Posledná aktuálizácia prebehla 16. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Stresory predstavujú širokú skupinu vecí, javov, situácií, spomienok, dokonca aj iných ľudí, ktoré v nás vyvolávajú nervozitu, strach, spôsobia búšenie srdca, zrýchlený dych a sucho v ústach. Každodenný chlebíček dnešnej doby, ktorý nám v konečnom dôsledku viac škodí, ako prospieva. V tomto článku sa dozviete niečo viac o stresoroch a o rôznych spôsoboch ako sa s nimi vyrovnať.
Čo je to stresor?
Všeobecná definícia stresoru je nasledovná: jedná sa o chemickú alebo biologickú substanciu, prostredie, situáciu, ktorá vyvolá u človeka stres. Jednoducho sú to deje, ktoré pre jedinca náročné, predstavujú preňho výzvu a dokonca môžu ohroziť jeho bezpečnosť (fyzické zdravie, psychickú pohodu a podobne). Avšak stresor nemusí byť len negatívny. Existujú aj také, ktoré človeka motivujú, vedú ho k lepším výsledkom a naučia ho uvažovať za pochodu. Napriek tomu, pokiaľ aj takýto pozitívny stresor na človeka príliš dlho pôsobí, začne mať neblahý vplyv na jeho zdravotný stav.
Stresor v ľudskom tele spúšťa tzv. stresovú reakciu, ktorej súčasťou je vyplavenie adrenalínu a kortizolu – čo sú látky, ktoré sú zodpovedné za vznik typických prejavov stresu – búšenie srdca, zrýchlený dych, potenie, sčervenanie alebo naopak zblednutie. Pokiaľ sú ich hladiny v tele dlhodobo zvýšené (hlavne kortizolu) vedie to k oslabeniu imunitného systému, osteoporóze a takisto to podporuje vznik obezity a cukrovky.
Aké stresory poznáme?
Je potrebné povedať, že slovo „stresor“ pre každého človeka môže znamenať niečo iné. Pre niekoho je napríklad cesta do obchodu pomaly každodennou rutinou, pre niekoho to môže byť dosť stresujúci zážitok, ktorému sa chce za každú cenu vyhnúť. Stresorom môže byť vec, človek, situácia, dej, predstava, spomienka. Naozaj hocičo. No napriek tomu existujú určité skupiny.
Vonkajšie vs. vnútorné stresory
Medzi vonkajšie stresory možno zaradiť podnety, ktoré nevychádzajú priamo z nášho tela, ale prichádzajú z nášho okolia a nútia nás nejako na ne reagovať. Môžme sem zaradiť:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Veľké životné zmeny – či už pozitívne alebo negatívne
- Prácu
- Sociálny život – akékoľvek medziľudské vzťahy a ich nadväzovanie
- Okolité prostredie – zvuky, svetlá, teplota, hocičo, čo vám môže spôsobiť nepohodlie
- Nepredvídateľné udalosti
Vnútorné stresory zase predstavujú niečo, čo vychádza z nášho tela – v princípe stres vám nespôsobujú veci, ktoré sa dejú okolo vás, alebo ktoré sa dejú vám, ale veci, ktoré riešite vy vo svojej hlave. Čiže aj myseľ samotná môže byť produktom veľkého množstva stresu. Čo radíme medzi takéto vnútorné stresory?
- Strachy a fóbie
- Neistota a nedostatok kontroly – predstavte si situáciu, že máte za sebou rôzne vyšetrenia a čakáte na výsledky, ktoré vám nejakým spôsobom zmenia život. Nie práve ten najlepší pocit.
- Vaše názory, očakávania, viera
Čokoľvek vo Vás vyvoláva stres, je stresor. Vysoko individuálna vec.
Dobré a zlé stresory – aký je medzi nimi rozdiel?
Aby sme v tomto článku nerozoberali len tie negatíva stresu a stresorov, tak je na mieste povedať, že poznáme aj pozitívne stresory. Respektíve faktory, ktoré nám pomáhajú bojovať so stresormi. Čo si pod tým predstaviť?
Takéto pozitívne faktory sa odborne nazývajú salutory. Pomáhajú nám držať stres na uzde a motivujú nás, aby sme išli ďalej, pracovali intenzívnejšie a aby sme sa jednoducho nevzdali. Patrí medzi ne napríklad pochvala alebo vidina zmyslu v tom, čo robíme.
Stresory sme v podstate vysvetlili vyššie. Sú to negatívne faktory, ktoré prevažne negatívne ovplyvňujú náš život. Pokiaľ stresor pôsobí krátkodobo, mladý zdravý človek sa naň vie pomerne rýchlo adaptovať a poradiť si s tým (príkladom môže byť napríklad test v škole). Pokiaľ však tento stresor pôsobí dlhodobo a rovnakou silou, alebo sa jedná o nie príliš zdravého človeka, tak môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, či už psychické alebo fyzické. Viac o následkoch dlhodobého stresu sa môžete dočítať v príslušných článkoch na tejto stránke.
Ako možno bojovať so stresormi?
V prvom rade je veľmi podstatné zistiť, čo je ten Váš stresor. Rovnako dôležité je rozhodnúť niečo pre to, aby ten stresor z Vášho života zmizol alebo bol obmedzený na najnižšiu možnú mieru. Ako ich možno eliminovať?
1. Zmena životného štýlu
Pravdepodobne toto počúvate veľmi často. Zmeňte niečo vo svojom živote a bude Vám lepšie. Lenže čo zmeniť? Tu je pár návrhov:
- Zacvičte si!
- Znížte príjem alkoholu, cigariet, kávy
- Vyvážená a zdravá strava
- Stanovenie si priorít dňa
- Dychové cvičenia, meditácia, jóga
- Porozprávajte sa s niekým – či už je to rodina, priatelia, partner alebo odborník – možno vám ponúknu iný pohľad na Váš stresor a spolu s tým aj jeho možné riešenie.
2. Lieky a výživové doplnky – ako Vám môže StressFix pomôcť s Vašimi stresormi?
Pokiaľ je stresorov už príliš veľa alebo sa ich neviete dlhodobo zbaviť a cítite, že už vám to vplýva na Vaše fyzické, ale hlavne psychické zdravie, je tu stále možnosť tzv. medikamentóznej terapie – čiže pomocou liekov a výživových doplnkov.
Lieky, tie Vám predpíše odborník, najčastejšie v tomto prípade psychiater. V závislosti od Vašej situácie to môžu byť anxiolytiká, čiže lieky zamerané na liečbu úzkostných stavov, alebo antidepresíva. Samozrejme, toto je rezervované pre tie vážnejšie prípady, kde iné cesty zvládnutia stresu zlyhali. Ďalšia možnosť ako si trochu pomôcť, je pravidelné a dlhodobé užívanie výživových doplnkov, ktoré obsahujú látky, ktoré pôsobia tlmivo a upokojujúco.
Medzi takéto doplnky patrí aj StressFix. Obsahuje totižto zmes byliniek (levaduľa, valeriána, medovka, slncovka, mučenka), ktoré vám pri dlhodobom a pravidelnom užívaní pomôžu zrelaxovať, zlepšiť spánok a celkovo znovu nadobudnúť stav psychickej pohody. Pokiaľ budete jeho užívanie kombinovať s vyššie zmienenými typmi na zvládanie stresu, tak sa po určitom čase môžete cítiť lepšie.
Samozrejme, StressFix nepredstavuje náhradu za lieky, ktoré Vám predpíše odborník, takže pokiaľ cítite, že už dlhšie nie ste psychicky v pohode (napríklad pozorujete na sebe príznaky depresie, úzkostnej poruchy) určite a v prvom rade obráťte naňho.
Často kladené otázky
Stresory v práci – čo nás dokáže najviac vystresovať?
Stresorom v práci môže byť doslova hocičo – pracovné prostredie, nároky a náplň práce, kolegovia. Ako sa popasovať s týmto typom stresu? V podstate môžete skúsiť vyššie zmienené rady a tipy, v čo najväčšej možnej miere oddeľovať pracovný a osobný život a nezabúdať na svoje koníčky, rodinu a blízkych. Inak môže dlhodobý stres v práci skončiť aj syndrómom vyhorenia.
Stresory v letectve – čo si pod tým predstaviť?
V tomto prípade sa na to môžeme pozrieť z pohľadu pilota aj z pohľadu pasažiera, ak berieme do úvahy lietadlá určené na prepravu osôb. Pre pilota môže byť stresorom nedostatok spánku, potreba udržania pozornosti na častokrát veľmi dlhý čas a hlavne zodpovednosť za veľké množstvo ľudí, ktoré sa na palube lietadla nachádzajú. Pre pasažiera, ktorý nie je práve najväčší fanúšik lietania, môže byť okrem iného stresorom už len samotný nástup do lietadla. Samozrejme, medzi také typickejšie patria kontroly na letisku, nečakané problémy s batožinou, omeškanie až zrušenie letu.
Stresory a salutory – aký je medzi nimi rozdiel?
Ako sme sa zmienili vyššie v texte, faktory, ktoré pôsobia na človeka a vyvolávajú v ňom stres, môžeme rozdeliť na tie negatívne stresory a pozitívne salutory. Salutory sú veci, ktoré nám pomáhajú zvládať stresovú situáciu a nedovolia stresu, aby nás ovládol. Stresory zase spôsobujú rozvoj stresovej reakcie a z dlhodobého hľadiska nám škodia.
Vybrané zdroje:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Stressor
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/145855#management
- https://is.muni.cz/th/rrtry/Stres_a_zvladani_stresu.pdf
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/stress-management/art-20044151