Posledná aktuálizácia prebehla 20. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Stresom trpí v súčasnosti obrovské množstvo populácie. Máme na mysli dlhodobý alebo, inak povedané, chronický stres. Krátkodobý stres nám môže v mnohých situáciách pomôcť lepšie zvládať záťažové situácie. Ak však prerastie v dlho trvajúci problém, môže výrazným spôsobom poškodiť naše fyzické i psychické zdravie. Ako však najlepšie zistiť, že je čas začať riešiť tento problém? Na to je dôležité poznať, aké má stres príznaky a prejavy, o ktorých si viac povieme v nasledujúcich riadkoch.
Stres príznaky a prejavy – varovný signál problému
Stres predstavuje prirodzenú reakciu nášho organizmu na záťažové situácie, ktoré nás v živote stretávajú. Stres je úplne prirodzeným javom, a teda môže sa s ním občas stretnúť každý. Mnohé bežné každodenné povinnosti či vážnejšie ťažké situácie sú výborným príkladom toho, kedy naše telo obklopí stres. Krátkodobý stres môže byť teda pre naše zdravie dokonca i prínosný. Pomáha nám lepšie zvládať a vysporiadať sa s náročnými situáciami.
Reakciou nášho tela, ktoré je vystavované stresovým situáciám, je vylučovanie hormónov, ktoré sú zodpovedné za zrýchlenie tlkotu srdca a dýchania a pripravenie svalov na adekvátnu odozvu. Z hľadiska nášho zdravia je dôležité to, aby reakcia organizmu na stres netrvala príliš dlhú dobu. Inak povedané, stresová hladina by nemala byť príliš dlhý čas veľmi vysoko. Ak sa tak stane, naše telo sa dostáva do stavu chronického alebo dlhodobého stresu. Medzi najčastejšie príznaky chronického stresu zaraďujeme:
- depresívne stavy
- podráždenosť
- úzkostné stavy
- silné bolesti hlavy
- nespavosť (insomnia)
11 najčastejších príznakov a prejavov stresu
Poďme sa spoločne pozrieť na 11 najčastejších príznakov stresu, na základe ktorých by ste mali začať znižovať hladinu stresu vo vašom živote. Aké má teda stres príznaky a prejavy?
1. Akné
Akné je jedným z najviditeľnejších symptómov stresu. Ak teda v poslednej dobe javíte príznaky akné, môže sa jednať aj o dlhodobý stres, ktorému čelíte. Určite preto zbystrite pozornosť. Viete čo môže k rozvoju akné v stresovom období? Ak je naše telo vystavované stresu, tak máme sklon k častejším dotykom našej tváre, čo môže viesť k rozšíreniu baktérií a vývoju akné.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Podľa mnohých štúdií môže byť za zvýšeným výskytom akné nadmerná hladina stresu. Ďalšie štúdie prišli so zisteniami, že zvýšená tvorba akné môže byť spojená so stresom najmä u chlapcov. Samozrejme, za týmto kožným problémom môžu stáť aj iné príčiny, ktoré taktiež nemožno vylúčiť. K zvýšenému stresu sa môžu pridať aj hormonálne zmeny, baktérie, nadmerná tvorba oleja či upchaté póry.
2. Bolesti hlavy
Bolesti hlavy sú veľmi všeobecným problémom, ktorý môže mať prirodzene množstvo spúšťačov. Pokiaľ sa jedná o príznaky a prejavy stresu, tak k nim bolesti hlavy určite môžeme zaradiť. Ba čo viac, ide o jeden z najčastejších príznakov stresu. Bolesti hlavy alebo migrény zapríčinené stresujúcimi situáciami sú charakteristické najmä bolesťami v oblasti hlavy a krku.
Podľa niektorých štúdií je nebezpečné na stresových situáciách to, že môžu zapríčiniť dokonca i chronické bolesti hlavy. To znamená, dlhodobo zvýšená hladina stresu môže byť jedným z faktorov, prečo mnohí ľudia trpia bolesťami hlavy čoraz častejšie (zvýšenou hladinou stresu sa môže zvýšiť i počet dní so silnými migrénami). Medzi ďalšie spúšťače bolesti hlavy zaraďujeme nedostatok spánku, požívanie alkoholu alebo dehydratácia.
3. Dlhodobé bolesti
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že bolesti rôzneho druhu môžu byť zapríčinené i zvýšenou hladinou stresu. Podľa rôznych prieskumov môže byť za dlhodobými bolesťami zvýšená hladina stresového hormónu kortizolu. Zistilo sa i to, že ľudia trpiaci dlhodobým stresom mali vysoké hladiny kortizolu vo vlasoch. Samozrejme, faktorov zodpovedných za chronické bolesti môže byť oveľa viac. Ako príklad by sme mohli uviesť starnutie, nesprávne držanie tela, zranenia či poškodenie nervového systému. Medzi chronické bolesti môžu patriť bolesti chrbta, hlavy, krku či rôznych iných oblastí ľudského tela.
4. Časté ochorenia
Bojujete čoraz častejšie s bežnými ochoreniami alebo infekciami? Cítite, že váš imunitný systém nefunguje úplne správne? na vine môže byť práve stres. Častá náchylnosť na rôzne ochorenia je jedným z najčastejších príznakov a prejavov stresu. Stres ako negatívny fenomén napáda náš imunitný systém, resp. ho oslabuje. Tento fakt potvrdili aj odborníci. Vo väčšine prípadov je zvýšená náchylnosť človeka na ochorenia spájaná s rôznymi infekčnými ochoreniami.
Za zníženým imunitným systémom človeka však môžu stáť aj iné problémy, ako napríklad zlé stravovacie návyky, nedostatok fyzickej aktivity či ochorenia ako leukémia.
5. Znížená energia a nespavosť
Ak pociťujete chronickú, teda dlhodobú únavu a nedostatok energie, môže ísť aj o dlhodobý stres, ktorému čelíte. Stresové obdobia sa podpisujú aj pod poruchami spánku, ku ktorým patrí aj insomnia, čiže nespavosť. Tento fakt môže následne viesť k zníženej energii. Teda čím dlhšie je vaše telo pod stresom, tým vyššia šanca je, že sa u vás prejaví insomnia, čiže nespavosť. Okrem stresu sa môžu na zníženej hladine energie podieľať aj iné faktory, napríklad dehydratácia, nesprávne stravovacie návyky, znížená hladina cukru v krvi či znížená funkcia štítnej žľazy.
6. Zmeny libida
Libido alebo, inak povedané, chuť do sexuálnych aktivít je znížené počas stresových období. Isté štúdie prišli so záverom, že vysoké hladiny stresu negatívne ovplyvňujú sexuálnu aktivitu, vzrušenie či vyvrcholenie. Samozrejme, stres nemusí byť hlavnou príčinou straty chuti do sexu. Medzi významné spúšťače tohto problému patria aj hormonálne zmeny, únava či rôzne psychické problémy.
7. Tráviace problémy
Tráviace problémy patria medzi najčastejšie príznaky a prejavy stresu. Konkrétne máme na mysli hlavne hnačku a zápchu. Je preto prirodzené, že počas období so zvýšenou hladinou stresu môžete očakávať vyššie riziko hnačiek, zápchy, nevoľnosti či iných tráviacich problémov. Stres môže výrazne ovplyvniť ľudí s poruchami trávenia, ako je napríklad syndróm podráždeného čreva. Táto porucha sa môže prejavovať napríklad bolesťami brucha, zápchou či hnačkou. Okrem stresu môžu tráviace problémy zapríčiniť aj faktory ako dehydratácia, nesprávne stravovacie návyky, deficit fyzickej aktivity, infekcie či rôzne lieky.
8. Zmeny apetítu
Ak pozorujete na vašom tele zmeny chuti do jedla alebo zmeny týkajúce sa vašich stálych stravovacích návykov, tak zbystrite pozornosť, keďže môžete trpieť dlhodobým, čiže chronickým stresom. Môže sa jednať o zvýšenú konzumáciu jedál alebo naopak o zníženú. Podstatným faktom je zmena apetítu, ktorá sa musí prejaviť. Medzi ďalšie možné príčiny zmien apetítu môžme zaradiť užívanie určitých liekov, drog, hormonálne zmeny alebo rôzne psychické problémy.
9. Depresia
Chronický stres je veľmi nebezpečný aj z toho pohľadu, že môže viesť k rozvoju depresívnych stavov. Inak povedané, depresívne epizódy, ktoré sa vo vašom prípade vyskytujú, môžu byť dôsledkom dlhotrvajúcich stresových období. Stres nemusí byť však jedinou príčinou, a teda spúšťačmi depresívnych stavov môžu byť aj faktory ako hladina hormónov, environmentálne faktory, vedľajšie účinky niektorých liekov.
10. Zvýšený tep
Vysoký krvný tlak i zvýšený tep, resp. búšenie srdca, sú príznaky, ktoré zaraďujeme medzi najčastejšie, pokiaľ sa jedná o stres. Môžu sa prejaviť ako dôsledok krátkodobého, ale i dlhodobého stresu. Je preto veľmi dôležité pozorovať pravidelne vašu zdravotnú kondíciu. Tieto kardiovaskulárne zmeny môžu byť zapríčinené aj zníženou funkciou štítnej žľazy, rôznymi ochoreniami srdca či zvýšeným požívaním kofeínových alebo alkoholických nápojov.
11. Nadmerné potenie
Jedným z najčastejších príznakov stresu je aj nadmerné potenie, ktoré sa môže prejavovať u rôznych generácií ľudí. Mnohé štúdie boli vykonané na vzorke rôznych tínedžerov, ktorí vykazovali nadmerné potenie počas vystavovania sa stresu. Samozrejme, tento príznak sa neobmedzuje iba na tínedžerov, ale môže sa vyskytnúť o kohokoľvek.
Stres príznaky a prejavy – aké ešte poznáme?
- triašky – najmä rúk a pier
- zajakávanie sa
- svalové spazmy
- pocity na odpadnutie či slabosť
- červenanie sa
- pocity studených rúk či nôh
- sucho v ústach či problém s prehĺtaním
- častý výskyt herpesu
- vyrážky, svrebenie či pocity ,,husej kože“ a iné alergické reakcie
- problémy s dýchaním
- pocity panických záchvatov
- časté močenie
- pocity znepokojenia, zmätenia či viny
- kolísanie nálad, nervozita, nepokoj, hnev či frustrácia
- nočné mory
- problémy s koncentráciou či s učením
- zábudlivosť
- nerozhodnosť
- záchvaty plaču alebo samovražedné myšlienky
- pocity osamelosti alebo bezcennosti
- pocity preťaženia
- zlozvyky
- strata záujmu
- znížená produktivita
- komunikačné problémy a izolácia
- užívanie drog či iných návykových látok
Vybrané zdroje: