo nesprávneho sklonu krčných stavcov v spánku. Vyskytuje sa aj zároveň s chorobami, ktoré sa týkajú chrbtice alebo infekcie svalov v okolí krku. Inokedy je stuhnutá šija prejavom stresujúceho a vyčerpávajúceho životného režimu. Kedy je dobré vidieť lekára a ako si môžem pomôcť doma? Viac už nájdete v tomto článku.
Čo je to stuhnutá šija?
Výraznejšia časť ľudskej populácie je až veľmi dobre oboznámená s bolesťou v krku po namáhavej sedavej práci, po dlhej ceste autom, po prebudení či po fyzicky náročnej činnosti vykonávanej počas dňa. Niektorí ľudia však bolesť v krku nezažili alebo nezažívajú tak často, a preto si ju trochu priblížime. Ide o pocity stuhnutosti, bolesť alebo presílenie vrchnej časti chrbtice spôsobujúce neschopnosť otočiť krk alebo hlavu do strán.
Symptómy
- nepohodlie v krčnej chrbtici
- ostrá a obmedzujúca bolesť v krku
- zníženie pohyblivosti hlavy
Stuhnutá šija a jej príčiny
Zďaleka najbežnejšou príčinou stuhnutého krku je napätie svalov alebo podvrtnutie mäkkých tkanív. Ide najmä o sval lopatky (levator scapulae), ktorý je namáhaný v priebehu dňa: spánkom s krkom v nepohodlnej polohe, pádom alebo športovým úrazom, presílením, dlhým pozeraním na monitor počítača a iné. Ďalšou príčinou môže byť psychický stres alebo prežívaná úzkosť, či mechanické porušenie krčnej chrbtice.
Niektoré indikácie tela spojené so stuhnutou šijou nám môžu naznačovať (ale nie nutne) ich pôvod alebo prítomnosť vo vážnejšej zdravotnej komplikácií, preto nepodceňujte ich charakter, ak sa objavujú vo zvýšenej miere. Po ich detekcií by ste sa mali poradiť s odborníkom.
- Horúčka – je znakom zápalu.
- Bolesť hlavy – ak sa líši od zvyčajnej bolesti svojou intenzitou, trvaním alebo sprievodnými príznakmi.
- Únava a ospalosť.
- Nevoľnosť a zvracanie.
- Zmeny vo vnímaní sveta a zmeny nálady.
- Ťažkosti s koordináciou v priestore, kráčaním a drobnou motorikou.
- Chudnutie bez zmeny v stravovaní.
Ako sa jej dá vyhnúť?
Cvičte správne držanie tela. Kráčajte s prirodzene vystretými plecami, kúpte si ergonomickú stoličku k práci za počítačom, zdvíhajte ťažké predmety nohami a nie chrbtom, nespite na príliš vyvýšenom vankúši. Uvedomenie si držania tela počas celého dňa môže udržiavať chrbticu prirodzene vyrovnanú a minimalizovať namáhanie krku. Krk udržiavajte silný a pružný. Keď sú svaly krku silné a pružné, sú schopné lepšie držať správnu polohu tela v priestore a je menej pravdepodobné, že budú boľavé a strnulé.
Svojpomocne proti stuhnutej šiji
Ak sa neobjavujú pridružené zdravotné ťažkosti spomenuté vyššie, môžete si pomôcť aj sami v pohodlí domova.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Oddych – odporúča sa obmedziť na jeden/dva dni, pretože aj napriek zámeru dať svalom priestor na regeneráciu, sa môže stať, že po dlhotrvajúcom odpočinku a nečinnosti sa príliš oslabia.
- Strečing – jemný strečing (pokiaľ je možný) pomáha zmierniť stuhnutosť a obnoviť prirodzenú pohyblivosť krku. Najbezpečnejšie je využiť pomoc fyzioteraputa alebo iného kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka.
- Aeróbne cvičenie – mimo strečingu je pomocníkom aj obyčajná chôdza. Aj keď chôdza sama o sebe priamo nezahŕňa krk, pomáha s cirkuláciou kyslíka do mäkkých tkanív v celej chrbtici, čo podporuje hojenie.
- Dychové cvičenia – sú obsažným diverzným spektrom techník, ktoré majú za úlohu uvoľniť organizmus od stresu a napätia, odstrániť baktérie z dna pľúcnych lalokov a priliať do tela novú energiu. Práve ich relaxačný účinok je vhodný na odbúranie napätosti v oblasti krku.
- Liečba chladom – balíčky s ľadom pomáhajú zmierniť väčšinu typov tuhosti krku znížením lokálneho zápalu. Aplikácia ľadu počas prvých 24 až 48 hodín od vzplanutia bolesti má zvyčajne najväčší prínos z hľadiska zmiernenia zápalu.
- Liečba teplom – aplikácia tepla na krk môže urýchliť prietok krvi, čo podporuje lepšie liečivé prostredie. V niektorých prípadoch je zábal vhodné striedať s ľadovým obkladom.
- Bylinky – či už v podobe masti, oleja alebo zábalu, bylinky ako mäta, kurkuma a kapsacín (nachádza sa v štipľavom korení) sú prírodným bojovníkom proti stuhnutosti krku.
- Voľnopredajné lieky – nesteroidné protizápalové lieky, ktoré zmierňujú zápal, sú zvyčajne prvou líniou v liečbe stuhnutosti a bolesti krku. Ako príklad môžeme uviesť ibuprofén a naproxén.
- Doplnky stravy – niektoré doplnky stravy obsahujú prírodné látky vhodné na uvoľnenie stresu a regeneráciu svalového tkaniva pomocou magnézia. Stressfix je, už podľa názvu, jedným z nich.
Dlho stuhnutá šija – je treba navštíviť lekára?
So stuhnutou šijou by ste mali ísť za lekárom v prípade, že sa stav nezlepšil ani po týždni nepohodlia a bolesti. Doktor by mal skontrolovať, či sa zároveň so stuhnutým krkom neobjavujú iné symptómy (napr. horúčka, bolesť hlavy, zmeny správania atď), ako indikácia závažnejšej zdravotnej komplikácie. Ide o symptómy, ktoré sú spomenuté vyššie, ako sprievodný jav stuhnutej šije. Ďalší postup liečby je v rukách lekára.
Časté otázky:
Čo spôsobuje stuhnutú šiju?
Zďaleka najbežnejšou príčinou stuhnutého krku je napätie svalov alebo podvrtnutie mäkkých tkanív. Ide najmä o sval lopatky (levator scapulae), ktorý ja namáhaný v priebehu dňa: spánkom s krkom v nepohodlnej polohe, pádom alebo športovým úrazom, presilením, dlhým pozeraním na monitor počítača. Ďalšou príčinou môže byť psychický stres alebo prežívaná úzkosť, či mechanické porušenie krčnej chrbtice.
Ako sa stuhnutá šija ešte prejavuje?
Niekedy je stuhnutá šija vodítkom k vážnejšej chorobe, preto ak cítite horúčku, bolesť hlavy, únavu, ospalosť, nevoľnosť a zvracanie, zmeny vo vnímaní sveta a zmeny nálady, ťažkosti s koordináciou v priestore, kráčaním a drobnou motorikou, alebo ste zaznamenali nevysvetliteľné chudnutie bez zmeny v stravovaní – poraďte sa so svojim lekárom.
Ako si šiju uvoľniť?
Je niekoľko spôsobov, ako sa dá šija svojpomocne uvoľniť. Sú to: oddych – odporúča sa obmedziť na jeden/dva dni, pretože aj napriek zámeru dať svalom priestor na regeneráciu, sa môže stať, že po dlhotrvajúcom odpočinku a nečinnosti sa príliš oslabia.
Strečing – jemný strečing (pokiaľ je možný) pomáha zmierniť stuhnutosť a obnoviť prirodzenú pohyblivosť krku.
Aeróbne cvičenie – mimo strečing je pomocníkom aj obyčajná chôdza. Dychové cvičenia – sú obsažným diverzným spektrom techník, ktoré majú za úlohu uvoľniť organizmus od stresu a napätia, odstrániť baktérie z dna pľúcnych lalokov a priliať do tela novú energiu.
Liečba chladom – balíčky s ľadom pomáhajú zmierniť väčšinu typov tuhosti krku znížením lokálneho zápalu.
Liečba teplom – aplikácia tepla na krk môže urýchliť prietok krvi, čo podporuje lepšie liečivé prostredie. V niektorých prípadoch je zábal vhodné striedať s ľadovým obkladom. Bylinky – či už v podobe masti, oleja alebo zábalu, bylinky ako mäta, kurkuma a kapsacín (v štipľavom korení) sú prírodným rozprúdzovačom stuhnutosti krku.
Voľnopredajné lieky – nesteroidné protizápalové lieky, ktoré zmierňujú zápal, sú zvyčajne prvou líniou v liečbe stuhnutosti a bolesti krku.
Doplnky stravy – niektoré doplnky stravy obsahujú prírodné látky vhodné na uvoľnenie stresu a regeneráciu svalového tkaniva pomocou magnézia.
Vybrané zdroje
- https://www.spine-health.com/conditions/neck-pain/when-stiff-neck-serious
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/324070#treatments
- https://www.webmd.com/cancer/brain-cancer/qa/what-is-a-tumor
- http://www.ipsen.sk/informacie-pre-siroku-verejnost/poruchy-hybnosti/porucha-hybnosti-svalov-sije